Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ic405afinalb.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 242063
Numar de utilizatori inregistrati: 2939
Cel mai nou utilizator inregistrat: Sanziana Grapa
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 1450 la data de Lun Mai 11, 2026
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Intrebare incepator


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mihai98
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Aug 2013
Mesaje: 23



Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Sep 2013 15:28 Download mesaj
Titlul subiectului: Intrebare incepator
Raspunde cu citat (quote)

Buna ! Se poate face astro fotografie deep sky cu telescoape dobsoniene? intreb asta deoarece am tot auzit faptul ca nu se pot face astrofotografii cu aceste tipuri de telescoape si nu stiu de ce.
Exista ceva camere speciale ce se pot atasa lor sau adaptoare?
Multumesc !
Sus
Vlad
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 691



Localitate: Alicante

MesajTrimis: 01 Sep 2013 17:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E vorba ca dobsonul nu are montura ecuatoriala, deci nu poate urmari obiectul pe cer.
Chiar daca este motorizat si gotorizat, faptul ca se misca pe azimut-altitudine si obiectul de pe cer in Ascensiune Dreapta face ca imaginea sa apara rotita.

Ai putea cupla un de-rotador, dar habar nu am daca sunt suficient de fiabile.
Sus
Mihai98
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Aug 2013
Mesaje: 23



Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Sep 2013 17:39 Download mesaj
Titlul subiectului: Intrebare incepator
Raspunde cu citat (quote)

Sa inteleg ca trebuiesc un numar mai mare de fotografii? Nu e suficient sa focusezi obiectul si sa il fotografiezi?
Sus
Vlad
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 691



Localitate: Alicante

MesajTrimis: 01 Sep 2013 18:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu, problema este ca trebuie sa folosesti timpi de expunere de cateva minute si intre timp, trebuie sa urmaresti obiectul pe cer. Pentru asta ai nevoie de o montura ecuatoriala. Montura ecuatoriala este aliniata cu polul ceresc, si se misca constant doar intr-o axa - ascensiunea dreapta, in vreme ce Declinatia se misca doar ca sa faca mici corectii.

Vezi aici:
http://www.skywatcher.ro/Educatie/Intrebar...fotografie

Paragraful care incepe cu "Pentru astrofotografie sunt preferate monturile ecuatoriale .."

Un dobson este pe montura altazimutala nu ecuatoriala
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 5321

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 01 Sep 2013 18:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul si in primul rand cred ca trebuie lamurit un lucru: Dobson este o montura ALT-AZ, nu telescop.
Telescopul pe montura Dobson este, de regula, un Newton mare folosit la observatii vizuale unde nu ai nevoie de precizie prea mare la urmarirea miscarii aparente a cerului care se face manual. Mai nou au aparut si variante motorizate dar la astrofoto e cu totul alta poveste.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 3010

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Piatriia Neamtzii

MesajTrimis: 01 Sep 2013 22:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A reusit sau macar a incercat vreodata careva sa faca un Dobson sa se roteasca si in jurul axei proprii ?
Ce ar presupune asta ? Coliere cu rulmenti ? Sau e suficient sa faci sa se invarta doar spiderul cu focuser si camera cu tot ?

Se merita toata complicatia mecanica necesara pentru a face poze in felul asta ?
Ma refer la faptul ca ar putea fi folosita o ditamai oglinda pe o montura Dobson cu facilitati astro tracking .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 11566



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Sep 2013 22:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dece sa rotesti tubul cand poti sa rotesti camera? Sau se poate roti cu totul, daca pui sub el o platforma adecvata, ex.: http://www.equatorialplatforms.com/custome...onth.shtml
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact