Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Eclipsa-Luna-28_10_2004.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224939
Numar de utilizatori inregistrati: 2840
Cel mai nou utilizator inregistrat: Marian Gh
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Lumina unui bolid stralucitor Obrejita/Vrancea


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 17, 18, 19  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Ian 2015 22:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca nu este o reflexie in imaginile de la Afumati se vad doua corpuri? http://youtu.be/-H_1MeE7lmk
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 732



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 07 Ian 2015 23:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bolidul s-a vazut din Sf Gheorghe/Judetul Covasna pe la ora 3:06 eu am fost trezit din somn de o bubuitura si s-au miscat geamurile pe la ora 3:12. Credeam ca e cutremur. Probabil am fost aproape de punctul unde a explodat, la 44km de noi, de la Bretcu am mai multe relatari ca explozia s-a auzit foarte puternic, practic s-a trezit cam tot satul. Presupun de aici ca explozia s-a produs undeva deasupra zonei Covasna-Vrancea, avand foarte multe relatari la ziare locale, la noi la pagina de facebook a observatorului, si la mine pe facebook. Toti relateaza de o diferenta dintre lumina si sunet de cca 5-6 minute.

http://eyestocker.com/2015/01/meteorit-dea...5-ora-305/

_________________
SkyWatcher 150/750 EQ6-R; Oculare: Gold Line 6mm, Celestron Omni 32mm, 10mm, 25mm, GSO SuperView 30mm pe 2"; Filtre: Green #58A, ND 0.6, O-III Castell, Solar. CLS CCD; Barlow 2x, 3x; Canon 1100Da
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 732



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 07 Ian 2015 23:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In cazul relatarilor, am 4 oameni care au vazut lumina+au auzit explozia, inca 4 care spun ca au vazut lumina insa nu au auzit nimic, si cca 15-20 de oameni care au auzit explozia.
_________________
SkyWatcher 150/750 EQ6-R; Oculare: Gold Line 6mm, Celestron Omni 32mm, 10mm, 25mm, GSO SuperView 30mm pe 2"; Filtre: Green #58A, ND 0.6, O-III Castell, Solar. CLS CCD; Barlow 2x, 3x; Canon 1100Da
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Ian 2015 01:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stie cineva limba? http://www.astroclub.kiev.ua/forum/index.php?topic=32052.2000 aici apare o harta. Este posibil ca traiectoria sa fie dinspre ukraina?
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Ian 2015 01:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.astroclub.kiev.ua/forum/index.p...3682;image
Explicatii la imagine sunt astea: "Согласно предварительной обработки J8_RGE m=-0.152972 dist1=810.854797 dist2=802.153015
а первая вспышка -9,4 " Stiti cumva semnificatia?
Sus
Valentin Grigore
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2009
Mesaje: 38



Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 08 Ian 2015 03:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Eu l-am vazut, cam cu coada ochiului. La aproximativ 40grade spre Nord-Est, si cam 25 grade altitudine. Am vazut cu coada ochiului o lumina, care initial mi s-a parut alb-albstruie, si cand m-am uitat direct, an vazut un glob, galben-portocaliu, destul de mare, poate un grad dimensiune, care a durat foarte putin, poate chiar sub jumatate de secunda, din momentul in care m-am uitat direct. Cu totul a durat, din punctul meu de vedere cam o secunda. Dar trebuie sa mentionez ca geamul de langa de langa mine era cam inghetat.

Oricum, a fost destul de puternic, daca am vazut luminandu-se afara, desi aveam lumina aprinsa, si doua monitoare de calculator deschise in fata, iar fereastra este spre stanga mea, nu in fata.


Dragos, tu erai afara? L-ai vazut direct?
Ai putea sa faci o trasare pe o harta a cerului, fie ea si estimativa?

_________________
Valentin Grigore
Presedinte Societatea Astronomica Romana de Meteori (SARM)
facebook.com/sarm.ro
www.cosmopoetry.ro
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6449



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Ian 2015 04:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu eram in casa, la calculator. Prima faza am vazut-o cu coada ochiului, iar finalul l-am vazut direct. deoarece de la masa, am puncte de reper, pot sa dau o directie cu o aproximatie relativ mica. Dar nu pot sa spun exact pe cer unde, deoarece din casa, cu lumina aprinsa si cu geamul inghetat, cum era aseara, nu se vede nici o stea.

Am facut doua harti. Prima din Google Earth, unde pozitia mea e data de varful pionezei. De acolo, pe directie de la Nord spre Est, vreo 38-40grade ar fi directia in care am vazut finalul, cand meteorul s-a stins. In legatura cu inaltimea, cred ca am estimat un pic mai mult azi. cred ca a fost in jur de 20 grade.

Am pus si o harta din Stelarium, in care ovalul rosu desemneaza aria in care l-am vazut, cu erorile de pozitionare posibile.



Locatie pe cer meteor 07.01.2015.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  402.31 kb
 Vizualizat:  de 6832 ori

Locatie pe cer meteor 07.01.2015.PNG



Locatie.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  693.18 kb
 Vizualizat:  de 6832 ori

Locatie.jpg



_________________
Dragos N
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 08 Ian 2015 04:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Extraordinar!sute de ori viteza unui supersonic.A facut cineva o statistica a frecventei fenomenului global in ultimii ani,nu neaparat la noi in tara?..
Pt mine e mai mult decat o simpla exclamare,e un semnal de alarma gandindu-ma ce "tehnologie" ca nu stiu cum sa-i spun,a determinat bolovanul sa treaca milimetric la suprafata pamantului,chiar daca distanta a fost mai mare se poate spune si asa din cauza vitezei.Nici n-ai timp a respri..daca se intampla n-ai vreme sa mai constientizezi.Cum se zice ca au disparut dinozaurii..
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6449



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Ian 2015 04:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As mai face o precizare. E posibil sa aiba dreptate colegul nostru pcris, si meteorul sa se fi spart in doua bucati.

Spun asta pentru ca pe mine m-a nedumerit tare faptul ca la inceput, lumina pe care am perceput-o cu coada ochiului era sigur alba cu tenta albastruie, iar cand am intors capul, am vazut o mingea galben-portocalie. si din ce m-i s-a parut, sursa luminii albe a fost un pic mai spre est cu cateva grade, si ceva mai sus, fata de globul portocaliu. In plus, globul portocaliu a fost mult mai putin luminos fata de lumina initiala. si pot sa spun asta, pentru ca lumina alba a luminat blocurile care le vad pe fereastra, care s-au vazut aproape ca ziua, in timp ce globul portocaliu nu.

_________________
Dragos N
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Ian 2015 09:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum zice dragos si dupa cum vad si eu in imaginile disponibile, la maximum de luminozitate s-a cam ajuns aproape de lumina solara. Case, masini, drumuri, peisaj se vad ca ziua. Hai ca n-o fi chiar Soarele in amiaza mare dar e mult mai mult decat Luna plina. Daca bubuitura s-a auzit dupa 5 minute (?!) atunci inseamna ca explozia s-a produs la vreo 10 km si a luminat cam vre-un sfert de tara adica aprox. 50.000 kmp ca ziua Shocked E pe-aproape cu Celiabinskul Smile
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Ian 2015 11:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
As mai face o precizare. E posibil sa aiba dreptate colegul nostru pcris, si meteorul sa se fi spart in doua bucati.

Spun asta pentru ca pe mine m-a nedumerit tare faptul ca la inceput, lumina pe care am perceput-o cu coada ochiului era sigur alba cu tenta albastruie, iar cand am intors capul, am vazut o mingea galben-portocalie. si din ce m-i s-a parut, sursa luminii albe a fost un pic mai spre est cu cateva grade, si ceva mai sus, fata de globul portocaliu. In plus, globul portocaliu a fost mult mai putin luminos fata de lumina initiala. si pot sa spun asta, pentru ca lumina alba a luminat blocurile care le vad pe fereastra, care s-au vazut aproape ca ziua, in timp ce globul portocaliu nu.

Daca aici se poate spune ca poate eventual fi vorba si de o reflexie, https://www.youtube.com/watch?v=-H_1MeE7lmk&feature=youtu.be .
Un alt filmulet din care se vede ca au fost doua corpuri. unul mare si altul posibil mai mic ce au explodat unul dupa altul la foarte scurt timp. https://www.youtube.com/watch?v=ioA5gE5muzA se vede asta din prezenta a doua umbrel priectate cu un decalaj mic, poate de 2 grade asa? La mijlocul filmuletului apare a doua umbra care o ajunge apoi pe prima decalat. Si lumina ce proiecteaza cele 2 umbre este cum spuneti dumneavoastra.

Sa fi fost separat inainte de intrarea in atmosfera sau undeva pe la 100 km. cine stie?
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6449



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Ian 2015 15:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar acum am vazut la TV imagini noi in care se vede meteorul si este clar ca a existat o bucata mai mica, care a ars la ceva distanta de cel mare.
_________________
Dragos N
Sus
Procyon
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Ian 2013
Mesaje: 285



Localitate: Galati

MesajTrimis: 08 Ian 2015 16:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
In legatura cu directia de miscare. Din ce am apucat sa vad eu, cred ca a venit la un unghi intre 30 si 45 de grade dinspre Est. Asta din punctul meu de observatie.

Judecand dupa durata scurta a fenomenului, si unghiul de miscare, care mi s-a parut a fi destul de scurt, probabil ca a intrat in atmosfera la un unghi destul de (cum sa zic, mai spre verticala). si probabil directia reala, a fost dinspre Nord-Est.

Poate daca ar fi vreun observator din zona Galati, Braila, am putea sa lamurim si directia si unghiul de intrare.

Luminozitatea a fost foarte mare. Practic s-a facut lumina afara, aproape ca intr-o dupa amiaza noroasa. Altfel nu cred ca l-as fi observat.


Eu l-am vazut dar eram in casa si nu am putut sesiza zona. Ce pot sa garantez, este ca nu a fost in E, SE, NE.

_________________
Stoian Andrei-Marian
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Ian 2015 16:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alte inregistrari deosebit de interesante.
inclusiv cu sunet cel de al doilea si va pune si inregistrarea completa pana la bangul sonor produs.
https://www.facebook.com/video.php?v=766639683428870
https://www.youtube.com/watch?v=OqRvP1fX2Z4
https://www.youtube.com/watch?v=R0yD7GNzO7k
vazut f. bine din Lugoj de la distanta f. mare
https://www.youtube.com/watch?v=wRk9R_ewIdw&feature=youtu.be
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2677

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 08 Ian 2015 16:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Initial am crezut ca vecinii de la comandamentul militar fac un tur de noapte cu o lanterna foarte puternica in dotare. Dupa aia m-am gandit la meteor.
Albul vazut prin geam a fost asemanator cu lumina becurilor cu xenon. Poate si din cauza florilor de gheata.

Nici un zgomot desi am stat treaz multisor dupa trecerea flash-ului. De aia am si renuntat la gandul ca ar fi putut fi un bolid. Poate a bubuit prea sus , oricum din Piatra Neamt nu s-a auzit nimic.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 17, 18, 19  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 19
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact