Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMGP2228.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225075
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu începător


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Diana-pot
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Feb 2014
Mesaje: 3



Localitate: Irelevant

MesajTrimis: 17 Feb 2014 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului: Binoclu începător
Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Sunt nouă în acest domeniu și aș dori să vă cer părerea asupra unui binoclu ce l-aș putea achiziționa. În special, aș vrea să mă informez dacă un binoclu vechi este de bună calitate. Am și câteva exemple, dintre care aș vrea să aleg și aș dori să știu dacă ar fi o investiție bună.
http://www.okazii.ro/vanatoare/binocluri/summit-japan-a137766115
http://www.okazii.ro/vanatoare/binocluri/b...a140655858
http://www.okazii.ro/vanatoare/binocluri/b...a133560545

Mulțumesc anticipat! Very Happy

Diana
Sus
needweed
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Oct 2011
Mesaje: 525



Localitate: satu mare

MesajTrimis: 17 Feb 2014 23:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

bine ai venit ,calitatea depinde de model, firma, natie, eu as alege intre cele doua germane, dar ce magnificatie iti doresti?7x sau 10? modelul revue10x50 are magnficatie mai mare deci trebuie tinut mai stabil in mana decat pe acela cu 7x, iar modelul luxus 7x are camp mai larg, si mai luminos dar magnificatie mai mica
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Feb 2014 00:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Primele 2 pozitii sunt copii chinezesti. Nu merita mai mult de 150 ron.
Pozitia 3 este posibil sa fie totusi nemtesc, nu garantez. Caz in care e cam vechi. Nu merita mai mult decat 150 ron.
Si preturile de mai sus sunt valabile doar daca ele sunt in perfecta stare de functionare, lucru care din nefericire se intampla rar la aceste oferte.
Altfel as merge pe un binoclu nou. Poate ne spui ce intentionezi sa faci cu el.
Sus
needweed
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Oct 2011
Mesaje: 525



Localitate: satu mare

MesajTrimis: 18 Feb 2014 00:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

eu am un Revue 10x40 pe care scrie japan, nu mai stiu nici eu de unde e firma asta
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Feb 2014 01:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate, nu zic sa fie facut si in japonia. Culmea este ca si in japonia s-au facut multe copii in zona anilor 70 - 80. Pe unele scrie made in germany sau france. In principiu trebuiesc vazute si analizate in detaliu pentru a vedea provenienta reala. Pe de alta parte , atat timp cat calitatea acestui binoclu este ok, poate fi facut si in china, care este problema.
Sus
needweed
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Oct 2011
Mesaje: 525



Localitate: satu mare

MesajTrimis: 18 Feb 2014 01:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

intradevar cere mult pe ele insa se poate negocia! totusi ceva nou si bun la banii astia nu gasesti, decat sa cumperi plastic la 200 roni care poate e si decolimat atunci mai bine cumperi unul folosit de la cineva care le mai si colimeaza inainte de vanzare, nul cunosc pe vanzator stiu doar ca e un membru al forumui si a vandut multe binocluri fara ca cineva sa zica de rau
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Feb 2014 11:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am mai fost acuzat ca incurajez la chinezarii ieftine, dar spre exemplu pot garanta ca acest model:
http://www.bresser.de/en/products/binocula...b63c489bba
este un binoclu extrem de reusit. Bate la mare distanta toata gama de binocluri de tipul celor de mai sus, si ca luminozitate si ca contrast si ca colorit. Este foarte bine lucrat. Are si plastic in el fara doar si poate dar nu este atat de sensibil pe cat se crede. Am avut ocazia sa il compar cu multe tipuri de binocluri si a iesit castitigator mereu. Vine din fabrica foarte bine colimat. Doar ca si aici ar mai fi niste discutii. Respectiv pe mai multe binocluri scrie Bresser, dar nu sunt de fapt decat etichetate ca atare respectiv calitativ sunt slabe. Inclusiv exista modele originale Bresser care m-au dezamagit (cele cu depuneri verzi). Este daca vrei o dovada ca un binoclu bine proiectat si executat nu conteaza daca are sticla bak4 sau bk7. Iar de un 10x50 hunter cu Bak4 m-as cam feri Smile (à bon entendeur salut !)
Sus
Diana-pot
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Feb 2014
Mesaje: 3



Localitate: Irelevant

MesajTrimis: 18 Feb 2014 19:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc pentru răspunsuri, am înțeles că probabil nu este o calitate excepțională, dar evident, și din păcate, problema la mine este bugetul.Sad Aș vrea pentru început să încerc această experiență de observare a cerului și poate pe viitor o să pot să investesc mai mult în asta. Totuși, o să iau în considerare și o mărire a bugetului pentru a achiziționa un binoclu nou și îți mulțumesc Dbird pentru recomandare. Smile
Needweed, ce magnificație mi-ai recomanda, dintre cele două? Eu sincer aș opta spre cel 10x50, dar cum nu mă pricep prea bine, aș dori și o altă părere Very Happy
Sus
needweed
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Oct 2011
Mesaje: 525



Localitate: satu mare

MesajTrimis: 18 Feb 2014 19:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da e bun 10x50, eu am un 10x40 tot Revue si se vede excelent
Sus
Diana-pot
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Feb 2014
Mesaje: 3



Localitate: Irelevant

MesajTrimis: 18 Feb 2014 20:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi mult! Very Happy Seară faină! Smile
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Feb 2014 02:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
Respectiv pe mai multe binocluri scrie Bresser, dar nu sunt de fapt decat etichetate ca atare respectiv calitativ sunt slabe. Inclusiv exista modele originale Bresser care m-au dezamagit (cele cu depuneri verzi).


Nu ratez ocazia sa te intreb ... tu ce zici de un Corvette 10x50. Ma tenteaza de mai mult timp. Vreau sa am si ceva mai usor pe langa 70. Depuneri verzi si Corvette parca ... FMC.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Feb 2014 15:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bresser are 3 tipuri de acoperiri: galben (Laughing), verde, albastra si mov. Corvette este din nefericire verde , acoperire ca nu prea le-a reusit celor de la Bresser. In schimb acoperirile mov si albastre sunt ok, respectiv gamele : Montana, Binocom, Spezial Astro, Hunter si Spektar. Cred ca si la Nautic DOAR modelul 8x42 este acoperit cu albastru. De restul m-as cam feri. La FM si MC este doar culoarea albastra sau mov, iar la FMC exista si un strat verde in afara de cele mov sau albastre. Practic nu as fi foarte incrancenat daca este FM, MC sau FMC, prioritar fiind deschidere, unghi etc pe care il doresti in acest context. Oricum stratul verde al lui Bresser este mai bun decat cel de la Telescop Service.
Personal am o banuiala cum ca de fapt , nu exista un strat mov efectiv ci este acelasi strat albastru (care este cea mai reusita depunere a lor) in spatele careia fiind acoperirea verde schimba per total culoarea din albastru in mov. Poate gresesc Smile
Sus
needweed
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Oct 2011
Mesaje: 525



Localitate: satu mare

MesajTrimis: 19 Feb 2014 16:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iar eu, tocmai am mai facut rost de un binoclu Revue 7x50 asemanator cu acela din link, e fabricat in Japan nicidecum in china iar optica este superba as spune pentru pretul lui
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Feb 2014 20:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesante informatii, D-Bird. Habar nu aveam ca verdele de la Bresser ar fi mai slab decat violetul si albastrul. Galben sincer nu as incerca pe pielea mea. Gen Topas 7x50 sau Nautic. Am vazut la Alcor in schimb un 10x50 bak4 pe la vro 200ron cu straturi albastre din cate tin minte. Era superb. Eye relief mare, adjustable cups, foarte luminos si parea bine construit. Dar ce mi am dat seama dupa un timp este ca modelul asta nu este pe siteul bresser. Oare de ce ? Am testat si Hunterul 10x50 si 16x50. Amandoua la fel de bune ca si 10x50 bak4 dar evident ... nu asa luminoase. Nici eye relieful nu cred ca era la fel de mare la Huntere din cate tin minte eu. Oricum binocluri bune toate 3 ( in gama aia de pret ). In schimb Hunter 20x50 nu mi a placut deloc. Pe langa ca tremurul era muuult mai mare ( sau asa se simtea ) fata de cel de 16x, cat timp am stat eu sa ma uit prin el tot timpul se defocaliza dupa cateva secunde de la finalizarea focalizarii. Dar doar pe centru ... se incetosa putin. Pe cand la 10 si 16 am tot incercat sa recreez situatia si nu am reusit. Nici cu Celestronul 15x70 nu am avut probleme de genul asta.
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Feb 2014 20:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

needweed a scris:
iar eu, tocmai am mai facut rost de un binoclu Revue 7x50 asemanator cu acela din link, e fabricat in Japan nicidecum in china iar optica este superba as spune pentru pretul lui


Sa il stapanesti sanatos si sa te bucuri de el ! Very Happy
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact