Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon5.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu Celestron Skymaster 20x80 review


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
adi iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2014
Mesaje: 12



Localitate: Mamaia

MesajTrimis: 02 Mai 2014 09:34 Download mesaj
Titlul subiectului: Binoclu Celestron Skymaster 20x80 review
Raspunde cu citat (quote)

Recent am achizitionat un binoclu Celestron Chinez si vreau sa fac un mic review despre el si astept pareri mai ales de la cine l-a avut pe mana . Este un binoclu cam laudat de majoritatea pe forumuri acolo unde se gaseste la vanzare dar personal eu nu-l consider decat o chinezarie proasta mai ales pe parte de reglaj si confort . Pentru acest binoclu ai nevoie de un trepied foarte solid deoarece la cea mai mica miscare obosesc ochii + ca reglajul nu se mentine . Are un 20x real si imaginea este la fel ca afara , deci daca admosfera este intetosata la fel vei vedea imaginea prin el .. Mai jos am pus si imagini pentru o comparatie la 20x


04.JPG
 Descriere:
o vedere cu ochiul liber si tinta este balconul cu rufe de la 100 metri departare !
 Marime fisier:  997.43 kb
 Vizualizat:  de 12219 ori

04.JPG



03.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  725.96 kb
 Vizualizat:  de 12219 ori

03.JPG


Sus
adi iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2014
Mesaje: 12



Localitate: Mamaia

MesajTrimis: 02 Mai 2014 09:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

..acum sa vedem o tinta cu blocuri de la 2,5 km si un siloz la 1 km


001.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  690.72 kb
 Vizualizat:  de 12208 ori

001.jpg



002.jpg
 Descriere:
poza nu este clara deoarece este facuta cu un mobil dar cu ochiul se vedea bine si daca ar fi fost un om pe blocul ala !!
 Marime fisier:  441.74 kb
 Vizualizat:  de 12208 ori

002.jpg



0011.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  690.26 kb
 Vizualizat:  de 12208 ori

0011.jpg



003.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  353.72 kb
 Vizualizat:  de 12208 ori

003.jpg


Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Mai 2014 10:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte buna ideea cu comparatia grosismentului. Multi vor sa stie cum "se vede" la anumit grosisment. Eu am fratele mai mic al binoclului tau ( 15x70 ) si sunt multumit de el din toate punctele de vedere ( in gama lui de pret ). Nu am avut nicio problema pana acum cu el. Normal ca exista anumite modele care sunt mult mai scumpe, dar depinde si cat de pretentios esti. Oricum ... marea majoritate a binoclurilor sunt facute in china. Vorbim de Celestron Bresser etc. Sunt modele prost facute ( mecanic ) dar si modele bune. De 15x70 ( atat timp cat ai grija de el ) pot spune ca este bun. Asa cred si in cazul binoclului tau. Am reusit sa vad detalii la distanta de 1km cu 15x70. Pus pe trepied se vad detalii si mai fine. Bucura te de el si cel mai important ai grija de el ! Very Happy E un instrument bun.
Sus
adi iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2014
Mesaje: 12



Localitate: Mamaia

MesajTrimis: 02 Mai 2014 20:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rolling Eyes Uite asa imi face ochii de la el si l-am dat inapoi deja la magazinul de la care l-am luat .... Cauciucul acela imens de la oculare imi freca nasul ca naiba si trebuia sa-l infig intre oculare ca sa am o privire mai detaliata Shocked !! Deja cand impingeam nasul intre cauciucul ocularelor , se deregla chiar si focus de la dreptul . In ceea ce priveste 20x mi-a placut pentru ca este real insa reglajul si confortul nu imi convine la acest binoclu . Ai dreptate , in ziua de azi totul este China si nu se compara cu un binoclu made in Japan sau Germany dar o sa incerc modelul Vixen 20x80 identic cu acesta ca sa pot sa raman la o achizitie pe viata a unui ochean calumea in 20x ...


Vixen-Binoclu-Ark-20x80.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  106.51 kb
 Vizualizat:  de 12134 ori

Vixen-Binoclu-Ark-20x80.jpg


Sus
needweed
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Oct 2011
Mesaje: 525



Localitate: satu mare

MesajTrimis: 02 Mai 2014 22:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

optic sunt ok chiar daca sunt chinezesti insa problema mea la 15x70 a fost ca nonstop trebuia colimat, filetul bratelor sunt din plastic iar acelea se misca dupa ce il ridici de cateva ori,banuiesc ca un 20x80 se decolimeaza si mai usor
Sus
adi iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2014
Mesaje: 12



Localitate: Mamaia

MesajTrimis: 05 Mai 2014 14:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite aici este problema dar acum depinde de fiecare in parte si de distanta intre ochi sau marimea nasului ...La mine exact asa se fixa nasul si a fost cam nasol ....


pss+nas.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  253.93 kb
 Vizualizat:  de 12050 ori

pss+nas.jpg


Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mai 2014 15:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Adi, nu ai incercat sa pliezi cupele ocularelor ? Sigur nu mai aveai problema asta. Are cupele mai mari pentru ca si ocularele sunt mai mari decat la modelele inferioare ca apertura. Iar in privinta Vixenului ... costa cam 3.800 ron ... eu zic ca e o diferenta mare si la pret ... nu numai la calitate. Daca nu te deranjeaza pretu ... e perfect. Exista acelasi model de Vixen si la grosisment de 30. Dar este adevarat ca si campul e foarte ingust.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 05 Mai 2014 15:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aceasta problema este destul de des intalnita la binocluri, si de vina sunt ocularele. De aceea este bine sa va uitati cu atentie la forma ocularelor. Unele au ocularele mai inguste, sau ingustate spre capat, si sunt usor de folosit. Altele au aceasta forma, mai lata spre capat, si daca nu ai un nas foarte subtire, sau ochi foarte departati, te poti ciocni de ele.

Mai exista si solutia de a scoate cupele de cauciuc. Eu am niste oculare ramase de la un binoclu
Celestron 15x70, care arata identic, si masoara cam 39mm fara cupe, iar cu ele cam 46mm in diametru. Evident, asta inseamna si confectionarea unor cupe speciale. Dar din ce am observat eu, aceste oculare late sunt prezente in general la binoclurile cu pret mic, si nu stiu daca merita mereu sa faci un astfel de efort. In cazul de fata, al unui binoclu de 20x80, probabil merita, daca gasesti inlocuitori.

Problema decolimarii este una mai grava, si nu stiu o rezolvare.

_________________
Dragos N
Sus
adi iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2014
Mesaje: 12



Localitate: Mamaia

MesajTrimis: 05 Mai 2014 20:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da ,am pliat si cupele dar aveai impresia ca apare ceva negru la vedere cand apropiam ochii sa vad egal prin ele plus ca intra lumina prin lateral si nu mai era atentia la fel cum era prin cupe (intunecat la margini) sa poti sa vezi mai clar campul rotund . Eu stiu ca exista binocluri adevarate in special militare care nu exista pe piata si am privit in viata mea prin cateva care m-au lasat masca mai ales ca acelea au niste cupe mulate pe forma arcadei si alungite spre tampla ca sa acopere perfect tot ochiul + reglaje serioase !! Acesta este defapt o jucarie chinezeasca nu ceva profesional si chiar nu merita banii iar in ceea ce priveste Vixenul tot asa pot sa-l cumpar dar daca nu sunt multumit pot sa-l returnez ....dar nu cred pentru ca eu mai am un Vixen japonez 8x56 si stiu de ce e in stare
Sus
adi iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2014
Mesaje: 12



Localitate: Mamaia

MesajTrimis: 05 Mai 2014 20:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sau un Zhumell Tachyon 25x100 este super super bun pe reglaje da nu-l gasesc nicaieri ...
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mai 2014 15:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aici ar fi mai multe de discutat Smile E adevarat ca nasul intra mai greu intre oculare dar, ocularele tot noi le dorim sa fie cat mai mari si generoase Smile deci si diametrele vor fi mai mari. Este ciudat ca vezi zone cu fantome negre atunci cand pliezi ocularele. Dupa cum e adevarat ca nu am privit nicodata prin Celestonul de mai sus. In mod normal ar fi trebuit sa fie un eye relief extrem de mare si confortabil. Personal la 20x80 prefer intotdeauna sa folosesc ocularele pliate si sa privesc de la oarece distanta , efectul mi se pare mai mult decat superb. Pe de alta parte este normal in acest caz sa deranjeze eventuala lumina parazita din jur. Dar si aici ar mai fi o discutie Smile . Binoclul 20x80 este deja un intrument de observatii astronomice dedicat, mai mult sau mai putin profesional deci ar trebui sa ne ingrijim si de conditiile de utilizare, sa ne facem un mic loc de observare cat mai potivit pentru acesta indeletnicire. Lumina parazita va deranja la 90% din binoclurile existente caci indiferent de existenta unor cupe generoase din fabrica nu vom scapa de ea decat daca vom confectiona cupe personalizate per ochi. Pana si in acest caz , un ocular prefect croit pe ochiul meu (vezi ca am postat o metoda extrem de simpla de "croit" aparatori) e adevarat ca va elimina 100% din lumina parazita , dar se vor comporta exact ca niste "ventuze" puse in jurul globului ocular , astfel incat orice miscare in lungul binoclului va exercita o mica presiune respectiv depresiune spre acesta Smile chestie care poate la randul ei deranja. Ne zbatem intre Scila si Caribda intr-un perpetuu compromis. Dar cred ca tocmai aceasta zbatere mai adauga putin farmec pasiunii noastre.
Sus
adi iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2014
Mesaje: 12



Localitate: Mamaia

MesajTrimis: 07 Mai 2014 18:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
Binoclul 20x80 este deja un intrument de observatii astronomice dedicat...


Chiar dedicat eu nu pot spune deoarece mai mult la observatia pe pamant imi place 20x-ul iar pentru stele sau luna merge mai bine un telescop binoclular cu obiective de 125 ! La 20x poti sa ''spionezi'' chair si oameni fara sa te vada unde stai fix undeva unde nu e niciun ascunzis . Parca te simti asa calumea cand vezi tu si el nu te vede Cool ... am sentiment ca te am in vizor de la 1 kiloparsec prietene , ai grija Laughing
Sus
needweed
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Oct 2011
Mesaje: 525



Localitate: satu mare

MesajTrimis: 07 Mai 2014 19:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da 20x80 are pupila mai mica decat 15x70, cu 15x70 e mai deranjant in natura fiindca imaginea e prea luminoasa

Ultima modificare efectuata de catre needweed la 07 Mai 2014 22:15, modificat de 1 data in total
Sus
adi iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2014
Mesaje: 12



Localitate: Mamaia

MesajTrimis: 07 Mai 2014 21:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Celestron 15x70 are pupila 4,7mm iar 20x80 are 4mm insa asta conteaza si cum ai pupila ochiului pentru ca la intuneric se mai mareste dar daca reglezi binoclul foarte bine la distanta intre pupile o sa ai un camp perfect rotund si asta conteaza foarte mult sa o faci mecanic ,nu dupa vedere ! Mai jos arat metoda mea de reglaj pentru distanta intre ochi si pentru asta voi folosi un subler


001-001.JPG
 Descriere:
Masuram exact din centru pupilei de iesire
 Marime fisier:  952.7 kb
 Vizualizat:  de 11853 ori

001-001.JPG



002.JPG
 Descriere:
Iar aici am pus sublerul pe un stramos de-al meu deoarece am vazut ca avea distanta intre pupile identica cu a mea... :))
 Marime fisier:  366.63 kb
 Vizualizat:  de 11853 ori

002.JPG


Sus
adi iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2014
Mesaje: 12



Localitate: Mamaia

MesajTrimis: 09 Mai 2014 06:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uitati ...asta e Celestronul 20X80 original MADE IN USA


celestron 20x80 made in usa_1.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  83.89 kb
 Vizualizat:  de 11793 ori

celestron 20x80 made in usa_1.JPG



celestron 20x80 made in usa_4.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  59.43 kb
 Vizualizat:  de 11793 ori

celestron 20x80 made in usa_4.JPG



celestron 20x80 made in usa_3.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  67.63 kb
 Vizualizat:  de 11793 ori

celestron 20x80 made in usa_3.JPG



celestron 20x80 made in usa_2.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  135.46 kb
 Vizualizat:  de 11793 ori

celestron 20x80 made in usa_2.JPG


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact