Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Leo-04-04-14.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224747
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Primul meu telescop !


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Alexandru Savin
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2011
Mesaje: 464



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Mai 2011 13:54 Download mesaj
Titlul subiectului: Primul meu telescop !
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor!

Mi am achizitionat recent un telescop SKYMAX-90 Telescop Maksutov-Cassegrain 90mm/1250mm cu montura EQ1 . Am pentru el si 3 oculare: 25mm wide angle / 10mm/ 3.6mm.
Mai intai o mica poveste:
Acum 2-3 zile l-am pus in functionare!!!! prima chestie....m am uitat prin blocurile vecine ,pasari etc pentru ca nu puteam gasi stelele pe cer,si nici nu aveam rabdare sa invat constelatiile.
Vine partea cu adevarat frumoasa: Pe la ora 21:00 !?!? vad o stea, (prima pe care o vedeam!) o iau in vizor si surpriza! era SATURN! Nu pot sa va descriu cum mi a picat fata....bineinteles,apoi m am uitat la inca 20 de stele poate mai nimeresc o planeta..dar nimic. M am hotarat sa incerc si Luna. A fost la fel de extraordinar ,mai ales sa vad craterele!.
Intrebari:
1. Stiu ca grosismentul max.poate fi aprox. 2Xdiametrul obiectivului. Atunci de ce cu ocularul de 3.6mm am vazut detalii pe luna foarte bine? (intradevar "fierbea" putin imaginea.)
2. Vreau sa mi iau si un ocular de 32mm pentru deep-sky, merita oare sau cel de 25 isi face treaba? Dar esential,pot face deep-sky cu aces telescop?
3. ocularul de 3.6mm nu era al setului cand am cumparat telescopul are alta provenienta no-name,pot lua unul tip Planetary de 4mm de aici http://instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=SWAPL ?
4. Daca imi motorizez montura obtin avantaje majore?
Scuza-ti-mi amalgamul de informatii si intrebari pe care l-am postat...dar intelegeti-mi entuziasmul!
Astept raspunsurile dumneavoastra!
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 09 Mai 2011 14:19 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru achizitie si pt prima incursiune printre stele! Very Happy

Intr-adevar, sa vezi direct Saturn cu un instrument nou e un start bun Wink

Ti-as recomanda un ocular de 9mm bun si un barlow 2x acromat, pentru a te mentine intr-o limita rezonabila de 3x apertura (ca putere de marire). Cu 3.6, sau 4 (sau orice sub 5-6mm) e o fortare cam mare, atat pt micutul mak cat si pt ochi. Daca acum nu e asa evident disconfortul creat de pupila de iesire, dar si eye-relief-ul subunitare (in mm, respectiv cm), mai incolo o sa fie.

La DSO poti merge cu el atat cat iti permte si cerul. Din Bucuresti pot confirma ca si un Mak de 6" e inutilizabil, cel putin nu la potential maxim. Cei cu > C8-uri iti pot spune mai multe despre aperturi si "faint fuzzies" Smile Insa de pe un cer decent (chiar si suburban) vei putea vedea sute de obiecte - in special roiuri, dar si nebuloase si galaxii, desi pt ele ai nevoie de ceva mai multi milimetri peste cei 90.

Motorasele sunt bune, mai mult la astrofoto, cu toate ca EQ-1 e putin cam insuficient pt fotografii reusite, la asa focala mare (mai ales daca nu faci doar filme la planete, afocal). Daca gasesti un EQ3-2 accesibil ar fi mai mult decat util.

Iti doresc sa il folosesti cat mai mult, sa observi tot ce se poate cu el si sa folosesti fiecare ora petrecuta cu el pt a invata cerul. Vei descoperi un teritoriu nou ce merita vazut, macar in fiecare noapte Very Happy Sunt curios cum ti se va parea diferenta "cer de Bucuresti - cer rural", cu proxima ocazie.


p.s.: daca te tenteaza Soarele, ia de pe acum si un filtru solar (folie). nu incerca proiectie prin ocular sau alte metode "ingenioase" (filtre de ocular, geam de sudura etc..).


Cer senin!

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
vladut0294
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2010
Mesaje: 39

Motto: Cerul e infinitul!

Localitate: sat Fumureni Judet Ramnicu Valcea

MesajTrimis: 10 Mai 2011 09:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut si bine ai venit
Mai intai as vrea sa te felicit pt observatiile facute, mai intai ar trebui sa inveti constelatiile,iati un program planetariu cum ar fi stellarium,cartes du ciel etc, citeste cateva carti, iar apoi ar trebui sa iti colimezi telescopul si dupa sa te apuci serios de observatii, incearca sa citesti cateva articole despre colimare si vei intelege ca nu este asa greu, dupa aceea incearca sa observi luna printr-un ocular de 6 sau7 mm si o sa fii surprins de detaliile pe care o sa le vezi, la planete de asemenea iti trebuie un ocular tot cu o putere de marire mai mare, cat despre deep-sky o sa iti fie mai greu sa observi deorece 90 mm este cam putin dar incearca sa vezi m13, m31, m42 prinr-un ocular de 32 sau cel mai bine ar fi unul de 40 mm deoarece are un camp relativ mai mare si aduna mai multa lumina, acum sa nu te astepti sa vezi m31 cu bratele spirale sau m42 in culori.
Iti urezi succes la observatii in continuare si cer senin!

_________________
Skywatcher Dobson 200/1200 Pyrex
Sus
Alexandru Savin
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2011
Mesaje: 464



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Mai 2011 10:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsuri !
Cred ca la inceputul saptamanii viitoare o sa ajung la un magazin de specialitate sa mi ''accesorizez'' telescopul. Smile
In ceea ce priveste colimarea ,Vladut, nu cred ca are rost din moment ce e nou + ca nu am nici aparatura. Vad ca altii nu recomanda sa umblii la el. http://stargazerslounge.com/equipment-help...stion.html
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6449



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Mai 2011 16:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Makurile se decolimeaza foarte greu. Si cu cat sunt mai mici, cu atat sunt mai stabile, asa ca nu are rost sa faci colimarea decat... daca uitandu-te le Luna, la o marire mica, astfel ca ea sa intre total in campul vizual, vezi o irizatie, sau pata luminoasa pe o parte a lunii. Trebuie sa ai grija ca imaginea Lunii sa fie pe centrul campului vizual. Acelasi lucru si la Saturn. Daca telescopul este decolimat, iti apare in fel de dublura a imaginii, mai palida, care se suprapune putin intr-o parte.

Daca insa imaginea nu are astfel de ''fantome'', nu ai de ce sa umbli la el. Colimarea frecventa este necesara la telescoape Newton si Dobson.

_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6449



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Mai 2011 16:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si inca un aspect important. Cand verfici colimarea trebuie sa o faci fara oglinda diagonala. Pui ocularul direct in tub, eventual cu un tub prelungitor. Asta pentru ca se intampla mult mai des sa gasesti diagonale decolimate, decat makuri.
_________________
Dragos N
Sus
Alexandru Savin
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2011
Mesaje: 464



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Mai 2011 09:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK! Am verificat colimarea Mak-ului care este foarte buna. Mi am achizitionat un Super Plossl de 32mm 52 grade, pentru deep-sky.(stiu ca sunt altele mai bune,dar atat mi a permis bugetul) Am incercat aseara sa vad M3 si M5 dar....eram p'acolo dar nu suficient! O sa astept o noapte mai intunecata in acest' minunat' Bucuresti. Oricum m am jucat putin cu Saturnul si Luna .
Pot sa ma aliniez si altfel inafara de Polaris? ,nu o vad printre blocurile mele Smile)
Cer senin!
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 18 Mai 2011 19:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti folosi o busola, dar alinierea nu va fi foarte precisa.
Sus
Alexandru Savin
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2011
Mesaje: 464



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iul 2011 11:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara,in Bucuresti, am avut un cer (dupa parerea mea ) destul de bun. Am vazut Saturnul foarte bine la 125x si bine la 178x. Am gasit si M3 si surpriza...era ceva foarte difuz si la limita vizibilitatii.
Oare mak 90/1250 pe care il am nu poate mai mult?
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Iul 2011 12:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din Bucuresti sau orice alt oras mare, cu multa poluare luminoasa, majoritatea obiectelor Deep-Sky vor apare nu foarte spectaculoase. Din oras poti observa bine doar Luna, planetele si stele duble mai stralucitoare. daca vrei sa vezi M 3 sau orice alt asemenea obiect in adevarata lui spendoare trebuie sa iesi din oras (du-te la tara, minim 25-30 km de Bucuresti, la munte).
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 03 Iul 2011 14:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apropo de nebuloase. De vreo trei zile, becul de la stalpul de lumina stradala din fata blocului meu, nu mai functioneaza, deci fericire totala... Very Happy
Eu avand fereastra spre Nord-Est, pe la ora 12 noaptea, nebuloasa M31 din Andromeda imi este accesibila de la geam.

Am deschis fereastra si am indreptat un binoclu de 7X50 spre M 31, fiind sigur ca o sa vad galaxia destul de bine. Dezamagire totala. Dupa vreo 15 secunde abia am reusit sa ii intuiesc nucleul iar dupa aproximativ un minut am putut sa vad constant cu coada ochiului nucleul extrem de palid .
E foarte dificil din Bucuresti sa poti face observatii la deep-sky. Poate doar in noptile cu aerul foarte curat si avand instrumente cu apertura mare, de minim 150-200 mm.

In rest, mi-am mai delectat privirea cu stelele din Cassiopeia, privind tot prin acest binoclu Bushnell 7X50.

Iarna, am avut surpriza placuta ca M42 din Orion sa se vada foarte frumos si stralucitoare prin luneta Sky-Watcher de 70/500mm.
Sus
Alexandru Savin
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2011
Mesaje: 464



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Iul 2011 12:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri m-am intors dint-un mic week-end prelungit.
Am ajuns in orasul Bicaz cateva zile unde m-am mai racorit putin... diferenta enorma fata de jegul de Bucuresti.
Din cele 5 zile care am stat,doar una a fost OK pentru observatii....dar cat de OK! (adica Vineri)
Cerul era foarte senin la zenit,si cu urme usoare de norisori si ceata catre munti,mai ales in N
Se vedea o parte din calea lactee (eu am vazut-o pentru prima data) ceea ce a fost foarte impresionant Smile
Am observat urmatoarele cu Mak90/1250 pe care il am in dotare doar cu ocularul 32mm Ploss pentru ca cel de 10mm si 25mm pe care le are ''din fabrica'' sunt praf. In schimb a fost decent (chiar foarte) skywatcher 8-24mm atat cat tineai imaginea pe centru.
M-am jucat si cu un filtru UHC-S si O-III dar diferenta sincer nu am vazut Smile poate ca am apertura prea mica?
Am observat urmatoarele: (ordine crononologica)

Luna
Saturn + un satelit destul de stralucitor
Mizar-Alcor (le-am split-uit)
Andromeda (am vazut doar partea centrala a nucleului destul de difuz)
Hercule Great Cluster (tot ceva difuz dar mult mai compact si stralucitor)
La un moment dat dupa 00:00 am vazut o stea cazatoare????? A fost o mica steluta care a traversat cerul in max. 2 secunde,chiar mai putin....sau OZN Smile)?
M21
Trifid nebula (difuz dar superb) Smile
Lagoon nebula
Jupiter + cei 4 sateliti (foarte difuz(dar avea culoare),era 3 dimineata si o ditamai ceata pe munte.)
Amandoua nebuloasele nu aveau culori,erau difuze dar stelele lor erau foarte stralucitoare. (cu si fara cele doua filtre sus mentionate)


Acum tirul de intrebari:
Atat timp cat nu se mai punea problema de cer ca in Bucuresti,de ce totusi vad totul difuz si fara detalii....inteleg ca apertura de 90mm este mica...dar chiar atat de mica?
De ce Andromeda de magnitudine 3.5 se vedea mai slab decat nebuloasele care au mag. mai mare?
Vreau sa fac un upgrade la un mak 150mm sau la un equinox 80 sau un refractor de 120/600,vreau in continuare portabilitate dar sa si pot trece de faza cu ''difuz'' Smile
Oricum ceva pana in 2000RON
Deja dupa sedinta asta ma simt un pic mai avansat decat eram pana sa ies din Bucuresti,iar faptul ca am iesit sa vad ceva cu telescopul din Bucuresti ma face sa cred ca ma intereseaza cu adevarat!
Aveti in ograda inca un mic astronom amator!

Cer senin!
A.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Iul 2011 13:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ai vazut, din cate imi dau seama, doar vag calea Lactee cu ochiul liber, inseamna ca transparenta nu a fost din cele mai bune (iar daca si Luna era pe cer, nu a fost nici asta de mare ajutor).

Daca nici pe cer bun (transparenta ca lumea, Luna noua) nu vei fi multumit cum se vad obiectele deep-sky, atunci iti recomand un instrument de apertura mai mare. Cat de "mare" ? maximul suportat de bugetul tau (si capacitatea de transport in locuri cu cer negru).

Si inca ceva foarte important: ochiul trebuie sa fie adaptat la intuneric. cel putin 1-2 ore inainte de observatii fereste-te de lumina (de la masina, lanterna, stalpi de iluminat public - fugi de astia din urma ca de dracul Twisted Evil ).

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 12 Iul 2011 16:33 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

Alexandru Savin a scris:

Am observat urmatoarele cu Mak90/1250 pe care il am in dotare doar cu ocularul 32mm Ploss pentru ca cel de 10mm si 25mm pe care le are ''din fabrica'' sunt praf. In schimb a fost decent (chiar foarte) skywatcher 8-24mm atat cat tineai imaginea pe centru.
M-am jucat si cu un filtru UHC-S si O-III dar diferenta sincer nu am vazut Smile poate ca am apertura prea mica?

Hercule Great Cluster (tot ceva difuz dar mult mai compact si stralucitor)

Acum tirul de intrebari:
Atat timp cat nu se mai punea problema de cer ca in Bucuresti,de ce totusi vad totul difuz si fara detalii....inteleg ca apertura de 90mm este mica...dar chiar atat de mica?
De ce Andromeda de magnitudine 3.5 se vedea mai slab decat nebuloasele care au mag. mai mare?
Vreau sa fac un upgrade la un mak 150mm sau la un equinox 80 sau un refractor de 120/600,vreau in continuare portabilitate dar sa si pot trece de faza cu ''difuz'' Smile
Oricum ceva pana in 2000RON



Felicitari pt. iesire!
Wink

Acum iti dai seama de diferenta fata de (bine ai zis) "jegul" de Bucuresti......
Zici ca nu ai reusit sa "rezolvi" M13? Confused Dubios.. Am reusit sa disting stele indivuduale in el cu un 70/500 de pe un cer de +5.5. Mai exerseaza tehnici de observare. Trebuie sa mearga, la 90mm Smile
Filtrele sunt foarte utile pt nebuloase (in special), de pe un cer aproape bun (adica, pe un cer de >+7.5 sa nu te astepti la mai mult decat vezi deja..)

Pe viitor, daca nu te mai satisface apertura pe care o ai, iti recomand varianta 150, fie newtonian parabolic F/5, fie mak (nu foarte lung - F/10...F/12.5 - dar sa ai si reducer/flattner la el) eventual cu iesire de 2". E mare diferenta, iar la portabilitate nu pierzi nimic. Nu stiu acum ce montura ai, dar un EQ5 iti va fi foarte util la upgrade. Si cred ca te poti incadra si in buget. 80-ul ar fi bun, dar mai degraba la foto, iar 120-ul e o scula buna care tine atat la foto cat si la vizual, insa daca nu e macar ED, parca iti pare rau ca ai luat-o (la F/5, un acromat de diametrul ala poate fi folosit pt a vedea curcubee frumoase, daca nu e atent proiectat/executat Very Happy).


Cer senin si spor la observatii in continuare!

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
astro
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mai 2012
Mesaje: 5



Localitate: private

MesajTrimis: 11 Mai 2012 13:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Acesta este primul meu telescop: http://www.celestron.com/astronomy/telesco...130eq.html
Nu am reusit inca sa observ o stea sau planeta marita prin telescop, imaginea e la fel ca si cu ochiul liber. Cred ca problema este ca nu stiu sa indrept cu precizie telescopul catre obiectul dorit.
Cu greu am reusit sa tintesc luna. Imi puteti da niste sfaturi cu privire la cum se face "ochirea" prin telescop a unei planete/stele?

Am primit 2 oculare la el, unul de 10mm si unul de 20mm. Care mareste mai mult? Prin cel de 10 mm vedeam luna la fel de mare ca si cu ochiul liber. De ce oare? Ocularele se folosesc separat sau se pot combina?

Duminica trecuta am privit luna plina prin acest telescop si avea o stralucire foarte mare. Daca tineam mana in fata ocularului, se proiecta pe mana un disc luminos puternic. Initial am privit cu ochiul liber prin telescop, apoi cu ochelari de soare. Cat de mare a fost pericolul unor arsuri pe retina? Este nevoie de filtru pentru a privi luna plina prin telescop?

Cam atat deocmadata, va multumesc anticipat.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact