Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Picture_254.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224490
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Gauri negre


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 14 Iul 2007 15:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Încercând să "destind un pic atmosfera", am să pun următoarea întrebare:

Sunt cazuri în care acreția poate fi acceptat ca și fenomen de destructurare, fenomen de ștergere din memoria Universului a unor informații?


Să dau un răspuns, la așa întrebare - mi place:

WinkScurtă notă privind căderea geniilor, imperiilor, stelelor, norilor de praf protostelar, cu referire la conservarea informației

... Ele par a agresa clasicismul atunci când se ridică și par a dăinui veșnic atunci când sunt în floare, pentru ca o mie de "autori" să se repeadă să le soarbă măduva din oase atunci când mor.
Repetabil ciclu al Naturii.

_________________
הבה נגילה
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 14 Iul 2007 18:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel a scris:

Citat:
În primul rând, cred că destructurarea nu este echivalentă cu ștergerea din memorie a unor informații.


Cred că:

Prezența unei structuri = prezența unor repere fizice = prezența unor informații, viceversa este valabilă.

Mai puține repere fizice = mai puține informații, viceversa este valabilă.

Abel a scris :

Citat:
În al doilea rând, nu cred că „memoria” Universului poate fi ștearsă.


Memorarea la infinit a evenimentelor ce definesc Universul? Unde crezi tu că ar putea stoca Universul o infinitate de informații?

Abel a scris:

Citat:
În al treilea rând, nu am înțeles legătura cu acreția.


Treptat, treptat acreția tinde să aducă continuul în primul plan al discuției. Continuul este starea ce “relevă” un plan extrem de sărac în repere fizice, este un plan închipuit ≈100%, este un plan sărac în informații, este un plan în care distincțiile sunt presupuse.

Domnule Radu, frumos sus :

Citat:
Repetabil ciclu al Naturii.


Să nuanțăm puțin:

Repetabil, dar nu întocmai. Continuu, dar nu tocmai.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 14 Iul 2007 20:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nimeni nu e pefect, nu-i asa? (Unora le place Jazzul Cool )
_________________
הבה נגילה
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 14 Iul 2007 21:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Perfect? Ce este acela "perfect"? Lăsând gluma la o parte, este bine de știut că existența și implicit energia, mult râvnita energie este rezultatul unor "erori", unor imperfecțiuni.

Oare să fie un păcat faptul că această lume este accesibilă doar păcătoșilor? Oare Dumnezeu știa acest lucru în momentul expulzării celor doi strămoși?
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 14 Iul 2007 22:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iacob, te rog încearcă să nu te îndepărtezi atât de mult de subiect! A vorbi despre altceva decât despre ceea ce pretinde titlul (în cazul nostru „Găuri negre”) este o jignire adusă cititorului care intră pe acest topic doar ca să afle ceva despre subiectul respectiv, nu să găsească tot felul de texte fără legătură cu subiectul.

Deci, zi-ne ceva mai legat de găurile negre!

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 14 Iul 2007 22:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acreția însemnă structurare, organizare. Din ce, n-are nici o importanță. Se pierde informație? Nu. Radiația emisă e purtătoare a informației despre ceea ce se întâmplă acolo. O putem citi? Iarăși nu are importanță. Influențează ea ceea ce facem noi? Da. Dar nu atât cât să aibă cu adevărat importanță, la scara înțelegerii noastre. Au propos de asta:
Putem pune întrebări despre ea? Nici asta nu are importanță, atât timp cât nu știm ce să facem cu întrebările pe care le punem. Cool
Era un tip, polonez, Stanislaw Lem îl cheamă, care spunea așa (prin gura dr. Snaut): Noi nu căutăm răspunsuri, nu căutăm alte civilizații, n-avem ce face cu ele. Căutăm doar să ne oglindim în întrebările pe care le punem. (am parafrazat, din Solaris - o carte superbă ). Wink

PS. Nici o glumă, nu am astfel de intenție. Chestia cu "nimeni nu e perfect" e o replică simpatică din "Unora le place jazzul", cu Tony Curtis, MM și Jack Lemmon.

_________________
הבה נגילה
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 15 Iul 2007 09:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am recunoscut imediat replica domnule Radu, dar intenția mea era de a lărgi gama de posibilități ce ne permite interpretarea fenomenului “colaps”.

Înainte de a continua ași dori să fac câteva precizări:
Spre deosebire de Mass Media unde informația trebuie să parvină (să fie verificată) prin cel puțin trei căi diferite pentru a o putea considera veridică, reală, în Fizică informația poate parveni pe două căi, calea experimentului teoretic și calea experimentului practic. Evident că nici una dintre cele două căi nu poate fi considerată a fi 100% pură, dar este tot atât de evident că informațiile spațiului Fizic trebuie să aibă și chiar au durabilitate, ceea ce înseamnă că sunt entități, sunt personaje oarecum reale și mai ales distincte.

În aceste condiții, eu sunt interesat mai mult de numărul total de personaje existente la un moment dat în acest Univers și mai puțin de locația lor, caz în care „aici” sau „acolo” devin informații fără vre-o importanță majoră.

În aceste condiții, radiația emisă este un personaj, durabil, un personaj nou, un personaj creat (în mod aproape paradoxal) de „ghearele” unui devorator de personaje.

Într-o altă ordine de idei, tendința de organizare, de așa-zisă structurare a Universului este și va rămâne pentru totdeauna o omniprezență a spațiului fizic, caz în care, relevant pentru noi va fi numărul de pliuri distincte (de personaje) brăzdate la un moment dat la nivelul marelui creier (spațiul fizic).

În concluzie, înțelegerea noastră ar trebui să conștientizeze faptul că:

• Informația este o vietate, un personaj durabil (prin prisma personificării sale) dar nu nemuritor;

• Structura este definită de tendințe, caz în care atât expansiunea cât și colapsul au rolul de a "zidi".
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 15 Iul 2007 13:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Într-o altă ordine de idei, tendința de organizare, de așa-zisă structurare a Universului este și va rămâne pentru totdeauna o omniprezență

Absolut de acord. Diferența dintre o astfel de abordare și Fizică este ca și cea dintre morfologie și sintaxă. Wink

_________________
הבה נגילה
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 15 Iul 2007 13:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mă bucur, dar ideea era că:

Nu numai acreția înseamnă structurare, organizare.
Practic, orice proces fizic înseamnă operație de structurare, de organizare.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 17 Iul 2007 19:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În aceste condiții, se impune introducerea unui nou parametru fizic. Acest nou parametru ar trebui să ofere o informație utilă în legătură cu gradul de organizare, de structurare.

În mod normal, acest nou parametru ar trebui să indice "cantitatea de informație" deținută de un anumit spațiu.

Un volum în care nu există nici o sarcină electrică (electron, proton) nu conține nici o cantitate de informație.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 19 Iul 2007 00:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Parametrul acela este deja definit:
Gradul de structurare e masurat prin dimensiunea fractala. In afara de dimensiunea Hausdorff mai exista cateva definitii ale dimensiunii fractale, printre care si asa-numita "information dimension", strans legata de entropie. Este exact ceea ce vreti sa spuneti. Very Happy Wink

_________________
הבה נגילה
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 19 Iul 2007 06:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu, nu tocmai. Am citit acest mesaj destul de târziu și din păcate trebuie să alerg la lucru (am întârziat deja). Pentru mine este foarte important ceea ce ași vrea să spun și nu vreau să dau un răspuns în fugă. Am să revin.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Iul 2007 09:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O intrebare care mi-a venit de curand in cap si mi se pare interesanta. Nu cumva structurarea (informatia) depinde direct proportional de masa sau mai exact de densitate. In fond dimensiunea fractala este un numar care defineste niste imagini pe care le avem despre structura Universului pe care-l vedem dar imaginile alea sunt alcatuite de niste obiecte care au masa, masa care provoaca structurarea. Daca da (si mie mi se pare clar ca e asa) care o fi relatia exacta?
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 19 Iul 2007 15:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Nu cumva structurarea (informatia) depinde direct proportional de masa sau mai exact de densitate. In fond dimensiunea fractala este un numar care defineste niste imagini pe care le avem despre structura Universului pe care-l vedem dar imaginile alea sunt alcatuite de niste obiecte care au masa, masa care provoaca structurarea. Daca da (si mie mi se pare clar ca e asa) care o fi relatia exacta?


Ba da, asa e. Relatia exacta este data de functia de corelatie binara raportata la masa (un fel de "densitate de aglomerare"). S-a facut asta, au trasat baietii astia si "izomase", curbe de densitate ale structurii la scala mare functie de tot felul de parametrii, inclusiv timp/distanta/scala (nu mai stiu exact lucrarea respectiva, dar e de prin 1994-1995, de cand se canoneau John Huchra si mademoiselle Valerie de Lapparent cu distributii de 2000 de galaxii. De cand calculam si eu, student fiind, primele distributii fractale pe galaxii. Cool Very Happy
PS.
Ideea este ok. Iaca, mi-am amintit (am gasit referinta) si lucrarea, e vorba de
J.R. Gott, S. Mao, C. Park, O. Lahav, The Topology of Large-Scale Structure, Ap. J. - Astrophysical Journal, 385, 26–31 (1992)...

_________________
הבה נגילה
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Iul 2007 15:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1992 - aia e hahaha... preistorie Smile
Am facut un pic de research Very Happy si iata:
http://www.mpa-garching.mpg.de/galform/millennium/
http://en.wikipedia.org/wiki/Large-scale_structure_of_the_cosmos
http://www.atlasoftheuniverse.com/
http://www.shekpvar.net/~dennis/Elib/Astro...osmos.html
http://www.astro.princeton.edu/~mjuric/universe/
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Urmatoare

Download topic
Pagina 11 din 13
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact