Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Saturn_15_Mai_2011.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224541
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

modificare binoclu


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
darkgotic
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2012
Mesaje: 80



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Noi 2013 21:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va salut,am facut si eu o mica modificare la un binoclu rusesc БПЦ5 8x30 de la mama lor ussr Very Happy...am schimbat tubul obiectiv cu obiectivele de la un Bushnell (trompeta din china) 7x35 .Deci noaptea se comporta mai bine cu obiectivele de 35....andromeda o pot vedea acuma uitandu-ma direct la ea...inainte cu obiectivele de 30 nu vedeam mai nimic.si lunile lui jupiter se vad mai bine.dar ori nu am reglat eu bine ceva..ori am stricat binoclu caci in timpul zilei imi pare mai neclar.Adevarul e ca...nu am mai vazut binoclu 8x35 Embarassed
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Noi 2013 00:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oleaca off-topic:

Catalin

Prisma la care faci referire ca fiind utilizata la microscoape este cea de la intrarea in vizoarele binoculare,intr-o montura adesea de forma sferica?
Eu am o asemenea prisma cu tot cu montura,cu aluminizarea refacuta de Tavi Stanescu.
Intentionez sa-i fac tuburile necesare la un strungar si sa o transform intr-o prisma 45 grade.
Ce orientare va avea imaginea ?Nu va fi redresata?
Campul pe care-l poate cuprinde va fi relativ mic dar cred ca va fi suficient pentru ocularele Huygens,pentru ortoscopicul IOR de la tine ,SS -ul si SR -ul lui zoth.
Ce sa mai vorbesc de Huygens-ul Zeiss de 50mm care are un camp vizual aparent de 22 grade.
Ce parere ai,cum s-ar comporta?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 14 Noi 2013 12:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da , e prisma din stanga pozei urcate de mine , e o prisma de microscop mai mare insa decat cele cu care am fost eu obisnuit . Daca-mi aduc bine aminte , provine de la o scula japoneza , cele Zeiss si IOR fiind mult mai mici. Asta are o fereastra utila de vreo 22 mm.
Imaginea nu va fi redresata dar nici intoarsa in oglinda .E din cele cu doua reflexii .

Eu am folosit-o putin pe a mea si imaginile sunt ok. Acum o sa incerc sa fac o montura pentru una din pentaprismele din poza . Traseul optic e mai lung decat la cea de microscop si vreau sa vad cum modifica cromatic imaginile la refractoare la grosismente mari.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Noi 2013 13:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

darkgotic a scris:
Va salut,am facut si eu o mica modificare la un binoclu rusesc БПЦ5 8x30 de la mama lor ussr Very Happy...am schimbat tubul obiectiv cu obiectivele de la un Bushnell (trompeta din china) 7x35 .Deci noaptea se comporta mai bine cu obiectivele de 35....andromeda o pot vedea acuma uitandu-ma direct la ea...inainte cu obiectivele de 30 nu vedeam mai nimic.si lunile lui jupiter se vad mai bine.dar ori nu am reglat eu bine ceva..ori am stricat binoclu caci in timpul zilei imi pare mai neclar.Adevarul e ca...nu am mai vazut binoclu 8x35 Embarassed

Ca sa fie mai clar poti sa explicitezi putin mai bine ? Totusi exista o distanta la care se vede clar? La stele se vede clar ? E de banuit ca nu poti reusi sa aduci corect focala ocularelor in cea a obiectivelor. Ideea e cat de mare e diferenta si in ce directie. Poate daca desurubezi putin tuburile (cea mai usoara proba) se simte ceva ? Fa niste probe ideea este sa "departezi" sau sa "apropii" intre ele lentilele obiectiv de cele ocular. De departat poti desuruba tuburile, de apropiat e mai complicat.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 14 Noi 2013 14:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
darkgotic a scris:
Va salut,am facut si eu o mica modificare la un binoclu rusesc БПЦ5 8x30 de la mama lor ussr Very Happy...am schimbat tubul obiectiv cu obiectivele de la un Bushnell (trompeta din china) 7x35 .Deci noaptea se comporta mai bine cu obiectivele de 35....andromeda o pot vedea acuma uitandu-ma direct la ea...inainte cu obiectivele de 30 nu vedeam mai nimic.si lunile lui jupiter se vad mai bine.dar ori nu am reglat eu bine ceva..ori am stricat binoclu caci in timpul zilei imi pare mai neclar.Adevarul e ca...nu am mai vazut binoclu 8x35 Embarassed

Ca sa fie mai clar poti sa explicitezi putin mai bine ? Totusi exista o distanta la care se vede clar? La stele se vede clar ? E de banuit ca nu poti reusi sa aduci corect focala ocularelor in cea a obiectivelor. Ideea e cat de mare e diferenta si in ce directie. Poate daca desurubezi putin tuburile (cea mai usoara proba) se simte ceva ? Fa niste probe ideea este sa "departezi" sau sa "apropii" intre ele lentilele obiectiv de cele ocular. De departat poti desuruba tuburile, de apropiat e mai complicat.


Cred ca amicul nostru nu are focus simultan pe tot campul ocularului. E o caracteristica a binoclului 8x30 in forma lui originala si probabil prin schimbarea obiectivelor efectul (defectul) s-a accentuat.

Noaptea, pe cerul instelat efectul e mai putin deranjant.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
darkgotic
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2012
Mesaje: 80



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Noi 2013 15:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai dreptate,nu am focus simultan .Deci asta e hiba lui din fabrica atunci,nu are rost sa ma mai chinui sa reglez eu si sa sa pun intrebari.Si motivul pt care mi se cam incruciseaza ochii probabil tot din cazua aia o fi.Deci cand focalizez pe ceva...daca inchind ochiul drept prin ocularu din stanga pot focaliza pana obtin o imagine foarte clara.dar la ocularu din drepta nu reusesc oricat asi regla eu nu obtin o imagine asa de clara ca si ocularu stanga.Va multumesc pt raspunsuri .cam ciudat stilul meu de explicat Laughing dar nu am nici'un prieten sau cunostinta cu care asi putea discuta despre asa ceva...pt ca nimeni din cei cunoscuti nu au placerea asta de;a se holba noaptea la stele sau ziua sa arunce o privire printr-un binoclu Razz .noroc cu acest forum ,aici pot afla lucruri de care sunt interesat.Si un ultim lucru va cer Very Happy sa renunta la acest binocu si sa achizitionez unul mai nou...o recomandare ar fi f bine venita .
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 14 Noi 2013 16:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rand cand am zis ca e posibil sa nu ai focus simultan m-am referit la focalizarea pe fiecare ocular in parte.
Curburile suprafetelor focale ale obiectivului si ocularului nu prea se 'pupa' simultan pe tot campul si asta face ca focalizarea sa fie zonala si concentrica
Adica poti avea centrul cercului ocular clar si marginile neclare cu aspect manjit . Pe masura ce focalizezi , centrul imaginii devine spalacit si periferia clara , mai mult sau mai putin , dupa cat de adaptabil iti este ochiul.

Dar e posibil sa ai astigmatism , defect al ochiului care apare si la privitul prin instrumente cu marire mica.

Sfatul meu e sa privesti prin mai multe modele de binoclu sa vezi daca neclaritatea la ochiul drept persista.
Dupa aia decizi ce faci.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Noi 2013 16:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un binocular făcut din două lunete de calitate bună sau chiar mici telescoape newtoniene sau maksutov-cassegrain ar putea da mult mai multă satisfacție și ar putea fi utilizate perechi de oculare obișnuite. Desigur, o montură potrivită care să asigure colimarea celor două instrumente și diagonale duble spre a putea regla distanța interpupilară cresc mult costul dar și rezultatele obținute vor fi pe măsură.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
darkgotic
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2012
Mesaje: 80



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Noi 2013 17:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pt sfaturi.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact