Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ngc7023_3awklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Fujinon FMTR - consideratii calitative


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Iun 2013 20:25 Download mesaj
Titlul subiectului: Fujinon FMTR - consideratii calitative
Raspunde cu citat (quote)

Discutie desprinsa din topicul:http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=115926#115926
mod z



Citat:
Primul binoclu "adevarat" pe care il vad la vanzare pe sit in ultimii ani.


Cred ca exagerezi putin ... sau putin mai mult ...
Eu as introduce in categoria numita de tine si o parte din binoclurile militare rusesti. Nu toate dar o parte din ele merita aceasta categorie. Exemple ar fi binoclurile din seria Kronos produse de ZOMZ (7x50, 20x60, 26x70) si deasemenea binoclurile Baigish din seria BPO produse de KOMZ (7x30, 10x42) gasibile la preturi de 4-5x mai mici. Sigur lumea nu le prea cunoaste pentru ca nu apartin unor branduri "adevarate" si pentru ca nu prea are cine sa le promoveze la noi. In plus de asta multi stramba din nas cand aud de ... "binoclu rusesc".
Pentru cine nu stie, la ora actuala binoclul BPO 10x42 este cotat ca binoclul cu cea mai sharp imagine din categoria sa.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT


Ultima modificare efectuata de catre zoth la 24 Iun 2013 10:25, modificat de 1 data in total
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Iun 2013 21:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu are rost sa polemizam pe tema Fujinon vs binocluri rusesti ambele sunt cu bune si rele. Am folosit binocluri rusesti, si inca mai am un Baigish. Ca si sharpness BPO sta foarte bine dar cred ca Fujionon este la egalitate, un amanunt fiind faptul ca nu toata optica din BPO este facuta de KOMZ... dar pretul pentru BPO il recomanda. In plus vorbim de un binoclu care la un camp de peste 7 grade da stele punctiforme pana aproape de marginea campului. Pentru un pasionat de detalii, calitatea tehnica si sentimentul pe care ti-l da un astfel de instrument este minunat. Am incercat un 10x50. Nu crezi cum arata si cat este de impresionant constructiv pana cand nu il incerci chiar daca am un instrument aproape identic cu care fac observatii. Cand apropii de ochi un astfel de binoclu totul dispare si ramai doar tu si imaginea. Entuziasmul meu vine din faptul ca este un binoclu pe care mi-l doresc atat in versiunea 10x50 cat si in 16x70 dar si din faptul ca schimba putin aroma accesoriilor care se vand pe sit. Este doar un alt tip de instrument fara a fi necesare alte comparatii...
Despre pret, ca sa fac dreptate, ce spune beltoni21 este corect. Pentru Europa este un pret ok.
Despre cele rusesti, ca sa fac dreptate, ce spune zoth este corect. Si rusii fac binocluri bune cu un raport pret calitate excelent.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iun 2013 09:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Entuziasmul meu vine ... si din faptul ca schimba putin aroma accesoriilor care se vand pe sit.


Asta da, formulata astfel, ideea de mai sus nu mai conduce la polemica si devine total acceptabila.
Impartasesc la randul meu sentimentul cand vad ca prin noianul de gunoaie chinezesti apar cand si cand, poate prea rar, astfel de oferte.

Citat:
Nu crezi cum arata si cat este de impresionant constructiv pana cand nu il incerci chiar daca am un instrument aproape identic cu care fac observatii.


Probabil te referi la comparatia cu un 10x50 din seria BA8.
Am chiar zilele astea la evaluare un astfel de binoclu care impresioneaza la primul contact prin calitatea imaginii, transmisie buna, protectie la lumina parazita excelenta si reflexii interne tinute bine sub control. Este un binoclu bun insa nu ma pot abtine sa nu subliniez si cateva aspecte care nu m-au incantat prea tare la el: de departe problema cea mare o vad intr-o corelare necorespunzatoare intre campul binoclului si nivelul de corectie de care este capabila constructia lui optica.
In al doilea rand ar fi ergonomia ocularelor care dupa mine nu e deloc stralucita si apoi greutatea mare a binoclului care oboseste repede mana.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iun 2013 09:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Probabil te referi la comparatia cu un 10x50 din seria BA8.


Comparatia am facut-o cu un Fujinon FMTR-SX 10x50 care s-a vandut recent pe la noi. Si TS si APM sau alte firme au binocluri identice (la prima vedere) cu cele de la Fujinon ca si design insa in interior se gaseste alta optica iar gama de preturi variaza foarte mult. Si intre cele ieftine diferentele calitative sunt mari functie de cata marja se face pe seama calitatii urmand apoi sa se puna doar eticheta cu "constructorul". Daca ti s-a parut bun BA8-ul ti se va parea aproape perfect Fujinonul. Oricum de la 250euro in sus aceste binocluri din clasa "marine" depasesc clasicele "de top" in anumite privinte si se apropie de cele premium moderne si acesta este un motiv pentru care inca mai tin APM-ul. Sunt mari si grele e adevarat, insa atunci cand ies pe teren unde il folosesc 90% din timp nu duc grija instrumentului, nu imi fac probleme ca il pot lovi, il pot scoate pe umezeala sau cand ninge etc Sunt alte tipuri de cerinte pentru alte aplicatii nu neaparat astro, de aceea exista si versiunile fara "R" unde masa scade cu cateva zeci de grame.
Cred ca ar trebui sa deschidem un topic nou eventual pe aceasta tema si sa lasam binoclul sa se vanda Smile
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iun 2013 11:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Comparatia am facut-o cu un Fujinon FMTR-SX 10x50


Asta am inteles. Ce nu am inteles este cu cine l-ai comparat.

Citat:
Daca ti s-a parut bun BA8-ul ...


Este intradevar un binoclu bun dar personal nu pot trece peste primele doua probleme pe care le-am aratat mai sus. In situatia asta valoarea binoclului scade dramatic pentru mine.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iun 2013 17:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am comparat 10x50 FMTR-SX cu APM 10x50 HD pe care il folosesc acum. Sunt "identice" constructiv dar Fujinonul este clar mult mai bun optic si construit mai fin. Diferenta de pret este justificata. APM-ul este la nivel de BA8, iar din teste unii utilizatori exigenti din Germania recunosc ca este usor superior unui CZ clasic in ceea ce priveste transmisia luminii (trebuie spus ca SH se vinde mai jos ca un CZ deci este o optiune buna). La marginea campului Fujinon sta mult mai bine. APM-ul nu ma dezamagit inca si de fiecare data cand il utilizez o fac cu foarte multa placere in ciuda micilor imperfectiuni optice evidente. La observatii astro, obiectele deep sky sunt foarte usor sesizabile datorita transmisiei bune a luminii. Practic de cate ori am iesit la observatii cu persoane fara implicare in astro, binoclul a fost vedeta pentru ca oricine il iindreapta spre cer fara nici o experienta poate "culege" obiecte unul dupa altul. Cei mai multi s-au gandit sa isi ia un binoclu, iar cei care aveau deja unul se gandeau sa il schimbe Smile Ideea de a avea cele doua Fujinon mentionate mai sus o vad insa ca pe o investitie in doua instrumente pe care nu vad de ce le-as schimba decat daca voi renunta la observatiile facute cu binoclul. Investitia este insa foarte mare, chiar si la nivel SH si momentan APM-ul 10x50 si CBS-ul 15x80 mai trebuie sa faca niste kilometrii pana cand le voi inlocui Smile
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iun 2013 19:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O observatie: APM 10x50 HD, TS 10x50 MX sunt unul si acelasi binoclu cu 10x50 MS din seria BA8.
Interesante observatiile acelor nemti, nu pot decat sa ma bucur ca ma pot baza in continuare pe ochii mei. Calitatile mentionate de nemti le subliniasem si eu mai sus: intradevar binoclul m-a impresionat la capitolele transmisie de lumina, protectie la lumina parazita si reflexii interne mici.
La toate aceste puncte devanseaza usor binoclurile rusesti. Diferentele nu sunt mari insa cine are un ochi format le vede.
Din pacate nivelul de corectie al campului este semnificativ mai slab daca il compar in continuare cu aceleasi binocluri rusesti. Asta e punctul care ii stirbeste cel mai mult din capacitate.
M-am gandit ca daca as avea un astfel de binoclu ar trebui sa schimb diafragmele ocularelor si sa limitez campul undeva la 45-50 grade ca sa-mi fie pe plac.
Daca Fujinon-ul pastreaza calitatile HD-ului sau MX-ului si are o corectie semnificativ mai buna a campului atunci se poate spune ca e un binoclu super bun.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
MiroJenu
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2010
Mesaje: 184

Motto: Per aspera ad astra

Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 24 Iun 2013 20:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Comparatii caracteristici fujion 10x50 FMTR-SX cu alte binocluri se gasesc la adresa net
http://www.holgermerlitz.de/fujinon10x50.html
La observatii astro desigur primul loc este calitatea optica la care binoclul fujion este fruntas
(in comparatia amintita mai sus) dar 1,5kg masa, ca ce chestie?( 600$ pret pe net).
Vechiul Jenoptem 10x50W are 1.05kg.
La observatii astro si nu numai, pentru mine conteaza masa binoclului,adica cat mai mica( experienta personala subiectiva).
Puteau sa-l faca la o greutate mai mica insa primeaza ca la multe produse comerciale profitul banesc al producatorului.
Despre mufele de cauciuc de pe oculare, la fel, producatorii nu prea se sinchisesc.
Dl Zoth are dreptate si cred ca sunt in asentimentul sau daca afirm ca( numai pt binocluri porro):
= binoclurile mai vechi de 20 ani, Zeiss, Zwarovski(Austria), unele americane si unele rusesti au inca pastrata calitatea.
= unele binocluri noi au depasit la capitolul calitate optica pe cele vechi, dar pretul lor de vanzare este nejustificat de mare.

_________________
Cer senin la observatii

binoclu ,IOR 7X40, IOR 10X40, Zeiss , ZOMZ BPB1 7x50
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iun 2013 20:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Din pacate nivelul de corectie al campului este semnificativ mai slab daca il compar in continuare cu aceleasi binocluri rusesti.


Inteleg exact ce spui si iti confirm ca este singurul motiv pentru care as face ugrade la Fujinon. Pe de alta parte campul este atat de mare incat de foarte putine ori te uiti la periferia lui. Este mai degraba o chestie de estetica. Miezul imaginii este foarte crocant, bine definit, cu o reproducere uimitoare a culorilor si un efect tridimensional foarte pronuntat. Am facut la un moment dat niste observatii asupra unei specii de pasari extrem de colorate care executau niste miscari de zbor rapide la mica distanta de mine si nu o data am luat binoclul de la ochi de teama ca voi fi lovit.


MiroJenu a scris:
La observatii astro si nu numai, pentru mine conteaza masa binoclului,adica cat mai mica( experienta personala subiectiva).
Puteau sa-l faca la o greutate mai mica insa primeaza ca la multe produse comerciale profitul banesc al producatorului.
Despre mufele de cauciuc de pe oculare, la fel, producatorii nu prea se sinchisesc.


Aproape niciodata sau foarte rar am efectuat observatii tinand binoclul in mana. Ca sa obtii totul de la un instrument trebuie montat cel putin pe un trepied. In felul acesta poti observa relaxat toate detaliile. La modelele astro cu focusare independenta pe ocular e o nebunie sa faci focusul tinand binoclul in mana dar e posibil. De aceea nu sunt preferate la observatii terestre. Capacele ocularelor sunt de foarte buna calitate in ciuda aparentelor. Binoclul este shockproof si ca sa fie astfel trebuie sa aiba un corp cat mai rigid imbracat in cauciuc. Daca nu il tii in mana nu poti sa intelegi cat este de mare si de robust. Intr-un test extrem cred ca poti bate cuie cu el fara probleme sau il poti folosi pentru autoaparare Smile
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iun 2013 22:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca tot veni vorba de HD-uri si MX-uri am o nelamurire in legatura cu ocularele:
In unele imagini ale acestor binocluri ocularele par inalte si zvelte iar in altele butucanoase si scunde, de exemplu aici:
http://www.teleskop-express.de/shop/produc...gefue.html
MX-ul care este acum la mine are ocularele din a doua categorie (vezi imaginea de mai jos) si ma deranjeaza ca nu prea imi incape "barna" intre ele.
Ce as vrea sa stiu este daca exista varianta asta de binoclu si cu oculare din prima categorie, adica mai subtirele si mai inalte.



10x50 MX.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  223.66 kb
 Vizualizat:  de 8840 ori

10x50 MX.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iun 2013 23:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La HD sunt la fel ca in imaginea ta. Diametrul ocularului in zona unde se afla marcat reglajul de dioptrii este aproximativ 48.5mm. Lentila de ochi aproximativ 23.5mm. Diametrul cupelor aproximativ 45.5mm.
Cred ca imaginea de la TS are raportul de aspect dat peste cap suplimentar cu reglarea dioptriei la +5 ceea ce face ocularul sa para mai inalt. In cea de jos raportul este corect si ocularele apar asa cum sunt in realitate.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Iun 2013 22:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Smile
_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iul 2013 15:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am finalizat (sa zic asa) evaluarea MX-ului 10x50.
In mare impresiile au ramas aceleasi si ca sa nu mai lungesc mult povestea am sa punctez concret aspectele pozitive si cele negative:

"+"
- transmisie foarte buna a luminii
- protectie excelenta la lumina parazita ce intra prin obiective
- reflexii interne foarte mici
- imagine axiala cu un sharp deosebit (mi-a placut expresia"imagine crocanta")

"-"
- nivel modest de corectie a campului marginal, maxim 70% util cu ingaduinta
- cromatism transversal mare
- oculare incomode (diametru prea mare) si care nu asigura o protectie corespunzatoare a ochilor la lumina externa
(toate aspectele de mai sus sunt datorate corelarii necorespunzatoare dintre campul ocularelor si schema lor optica)

Constructia mecanica a binoclului este solida, poate un pic exagerata, ceva exces de material care duce si la o greutate mare.

Cer senin!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Iul 2013 22:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Confirm toate remarcile de mai sus asupra MX-ului cu observatia ca la 230euro nou sau 160euro second hand ai un binoclu cu camp relativ larg care surclaseaza in anumite privinte multe binocluri "clasice" si, pe care personal mi l-as cumpara oricand. Oculare mai bine corectate pentru afov 65 grade exista insa depasesc aceasta gama de pret si aici intervine clasa din care fac parte Fujinon, Docter etc.
Sus
MiroJenu
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2010
Mesaje: 184

Motto: Per aspera ad astra

Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 08 Iul 2013 10:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am estimat(cantarire cu balanta mecanica semiautomata Sibiu) masa unui binoclu respectiv a componentelor:
350g==optica=4 prisme,+2 obiective(diametrul 50mm)+2 oculare(de la un binoclu 10x50).
550g==corp metalic aliaj aluminiu( acoperit cu piele artificiala , binoclu EMHAVEE 10X50)
150g==partea metalica oculare(focalizare individuala)(estimare dupa model real +calcul adaptare)
150g==invelis cauciuc+4 capace(am considerat cauciuc de la instalatii sanitare [faimoasele trunchiuri de con din care se pot face aparatori pt obiective si oculare], raportat la suprafata de acoperire).
350+550+150+150=1200g=1,2kg(tehnologie binocluri de acum 40-30 de ani!)
Binoclul FUJION 10x50 FMTR-SX are masa de 1,42kg.( surplus de 220g)
Binoclul TS 10 x 50 MX - MARINE are masa de 1,6kg.( surplus de 400g)
Concluzie: 1)avans in calitatea optica(conform evaluarilor reale anterioare facute de forumistii de pe siteul astronomy.ro+evaluari externe).
2)dar ma nedumereste faptul ca:daca luam optica de la unul din cele doua binocluri mentionate anterior si o montam pe corpul unui binoclu vechi +facem acoperirea cu invelis de cauciuc obtinem
o masa cu aproape 300--400g mai mica.
Cred ca un binoclu de masa mai mica poate fi utilizat si manevrat mai usor.

_________________
Cer senin la observatii

binoclu ,IOR 7X40, IOR 10X40, Zeiss , ZOMZ BPB1 7x50
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact