Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
SA200f.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO - capturi rapide la rezolutii mici


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4 ... 27, 28, 29  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2694

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Sep 2013 15:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bucuresti, balcon bloc Pajura, lumina stradala din plin.
Aseara, am revenit in balcon pentru teste capturi rapide DSO. Cerul mai limpede, trackingul putin mai bun. Nu am aplicat extragerea prin softul camerei a darkurilor caci m-am grabit sa prind si noi obiecte in campul vizual restrans oferit de balcon.
M-au impresionat Saturn Nebula (inelul) si Vulpeculae Cluster NGC6885 in mod special dar am repetat capturi pentru Ring Nebula si Dummbell Nebula profitand de transparenta mai buna si trackingul imbunatatit.
De fapt exersez si softul camerei caci e suficient de stufos dar promitator, privind calitatea finala.
Capturile n-au fost mai lungi de 25 secunde si am exersat si stacking qvasireal pe 5-8 cadre.
Am constatat cu aceasta ocazie ca masca Bahtimov este doar orientativa (punct de plecare la focusare) si ca acuitatea vizuala face chiar treaba mai buna. Uite asa ne cladim experienta. Nu am avut noroc de o galaxie care sa treaca prin campul vizual al balconului. Voi insista pe viitor insa.
Postez mai jos rezultatele. Smile



OK JPG Saturn Nebula 20 sec 2013.09.05.012654.jpg
 Descriere:
Saturn Nebula 20 sec integrare, 2013.09.05
 Marime fisier:  64.62 kb
 Vizualizat:  de 7403 ori

OK JPG Saturn Nebula 20 sec 2013.09.05.012654.jpg



OK JPG Vulpeculae Cluster NGC6885 2013.09.05.020917.jpg
 Descriere:
Vulpeculae Cluster NGC6885 2013.09.05 ora 02:09:17
 Marime fisier:  64.17 kb
 Vizualizat:  de 7403 ori

OK JPG Vulpeculae Cluster NGC6885 2013.09.05.020917.jpg



ok1 JPG Dummbell Nebula 20 sec M27 2013.09.05.024900.jpg
 Descriere:
Dummbell Nebula (M27) timp integrare 20 sec, 2013.09.05, ora 02:49:00
 Marime fisier:  64.77 kb
 Vizualizat:  de 7403 ori

ok1 JPG Dummbell Nebula 20 sec  M27 2013.09.05.024900.jpg



OK2 JPG RING NEBULA 2013.09.05.020045.jpg
 Descriere:
RING NEBULA 2013.09.05, ora 02:00:45
 Marime fisier:  63.87 kb
 Vizualizat:  de 7403 ori

OK2  JPG RING NEBULA 2013.09.05.020045.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Sep 2013 16:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Presupun ca tot cu filtru antipoluare, nu? Au iesit interesant pt. timpul de expunere dat, totusi parca nu sunt foarte in focus, sau e doar o impresie. Dece nu te aventurezi la cadre mai multe+stack?

Spor.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2694

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Sep 2013 19:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valy, dupa cum am scris anterior am descoperit ca Masca Bahtimov (necesara focalizarii in DSO) ramane o solutie primitiva pt cei care "se respecta". Parte dintre imaginile capturate (au fost mai multe decat am postat) au beneficiat de focalizarea cu masca Bahtimov pana cand... am observat ca unele stele micute apareau ca mici cerculete si cand am facut reglaje la focuser ele au devenit puncte, deci am focalizat perfect. Nu folosesc Crayford caci tb sa tin cat mai aproape senzorul de reducatorul de focala ca sa nu mi se micsoreze si mai mult imaginile - reducatorul meu de focala fiind un Baader Alan Gee Mark II Telecompressor Flattener / Reducer, 0.6. care se introduce in chiar tubul C8 inainte de orice alt element. Neavand un focuser Crayford este ingrozitor de greu sa focalizezi in DSO, si sa vezi rezultatul nu mai devreme de 3 secunde (ciclul minim de integrare al camerei).
Acest fapt explica defocusarea fina pe care ai observat-o.

Cred ca-ti dai seama ca a scoate poze DSO excelente de pe un balcon inconjurat de luminile orasului este imposibil. Pozele scoase de mine (neprelucrate) sunt afectate de un usor zgomot deci ele cer macar un minim de prelucrare pentru estomparea zgomotului. Aceasta estompare este un compromis, adica induce implicit si o doza de neclaritate care da senzatia de defocalizare. Iata ca ti-am explicat pana aici care sunt cele doua posibile surse de "defocalizare".

Trebuie sa accepti ideea ca sub un cer negru, cu experienta acumulata privind softul camerei si cu o aliniere perfecta, pot scoate, fara exagerare, imagini cel putin la fel de bune ca ale lui Chris sau Don de pe NSN (vezi anterior in topic).

Nu ma pot aventura la cadre multe+stack tocmai pt ca nu pot face o aliniere perfecta decat printr-un noroc, fara Polaris vizibil (pe balcon). Daca un cadru doar ar cere 25 secunde iti inchipui cat de buna ar trebui sa fie alinierea daca doresc macar 50 cadre. Smile Aici nu suntem ca la capturi solare...avem pretentii...Smile
Odata iesit afara, desigur, voi putea. N-au intrat zilele-n sac, voi scoate imagini, sub cerul liber si negru, de calitate excelenta.
Scopul acestui topic este acela de a stimula pe amatori sa incerce fotografii in DSO chiar si cu aceste camere, CCtv, care dupa cum a afirmat si Marius, pot fi gasite de ocazie, la preturi acceptabile. Daca exista diferente de calitate intre aceste camere , este alta problema dar important este ca pot fi folosite si ajuta cel putin pe incepatori sa capete experienta in fotografierea DSO.
Exagerarea mea in insistenta de a captura de pe balcon vrea tocmai sa incurajeze pe posibilii amatori, Valy. Eu asta incerc sa fac + experienta acumulata pt iesire "pe teren". Smile

PS
Desigur, tot cu filtrul IDAS.
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Sep 2013 21:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

URANUS7 a scris:
Valy, dupa cum am scris anterior am descoperit ca Masca Bahtimov (necesara focalizarii in DSO) ramane o solutie primitiva pt cei care "se respecta".


Complet fals, te contrazic. Folosita corect metoda e foarte precisa. Daca dintr-un motiv sau altul esti nesigur de pozitia optima de focus cu masca Bahtinov, iti pot sugera Bahtinov grabber.

E exclus sa focalizezi mai bine apreciind din ochi cat de mici sau cat de guguloaie sunt stelele. Singurul mod in care poti obtine stele atat de defocusate (ca in M57-le de mai sus) cu masca Bahtinov e daca s-a miscat ceva dupa ce ai focusat, testul e foarte sensibil si e exclus sa fi aratat bine si sa iasa stelele asa.

Cred ca se vede ca eu unul sunt foarte incantat de metoda Smile

Citat:
Nu ma pot aventura la cadre multe+stack tocmai pt ca nu pot face o aliniere perfecta decat printr-un noroc, fara Polaris vizibil (pe balcon). Daca un cadru doar ar cere 25 secunde iti inchipui cat de buna ar trebui sa fie alinierea daca doresc macar 50 cadre. Smile


La expunere de 25 secunde e insignifianta rotatia de camp, e suficienta o punere in pol aproximativa. Probleme apar de la 5-10 minute in sus. La stackuire imaginile vor fi derotite, asa ca tot ce pierzi va fi pe margini unde va trebui sa faci crop, iar rotatia nu o sa depaseasca, in cel mai rau caz, cateva grade in 30 minute. Fa odata macar 16 cadre si ai sa vezi o imbunatatire semnificativa a stack-ului, la SNR de ~4 ori mai bun.
Sus
gabi
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 950

Motto: To be, or not to be, that is the question

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Sep 2013 22:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti sa faci o aliniere foarte buna,din balcon si fara sa ai acces la Polaris, prin metoda driftului.De ce nu folosesti ghidajul pt expuneri mai lungi?

http://www.iankingimaging.com/show_article.php?id=11
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2694

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Sep 2013 22:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@CMatei

Salut Matei,
Am fost fericit dupa ce am operat focusarea cu Bahtimov , ca voi avea imagini sharp la captura. Abia dupa cateva capturi am observat stele f slabe prezente ca f mici cerculete (oops...defocusare mica..mi-am zis Smile si am rezolvat manual ). Faptul c-am fost f atent la Bahtimov, mi-a luat increderea vazand cerculetele. Se poate ca firele grele legate de la camera (3 cabluri- alimentare, control si video) sa fi tras de camera la un urmator go to (???) dc n-am strans ferm c-mountul ei in telescop (de obicei nu strang tare).
O sa incerc si Bahtimov Grabber, sa fac comparatii. Sunt deschis la orice alta varianta.

La Ring Nebula faza a fost ca a iesit f zgomotoasa din cauza unei zone cu multi vapori (norisor foarte fin) ...iar eu am "toaletat-o " ulterior, prin acest compromis...neclaritate usoara contra zgomot . Smile

Eu deja am aplicat stacking cam la toate prin softul camerei (4-5 cadre chiar in cursul capturii) dar evident...mai bine este sa scot separat cadre multe si sa le stacuiesc.
Cunosc povestea cu franjurarea marginilor la stacuire cu tracking deficitar (e la fel si pt Soare) dar gandeste-te, dupa ce ca am o matrice amarata, 640x480, ca sa mai si pierd din ea ...parca mi-e mila. Smile

Am descoperit (inca cercetez) ca softul scoate si AVI, asa incat, chiar daca voi avea drift, voi putea trage suficiente cadre, mai multe decat as trage snapshout-uri, pe aceiasi unitate de timp.
Voi continua sa "ma joc" . Smile Sper sa gasesc rapid Bahtimov Grabber-ul pe net si sa-l pun "la bataie".

Multumesc Matei, sper ca intelegi ca interventiile tale sunt binevenite pentru mine si te rog sa intervii atunci cand crezi ca poti sa ma ajuti cu ceva...eu sunt incepator in DSO cel putin...Smile
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2694

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Sep 2013 23:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gabi a scris:
Poti sa faci o aliniere foarte buna,din balcon si fara sa ai acces la Polaris, prin metoda driftului.De ce nu folosesti ghidajul pt expuneri mai lungi?

http://www.iankingimaging.com/show_article.php?id=11




Salut Gabi, Smile

pai poluarea si conditiile de tip "balcon" (camp vizual) nu prea ma lasa sa gasesc o stea "de nadejde" pentru un ghidaj sigur si daca ar fi totusi ok, am probleme cu mobilitatea suportului lunetei de ghidaj, pentru moment. Dar pt mine, rezolvarea ghidajului este capitolul imediat urmator ( experienta +rezolvarea suportului lunetei de ghidaj) la care de mult timp visez sa am timp sa ajung Smile
Pentru alinierea "in orb", pe moment folosesc softul unui neamt, IS-WCS, de fapt bazata tot pe metoda driftingului care insa pare ca nu-mi asigura o convergenta "tare" spre o aliniere "strong" .
Nu am ocular cu reticul luminat...Sad dar o sa incerc cu o camera slaba, planetara, pusa la un barlow micutz , calibrez camera si folosesc un reticul generat de softul camerei...ar tb sa fie echivalent cu metoda clasica .
"Vad" intre S-SV SI V-NV si de multe ori synscan-ul abia imi ofera 2 stele cuprinse in acest unghi, stele care sa nu fie mai inalte decat ~47 grade ( acoperisul meu).
Synscan-ul dupa cum stii nu te lasa sa-ti alegi stelele "de capul tau" ... si bine face. Smile

Multumesc mult Gabi si tinem legatura. Smile

Cer senin !
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2694

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Sep 2013 08:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ Cmatei

Un M31 - Andromeda, tras azi dimineata (RO) cu un Heq5 si SW80, folosind aceiasi camera ca a mea, de catre Rick Kelland - CA, in emisia de pe NSN.
Simple frame ( nici un stack) la o integrare de 67 secunde sub cer negru.
Aici ar trebui sa "ajung" si eu, capturand sub cerul liber. Smile
A recunoscut ca stackingul da rezultate incomparabil mai frumoase. Smile
Apropo, Matei, nu pot conta pe cadre de tip AVI ale camerei caci in definitiv ele sunt transmise tot in ritmul timpilor de integrare...adica peste 20 secunde un cadru. Smile



M31 Andromeda Rick Kelland jpg.jpg
 Descriere:
SW80, Heq5, 67 sec integrare, M31- Rick Kelland NSN - Canada
 Marime fisier:  64.16 kb
 Vizualizat:  de 7299 ori

M31  Andromeda Rick Kelland jpg.jpg


Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2489



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 06 Sep 2013 12:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Gabi!
Cu timpii astia de expunere ai iesit din domeniul camerelor video/CCTV! Practic camera asta este un hibrid intre o camera astro dedicata(ce iti da un cadru la timpul de expunere stabilit, digital, via USB) si o camera video( 25 fps, analog).
De ce nu poti face stack din cadrele filmului avi ?! Daca cadrele sunt putin miscate unele fata de altele cu atat mai bine(dithering). Banuiesc ca (,) camera ta functioneaza in acelasi mod cu CCTV-ul meu. In modul Sens-Up imi da acelasi cadru, cu 25fps video. Timpul de expunere al cadrului e dat de sens-up(la mine pana la 5 sec). Evident acesta poate fi chiar de 1/25 sec(ce corespunde fluxului video-cu adevarat live-view) sau mult mai mic, pana la 1/10000, stabilit din shutter speed, daca ai ceva foarte luminos de filmat(Luna, Soare). Fluxul video ramane acelasi=25fps.
La o camera web modificata (Lx mode), sau cum sunt "autoguiderele", numarul de cadre/sec corespunde imaginii ce se schimba pe monitor. Stackul cadrelor acestor camere este simplu. Iei toate cadrele din AVI(fiecare reprezinta o imagine separata), fits sau ce format ai facut captura, si le stivuiesti(DSS, Registax etc.).
In cazul camerelor noastre analogice selectia pentru stack se face altfel. Daca camera are setat timpul de expunere la 10sec, atunci selectam cate un cadru la fiecare 250cadre extrase din film( 10" x 25fps), sau un cadru la 10sec.
Modul cum procedez eu:
1-fluxul video analog(filmul) il inregistrez pe un media-station cu hard disk(mpg2), rezolutie 720/576, spatiu- cam 1MB/sec de film. Evident, poti face captura direct pe PC/laptop, chiar in avi necomprimat daca ai foarte mult spatiu disponibil pe disc.
2-fisierul il transfer pe PC. Fac o prima editare: crop black borders, tai cadrele miscate, impart filmul in doua fisiere- light+dark(acelasi timp de expunere) si flat+offset. Conversie ambele in avi(xvid codec). Soft folosit- Avidemux.
3-Extrag cadrele din cele doua fisiere avi. Soft: Free Video to JPG convertor. Pentru light&dark setez un cadru la 10sec(cat am stabilit expunerea) iar pentru flat&offset scot cam 50-100cadre pentru ambele tipuri.
4-Cadrele light-jpg le vizualizez si sterg cele proaste. Apoi toate cele 4 feluri de cadre le incarc in DSS. Poti incerca drizzle, RGB background calibration sau fara calibrare. Fisierul tiff rezultat il prelucrezi ca orice alta poza astro.
Evident ca sunt pierderi masive de calitate(dinamica, zgomot) datorita multiplelor conversii/compresii. In camera se face de doua ori conversia analog-digital-analog, compresie mpg2, compresie xvid(avi), compresie jpg. Ar fi mai bine daca poti face captura direct avi iar apoi selectia cadrelor sa o faci intr-un lossless format. Cu toate aceste limitari ai vazut ce M27 a iesit dupa prelucrare. A iesit mai bine decat multe alte poze facute cu DSLR sau astrocamere.

Cmatei are dreptate cu Bahtinov grabber. Punctul optim de focus ales se software este foarte strict si poate fi (mai mult ca sigur) diferit de cel ales in mod vizual. De cateva zile il folosesc si am observat micsorarea halourilor violete cand folosesc ED80.

Referitor la ultima imagine(M31), expunerea a ales-o prea mare. Centrul galactic este "ars". Cred ca a crescut expunerea ca sa compenseze LGP-ul(light gatherig power) redus al unui ED80. Am incercat si eu M31 cu ED80( f/5,6 si FL 448mm), rezultatul este incomparabil mai slab fata de un newt f/5 de 6"( 5sec este prea putin pentru expunere), insa are un FOV mai mare. Oricum pentru o tinta cu diferente asa mari de luminozitate este greu sa alegi expunerea. In "live-view" nu poti face stretching neliniar.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2694

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Sep 2013 20:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Marius , Smile
si vreau in primul rand sa-ti multumesc pentru rabdarea de a scrie aici, ordonat, toate informatiile necesare unui detinator de CCtv pentru a captura si prelucra cap-coada imagini DSO. Cu siguranta postarea ta anterioara va fi o referinta sigura si foarte utila pentru cei ce se vor apuca de capturi DSO cu CCTv - uri.
Marius, am sa-ti raspund mergand pe ideile subliniate de tine.
- camera mea are 4 moduri de expunere: ELC - mod clasic video, ALC mod Vdeo de la 1/12000 sec pana la 1 sec, mod Sense Up 0-X128 si HYPER MODE care face expuneri de la 3 secunde pana la 540 secunde mod dedicat DSO.
Primele 3 moduri se regasesc cam la toate CCTv-urile si la ele, cu "sense up" se pot rezolva capturile DSO.

- nu pot face stack din cadrele unui AVI, la camera mea, pt capturi DSO, deoarece la modul sense up obtin un film cu grupe de n cadre identice (n functie de nr de fps) incluse in ciclul de integrare de sub 3 secunde pt fiecare integrare iar in modul HYPER MODE tocmai pt a se evita cumulul imens de cadre identice, din fericire softul camerei mele inregistreaza cate un cadru pentru fiecare ciclu de integrare, pt a facilita stackingul ulterior (m-am lamurit azi de treaba asta) adica sunt puse "pe tava" asa cum ar trebui.

- tehnologia de lucru prezentata de tine este extrem de utila, inclusiv mentionarea pierderilor prin compresie / conversie asa ca eu o sa fac si un experiment folosind camera mea SCB 2333 (Samsung) aplicand algoritmii tai. Este posibil si cred, ca o asemenea familie de camere se poate apropia in performante de cele dedicate astro, atunci cand capturarea, procesarea, seeingul si experienta sunt desavarsite.

- legat de M31. ultima imagine dificil de ajustat la expunere, ma gandesc daca pot pacali situatia deoarece in "live-view" softul meu dispune si de meniul DSO Enhancer.Meniul DSO Enhancer este utilizat pt rafinarea aparentei nebuloaselor, galaxiilor,etc, imbunatatind digital contrastul dintre cerul din background si obiect. Este vorba despre functia Black Level (intuneca backgroundul scazand din imagine, un offset fixat ) si functia Dynamic Range Compression. Pe langa acestea exista si functia real-time de extractie a darkurilor pentru eliminarea zgomotului electronic, pixeli incinsi la expuneri lungi, ampglow si artifactele de compresie video.

- da, Marius, sunt convins ca Cmatei are dreptate cu folosirea softului Bahtimov Grabber (nici nu m-am indoit) si am sa ma conformez cu siguranta cat de curand. Smile

Cer senin si astept vesti bune despre noul tau sistem de racire al CCtv-ului .
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2489



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 08 Sep 2013 15:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Cateva capturi(procesare film) din 6 septembrie. Newton 150/750+ CCTV Vision. Senzorul acesteia a supravietuit trasbordarii pe alt PCB (cu o fasie de tabla de Cu sub el care iese in afara carcasei pentru contact termic cu alta tabla ce vine de la Peltier). Inregistrarile sunt facute inainte de montarea sistemului exterior de racire.
De fapt a fost al doilea transplant al senzorului dupa ce am experimentat functionarea lui intr-un webcam SPC900- nu am reusit sa afisez decat o imagine cu 1/2 din inaltimea cadrului si cu artefacte. Diferente prea mari de functionare intre senzorul ICX098(tripolar,RGB) si ICX639(qvadripolar, YCMG).
Numarul de cadre folosit in stack-uri: 50-100. Am inregistrat alb-negru ca sa nu-mi bat capul cu gradientul color. Daca tinta ocupa toata imaginea, nu pot face o selectie de excludere.
-M31 si M2- Shutter x128(2,5 sec integrare) AGC low
-M33, M32 si M72 -shutter x256(5sec integrare) AGC low

*Ieri am montat si Peltierul. Din pacate piata romaneasca este foarte saraca in aceste componente. Acestea sunt majoritatea de mare putere folosite pentru cutii frigorifice. Ce am putut achizitiona:
-TEC1 12710(PM-40x40-89) Spec: 15V, 10A, 89W. L-am folosit anterior la racirea intregii carcase a camerei. Am obtinut o diferenta de temperatura de 10grade, cu radiator si ventilator pe masura. Prea mare pentru utilizarea actuala.
-TEC1 01708 (15x15mm, 2V, 8A, 9W) Curent mare si tensiune mica! Proasta combinatie. De vazut daca functioneaza si la curenti sub 1A(nu am gasit diagrame de functionare).
-TES1 120704( PM-30x30-36) 3A, 14V,36W. Acesta l-am ales.
Pentru controlul temperaturii aveam de ales:
1.termostat electronic- precizie mare, nu depinde de temperatura mediului exterior. Imi lipsesc insa circuitele-senzor specializate. Montajul ar trebui montat in carcasa camerei. Poate exista si termostate mecanice, insa cuplajul termic ar putea fi dificil, plaja de actionare ar fi prea larga iar contactele acestora se deterioreaza actionand in curent continuu.
2.PWM control cu MOSFET. Opinii pro/contra pe net. Lucrand in comutatie, genereaza interferente. Firele pana la TEC trebuie sa fie cat mai scurte- montajul montat in sau pe cutie, ceea ce creste interferentele cu sistemul video.
3.Reglajul liniar al tensiunii/curentului. Pentru a regla tensiuna liniar, tranzistorul bipolar trebuie sa disipe destul de multa caldura(radiator +ventilator). Pentru reglajul curentului nu am nevoie decat de un rezistor de putere(bobinat)-pe care chiar il am. Folosind cateva prize pe acesta pot stabili curentul prin circuit si deci diferenta de temperatura. Trebuie sa tin cont de temperatura mediului pentru a stabili curentul. Cutia cu acest rezistor si cu un comutator cu 3-4 pozitii pot sa o las langa distribuitorul de 12V.
As putea folosi si o combinatie intre reglajul liniar al tensiunii cu tranzistor si o limitare de curent cu o rezistenta fixa.
*Desigur ca solutia cea mai buna este folosirea unui termostat electronic. Dar deocamdata nu este la indemana.

*Am sa fac niste teste cu dark frame sa vedem diferentele de zgomot. Am sa vin cu aceste imagini(si cu camera terminata). Cred ca in sectiunea self-made.

Cer senin!
Marius



M31-6sep-cctv.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  63.66 kb
 Vizualizat:  de 7087 ori

M31-6sep-cctv.jpg



M2-6sep-CCTV.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  78.66 kb
 Vizualizat:  de 7087 ori

M2-6sep-CCTV.jpg



M33-6sep-cctv.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  73.29 kb
 Vizualizat:  de 7087 ori

M33-6sep-cctv.jpg



M32-6sep-cctv.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  52.07 kb
 Vizualizat:  de 7087 ori

M32-6sep-cctv.jpg



M72-6sep-cctv.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  67.5 kb
 Vizualizat:  de 7087 ori

M72-6sep-cctv.jpg


Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 08 Sep 2013 20:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De-ar fi asa de simplu ... mai trebuie sa tii cont de: efectul Seebeck rezultat din diferenta de tempratura in jonctiune, incarcarea termica si rezistentle termice de pe traseu ...

In acest caz, un rezistor nu va asigura un curent constant dupa legea lui Ohm. Si daca stabilizezi curentul, diferenta de temperatura va fi relativ instabila si impredictibila.

Pentru teste merge dar tot la solutie cu feedback de temperatura vei ajunge daca vrei ceva mai stabil.

dmtr69 a scris:
Pentru reglajul curentului nu am nevoie decat de un rezistor de putere(bobinat)-pe care chiar il am. Folosind cateva prize pe acesta pot stabili curentul prin circuit si deci diferenta de temperatura. Trebuie sa tin cont de temperatura mediului pentru a stabili curentul.


Codul cred ca este gresit: "-TES1 120704( PM-30x30-36) 3A, 14V,36W".
Dupa descriere pare a fi TE[C/S] 12703
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2694

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Sep 2013 20:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut.

Felicitari Marius pentru transplantul reusit.
Pozele consider ca sunt foarte indraznete pentru un CCtv si vor fi mai grozave pe viitor. Bravo.
Te suspectez insa ca nu le faci din balcon ci in conditii mult mai bune, decat mine, inclusiv de transparenta (glumesc) . Smile
Am uitat sa-ti spun : cu siguranta exista totusi un circuit (nu stiu cat e de mare fizic vb) in care piesa de baza ar fi un termistor sau chip (nu ma pricep) care poate fi reglat sa inchida/deschida un circuit la un punct de temperatura presetat cu ajutorul unui trimer sau micro-potentiometru. Am citit despre el acum 2 ani cand mi-am propus (doar) si eu o asemenea tentativa. O sa "rascolesc" netul si te anunt. Este important ca ai montat "degetul" si ca el va fi eficient cu un control bun al temperaturii. Nu uita insa ca acest control tb sa se faca astfel incat sa nu apara efectul de aburire al senzorului, ceea ce ti-ar incetosa imaginea. Controlul termic il vei rezolva in final, sunt sigur.
Astept sa postezi imagini si aici, dupa punerea in functiune a sistemului de racire.

Succes si cer senin !
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2694

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Sep 2013 08:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Postez si eu 2 variante la M17 (Swan Nebula sau Omega Nebula) capturata din balcon, in lumina felinarelor stradale si poluarea generala a cerului din Bucuresti.
Am folosit Equinox ED 120 (care ofera o calitate net mai buna), filtrul IDAS si MC Xtreme.
Nu am cumparat inca o masca Bahtimov pt telescop asa ca am focalizat "la liber" neputand inca sa aplic Bahtimov Grabber. Am stacuit 17 respectiv 20 din 30 capturi cu un drift total de 1/4 din inaltimea matricii pe verticala la 15 capturi consecutive (ne-aliniere pe AZ).
Am de-rotit, in Registax6, asa cum m-a sfatuit Cmatei . Expunerea ( mai corect ciclul de integrare) a fost de 20 secunde din cauza poluarii luminoase (evident, nu a camerei) dar si a faptului ca Equinox are focala 7.5 si nu dispun de un reducator de focala pt el care sa ma aduca la o focala de ~ 6.2. Ma intreb daca diferenta ar fi substantiala ( adica daca merita cumparat un asemenea reducator - rog sa ma sfatuiti in acest sens).
Greu de imaginat cum mi-ar iesi M17 capturat sub un cer clar si negru. Smile



gt 2 jpg ps pi20-30 ok 2 Image_0026.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  63.45 kb
 Vizualizat:  de 6954 ori

gt 2 jpg  ps pi20-30 ok 2 Image_0026.jpg



gt jpg crop pspi 17-30 v1 Image_0026.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  64.28 kb
 Vizualizat:  de 6954 ori

gt jpg crop pspi 17-30 v1 Image_0026.jpg


Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2694

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Sep 2013 10:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dmtr69 a scris:
Atat capturile tale cat si a lui CHRIS sunt deosebite. Interesant ce FOV a avut acesta de a cuprins M33!


Salut,

Marius, nu am uitat si m-am interesat sa stiu ce a folosit Chris pt a obtine un asemenea FOV.
Era vorba deci despre aceasta imagine:

http://www.astronomy.ro/forum/files/m33_chris_in_to_jpg_160.jpg

Ei bine, el a facut o combinatie, avand un C9.25...si anume:

Un .75x Reducator/Field Flattener de 2 inches aplicat tubului si un reducator MFR5 departat cu spacer (tub distantier) la 15 mm distanta fata de senzorul camerei.
Exista un soft, anume Visual PinPoint (inca nu l-am gasit free) care in conjunctie cu Maxim DL poate asigura aprecierea cu acuratete a FOV-ului in aceste situatii. Probabil exista si alte posibilitati simple pe care eu inca nu le-am aflat.
Evident, pozitionarea exacta a camerei (senzorului) raportata la o asemenea combinatie reducatoare de camp, este foarte importanta pt o imagine clara, nedeformata pana pe marginile campului capturat (fara coma). Unde exact anume ar fi pozitia perfecta a senzorului cuplat "rigid" prin distantier cu MFR5 fata de celalalt reducator (???) ...mai avem de citit, cat timp nimeni altcineva nu ne poate ajuta aici... Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4 ... 27, 28, 29  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 29
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact