Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M27_130x30s_ASI294+L-enh.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO - capturi rapide la rezolutii mici


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 26, 27, 28, 29  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
metalgibson
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Sep 2012
Mesaje: 207

Motto: iubiti cerul! acolo se ascunde viitorul nostru

Localitate: Stefan Voda

MesajTrimis: 28 Mar 2022 21:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru aprecieri Erwin,Iulian,Dmtr69 !

Erwin chiar ma enervam din cauza vintului,orice suflu de vint si gata vibratii ,care la expozitie de 30s pe monitor TFT apareau numai linii de stele ca niste viermi .Din toate videourile inregistrate doar cite un cadru am scos in care stelele cit decit erau punctiforme. Primavara sezonul vinturilor!
Dar si fuga dupa Orionul care se duce la culcare dupa orizont ,ma face sa ies la vinatoare.
Iarna nu am vrut sa ies cu toata electronica pe frig,mult chin .ne comfortabil , de aceea pentru toamna,iarna,primavara visez la un mic observator de 2 pe 2metri in curte cu cupola ,in care sa nu te deranjeze vintul ,vibratiile si frigul )) sa stai comod ,fara graba.

Iulian am fost nevoit sa-mi schimb senzorul la LN300 ,fiindca cind mi-am luat camera, am facut o boroboata la dizlepirea filtrului IR ,am stricat sticla si au cazut faramituri pe senzor,zgiriindui suprafata... au trecut vrio 7 ani pina cind in 2021 am comandat de pe ali o placa cu sensor icx873 mai sensibil decit icx811 sau icx673, de pe care am dezlepit sensorul si l-am instalat in camera LN300. Deabea acum toamna 2021 si primavara 2022 am inceput sa testez aceasta camera,insa am depistat ca montura nu-i capabila pentru un tracking bun,de parca ramine in urma dupa stele in anumite pozitii,adica am observat ca in partea cerului EST SUD,montura imi permite sa folosesc o expozitie de 30s iar daca ma duc spre sud vest,vest nord ,montura imi permite doar expozitie de 10 secunde. si nu inteleg de ce difera stabilitatea trackingului de pozitia monturii ,spre care regiune a cerului face tracking.

pe baza camerei LN300 americanii au facut un set astrovideo " Revolution Imager Live" in care intra camera LN300 cu ceva modificari ,un monitor tft ,UTC BNC controlLer ,acumulator. atunci era un boom ,multi o foloseau ,mai ales cu telescoapele Meade de 12-14inch...
https://www.revolutionimager.com/products/r2
http://uncle-rods.blogspot.com/2015/12/a-r...aging.html
https://www.youtube.com/watch?v=p134KP4GMGY
https://www.youtube.com/watch?v=WNjiOCKO-b8

dmtr69 , eu te urmaresc de cind mi-am luat camera LN300 ,expuneai capturi extraordinar de frumoase obtinute cu camerele tale cctv ,scb2000 ,vision, bfly,, de genul.. esti un profesionistl in astrophoto cu camere cctv. Il urmaream si pe Uranus7 care posta fotografii de la un australian DOn care avea un astrovideo live chat .
Eu la camera LN300 la fel am pus sub senzor o fisie lunga de metal care am scoso inafara ,si am lipito de corpul camere,iar deasupra am instalat un peltier,radiator si cooler cu tumbler.pentru racirea senzorului pe timp de vara.

asta seara ,iarasi am iesit la urmatorul experiment ,deja cu camera Canon 50D ,insa nu postez aici ,fiindca deja rezolutia este mai mare decit a topicului
Very Happy dar credca totusi poztez aici, ca nu sunt profesionale

_________________
Meade DS2114 cu montura dobson home made;refractor 70/1200mm homemade;Celestrone Astromaster 130 homemade.cctv LN300,goto Celestron GT,Sakura zoom 20x70,Datyson 10x50


Ultima modificare efectuata de catre metalgibson la 28 Mar 2022 23:21, modificat de 1 data in total
Sus
metalgibson
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Sep 2012
Mesaje: 207

Motto: iubiti cerul! acolo se ascunde viitorul nostru

Localitate: Stefan Voda

MesajTrimis: 28 Mar 2022 22:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci astazi a fost o seara rece ,cu rafale de vint ,cu intervale de liniste de 10-30secunde,cit decit pentru a scoate ceva imagini. spre testare a cazut sub mina mea :Orion nebulae, Betelgeuse,Alnitak-Alnilam-Mintaka(briul orionului) cu ceva deabea deslusita flame nebulae si Sirius, am tintit Pleadele si Hyadele,dar pozele nu sunt reusite din cauza a doi factori,vint,si ca montura spre directia vest sud nu trackuieste bine ,ramine in urma cu viteza de miscare si totul iese cu linii chiar la 10 secunde de expozitie.


IMG_28032022_215006_HDR.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  302.88 kb
 Vizualizat:  de 3834 ori

IMG_28032022_215006_HDR.jpg



IMG_28032022_214935_HDR.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  331.23 kb
 Vizualizat:  de 3834 ori

IMG_28032022_214935_HDR.jpg



sirius1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  306.96 kb
 Vizualizat:  de 3834 ori

sirius1.jpg



betelgeuse canon1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  388.95 kb
 Vizualizat:  de 3834 ori

betelgeuse canon1.jpg



briul orion2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  435.48 kb
 Vizualizat:  de 3834 ori

briul orion2.jpg



orionbriul1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  497.89 kb
 Vizualizat:  de 3834 ori

orionbriul1.jpg



orion canon3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  522.29 kb
 Vizualizat:  de 3834 ori

orion canon3.jpg



orion1 canon2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  494.54 kb
 Vizualizat:  de 3834 ori

orion1 canon2.jpg



orion2 canon1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  162.01 kb
 Vizualizat:  de 3834 ori

orion2 canon1.jpg



_________________
Meade DS2114 cu montura dobson home made;refractor 70/1200mm homemade;Celestrone Astromaster 130 homemade.cctv LN300,goto Celestron GT,Sakura zoom 20x70,Datyson 10x50
Sus
metalgibson
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Sep 2012
Mesaje: 207

Motto: iubiti cerul! acolo se ascunde viitorul nostru

Localitate: Stefan Voda

MesajTrimis: 01 Apr 2022 07:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marius Si Uranus7 intrebare catre voi.

Aveti aproape 10 ani ,poate si mai mult ,decind ati inceput sa va "jucati" in mod serios cu camerele CCTV. Poate ati avut ocazia in cariera voastra glorioasa astronomica sa desfasurati vreo intilnire de suflet, sub stele ,cu urmatoarele camere :

Samsung SCB4000 , Mintron MTV12V1EX ,Watec 902H ,Atik 16ic colour ,Meade DSI Pro

Ce parere,amintiri aveti despre ele?

_________________
Meade DS2114 cu montura dobson home made;refractor 70/1200mm homemade;Celestrone Astromaster 130 homemade.cctv LN300,goto Celestron GT,Sakura zoom 20x70,Datyson 10x50
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 01 Apr 2022 16:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu am participat la nici un "star party", cu sau fara cctv-uri. Dintre camerele mentionate eu nu am avut decat echivalentul lui Samsung 4000 ( si anume SCC-A2333). Atik-ul si Meade-ul sunt deja camere dedicate pentru AF, cu racire si ADC pe 16b.
Eu am migrat spre camere industriale (PointGrey- GigE) si camere planetare ASI si QHY. Ai rezolutie mai mare, ADC pe 12b, control facil al camerei (expunere, castig), captura usoara fara a trece prin conversii succesive analog-digital-analog-digital. Este un pas spre astrofotografia cu expunere mare. Chiar si cei care postau live-view s-au orientat spre camerele USB (la fel si producatorii).

_________________
Marius
Sus
metalgibson
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Sep 2012
Mesaje: 207

Motto: iubiti cerul! acolo se ascunde viitorul nostru

Localitate: Stefan Voda

MesajTrimis: 01 Apr 2022 23:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si cum are loc procesul de filmarea ,control , conectare a camerei Point grey ? prin cablu Utp conectat la PC?prin programa Sharpcap?iar alimentarea de 12 V cum se conecteaza ?


s-l1600.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  104.98 kb
 Vizualizat:  de 3739 ori

s-l1600.jpg



_________________
Meade DS2114 cu montura dobson home made;refractor 70/1200mm homemade;Celestrone Astromaster 130 homemade.cctv LN300,goto Celestron GT,Sakura zoom 20x70,Datyson 10x50
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 02 Apr 2022 08:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se foloseste cablu de retea pentru conectare. Preferabil sa iei de mai multe lungimi, cu mufele gata puse. De verificat si flexibilitatea. Aceste cabluri sunt cu fire litate, fata de cele UTP, care sunt monofilare, deci mai rigide si sunt facute pentru conexiuni statice.
Alimentarea- sunt doua variante: "The power consumption specification is: Power over Ethernet (PoE); or 12 V nominal (5 - 16 V) via GPIO interface, maximum 2.5 W (2 W BFLY-PGE-13E4).
Power can be provided over the Ethernet interface (PoE). To use PoE, you must also have a powered Ethernet card, a powered Ethernet switch, or an Ethernet power injector.
Power can also be provided through the GPIO interface on the back of the case. For more information, see Input/Output Control.
If both interfaces are connected, the camera always uses external power over the GPIO connector. If external power is not connected, the camera uses PoE. The camera reboots when switching between power sources." (din Tehnical Reference). Eu am folosit alimentarea prin interfata GPIO (mufa Hirose HR10A-7P-6S). Tot acolo ai pini de trigger pentru expuneri mai mari de 32s (cum este bulb mod la Canon). Se fac intai conectarile cablului de retea (la PC sau switch) si apoi se alimenteaza.
Pentru vizualizare si captura folosesc softul lor, Flycapture ( mai este unul mai nou- Spinnaker SDK, dar m-am obisnuit cu cel vechi). Dar dupa preluarea firmei de FLIR , acum Teledyne FLIR, nu stiu ce soft au. Controlul camerei este mai slab, rudimentar in alte softuri (SharpCap) pentru ca folosesc un driver direct show (ca sa se instaleze acest driver trebuie instalata versiunea completa de FlyCapture, nu doar viewer).
Daca nu gasesti softul FlyCapture o sa ti-l pun pe un site de transfer fisiere.
Pagina de download: https://flir.app.boxcn.net/v/Flycapture2SDK/folder/72273728816



PGR GPIO.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  115.33 kb
 Vizualizat:  de 3722 ori

PGR GPIO.jpg



_________________
Marius
Sus
metalgibson
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Sep 2012
Mesaje: 207

Motto: iubiti cerul! acolo se ascunde viitorul nostru

Localitate: Stefan Voda

MesajTrimis: 02 Apr 2022 21:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit asa model Point Grey BFLY-PGE-50A2M-CS 5MP Camera
Sensitivity 10.92 Lux
Trigger Mode Standard, bulb, multi-shot
ADC Resolution 12 bit
Sensor Type CMOS Monochrome MT9P031
Exposure Time 0.03 ms to 32 sec
Quantum Efficiency 0.66% (Blue)
Frame Rate 13 fps

este buna pentru astronomie ?

_________________
Meade DS2114 cu montura dobson home made;refractor 70/1200mm homemade;Celestrone Astromaster 130 homemade.cctv LN300,goto Celestron GT,Sakura zoom 20x70,Datyson 10x50
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Apr 2022 22:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

metalgibson a scris:
este buna pentru astronomie ?

Are pixelsize cam micut, 2.2um. E mono. Iti trebuie placa de retea de 1Gb ca sa scoti maxim fps din ea.
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 03 Apr 2022 07:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu pixelii asa mici este excelenta pentru planetare (nu ai nevoie de barlow). Are frame rate mic (13fps), dar cred ca va creste daca faci ROI. Vad ca permite 2x2 binning (creste frame rate, dar nu creste luminozitatea imaginii). La 4,4 microni este buna la DSO- vei avea 1,25Mpx cu 1296x972 pixeli.
Totusi, fiind un senzor de la Aptina, zgomotul este mai mare, sensibilitatea mai mica si dinamica mai scazuta (9,87 biti fata de cele de la Sony care depasesc 11b).
Daca o folosesti la DSO, va trebui sa-i faci un sistem de disipare a caldurii( radiatoare, ventilator).

_________________
Marius
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Apr 2022 17:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Igor, montura tip L este alt-azimutală din câte văd, ca să faci expuneri lungi cu ea nu este destul să facă tracking, trebuie și un rotator care să rotească camera. De acolo ai acel drift, sau poate într-adevăr nu urmărește bine. Nu am idee dacă se poate regla. Este o montură strict pentru vizual, când nu-i niciun bai dacă se rotește câmpul în timp. Eventual poți încerca să o montezi pe o pană ecuatorială astfel ca axa verticală să devină ascensie dreaptă (RA), orientată după Polul Nord. Poți improviza o pană din plăci de placaj și ceva șuruburi potrivite. Dar are dezavantajul că nu mai este echilibrată.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
metalgibson
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Sep 2012
Mesaje: 207

Motto: iubiti cerul! acolo se ascunde viitorul nostru

Localitate: Stefan Voda

MesajTrimis: 04 Apr 2022 10:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atunci nu are rost sa i-au aceasta camera ,mai bine una prin usb dealde ZWO,Atik,Svbony SV305...decit atitea conversii cu Point greyul care pina la urma tot la PC trebuie conectat,ceea ce cam nu ma bucura cind merge vorba de coborit de la etaj cu atitea greutati,inca si laptopul si mai multe acumulatoare ,cam complicat dintr-o data sa duci. Deci pina cind ramin la experimentele cu cctv analogice ,poate intre timp Chinejii vor porduce vreun cctv AHD cu DSP ce permite expuneri de 10-20secunde sau o alta solutie sa-mi gasesc vreo amanta care are o casa cu curte in care sa pot trece usor si comod la camere usb prin pc. Very Happy

Octavian ,eu am vazut cum detinatorii de telescoape Meade LX sau Celestron CPC... montura Alt-azimutala o transforma in ecuatoriala insa cit de stabila va fi fiindca nu are contragreutati pentru balansare. Telecomanda imi permite sa indic tipul de montura si sa aleg Alinierea dupa Steaua Polara .

_________________
Meade DS2114 cu montura dobson home made;refractor 70/1200mm homemade;Celestrone Astromaster 130 homemade.cctv LN300,goto Celestron GT,Sakura zoom 20x70,Datyson 10x50
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Apr 2022 10:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am atat camera USB cat si Ethernet. O diferenta importanta este ca la ethernet am cablu lung (cat suporta cablul - zeci de m), pe cand la usb e de max 2m. In rest dpdv al softului (sharpcap, firecapture) lucrurile sunt transparente, merge la fel indiferent de caz. La USB am mai multe porturi, Ethernet am doar unul.
Multi producatori au camere cu varianta USB si varianta Ethernet, alegi in functie de ce doresti, restul performantelor fiind de cele mai multe ori identice.

Poti transforma un AltAz in EQ, sigur gasesti explicatii si solutii pe internet.
Sus
metalgibson
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Sep 2012
Mesaje: 207

Motto: iubiti cerul! acolo se ascunde viitorul nostru

Localitate: Stefan Voda

MesajTrimis: 06 Apr 2022 14:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce ziceti de aceste camere T7C(T7M) ,QHY5L-ii-C(M),ZWO ASI 120mc(mm),Player One Ceres-M(C IMX224 DPS (Dead Pixel Suppression) technology).Care firma este de incredere si fara probleme ?
Toate patru camere au acelasi sensor MT9M034 sau AR0130, dupa pret costa cit un Point Grey .
Sunt camere Planetare si de ghidare dar multi le-au incercat la DSO cu rezultate foarte reusite mai bune decit cu cctv-urile.



1q.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  104.88 kb
 Vizualizat:  de 3538 ori

1q.jpg



2q.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  107.54 kb
 Vizualizat:  de 3538 ori

2q.jpg



_________________
Meade DS2114 cu montura dobson home made;refractor 70/1200mm homemade;Celestrone Astromaster 130 homemade.cctv LN300,goto Celestron GT,Sakura zoom 20x70,Datyson 10x50
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 06 Apr 2022 17:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru ghidaj, cu o camera monocroma QHY sau ASI nu o sa ai probleme de soft, cu driver ASCOM sau nativ. Dar MT9M034 este sensibil mai zgomotos decat senzorii Sony. SNR-ul este un factor important la capturi DSO sau planetare. Iti recomand ASI224MC, sau pentru rezolutie mai mare, ASI290MC. 178MC este mai slab la DSO decat 290MC (este si mai scump, fiind un senzor mai mare). Sunt si alte camere mai noi aparute: 462MC (foarte buna in infrarosu), 485MC,482MC (cea mai sensibila, senzor mare si pixeli mari). Daca vrei monocrom poti merge pe 290M sau 178M (poate fi folosit si bin 2x2).
Eu am incercat la DSO: QHY5L-IIM, ASI224MC, Altair GP290MC+ GP290MM, QHY5III 178M, ASI482MC. Aceste camere inca le detin. Chiar daca este color, ASI224 pare mai sensibila decat QHY5L-IIM, iar in PHD2 iti arata SNR-ul mai bun. La expuneri lungi imaginea de la QHY5L-II este purecoasa.
Pentru acelasi sensor, eu as alege camera ASI. Driverul lor nu mi-a dat rateuri. Este putin mai scumpa decat camera de la alte firme aparute acum, dar se merita.

_________________
Marius
Sus
metalgibson
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Sep 2012
Mesaje: 207

Motto: iubiti cerul! acolo se ascunde viitorul nostru

Localitate: Stefan Voda

MesajTrimis: 06 Apr 2022 21:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Marius !
Chiar mai ajutat,mai indreptat pe calea cea dreapta, fara a cheltui banii aiurea pe camere care mai mult nervi vor aduce decit satisfactie.

_________________
Meade DS2114 cu montura dobson home made;refractor 70/1200mm homemade;Celestrone Astromaster 130 homemade.cctv LN300,goto Celestron GT,Sakura zoom 20x70,Datyson 10x50
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 26, 27, 28, 29  Urmatoare

Download topic
Pagina 27 din 29
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact