Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Venustransit-04-06-08.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 226027
Numar de utilizatori inregistrati: 2852
Cel mai nou utilizator inregistrat: andrei.nastaca
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Fringe Killer sau Semi-APO


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
alex nic
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2013
Mesaje: 22




MesajTrimis: 15 Mar 2015 12:44 Download mesaj
Titlul subiectului: Fringe Killer sau Semi-APO
Raspunde cu citat (quote)

Cu toate ca intrebarile sunt legate atat de lunete, oculare si filtre, deschid aici aceasta postare.

Am si eu o intrebare legata de filtrele si oculare pentru acromate.
Sunt de curand, posesorul unui refractor acromat, SW 90/900. Pentru a elimina aberatiile cromatice, am cautat pe net ce filtru este recomandat pentru acromate si sunt in fata unei dileme.

Filtrul Fringe Killer, reduce haloul albastru, pe cand filtrul Semi-Apo, reduce haloul violet.

Am vazut in videoclipurile de pe net si direct prin aceasta luneta ca, mereu spre stanga apare haloul albastru, iar spre dreapta haloul violet. In situatia de fata, in concluzie, care din cele doua filtre este mai bun pentru aceasta luneta ? In niciuna din prezentarile caracteristicilor acestor doua filtre nu se precizeaza de o posibila combinatie a acestor doua filtre, insa filtrul Semi-apo este mai scump.

De asemenea, urmatoarea intrebare pe care o mai pun, este: ce oculare (nu scumpe) credeti ca sunt recomandate pentru acest model de luneta pentru inlocuirea celor doua "super" de 10 si 25 mm date de producator ?

Aberatiile cromatice se pot diminua si din verificarea si corectarea obiectivului, care am inteles ca este alcatuit din doua lentile ?

Astept cu interes discutii solide (pro si contra), pareri, din partea cunoscatorilor de optica, a celor ce detin astfel de lunete sau a celor care folosesc aceste filtre la instrumentele lor.

Multumesc,
Alex
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Mar 2015 13:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite mai jos o comparatie interesanta intre diverste filtre. Este in germana, dar pozele sunt cele care conteaza.

http://astro-foren.de/index.php/Thread/571.../?pageNo=1

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5573

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Mar 2015 16:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inainte de toate trebuie sa stii ca orice filtru destinat pentru reducerea sau eliminarea cromatismului rezidual in acromate denatureaza nuanta de baza a imaginii. De regula are loc o virare spre galben/verde.
Cu cat filtrul este mai agresiv fata de cromatismul rezidual cu atat virarea nuantei imaginii este mai puternica.
Baader Planetarium are trei filtre destinate scopului discutat mai sus:
- cel mai agresiv este filtrul Contrast Booster care taie complet cromatismul vizibil in acromate (chiar si cel vizibil in RFT-uri) dar produce si cea mai puternica virare de nuanta.
- mai putin agresiv este filtrul Fringe Killer care isi face totusi treaba in acromatele lungi (raport focal mare).
- cel mai putin agresiv fata de cromatismul rezidual este filtrul Semi-apo care si denatureaza intr-o proportie mai mica nuanta de baza a imaginii.

Pentru cazul tau particular as recomanda un filtru Fringe Killer daca luneta are un obiectiv bine corectat. Analizeaza cu atentie antepenultimul si penultimul sir de imagini din linkul dat de colegul Manu72 si ia o decizie personala, e cea mai buna. Aceste imagini imi par a fi cele mai apropiate de realitatea pe care a vazut-o ochiul meu pe aceste filtre. Testele au fost facute pe un acromat chinezesc de 150/1200.

Daca nu ai fitze pe tine si nu te jeneaza sa privesti prin oculare cu camp mai mic de 80 grade (ca majoritatea de aici) consider potrivite ocularele Plossl din seria GSO sau Vixen daca banii sunt putini sau din seria TV daca banutii sunt mai multi. Ocularele "super" cu care vin de regula intrumentele nu prea isi merita acest nume.

Prin corectarea obiectivului putem minimiza de regula aberatia de sfericitate a instrumentului.

Cer senin!

_________________
Van 8x42ED4; Tecnosky 70ED; TS 102SD; Vixen NA130SS
Sus
alex nic
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2013
Mesaje: 22




MesajTrimis: 18 Mar 2015 08:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc colegi pentru sfaturi.

In pozele cu flori se pare ca lucreaza bine Contrast Booster-ul. In pozele cu metal este evidenta devierea spre verde.
Cred ca influenteaza si stralucirea obiectului observat.

Si Fringe Killer, pare OK, dar ramane sa ma hotaresc ce filtru voi achizitiona.

Multumesc.
Sus
renegatul
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2008
Mesaje: 145



Localitate: Bavaria

MesajTrimis: 23 Sep 2015 02:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna, eu am stat exact in aceeasi dilema ca tine, si am avut norocu sa incerc filtrele live la magazin , pe de alta parte ca fapt divers , il cunosc pesonal pe omul ce le-a testat in link-ui sus numit Smile
Prcizez ca la mine era vorba de un etx 70/350 deci un advarat artist al culorilor, eu m-am decis pentru kontrast booster in varianta 1,25" din motiv ca are cel mai mare efect,colorarea imaginii in verzui e de necontestat dar pentru mine nesuparatoare.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact