Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180913_193550_113x.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225182
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Eq6, Pier mount + 12" Orion Dobson ? Sau baza ecuatoria


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea_Albu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Ian 2007
Mesaje: 70

Motto: Portobelo. . . The Net Grabber. . .

Localitate: Romania - Arad- Jud Arad........

MesajTrimis: 17 Ian 2007 19:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Eq6, Pier mount + 12" Orion Dobson ? Sau baza ecuatoria
Raspunde cu citat (quote)

Eq6, Pier mount + 12" Orion Dobson ?

Eq6 mount => tine cam 20 Kg... zic eu din cate am citit pe net despre ea

Pier mount => face mai stabila montura

12" Orion tube only => aprox 19 Kg

Ar merge asa ceva in ideea ca gasesc si inele de montaj pt tubul optic pe montura ?... si daca ar merge as putea sa folosesc Vizual si / sau Foto ?

Merci

_________________
..." U can find me here ..... N 46.19 - E 21.33 "

SKC... !!
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 17 Ian 2007 20:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De tinut nu este vorba, dar de tremurare este multa vorba. Vezi ca acel Dobson este un tub monstroz si stii cat cantareste. Nu esete greutatea ce joaca rol aici, dar este actiunea parghiei. Si din cauza asta, trebue sa ai o montura foarte foarte tare, sau il pui Dobson, cum este ganidit Wink
_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Mircea_Albu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Ian 2007
Mesaje: 70

Motto: Portobelo. . . The Net Grabber. . .

Localitate: Romania - Arad- Jud Arad........

MesajTrimis: 17 Ian 2007 20:11 Download mesaj
Titlul subiectului: re
Raspunde cu citat (quote)

M-am gandit si la dimensiunile tubului, cam 1.5 m dar cred ca l-as putea monta pe un dowetail cu inele din aluminiu, asa ca sa-l echilibrez in planul axei lui, mai greu ar fi cred cu contragreutatile care ar trebui sa fie multe ( cam 4 - 5 ) ...

Dar eu zic ca tot ar merge montat.

Mai ales ca as monta ( Pier ), stalpul in Beton sa fie mai tzeapan !!

Voi ce ziceti ?

_________________
..." U can find me here ..... N 46.19 - E 21.33 "

SKC... !!
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Ian 2007 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cat timp nu bate vantul nu o sa ai nici o problema. Cum se comporta tubul optic ?
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Mircea_Albu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Ian 2007
Mesaje: 70

Motto: Portobelo. . . The Net Grabber. . .

Localitate: Romania - Arad- Jud Arad........

MesajTrimis: 17 Ian 2007 22:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mitu Catalin a scris:
Cat timp nu bate vantul nu o sa ai nici o problema. Cum se comporta tubul optic ?

Nu stiu ca nu-l pot monta pe baza cu care a venit deoarece i-mi lipsesc multe din piesele care asigurau montajul lui in baza originala...

Idea este ca el va fi montat pe un Pier ( stalp ) care va bine infipt in pamant ( beton ) si va fi protejat intr-un adapost permanent.
Deci influenta vantului in cazul monturii si a tubului va fi minima.

Asta doar daca vantul va bate direct in fanta de vizualizare a Domului...
Ceea ce cred ca va fi putin probabil.

L-as fi folosit doar vizual dar, ... ar fi pacat sa nu-l folosesc Photo la deschiderea pe care o are , mai ales ca nu vreau sa-l plimb in diverse locuri de observatii.

Poate ca ar fi si alte monturi care s-ar preta la " Handling-ul ", tubului optic, dar eu am identificat 3 care s-ar incadra in Bugetul si mai ales in Gradul de amortizare a investitiei in timp.
Este vorba de :
1. http://www.telescope-service.com/vixen/mou...html#Atlux
2. http://www.telescope-service.com/Losmandy/mounts/mounts.html#G11

Daca sunt alte monturi care sa " Duca " acest tub greu de cam 19 - 20 kg as fi interesat sa aflu, doar daca sunt mai ieftine....

_________________
..." U can find me here ..... N 46.19 - E 21.33 "

SKC... !!
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 18 Ian 2007 01:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, asa un Dobson mare, este foarte greu de a fii montat paralactic, aici iti trebue de sigur o montura profi. Losmandy G11 nu ajunge, Vixen Altlux cunosc din experienta proprie, si nu tine. Astea sant deja monturi tari, dar problema se pune cu actiunea parghiei. Aici trebue o solutie unde montura sta cam jos, telescopul trebue cuprins relativ aproape la oglinda principala, ca sa nu fie marimea locului ocularului prea sus, pentru ca incepi sa mergi pe scara noaptea..... am avut eu cunostinta asta la inceputul drumului meu astronomic, si stiu ca iti fura fiecre chef sa te uiti prin acest telescop.

La suruburile astea care zici ca lipsesc, uita-te inca o data bine in pachetaj, acolo trebue sa fie totul impreuna. Nu exista sa se trimite telescopul si sa lipseasca piesele.
Truss ala se monteaza max. cu 12 - 14 suruburi lungi, si dupa asta se pune tubul in el, gata.
Fa-mi te rog niste poze de la piesele alea care sant trimese pentru montat, si trimitele prin info(@)hoo-germany.de

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2251



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Ian 2007 01:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea_Albu a scris:

Daca sunt alte monturi care sa " Duca " acest tub greu de cam 19 - 20 kg as fi interesat sa aflu, doar daca sunt mai ieftine....


O platforma ecuatoriala. Poti face ce vrei cu ea daca este bine pusa in pol.
Numai bine!
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 18 Ian 2007 01:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

AHa, deci planuiesti un mic observator. Mult succes si poate ne primesti si pe noi sa-l vizitam macar Cool cu toate ca stam c-am departe eu unul sunt dispus la deplasari. Razz
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Ian 2007 15:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un telescop de dimensiunile astea nu se prea pune pe montura germana. Poate fi pus in potcoava, yoke sau platforma ecuatoriala asa cum iti sugera sarpe.
Poti sa vezi o montura in potcoava "home made" pe sectiunea instrumente de observatie in general topicul telescop pentru observarea Soarelui.
Sus
mcuzic2002
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Ian 2007
Mesaje: 436

Motto: -

Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 18 Ian 2007 21:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnu' Albu,daca va faceti un observator astronomic si doriti sa fixati in beton pilonul monturii ecuatoriale,nu va sfatuiesc sa faceti asta...betonul inmagazineaza caldura in timpul zilei pe care apoi o emana incet in aer,de-a lungul noptii,astfel ca telescopului ii va trebui o noapte intreaga ca sa ajunga la echilibru termic....Si nu e obligatoriu sa folositi pt. astrofotografie un telescop atit de mare,unul mai mic e suficient pt. inceput...numai bine Very Happy
Sus
Mircea_Albu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Ian 2007
Mesaje: 70

Motto: Portobelo. . . The Net Grabber. . .

Localitate: Romania - Arad- Jud Arad........

MesajTrimis: 19 Ian 2007 00:01 Download mesaj
Titlul subiectului: re...
Raspunde cu citat (quote)

mcuzic2002 a scris:
Domnu' Albu,daca va faceti un observator astronomic si doriti sa fixati in beton pilonul monturii ecuatoriale,nu va sfatuiesc sa faceti asta...betonul inmagazineaza caldura in timpul zilei pe care apoi o emana incet in aer,de-a lungul noptii,astfel ca telescopului ii va trebui o noapte intreaga ca sa ajunga la echilibru termic....Si nu e obligatoriu sa folositi pt. astrofotografie un telescop atit de mare,unul mai mic e suficient pt. inceput...numai bine Very Happy


Sa Stii ca la asta nu m-am gandit si acum ma gandesc, ca ai dreptate.

Intradevar Betonul se incinge Vara, mai ales daca bate Soarele pe el si ramane cald pana seara tarziu .

Eu vroiam sa-l fac ( Domul ), deasupra garajului peste care bate Soarele toata ziua.

Pai atunci care ar fi solutia ?

Adapost individual pt fiecare instrument, cu montura lui / pilon metalic la nivelul solului ?

Vreau sa-l intreb pe ( Tavi_1979 ) daca in interiorul Domului pe care l-a construit se incalzeste Montura si optica pe timp de vara ... ?


Merci

_________________
..." U can find me here ..... N 46.19 - E 21.33 "

SKC... !!
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 19 Ian 2007 01:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O gramada de idei pentru constructia unui observator particular gasesti la: http://obs.nineplanets.org/obs/obslist.html
Anul viitor vreau sa-mi fac si eu un observator privat intr-o zona cu cer negru. In principiu, l-am gandit ca si structura.
Sus
Mircea_Albu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Ian 2007
Mesaje: 70

Motto: Portobelo. . . The Net Grabber. . .

Localitate: Romania - Arad- Jud Arad........

MesajTrimis: 19 Ian 2007 09:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

alexconu a scris:
O gramada de idei pentru constructia unui observator particular gasesti la: http://obs.nineplanets.org/obs/obslist.html
Anul viitor vreau sa-mi fac si eu un observator privat intr-o zona cu cer negru. In principiu, l-am gandit ca si structura.


Multumesc frumos pentru link.
I-l aveam si eu. Intradevar aici gasesti info.. bogate si idei pe care le poti aplica in proiectele viitoare,.... eu am ajuns doar la jumatate din link-urile de acolo.....

_________________
..." U can find me here ..... N 46.19 - E 21.33 "

SKC... !!
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 19 Ian 2007 12:54 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: re...
Raspunde cu citat (quote)

Mircea_Albu a scris:


Vreau sa-l intreb pe ( Tavi_1979 ) daca in interiorul Domului pe care l-a construit se incalzeste Montura si optica pe timp de vara ... ?


Merci

Da, la temperaturi de peste 30gr C in observator e ca intr-un cuptor, in timpul zilei, aclimatizarea e destul de buna seara/noaptea (cu usa si trapa cupolei deschise). In orice caz varianta metalica a cupolei mi se pare a fi cea mai buna. (si optiunea cupolei, se pot face doar niste "capace" detasabile pe care nu le agreez)
Am si eu o suprafata de beton (acea terasa) luminata direct de Soare, se raceste mai greu decit portiunea planseului pe care am construit observatorul, nu o consider o problema f. mare.

La temperaturi (pe timp de zi) sub 20gr C, e foarte buna mentinerea telescopului sub acea cupola, in mediul de observatie. Nu mai vorbesc de Iarna, cind odata cu lasarea serii el e in temperatura.
Sus
Mircea_Albu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Ian 2007
Mesaje: 70

Motto: Portobelo. . . The Net Grabber. . .

Localitate: Romania - Arad- Jud Arad........

MesajTrimis: 19 Ian 2007 13:39 Download mesaj
Titlul subiectului: Uitati cam asa m-am gandit eu..
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit situl acesta pe net si constructia observatorului realizat acolo mi se pare relativ simpla.

http://www.munisingwebsites.com/lookum/observa.html

http://www.munisingwebsites.com/lookum/plans.html

Persoana care l-a construit are , dupa cum se vede in imagini montate 2 instrumente optice permanent , mai are loc de inca unul, cel putin asa vad eu ( inca un stalp liber ) si dimensiunile platformei permit montarea a 3 instrumente.

Acoperisul in 2 " ape " , inegale si solutia adoptata este zic eu buna mai ales ca peretii se pot izola cu vata minerala impotriva caldurii.

Ideea este ca in locatia in care pot sa-l fac acum, cu unele mici modificari este orientata spre Est - Sud Est, iar in Sud sunt obstructionat de un copac mare care nu este la mine in curte, si nu stiu daca este orientarea cea mai potrivita.

In plus ce alta solutie pot adopta in cazul in care nu pot monta Suportii telescopului in Beton, deoarece nu pot turna stalpi de sustinere a monturilor din cauza ca am vre-o 2,5 M pana la sol si " Adapostul" va fi facut peste o constructie deja existenta, stalpii urmand sa treaca prin mijlocul incaperii de jos.

_________________
..." U can find me here ..... N 46.19 - E 21.33 "

SKC... !!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Monturi/Trepiede Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact