Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224527
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Dublu review Tasco & Bresser (roof 10x32)


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Sep 2013 16:02 Download mesaj
Titlul subiectului: Dublu review Tasco & Bresser (roof 10x32)
Raspunde cu citat (quote)

Un scurt rewiev comparativ intre 2 binocluri din gama mica roof ambele avand preturi comparabile (in jur de 150Ron):
Tasco Essentials 10x32 si Bresser Travel 10x32
Datele oficiale sunt in poza datecomasate.jpg
1- Bresser Travel 10x32
Un binoclu care din nefericire m-a dezamagit. O ciudata modalitate de acoperire a lentilelor este prima care atrage atentia. Pe oculare avem un multicoating Blue iar pe obiective un multi coated Green. Rezultatul este o imagine destul de lipsita de contrast. Pe langa acest aspect vizibilitatea este incurcata de o serie de reflexe circulare provenite din interiorul tubului port obiectiv unde inspre capetele tubului exista o portiune de plastic negru lucios. O consider o eroare de executie mai mult decat una de proiectare. Reflexia poate fi insa evitata daca departam ochii putin mai mult de ocular (aici totusi ne ajuta un eye relief destul de mare ceea ce este totusi ok). Imaginea are un contrast mai scazut (comparativ cu Tasco mentionat mai sus sau chiar cu binoclul TCM 16x32 care l-am mai folosit ca etalon in aceste masuratori – o sa revin cu explicatii vis a vis de notiunea de “etalon”). Tot la partea optica ies rau in evidenta marginile laterale care nu sunt foarte clare in proportie de circa 20-25% (vizibil si pe zi si la astro). Partea mecanica, metalica, este ok , bine finisata, reglajul se face bine si nu se decalibreaza dar in mod ciudat dioptriile trebuiesc rearanjate functie de distanta la care se doreste clarul. Totusi pe lumina binoclul este folosibil. In partea de seara sau astro este total nerecomandat, fiind depasit la mare distanta de TCM care “vede” mai mult.
Inscriptia 91m/1000m este falsa deoarece, practic, campul visual este mai mic vizibil fata de 88m / 1000m a lui Tasco. Coloritul este ok si nu apar irizatii. Gentuta este foarte frumos lucrata.
2- Tasco Essentials 10x32
O prima impresie negativa este acoperirea ocularelor care nu pare a multi coated ci doar fully coated (partea lentilei din exterior NU este acoperita – dar in mod cert in interiorul ocularelor exista acoperire). Obiectivele sunt multi coated (toate acoperirile sunt tip Blue). Aceasta carenta a ocularelor se traduce la aparitia unor reflexii puternice pe timp de zi in oculare. Deranjanta. Daca insa ne plasam cu binoclul intr-o zona umbrita (sau folosim eyeshields) fenomenul dispare. Este poate singurul neajuns. Optica este insa de foarte buna calitate, o rezolutie deosebita, si un contrast foarte bun (ajuta in mod cert diametrul mare al ocularelor). Corpul binoclului este acoperit integral in cauciuc. Dioptriile isi mentin reglajul indiferent de distanta de clar. Mecanica este robusta ,metalica, si nu se decalibreaza din reglajele initiale. Coloritul este natural si nu apar irizatii . O surpriza deosebita la acest binoclu este vizibilitatea pe seara si astro. Un binoclu interesant pentru astro, foarte luminos, astfel incat am fost tentat si l-am comparat si cu fratele mai mare 10x50. Normal ca acesta din urma a castigat , dar Tasco se tine bine dupa el (am vazut cam tot ce vedea si 10x50 chiar daca stelele mai putin luminoase trebuiau privite mai cu coada ochiului, ele erau acolo) ! Gentuta este din material mai de slaba calitate si mai putin eleganta si rezistenta fata de Bresser. Zona de neclaritate este cam la 10% de margini (vizibil doar la astro).
Am folosit ca element de comparare notiunea semicorecta de “etalon” pentru binoclul TCM 16x32 deoarece am comparat ambele binocluri de mai mai sus si cu acesta. Deoarece TCM-ul sa dovedit ca este mult mai bine lucrat neavnd nici unul din neajunsurile mentionate la cei 2 competitori. Singurul loc in care a fost depasit a fost zona astro unde Tasco sa dovedit mai bun (iar aceasta as cam pune-o pe seama puterii maritoare respectiv unghiului de vizibiltate mai mic in parallel cu tremuratul aferent).
As dori sa mai fac o mica observatie. Cu aceasta ocazie am testat si o alta idee a mea. Cum influenteaza greutatea unui binoclu , mai ales in zona astro. Practic as spune ca pentru privitul “din mana” este totusi necesara o oarecare “greutate” a binoclului. Probabil undeva intre 600 -700 de grame ar fi greutatea ideala. Binoclurile de 300 de grame sau mai mici de 300 grame, la aceeasi putere maritoare temura mai mult. Astfel 10 x50( 780g)tremura vizibil mai putin decat tasco sau bresser 10x32(~300g)!



PostBresser10x32.jpg
 Descriere:
Bresser detalii - poza combinata
 Marime fisier:  205.22 kb
 Vizualizat:  de 3399 ori

PostBresser10x32.jpg



PostTasco10x32.jpg
 Descriere:
Tasco detalii - poza combinata
 Marime fisier:  210.04 kb
 Vizualizat:  de 3399 ori

PostTasco10x32.jpg



datecomasate.jpg
 Descriere:
Tabel cu datele oficiale. Campurile cu rosu sunt totusi neadevarate.
 Marime fisier:  182.81 kb
 Vizualizat:  de 3398 ori

datecomasate.jpg


Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 10 Sep 2013 16:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesante review-urile.

O scurta precizare:
- multicoated = mai multe straturi de acoperire pe aceeasi suprafata optica (anti-reflex broad-band)
- fully coated = toate suprafetele optice au cel putin un strat de acoperire antirefex
- fully multi coated (FMC) = toate suprafetele optice au acoperiri multiple antireflex

Sper sa nu ramai fara bani de binocluri, ca review-urile sunt cel putin ok Smile

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 11 Sep 2013 14:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ce am constatat pana acum,binoclurile cu prisme roof,chiar si cele mai ieftine,din supermarket,nu sufera de vignietare.La toate cele prin care am privit,se putea vedea centrul ocularului privind prin marginea obiectivului(cum nu se intampla la cele porro ieftine).Un motiv ar fi ca indiferent de tip,Auriol 12X32,Bresser 10X25,Exakta sau Praktica 8X21,si altele cu aceste specificatii tipice de binoclu compact folosesc un ocular cu o focala de circa 10 mm,precedat de un redresor cu prisme roof de 12,5 mm latime .Astfel pentru un F/D tipic de 4 al obiectivelor rezulta aceste rapoarte intre marire si diametrul obiectivului.
_________________
Pentax SP 20X60 WP
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Sep 2013 22:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird

Foarte fain review,constituie o lectura placuta si utila,am sa-l salvez in folderul meu de ''Binocluri''.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Sep 2013 11:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte adevarat ai spus tavi 84,
la toate roofurile care mi-au trecut prin mana nu am vazut vignetare. Pe de alta parte incep sa banui ca "tehnologia" roof este ceva mai performanta decat cea "poro". O prima diferenta pare a fi zona de clar centrala care este in mod evident mai mare la roof. Bineinteles ca vorbesc despre zona de binocluri relativ ieftine, accesibile fiecarui roman.
Poate voi pune mana pe un 10X42 roof ieftin (aici ar cam fi o discutie vis a vis de termenul "ieftin" deoarece cel mai ieftin este de peste 2x peste pretul uni 10x50 poro) sa fac niscaiva probe in paralel cu 10x50 poro (am asa ca o senzatie ca e posibil sa fie cel putin la fel de luminos daca nu chiar peste ?).
Sunt de parere ca ca se poate face face "observatie la distanta (fie zi fie noapte)" si cu binocluri relativ ieftine. Voi reveni asupra acestui aspect intr-un topic ulterior.
Mutumesc Herr_Alien si Mircea Pteancu pentru aprecieri.

Cer senin, tuturor!

Later Edit:
La sugestia lui tavi 84 din postul :
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=119123#119123
am masurat pupila de intrare si la Tasco 10x32. Diametrul ei este de 30 mm !
Asta inseamna ca vignetarea, procentual vorbind, este mai mica la acest roof fata de 10x50 poro (Bresser 10x50 are diametrul pupilei de intrare 40 mm) ?
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 18 Oct 2013 11:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da,vignietarea se poate considera ca nesemnificativa la binoclurile roof ieftine fata de cea de la binoclurile porro ieftine.Insa redresorul de tip roof in varianta uzuala Schmidt-Pechan,are pierderi atat pe fata metalizata(circa 10% pentru varianta cea mai ieftina de aluminizare),cat si pe cele doua fete ale prismelor pe care are loc si reflexie interna,care sunt obligatoriu fara antireflex.De fapt la toate binoclurile roof ieftine,pe care le-am vazut,nu era antireflex pe nici o suprafata a sistemului de prisme.Deci nu prea este un castig insemnat.
_________________
Pentax SP 20X60 WP
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 18 Oct 2013 12:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tavi 84 a scris:
...cat si pe cele doua fete ale prismelor pe care are loc si reflexie interna,care sunt obligatoriu fara antireflex.


Nu e chiar obligatoriu , la prismele cu reflexie incrucisata poate exista un anume tip de antireflex. Dar mi se pare ca are ceva polarizare .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact