Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m108e_4klein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224496
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Poze cu echipament mobil


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Apr 2007 12:54 Download mesaj
Titlul subiectului: Poze cu echipament mobil
Raspunde cu citat (quote)

Seara trecuta am iesit cu Dragon in premiera cu montura Carl Zeiss + SC
120mm f/5,1. am reusit identificarea obiectelor doar prin coordonate cu ajutorul inelelor divizoare ale monturii apoi centrare exacta dupa vizionarea pozelor rapide pe ISO 3600.
A fost timp doar pentru cele doua obiective M51 si M81,82.
Sunt 9x200s la M51 si 5x150s la M81,82 pe ISO1600



M51 M8182.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  974.74 kb
 Vizualizat:  de 6142 ori

M51 M8182.jpg


Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2007 18:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Superb ! Pacat de lipsa timpului , eu am ajuns sa respect numarul mare de cadre , de fiecare data cand am marit numarul cadrelor am fost surprins placut de calitatea fotografiilor. Evolutia la mine a fost 1-6-24-100 Very Happy
Daca mai iesiti poate fotografiati in Virgo pe langa M84/M86 - la ce camp aveti ar trebui sa iasa vre-o 10 galaxii intr-o singura fotografie Cool .

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Apr 2007 20:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In sfarsit cineva care are suficienta experienta sa observe campul mare si sa-l aprecieze Smile Am discutat cu Tavi problema stakarii (avem o problema in limba romana) mai multor cadre. Am ajuns amandoi la concluzia ca prea multe cadre strica. Problema e atmosfera si turbulentele ei. E imposibil sa obtii doua cadre identice. Stelele clipocesc si punerea mai multor asemenea stele una peste alta duce inevitabil la efectul de "placinta" adica dispersia energiei intr-o zona de probabilitati (cum s-ar exprima cei din partea de fizica a forumului). Singura metoda "cinstita" de obtinerea unor cadre mai bune este fotografierea din zone cu poluare luminoasa redusa (daca se poate zero) si marirea timpului de expunere utilizand evident o montura foarte buna (precisa). Pozele care le-a expus Tavi aici au fost facute ieri noapte de pe dealul Silagiului (300 m) la vreo 40 km est de Timisoara iar montura utilizata a fost una Zeiss modificata (usor) Very Happy Sigur ca ar mai fi nevoie si de un aparat cu un zgomot mai mic dar din pacate asa ceva costa prea mult ... deocamdata.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 10 Apr 2007 20:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sapca jos cum ati gasit obiectele Smile

cand eu ma duc afara si vreau sa caut obiectele, incerc de una sau douo ori, si gata Cool daca nu le gasesc, nu le vad. Ma las de cautare.
Aici este punctul unde vreau neaparat GOTO... nu cauti, te uiti.

Dar pozele facute sant frumoase.

Un prieten a tras si el pe date de 05.04. M51 sub folosirea unui IDAS LPS filtru. El locueste in un oras poluat tare si fara filtru nu ar putea face nimic, aici poza facuta de el cu acest echipaj
M51 / Orion Newton 254/1200 / Baader FFC -> focala ~3600mm / Idas LPS P2 / EOS 20D mod. / 14*12min / 1600ASA



Decand vad pozele lui, nu mai fac eu nici una Shocked Rolling Eyes Laughing

Aici o poza de la M81 si M 82 tot facut de prietenul asta



date tecnice Orion Newton 254/1200 / EOS 20D (mod.) / IDAS LPS-P2 / 7x5min 800ASA

si la urma o poza facuta de mine cu Web-Cam Philips ToU si un telescop Mak-Cassegrain 6" f/14, prelucrate numai in Registax 3


_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Apr 2007 09:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar cine are experienta se vede Smile Gasirea obiectelor e o oarecare problema. Tavi se pricepe destul de bine si le gaseste destul de usor daca instrumentul e in montura azimutala. Cand am fost cu dobsonul mare nu a fost nici o problema. O harta, niste stele mai luminoase ca repere si gata. Dar cu montura ecuatoriala apar niste probleme ca nu se misca sus-jos/stanga-dreapta asa cum esti obisnuit. Asa ca am trecut la harti cu grid, coordonate RA-Dec. si am fost nevoiti sa calculam diferentele de coordonate dintre un reper usor de gasit si obiectul cautat. Dupa aia folosind cercurile gradate de pe montura se poate gasi obiectul relativ usor. Nu am avut GOTO si nu cred ca o sa dam banii vreodata pe asa ceva. Poate eventual pe un filtru Idas LPS P2 ca vad ca face minuni Shocked
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 11 Apr 2007 10:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da ai dreptate, obiectele se pot gasi si cine are experientie, le gaseste mai repede.
Un alt prieten cunoaste foarte multe obiecte foarte bine, si m-am uimit cum gasete el obiectele PRIN ocular. Din cauza ca el observeaza foarte mult si fotorafiaza tot mult, pentru el nu este mare efort a gasi multe obiecte imediat.
GOTO se face tot mai ieftin si sant sigur, ca in viitor o sa fie mai ieftin. Este o treba buna, nu neaparat trebuiata, dar ajuta mult.
Acest filtru IDAS este desigur o minune, se vede in poze. Orasul de unde a facut prietenul asta pozele lui, se cheama Solingen (de unde vin cutitele si lucrurile astea) unde este in o zona foarte luminos poluata.
Filtrul costa cam vreo 200 $ si asa ce arata, nu este pacat de bani.

Dar mai este un lucru foarte important la pozele astea digitale. Una este sa facem pozele, a doua este sa le prelucram. Aici este un efort mare (de stiinta cum se obtin poze bune) pentru ca eu nu am cunostinte mari a lucra de ex. cu Fitswork sau cu Adobe Photoshop. Programele le am, dar trebue sa invat sa le folosesc cum trebue, dupa asta, primesti poze cum le vezi sus.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Apr 2007 10:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noi am incercat foarte multe programe de prelucrarea digitala a pozelor dar daca acolo nu exista informatia nu poti sa scoti nimic Sad Un program de prelucrare digitala lucreaza ca un filtru sau poate sa compenseze o montura care face prostii dar nu poate sa-ti bage o galaxie pe care nu o "vezi" (decat daca o iei de pe internet de la Hubble si o prelucrezi putin Smile)
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 11 Apr 2007 11:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

prietenul asta care a facut pozele astea frumoase, a facut un workshop si niste "scule" pentru Adobe Photo Shop unde usoreaza foarte mult probarea pasilor. Pe site al lui www.watchgear.de se gaseste sub punctul Astroworks destule freeware care a progamat-o el cu un download acestui "Astroworks"
Se pune in PS si merge automatic
Si sub punctul "PS-Routine" se gaseste un free download care este tot pentru prelucrarea pozelor in PS

Poate aer cineva nevoie de astea.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
larrylart
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 189



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 11 Apr 2007 13:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon a scris:
Am ajuns amandoi la concluzia ca prea multe cadre strica. Problema e atmosfera si turbulentele ei. E imposibil sa obtii doua cadre identice. Stelele clipocesc si punerea mai multor asemenea stele una peste alta duce inevitabil la efectul de "placinta"


Din contra daca faci mai multe cadre la un timp mai redus procentul cadrelor bune o sa creasca. Numai asa poti sa compensezi pt o montura mai slaba. In cazul turbulentelor atmosferice de la caz la caz trebuie sa reduci pana la sub 60s pe expunere in conditiile cele mai rele. Eu de exemplu cu montura mea chinuita am o rata de success cam de 30-40% din cadre daca merge pe 120s si cam de 60-70% daca merg pe 60s.

Acum depinde ce methoda folosesti la stack-are, in general se foloseste o mediana care la un numar mare de framuri, cam peste 300, compenseza "deviatiile" si iti aduce stelele aproape perfect rotunde - ma rog un pic de difuzie poate sa mai ramana dar asta se scoate daca ajustezi tresholdurile histogramei si rezultatul e net superior.

Acum castigul de semnal e mai bun si efortul sigur e mult mai mic daca iti permiti sa faci expuneri mai lungi dar eu as zice sa incercati macar odata cu un numar de framuri mai mare, eu un compromis bun daca nu ai o montura buna si/sau atmosfera manifesta turbulente mari.

Larry

p.s. montura aia Carl Zeiss defineste perfect un echipament mobil Rolling Eyes cate tone are ? Very Happy
Sus
larrylart
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 189



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 11 Apr 2007 13:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite de exemplu aici e un cadru mediocru (nici cel mai bun nici cel mai prost) folosit in stack-ul de la m82:

http://larryo.org/IMG_9972.JPG

comparat cu rezultatul final: http://larryo.org/work/astronomy/m82_full.jpg

Atentie pozele sunt mari - aprox 4M fiecare.
Zic eu se observa o imbunatatire clara.

Larry
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Apr 2007 15:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Montura Zeiss o poti vedea aici:
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=1192
Nu e prea grea iar contragreutatea e detasabila. In total nu cred ca are mai mult de 15-20 kg.
Sus
larrylart
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 189



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 11 Apr 2007 15:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Montura Zeiss o poti vedea aici:


Da stiu, acolo am vazut-o ...dar din poza mi se pare uriasa Razz

Larry
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Apr 2007 16:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil ca ti se pare uriasa pentru ca telescopul e de fapt mic (12 cm diametru, 36 cm lungime)
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact