Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
namr.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

StarsPi - autoguider Android


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Soft pentru astronomie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 09 Iun 2015 19:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum ai facut asta ?
starbuck a scris:
Toate problemele pe care le-am discutat in cazul aplicatiei tale le-am studiat personal tot cu ocazia dezvoltarii unei aplicatii de autoguiding (bazata pe Arduino si fara camera video !).
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 09 Iun 2015 19:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am in plan sa deschid in curand un topic dedicat si imi pare rau ca nu pot da inca detalii pana nu finalizez implementarea (o chestiune doar de timp). Oricum pot afirma de pe acum ca autoguiding-ul fara camera video este perfect posibil iar volumul de calcul este semnificativ mai mic decat in cazul autoguiding-ului bazat pe camera video. Multumesc pentru intelegere ! Smile
Sus
Zsolt Nagy
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Oct 2014
Mesaje: 31



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Iun 2015 19:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Toate problemele pe care le-am discutat in cazul aplicatiei tale

Cred ca nu m am exprimat bine: aplicatia care face munca grea (ghidarea in sine) NU este munca mea, este o aplicatie dezvoltata inca din 2010. Din cate stiu eu a fost folosita cu succes de foarte multi utilizatori. Eu am completat programul cu partea de comunicare si am creat de la zero aplicatia Android. In ceea ce priveste performanta ghidajului, sunt convins ca va fi multumitor.

_________________
starspi.com
Sus
Zsolt Nagy
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Oct 2014
Mesaje: 31



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Iun 2015 19:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

starbuck a scris:
Am in plan sa deschid in curand un topic dedicat si imi pare rau ca nu pot da inca detalii pana nu finalizez implementarea (o chestiune doar de timp). Oricum pot afirma de pe acum ca autoguiding-ul fara camera video este perfect posibil iar volumul de calcul este semnificativ mai mic decat in cazul autoguiding-ului bazat pe camera video. Multumesc pentru intelegere ! Smile


Sper ca nu e bazat pe encoder mai performant si corectii trimise pe baza encoderului, idee e deja patentata Smile (nu de mine sa nu ma intelegeti gresit Razz )

_________________
starspi.com
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 09 Iun 2015 19:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am mentionat problemele respective deoarece de exemplu in descrierea aplicatiei pe Android nu am gasit parametrii referitori la P.E.C. (Periodical Error Correction). Calibrarea este independenta de montura si nu presupune nici pe departe P.E.C. Daca acesti parametrii se configureaza pe alta cale atunci e in regula dar fara ei nu vad cum poate fi furnizat un autoguiding performant. Din cate stiu eu in general P.E.C. nu poate fi ignorat cel putin nu in cazul sistemelor de autoguiding externe monturii. Tu trebuie sa te gandesti ca potentialii clienti nu cumpara sistemul respectiv avand inclusa o montura testata pe acel sistem. Fiecare va avea montura lui iar o eventuala lipsa a logicii parametrilor mentionati va genera erori imprevizibile. Mai mult decat atat, acele erori nu sunt constante in timp, ele pot depinde de temperatura, greutatea ansamblului suportat de montura cat si de reglarea in sine a monturii.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 09 Iun 2015 19:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zsolt Nagy a scris:
starbuck a scris:
Am in plan sa deschid in curand un topic dedicat si imi pare rau ca nu pot da inca detalii pana nu finalizez implementarea (o chestiune doar de timp). Oricum pot afirma de pe acum ca autoguiding-ul fara camera video este perfect posibil iar volumul de calcul este semnificativ mai mic decat in cazul autoguiding-ului bazat pe camera video. Multumesc pentru intelegere ! Smile


Sper ca nu e bazat pe encoder mai performant si corectii trimise pe baza encoderului, idee e deja patentata Smile (nu de mine sa nu ma intelegeti gresit Razz )


Bafta la ghicit ! Very Happy
Sus
Zsolt Nagy
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Oct 2014
Mesaje: 31



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Iun 2015 20:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

starbuck a scris:
Am mentionat problemele respective deoarece de exemplu in descrierea aplicatiei pe Android nu am gasit parametrii referitori la P.E.C. (Periodical Error Correction). Calibrarea este independenta de montura si nu presupune nici pe departe P.E.C. Daca acesti parametrii se configureaza pe alta cale atunci e in regula dar fara ei nu vad cum poate fi furnizat un autoguiding performant. Din cate stiu eu in general P.E.C. nu poate fi ignorat cel putin nu in cazul sistemelor de autoguiding externe monturii. Tu trebuie sa te gandesti ca potentialii clienti nu cumpara sistemul respectiv avand inclusa o montura testata pe acel sistem. Fiecare va avea montura lui iar o eventuala lipsa a logicii parametrilor mentionati va genera erori imprevizibile. Mai mult decat atat, acele erori nu sunt constante in timp, ele pot depinde de temperatura, greutatea ansamblului suportat de montura cat si de reglarea in sine a monturii.


Probabil nu am inteles eu bine, dar din cate stiu eu tocmai de aia se foloseste ghidare in plus fata de "tracking" ca sa corectezi micile erori. Fiind un sistem PID sau cel putin PI, guidingul incearca sa corecteze orice abatare fie ea de la erori mecanice, refractia atmosferica sau aliniere polara imperfecta. Daca aceste sunt adevarate, nu inteleg cum afecteaza prezenta sau lipsa PEC ului performanta de ghidare. Ai putea sa-mi explici mai mult despre aceasta legatura?

P.S: Ziceai de potentialii clienti si cumparare. Aplicatia Android este si va ramane free, iar partea pe Raspberry e chiar GNU GPL (se poate folosi in orice scop chiar si comercial fara acordul autorului, bineinteles respectand anumite conditii)

_________________
starspi.com
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 09 Iun 2015 21:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prin cumparare ma refeream la placa Raspberry si eventuale alte accesorii. Banuiesc ca nu le oferi gratis la orice download la aplicatia ta de Android sau de Raspberry Smile ...

P.E.C.-ul e foarte posibil sa nu poata fi aplicat din corectiile normale de guiding atunci cand erorile mecanice pot genera abateri atat de viteza cat si de traiectorie peste o limita admisa. Chiar daca eroarea (abaterea) este sesizata ca eveniment pentru corectia prin guiding este foarte posibil ca timing-ul (pulsul) motoarelor sa necesite valori diferite pentru acceleratii si deceleratii suplimentare pentru redresarea in timp util pe traiectoria stelei de ghidaj. Implementarea logicii P.E.C.- ului si antrenarea aplicatiei in vederea stabilirii graficului acestuia iti asigura incadrarea corectiilor de guiding in marja de timp maxima admisa astfel incat sa nu ai deviatii vizibile deranjante pentru captura foto propriu-zisa.

Inca ceva si banuiesc ca iti ajunge, cel putin pentru moment Smile : P.E.C-ul nu este necesar numai pentru erorile mecanice ale monturii ci si pentru defecte constructive sau de uzura ale tubului optic folosit (deformari cu efecte in centrarea coaxiala, etc). Deci teoretic, daca ai mai multe tuburi optice ar trebui sa masori P.E.C-ul separat pentru fiecare configuratie. Practic, multa bafta ! Smile
Sus
Zsolt Nagy
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Oct 2014
Mesaje: 31



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Iun 2015 21:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

starbuck a scris:

P.E.C.-ul e foarte posibil sa nu poata fi aplicat din ...


Interesanta idee, insa permite-mi sa-ti zic ca nu te cred pana nu dovedesti macar cu niste calcule ca eroarea periodica trebuie luata in calcul la autoguiding. Pe ce ma bazez? Am studiat un pic manualul de utilizare al unui autoguider, considerat de mine cel mai bun pe piata: Lacerta MGEN. Manualul nu vorbeste despre vreo necesitate de calibrare legata de eroarea periodica.
As dori sa aud despre experienta ta: ce sistem de autoguiding ai folosit pana acum si cu ce parametri? Cu ce luneta si camera?

_________________
starspi.com
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 09 Iun 2015 22:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din motivele mentionate anterior nu pot da detalii acum despre implementarea mea de autoguiding dar poti citi cateva articole despre importanta P.E.C. in autoguiding cum ar fi:

http://astro.neutral.org/astronomy_blog/bl...ope-mounts

http://www.themcdonalds.net/richard/index....Correction (in special paragraful Reducing Periodic Error)

http://www.conlinhill.com/techniques-PEC.htm

Probabil ca acel model de autoguider Lacerta include logica P.E.C. fie adaugata in cadrul procesului de calibrare, fie o tratare in implementarea directa. La un pret de aproape 600 euro e foarte probabil ca P.E.C. este implementat deja in acel autoguider. Ideea de baza este ca P.E.C. trebuie considerat si testat in orice implementare de autoguiding dupa cum vezi in articolele mentionate.
Sus
Zsolt Nagy
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Oct 2014
Mesaje: 31



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Iun 2015 22:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc, le voi studia.
Ultimul set de intrebari totusi a ramas in aer: ne poti da detalii despre experienta ta cu autoguidere deja existente?

_________________
starspi.com
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 09 Iun 2015 23:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Descrierea autoguider-ului meu ar ocupa prea mult spatiu in cadrul topicului deschis de tine, de aceea prefer sa o fac intr-un topic personal dedicat. Dupa cum spuneam, toate la timpul lor ...
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 10 Iun 2015 01:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

PEC nu este autoguiding, iar in combinatie, uneori poate sa ajute, alteori sa incurce.

Vezi ce zic si cei de la EQMOD, la sfarsitul capitolului "Is there any advantage in using PEC if I'm autoguiding?": "It is wrong to give the impression [that] using PEC in combination with guiding delivers a guaranteed improvement to image quality." http://eq-mod.sourceforge.net/docs/PEC_and_guiding.pdf

In schimb la "uzura tubului optic cu efecte in centrarea coaxiala" corectata prin PEC ... sa-mi fie cu iertare, dar intelege cineva, ceva ?
Sus
Zsolt Nagy
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Oct 2014
Mesaje: 31



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Iun 2015 07:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut baieti!

Tot m-am gandit la cele zise anterior, as mai face o remarca, doua:
Starbuck ziceai ca grosismentul este un raport intre marimea obiectului pe sensor si marimea vazuta cu ochiul liber. A doua valoare clar ca nu depinde de parametrii sistemului optic, iar prima valoare se calculeaza folosind s=a"*f/206.300. Daca faci raportul dintre aceste doua valori, reiese ca acest grosisment depinde numai de distanta focala a sistemului optic. Nu zic ca e gresit sa zici de grosisment, doar mi se pare complicarea unui concept simplu: la o luneta cu focala mai lunga vei avea luminozitate mai slaba la un diametru dat. Am vrut sa adaug acest lucru pentru mie mi-a fost greu sa inteleg din prima la ce se refera Starbuck, poate ajuta si pe altii sa inteleaga mai rapid...
Citat:
Descrierea autoguider-ului meu...

Cred ca m-ai inteles gresit: sunt curios ce autoguider ai mai folosit si ce experienta ai avut cu aceste sisteme (deci nu era vorba de guiderul tau).

De asemenea am studiat linkurile recomandate de tine, mie nu mi se pare ca iti sustine ideea, chiar dimpotriva:
1.) http://astro.neutral.org/astronomy_blog/bl...ope-mounts
Aici am inteles ca acest PEC este un nice-to-have: usureaza munca autoguidingului, erorile mecanice ale monturii fiind corectate de PEC si nu de autoguiding. Cateva citate din articol:
"In summary, if the mount is well made, PEC reduces the strain on the autoguiding and ultimately produces better SNR, but if the PE is unpredictable, or the guiding system poor (flexure, seeing etc) then the two will fight and cause a problem."
"Practically I would start with the autoguiding and play with PEC when your are bored one night in the full moon."

2.) http://www.themcdonalds.net/richard/index....Correction
Citat de pe site:
"What Problem Does it Solve?
Even the best mounts, made with high tolerances, well aligned, and running Periodic Error Correction, will have some residual errors in the gears..." Deci articolul afirma ca guidingul poate rezolva erori care nu se pot rezolva nici macar cu PEC.

3.)http://www.conlinhill.com/techniques-PEC.htm
Din acest articol am inteles ca PECul poate inbunatati semnificativ erorile de tracking(!) dar nu discuta in comparatie cu guiding, nu discta necesitatea PEC ului daca ai guiding.

Citat:
Probabil ca acel model de autoguider Lacerta include logica P.E.C. fie adaugata in cadrul procesului de calibrare, fie o tratare in implementarea directa.

Daca studiezi mai detaliat manualul dispozitivului reiese ca nu face asa ceva. Singura functionalitate legata de PEC este culegerea de date de PE atunci cand autoguidingul NU functioneaza. O face asta salvand pozitia stelei la fiecare miscare detectata, bineinteles ca acest lucru nu are rost daca guidingul functioneaza iar aceste miscari sunt oricum corectate.

As vrea sa subliniez faptul ca nu vreau sa te contrazic sau sa afirm cu nu ai dreptate, dar pe mine nici cu aceste articole nu m-ai convins. Poate ceilalti colegi de forum sunt de alta parere.

Nobody a scris:
Citat:
In schimb la "uzura tubului optic cu efecte in centrarea coaxiala" corectata prin PEC ... sa-mi fie cu iertare, dar intelege cineva, ceva ?

Nici eu nu am inteles la ce te referi...

As dori sa reactionezi la intrebarea care am clarificat-o in acest post: cu ce sistem de autoguiding ai experienta si care sunt paremetrii acestui sistem?

_________________
starspi.com
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 10 Iun 2015 09:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Legat de tubul optic, daca ai camera de ghidaj montata pe luneta cautatoare iar luneta cautatoare este montata pe tub atunci oricine care a vazut macar o data in viata lui cum arata un astfel de ansamblu isi da seama ca defectele de centrare ale tubului optic se adauga la cele ale monturii si influenteaza P.E.C. in mod diferit.

P.E.C. este foarte important intr-adevar pentru tracking si este rezolvat numai partial de autoguiding. In nici un caz nu poate fi ignorat total daca vrei sa consideri performanta in autoguiding. Am detaliat foarte bine cazul in care erorile mecanice (calculul P.E.C.) nu pot fi corectate de autoguiding si cu acest fapt consider explicatiile incheiate. Citatele luate din context unde iti pica mai bine nu dovedesc nimic si le consider simpla pierdere de timp.

Pune-ti aplicatia de autoguider la treaba si daca reusesti o singura expunere in mod RAW (preferabil daca se dispune de formatul asta, altfel e bine oricum) cu durata de 5 minute si sa postezi te rog imaginea (link de dropbox, filebox, etc) ca sa vad si eu datele din EXIF. Daca autoguidingul este bun atunci imaginea va fi pe masura. Poti poza o regiune de cer oarecare, nu conteaza, numai senin sa fie. La durata asta vor aparea stele chiar daca nu le vezi tu cu ochiul liber.
Daca imaginea va fi buna atunci inseamna ca ai P.E.C-ul implementat. Daca nu poti seta sau face autoguiding cu o durata de minim 5 minute in conditii de seeing favorabil, atunci nu ai P.E.C. si in nici un caz nu poti vorbi de autoguiding de performanta. Cu ocazia asta iti vei cunoaste si tu mai bine aplicatia de baza pe care ai modificat-o numai pentru partea de comunicatie. Eu nu modific nici o aplicatie existenta ci imi fac aplicatia mea proprie de autoguiding de la zero. Daca ai fi facut si tu asa ai fi inteles de ce P.E.C. -ul este important.
Pana una alta astept imaginea cu durata de 5 minute. Daca imi va placea imaginea respectiva iti voi dori succes. Pana atunci iti multumesc pentru prezentarea acestei aplicatii si tot ce iti pot spune este bafta in continuare. Nu faci asta pentru ca o cer eu ci pentru a demonstra tuturor ca aplicatia ta poate fi folosita. Daca esti de parere ca o aplicatie de autoguiding free nu trebuie sa ridice pretentii, atunci iti apreciez macar efortul de a o ne prezenta.

Distractie placuta si numai bine !
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Soft pentru astronomie Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact