Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224476
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Vidul și fenomenele lui


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 15 Apr 2007 10:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea e ca nu la mecanica trebuie sa ne intoarcem.Cred ca ar fi mai bine sa ne concentram asupra vidului si fenomenelor ciudate pentru noi care apar in acest mediu.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 15 Apr 2007 10:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cris a scris:
Parerea mea e ca nu la mecanica trebuie sa ne intoarcem.Cred ca ar fi mai bine sa ne concentram asupra vidului si fenomenelor ciudate pentru noi care apar in acest mediu.
Vidul este o noțiune importantă a mecanicii, însemnând spațiul gol. Dacă substanța este câmp de o formă mai specială, iar câmpul este vid care merge cu viteza luminii, atunci, într-adevăr, vidul este o noțiune fundamentală a Fizicii și a oricărei filosofii.
Ce alte fenomene ciudate pot apărea în vid decât mișcarea acestuia? Aceste fenomene se pot manifesta altfel decât prin mișcarea unor părți ale vidului?
Sper că nu-mi vei răspunde doar peste un milion de ani, cum ai obiceiul Very Happy!

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 16 Apr 2007 05:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe topicul „Energie și lucru mecanic” Abel a scris:

Citat:
Atunci cum îi explici lui cris fenomenele din vid?


Ași începe prin a îi explica lui cris că "spațiul este un fenomen", evident spațiul real, spațiul fizic.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 16 Apr 2007 07:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Orice fenomen implică și este implicat de o schimbare a unor parametri. Dacă spațiul este un fenomen, ce schimbări implică el?

Spațiul fizic este pentru tine același lucru cu vidul?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 16 Apr 2007 10:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu-mi place formularea de spatiu gol in care se misca niste puncte cu viteza luminii nu suna logic.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 16 Apr 2007 11:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Întradevăr, nici mie nu îmi place formularea de spațiu gol, nu poate fi considerat gol ceva despre care știm cu siguranță că există prin parametrii săi (oricare ar fi ei), prin mesajul ce tocmai ni l-a trimis și din care am tras concluzia că există. Formularea de spațiu gol reprezintă în cel mai bun caz o încercare de aproximare a unei stări de fapt.

Nu se mișcă nici un punct în acest univers. În fapt se conturează niște relații de dependență (interdependență) între zone considerate intim vecine. Secvențial, granițele aproximative ale presupusei zone de interacție se modifică, creând iluzia unei traiectorii. Interacția ca un cumul de alte interacții posibile are formă (nu este filară) și o tendință de dezvoltare, de preschimbare a frontierei în care este definită și pe care o definește. Pe scurt, spațiul în sine este un adevărat proces fizic, este un fenomen de autoinducție (din aproape în aproape).
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 16 Apr 2007 14:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnilor, spațiul gol care se mișcă cu viteza luminii nu mai este gol! A demonstrat asta teoria relativității.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Apr 2007 14:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Spatiul gol care se misca cu viteza luminii fata de ce reper? In raport cu cine? Referitor la ce?
Referitor la asta, cate tampenii absurde mai trebuie sa ascultam fara macar sa avem voie sa schitam un zambet. Amar. Sad
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 16 Apr 2007 15:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon a scris:
Spatiul gol care se misca cu viteza luminii fata de ce reper? In raport cu cine? Referitor la ce?
Referitor la asta, cate tampenii absurde mai trebuie sa ascultam fara macar sa avem voie sa schitam un zambet. Amar. Sad
Omule, tu ții cu tot dinadinsul să-ți etalezi ignoranța? Tu știi ce-i acela reper? Tu știi ce-i aceea viteza luminii? Ai citit vreodată ceva despre teoria relativității? Cine ești tu să caracterizezi mesajele mele drept tâmpenii?
Apropo! Aceste întrebări despre viteza luminii le-a mai pus și cris.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Apr 2007 15:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intrebarea ramane. Nu exista miscare absoluta. Miscarea e relativa. Relativa la un reper (sau un sistem de coordonate). In lipsa lor discutia despre miscare e absurda. Cum absurda e si confuzia dintre spatiu si materie.
Sus
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 16 Apr 2007 16:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu trebuie sa luam de buna chestia cu viteza luminii constanta fata de ori ce observator.Daca eu ma indepartez de o sursa de lumina o vad siftata spre rosu si nu vreau sa cred ca oscilatia electromagnetica se labarteaza asa ca vrea ea.In mediul meu care se deplaseaza odata cu mine degeaba fac teste ca o sa gasesc viteza luminii constanta dar asta nu trebuie sa ma pacaleasca.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Apr 2007 16:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte multi dintre cei care vorbesc despre constanta vitezei luminii il iau ca "martor" pe Einstein uitand sa citeze un "nimic": viteza luminii in vid.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 16 Apr 2007 16:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon a scris:
Intrebarea ramane. Nu exista miscare absoluta. Miscarea e relativa. Relativa la un reper (sau un sistem de coordonate). In lipsa lor discutia despre miscare e absurda. Cum absurda e si confuzia dintre spatiu si materie.
Și ignoranța ta rămâne.

În schimb, cris, care este mult mai prudent în afirmații, merită un răspuns:
cris a scris:
Nu trebuie sa luam de buna chestia cu viteza luminii constanta fata de ori ce observator.Daca eu ma indepartez de o sursa de lumina o vad siftata spre rosu si nu vreau sa cred ca oscilatia electromagnetica se labarteaza asa ca vrea ea.In mediul meu care se deplaseaza odata cu mine degeaba fac teste ca o sa gasesc viteza luminii constanta dar asta nu trebuie sa ma pacaleasca.
Nu confunda frecvența luminii (care depinde de reper) cu viteza ei.

dragon a scris:
Foarte multi dintre cei care vorbesc despre constanta vitezei luminii il iau ca "martor" pe Einstein uitand sa citeze un "nimic": viteza luminii in vid.
Foarte mulți știu că atunci când se vorbește despre spațiu gol, se vorbește despre viteza luminii în vid, așa că nu se sinchisesc să mai adauge un truism. Tu nu ești printre aceia.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 16 Apr 2007 17:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De la Lulu, care nu se poate abtine si ma roaga sa postez eu.
ok.

Incercare de autosugestie

Cand dl. AC da ochi cu dl. D
As prefera sa stau pe margine
Dar se mai supara - stiu eu de ce-
Cautatorul de precesie
si stare, ca atare, nu mai e.
As spune doua vorbe... Las "in spe"*
Caci vezi, nu am iesit din scutece
Sunt insumi eu acum si bine e.**


*in spe-> in perspectiva (cred). [NM].
**cred ca e un raspuns (NM)

_________________
הבה נגילה
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 16 Apr 2007 17:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnul Dragon a scris:

Citat:
Spatiul gol care se misca cu viteza luminii fata de ce reper? In raport cu cine? Referitor la ce?
Referitor la asta, cate tampenii absurde mai trebuie sa ascultam fara macar sa avem voie sa schitam un zambet. Amar.


Domnul Dragon , în mare parte, are dreptate.

Am să încerc eu să răspund la întrebăre domnului Dragon. Să luăm spre exemplu un foton. Acesta este în principiu un corpuscul relativ închis, gen Univers fizic. Forma acestui corpuscul este asimetrică și marcată de o tendință de expansiune (extensie) sau colaps (compresie).

Această ultimă afirmație am făcut-o deorece extremitățile fotonului sunt predispuse pe rând când la repaus relativ, când la o viteză de expansiune sau contracție maximă, deci cele două repere, respectiv repausul relativ și mobilitatea maximă sunt în permanență extremități ale fotonului.
Această viteză de expansiune maximă nu trebuie confundată cu viteza de așa-zisa deplasare a fotonului, sau așa-zisa viteză a luminii, deși există o dependență în acest sens.

Oricum, aceaste ultime informații reprezintă noutăți și sper ca într-un viitor nu prea îndepărtat să fie percepute la adevărata lor valoare științifică.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact