Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Trio.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224724
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Care este problema fundamentală a Științei?


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 15 Mar 2007 16:42 Download mesaj
Titlul subiectului: Care este problema fundamentală a Științei?
Raspunde cu citat (quote)

Știm cu toții că există o mulțime de probleme științifice (evident, nerezolvate). Cel puțin în aparență, nu toate problemele științifice au aceeași importanță. De exemplu, nu este la fel de importantă problema formei aerodinamice optime ca și problema fuziunii la rece sau colonizarea planetei Marte.
Prin urmare, ar fi interesant de stabilit în ce măsură putem vorbi de cea mai importantă problemă a unei Științe. Aveți vreo idee, vreo propunere pentru cea mai importantă problemă? Care subiect științific (aparținând Astronomiei, Fizicii, Matematicii, etc.) credeți că ar trebui să fie considerat cel mai important? Ce criterii ar trebui formulate pentru a stabili cu precizie cea mai importantă problemă? Oare există o asemenea problemă sau trebuie să le considerăm pe toate, pe absolut toate, la fel de importante?

Mie mi se pare că cea mai importantă problemă științifică ar putea fi realizarea unei teorii din care să putem deduce logic (deci prin calcule matematice) orice rezultat de care avem nevoie. O asemenea teorie ar permite rezolvarea oricărei probleme.

Sau mă înșel?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 15 Mar 2007 17:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu, nu te înșeli.
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 15 Mar 2007 19:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta nu e o problema, ci e problema problmelor... pe atat de importanta pe atat de grea este, sau poate chiar imposibila Confused

Dar de ce intrebati Smile ... cred ca-i mai bine sa le rezolvam pe astea mai simple mai intai si pe urma sa incercam si ceva mai greu ... Very Happy

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 15 Mar 2007 19:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multe chesiuni sunt inca nerezolvate in fizica actuala ... daca ar fi sa identificam cele mai mari probleme nerezolvate, s-ar grupat, in principal, in trei mari categorii: fizica particulelor (cu nuantari privind unificarea fortelor, gravitatia cuantica dar si mult disputata theory of everything), astrofizica (principalele puncte de interes reprezentandu-le modelele cosmogonice, materia intunecata sau chestiunea constantei cosmologice),aplicatii ale mecanicei cuantice; in fizica cuantica, cea mai mare problema inca nerezolvata este simpla intrebare legata de ceea ce reusim sa descriem, de fapt, cu aceasta teorie. Cat este observatie? Cat este informatie?
_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 15 Mar 2007 19:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

P.S.

E posibil sa mai existe si alte probleme importante care nu se incadreaza intrutotul in cele trei categorii... totusi cele mai acute chestiuni in fizica de azi sunt: schimbarile climatice, fuziunea, de asemenea ... fizica starii condensate, in special fata de dezvoltarea unor materiale superconductoare la temperaturi ridicate...

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 15 Mar 2007 21:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

rautu a scris:
Dar de ce intrebati

Întreb ca să aflu căreia dintre probleme să-i acord cea mai mare importanță de-a lungul vieții mele.
rautu a scris:
... cred ca-i mai bine sa le rezolvam pe astea mai simple mai intai si pe urma sa incercam si ceva mai greu ...

Eu mă gândesc să las altora problemele mai simple Smile. Dar, apropo, care sunt acelea? Că poate așa voi ști ce nu mă interesează.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 15 Mar 2007 23:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:
Întreb ca să aflu căreia dintre probleme să-i acord cea mai mare importanță de-a lungul vieții mele.


Nu cred ca ar trebui sa abordati o anumita tema doar pentru importanta ei, trebuie in primul rand sa va placa, sa aveti o oarecare pasiune pt... nu credeti?
Wink

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 15 Mar 2007 23:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

rautu a scris:
Nu cred ca ar trebui sa abordati o anumita tema doar pentru importanta ei, trebuie in primul rand sa va placa, sa aveti o oarecare pasiune pt... nu credeti?

Ba da, cred Smile. Dar mie îmi place și devin pasionat de ea numai dacă este foarte importantă.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 15 Mar 2007 23:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stiința este doar un instrument.
Este un bici, un dublu ferăstrău la capetele unui pat al lui Procust.
Este instrumentul prin care societatea de astăzi (nu numai ca indivizi, dar ca structură socială, culturală, administrativă, artistică) înțelege să se perpetueze.
Poate să fie cinic ceea ce spun, dar vă spun că dacă vrei să tai altfel, trebuie să cunoști mecanismul de funcționare.
Sau să vii cu o drujbă Laughing . Au fost unii care au venit cu drujba, dar și cunoscând lumea bătătorilor de piroane. Unul este Euclid-profesorul de matematici din Alexandria, altul Aristotel. Descartes, Newton, Einstein, Smolin, Mandelbrot... au venit punând probleme fundamentale care au scuturat lumea puitorilor de legi. Au venit cu o drujbă mai performantă.

Oricum ai tăia, ți se pare că tai drept.

Dreptatea cu care taie drujba științei de astăzi este dreptatea casei, telefonului, calculatorului, altor pe care le folosim.

E bine? E drept? E știință? Crying or Very sad

Acordă timp pentru ceea ce trebuie. Ce trebuie_ nimeni nu-ți poate spune. Tu singur trebuie să afli.

_________________
הבה נגילה
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 16 Mar 2007 00:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Shocked Shocked Shocked
Stati sa ma duc sa-mi trag trei gloante de argint in tampla, unul dupa altul...
Iertare-mi cer, d-le prof, pentru orice, de pe acum.
Dar stiu ca m-ati naucit. Si eu nu recunosc asta, niciodata. Shocked

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 16 Mar 2007 00:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

raduM a scris:
Acordă timp pentru ceea ce trebuie. Ce trebuie_ nimeni nu-ți poate spune. Tu singur trebuie să afli.

Interesant! Și concis, foarte concis! Ai spus foarte multe în cuvinte puține. Oare n-am putea dezvolta puțin?

Să presupunem că m-aș ocupa de ceea ce „trebuie”. Să zicem că aș constata că trebuie să pescuiesc. Pentru cine trebuie acești pești? Pentru o mică parte a omenirii. Și, în plus, dacă nu le-aș da eu peștii, ar putea găsi și în altă parte. Atunci asta trebuie? Evident, aș ajunge la concluzia că nu asta trebuie, ci trebuie ceva mai mult, ceva pe care să-l pot oferi întregii omeniri și pe care nu îl poate lua din altă parte.

Dar ce ar putea fi acest ceva? Cu ce ar putea avea legătură? Cu Știința! De ce? Pentru că numai Știința este independentă de prezent, este obiectivă, este veșnic utilă. Știința nu ne dă pești, ci ne învață să pescuim. Așadar, este important să găsim ceva care învață omenirea să rezolve orice problemă. Deci trebuie să găsim niște legi imuabile pe care omenirea să le poată aplica oricând și oriunde. Deci trebuie să facem Știință! Asta dacă vrem să facem ceea ce trebuie...

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 16 Mar 2007 07:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnul Radu a spus:

"Asta nu e o problema, ci e problema problmelor... pe atat de importanta pe atat de grea este, sau poate chiar imposibila

Dar de ce intrebati ... cred ca-i mai bine sa le rezolvam pe astea mai simple mai intai si pe urma sa incercam si ceva mai greu ... "

Eu cred că problemele trebuiesc rezovate (cat de cat) în ordinea importanței lor. Pe de altă parte, avand în vedere faptul că se presupune că, la bază, natura are un comportament extrem de simplu, nu văd de ce ar fi atat de imposibil să depistăm tainele acestui "infantil" comportament.

Dumneavoastră ce credeți, mă înșel eu?
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 16 Mar 2007 12:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:
Domnul Radu a spus:

"Asta nu e o problema, ci e problema problmelor... pe atat de importanta pe atat de grea este, sau poate chiar imposibila

Dar de ce intrebati ... cred ca-i mai bine sa le rezolvam pe astea mai simple mai intai si pe urma sa incercam si ceva mai greu ... "

Eu cred că problemele trebuiesc rezovate (cat de cat) în ordinea importanței lor. Pe de altă parte, avand în vedere faptul că se presupune că, la bază, natura are un comportament extrem de simplu, nu văd de ce ar fi atat de imposibil să depistăm tainele acestui "infantil" comportament.

Dumneavoastră ce credeți, mă înșel eu?



Va luat cu ameteli domnu' Iacob (cred ca de la mesajul anterior de pe topicul "Ce sustine ... ") citatul ala eu l-am scris. Totusi, ca sa va raspund; o teorie care sa rezolve tot n-am mai vazut si nici nu cred ca omenirea va vedea vro' data. Poate ar fi mai bine sa spunem "aproape tot" Confused

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Mar 2007 14:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Una din problemele fundamentale ale stiintei este cum sa scape de semidoctii care bazaie ca niste tantari enervanti. Smile Very Happy Laughing
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 16 Mar 2007 17:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Dragon, să nu uităm faptul că una din regulile de aur în ceea ce privește realizarea unei descoperiri majore dintr-un anumit domeniu este aceea ca :

Autorul să nu fie un îndoctrinat al domeniului respectiv.

Deci calitatea de semidoct poate fi un avantaj în anumite circumstanțe.
Eu consider că mult mai sâcâitori sunt chițibușarii de profesie.

Domnule Răutu, sunteți un admirabil fan. Din acest motiv nici nu vă întreb din ce galerie faceți parte. Oricum știința nu are nimic în comun cu activitatea de partizanat.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact