Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M27.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

activitate solara


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Iun 2007 16:29 Download mesaj
Titlul subiectului: activitate solara
Raspunde cu citat (quote)

Ieri dimineata 2 Iunie am facut o captura video prin filtru H-alpha apoi am sacuit 20 poze . rezolutie mare este greu de atins din cauza turbulentelor.


so2iunijpg.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  68.15 kb
 Vizualizat:  de 5658 ori

so2iunijpg.jpg


Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 03 Iun 2007 18:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

exact la pata asta, a facut un amator aici o poza h-alpha unde el a reusit sa prinda un arc de protuberanta



sus in a/n o secventa din 4 imagini, unde arata acest arc de protuberanta

original de la www.cuwohler.de

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Iun 2007 08:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Draga Robert, nu este prima data cand raspunsul tau la o poza a Soarelui facuta de Tavi Stanescu este o trimitere la imaginile facute de dl Wohler. Imaginile lui sunt foarte bune dar cred ca mai nimerit ar fi sa incurajam amatori din Romania sa posteze si ei imagini ale Soarelui. Exista in lumea asta multi amatori, majoritatea din ei din tari mai dezvoltate decat Romania. Deobicei acestia au echipamente pe care un amator din Romania nu si le permite. Tavi a facut un efort si a procurat cel mai ieftin H-alfa (de la ThousandOaks) si cu el se straduieste sa obtina imagini cat mai bune. Din cate stiu eu mai exista posesori de filtre solare (chiar Coronado) in Romania. Ma gandesc ca acestia sunt "speriati" Smile de imaginile facute de amatori cu instrumente mai sofisticate si nu mai indraznesc sa-si puna si ei imaginile lor. Cred ca ar fi preferabil sa postam mai mult imagini ale unor membri ai forumului, chiar daca ei sunt chiar din Germania Smile dar macar sa putem discuta cu autorul si sa cerem eventual detalii despre cum s-au facut acele imagini (ce echipamente s-a folosit, ce tehnici, cum era cerul etc.) No offence Very Happy
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 04 Iun 2007 12:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Observați arcul acela? Acolo substanța se mișcă pe o traiectorie elicoidală! Ba, mai mult, cred că ordinul triedrului Frenet corespunzător este foarte mic, comparabil cu ordinul „particulelor elementare”!
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși


Ultima modificare efectuata de catre Abel Cavași la 04 Iun 2007 15:50, modificat de 1 data in total
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Iun 2007 13:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai lasa bancurile Smile E plasma care se misca in camp electromagnetic. Topicele cu mistere sunt mai jos Very Happy
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Iun 2007 15:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragon ai dreptate dar nu poti sa zici ca "noi" (romanii) ne speriem cand vedem pozele altora si nu mai postam. Eu cred ca sunt alte motive: timpul, echipametul, cheful, etc care ne determina sa nu posta.
Numai bine!
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 04 Iun 2007 15:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon a scris:
Draga Robert, nu este prima data cand raspunsul tau la o poza a Soarelui facuta de Tavi Stanescu este o trimitere la imaginile facute de dl Wohler. Imaginile lui sunt foarte bune dar cred ca mai nimerit ar fi sa incurajam amatori din Romania sa posteze si ei imagini ale Soarelui. Exista in lumea asta multi amatori, majoritatea din ei din tari mai dezvoltate decat Romania. Deobicei acestia au echipamente pe care un amator din Romania nu si le permite. Tavi a facut un efort si a procurat cel mai ieftin H-alfa (de la ThousandOaks) si cu el se straduieste sa obtina imagini cat mai bune. Din cate stiu eu mai exista posesori de filtre solare (chiar Coronado) in Romania. Ma gandesc ca acestia sunt "speriati" Smile de imaginile facute de amatori cu instrumente mai sofisticate si nu mai indraznesc sa-si puna si ei imaginile lor. Cred ca ar fi preferabil sa postam mai mult imagini ale unor membri ai forumului, chiar daca ei sunt chiar din Germania Smile dar macar sa putem discuta cu autorul si sa cerem eventual detalii despre cum s-au facut acele imagini (ce echipamente s-a folosit, ce tehnici, cum era cerul etc.) No offence Very Happy


Iti dau dreptate in fiecare directie si ce am postat eu, nu este cumva in potriva lu Tavi Smile sorry, cred ca s-a inteles rau. Eu am vrut sa arat, ca a fost posibil si noroc, sa faca pozele chiar exact cand a fost arcul protuberant. Este bine ca Tavi face poze si nu vreau in nici un caz sa-l incurajez cu ceva.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Iun 2007 17:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon, nu trebuie sa fii ofuscat ca exista straini care obtin rezultate mai bune decat Tavi Stanescu.
Pe moment rezultatele sunt in concordanta cu dotarea tehnica si asta e situatia.
dupa parerea mea, Robert face o treaba excelenta prezentandu-ne cele mai bune rezultate in domeniu pentru ca ele ne pot servi ca reper.
nu este timp de orgolii, trebuie sa ne punem imaginatia la lucru si cu dotarile pe care le avem sa obtinem rezultate mai bune. nimeni nu trebuie sa fie speriat ca altii au obtinut rezultate mai bune. daca ar fi sa ne raportam la imaginile obtinute de telescoapele solare specializate, nimeni nu ar mai publica fotografii in domeniu.
Sus
hans602
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 812



Localitate: Alzey Germany

MesajTrimis: 04 Iun 2007 19:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumos Tavi,rezultatul obtinut imi place.

Clear sky Hans
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Iun 2007 19:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca ati inteles mesajul meu prea bine. Sigur ca si Tavi are orgoliile lui ca doar e om insa de ani de zile are suficienta experienta pentru a nu mai fi descurajat de aparitia unor imagini mai bune ca ale lui facute cu echipamente mai bune si poate chiar in conditii mai bune. Ceea ce vroiam sa spun este ca ar fi preferabil sa incurajam cat mai multi amatori romani care poate nu au varsta si experienta lui Tavi. Am discutat acum mai bine de un an cred despre amatorii din Galati care aveau la vremea aia o luneta Coronado, un PST (nu stiu cat). Tot astept sa vad ceva rezultate din partea lor. Si din partea altora de pe aici din zona. Nu trebuie sa fie neaparat romani dar sa fie niste membri ai forumului cu care se si poate schimba o vorba, un schimb de experienta.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Iun 2007 19:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Era cazul sa mai starnim si discutii intre astronomii amatori in "marea"
de fizicieni teoreticieni si filozofi care predomina se pare pe forumul de astronomie.
Intradevar la captura unor imagini solare interesante (arcuri ,flare,protuberante) e nevoie pe langa echipamentul scump si de noroc mult. din 3000 de cadre filmate am selectat 20 de poze mai clare care se nimeresc greu sa contina un fenomen interesant .
Ar fi bine sa filmezi incontinuu toata ziua in zilele de "foc" ale soarelui.
Turbulentele in oras sunt imense in timpul zilei, cele mai bune cadre eu le obtin dimineata la 1-2ore de la rasarit si seara inainte de apus. Ma gandesc pe viitor la un celostat cu oglinzi nemetalizate la care telescopul solar sa fie adapostit in casa la temperatura constanta.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Iun 2007 20:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Era cazul sa mai starnim si discutii intre astronomii amatori in "marea"
de fizicieni teoreticieni si filozofi care predomina se pare pe forumul de astronomie.


ai dreptate, mai prinde bine si cate o discutie pe tema de astronomie dar vad ca sunt foarte putini cei ce se inghesuie. e cumva normal, fiind mai mult practicieni, fac mai mult si vorbesc mai putin.
de fapt cred ca nici nu mai e un forum de astronomie...

ideea cu celostatul e interesanta, dar trebuie vazut ce deranjeaza mai mult, turbulenta atmosferica sau cea instrumentala.
de turbulenta atmosferica nu scapi nici cu celostatul, iar in privinta celei instrumentale am vazut ca cel mai des se practica ori solutia cu structura zabrelita ori tub inchis si vidat...
poate ca pe varf de munte un celostat ar fi ok, nu stiu...
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 05 Iun 2007 07:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In general eu nu vad nevointa a face multe vorbe de incurejat. S-a dat o poza unei pete solare si se vorbeste de ea. Eu am postat o poza unde se arata aceas pata unde un alt amator a avut norocul sa fotografieze acest arc protuberant, sa pot sa va arat si voi. Eu nu vad ca se face comparatie intre poze, eu vad ca se arata pata cum se dezvolta si ce ne poate arata, daca avem noroc la timpul facutelor secvente, sa se intample ce s-a intamplat.
Cine vrea sa compare, poate sa compare, eu nu am comparat Smile

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact