Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
leo3-ps.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224547
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Tair 3s - refractor


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Aug 2016 14:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O prisma ar trebui sa ofere un contrast mai bun la observatiile planetare decat o oglinda diagonala, precum si o separare mai usoara a dublelor stranse, dar va induce aberatii cromatice daca este folosita in instrumente cu raport focal mai mic de F7
_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
motzu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Aug 2007
Mesaje: 64



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Dec 2017 10:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna dimineata

Am oportunitatea de a achizitiona um Tair 3S si doresc sa va cer sfatul/sfaturile:

1. La ce sa ma uit cand il achizitionez ? Lucruri care nu pot fi 'indreptate' ulterior ? In afara de aspectul exterior ?
2. Inteleg din subiect ca poate fi usor adaptat cu o oglinda diagonala si un ocular 1.25 " pentru observatii astro / terestre fara multe modificari. Sau e musai sa ai un strungar ca sa-ti faca adaptoarele ?
3. Poate fi adaptat pentru o camera CCTV/webcam astfel incat sa-l montez pe barndoor-ul din dotare ( e solid facut si suporta greutatea) ? De fapt asta ar fi scopul principal intrucat cu Dobson-ul nemotorizat e greu sa fac altceva decat filme/poze cu CCD-ul - la luna, saturn, etc - odata dpdv al miscarii si odata dpdv al aperturii.

Multumesc domnilor

Cer senin !
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Dec 2017 12:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faci poze cu el si le verifici la zoom 100%. Sa mearga focusul pana la ibfinit, diafragma, sa nu aiba fungus.
Exista adaptoare la Cmount de ex pt montarea unor camere.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2275

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 09 Dec 2017 13:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

motzu' a scris:
Buna dimineata

Am oportunitatea de a achizitiona um Tair 3S si doresc sa va cer sfatul/sfaturile:

1. La ce sa ma uit cand il achizitionez ? Lucruri care nu pot fi 'indreptate' ulterior ? In afara de aspectul exterior ?
2. Inteleg din subiect ca poate fi usor adaptat cu o oglinda diagonala si un ocular 1.25 " pentru observatii astro / terestre fara multe modificari. Sau e musai sa ai un strungar ca sa-ti faca adaptoarele ?
3. Poate fi adaptat pentru o camera CCTV/webcam astfel incat sa-l montez pe barndoor-ul din dotare ( e solid facut si suporta greutatea) ? De fapt asta ar fi scopul principal intrucat cu Dobson-ul nemotorizat e greu sa fac altceva decat filme/poze cu CCD-ul - la luna, saturn, etc - odata dpdv al miscarii si odata dpdv al aperturii.

Multumesc domnilor

Cer senin !


E o jucarie simpatica Tairul. Am si eu unul de cativa ani si, desi nu e vreun ED sau alta scula pricopsita, merge folosit atat pt foto cu dSLR, sau video cu webcam, cat si pt vizual - am vazut si in comert adaptor M42-1.25" gata facut, dar il poti da si la strungar daca nu gasesti de-a gata.
Vezi sa fie optica ok, curata, fara fungus (fiind o piesa "venerabila", te poti astepta, daca proprietarul anterior nu a avut grija de el, sa prezinte oarece..), fara zgarieturi, sa mearga sistemul de setare a diafragmei (apropo, vezi ca sunt cel putin doua variante constructive, din cate stiu), focalizatorul, sa faca clarul la infinit pe dSLR cu inelul de conversie M42-EOS (merge reglat din inelul frontal care permite deplasarea fina a grupului optic).
Eventual, daca ceva nu e tocmai curat il poti dezmembra, curata, unge si asambla la loc - cu grija in cazul in care scoti si lentilele din grupul optic, sa le pui la loc in ordinea si orientarea in care au fost, altfel o sa vezi imaginea pufoasa sau colorata (induce aberatii abaterea de la reteta optica).

In rest, spor sa ai si cer senin! Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
motzu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Aug 2007
Mesaje: 64



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Dec 2017 12:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumiri domnilor

Maine va fi achizitionat Tair-ul. Ulterior achizitiei revin pentru a va cere indrumarile DIY Smile

Am gasit adaptoare M42/NikonF deci il pot folosi si cu D90-ul din dotare pe barndoor. Daca il sustine capul bila si nu va ceda spectaculos Embarassed

Asta pana voi fi stabilit cu domniile voastre cel mai bun setup Very Happy

Cer senin !
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Dec 2017 16:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din câte știu are prevăzută o placă de prindere cu filetul foto (1/4"). Mai bine prinzi obiectivul pe capul bilă, camera e mai ușoară. Sau faci o placă de adaptare ca să poți prinde ansamblul în centrul de greutate.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
motzu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Aug 2007
Mesaje: 64



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Dec 2017 16:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar

Are pe placa de dedesubt un filet - 1/4"

Ideea cu placa de adaptare e si ea foarte buna. Revin maine cu poze, dupa ce ii schimbam stapanul Very Happy

Multumiri

Cer senin !
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Dec 2017 00:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Idee: am găsit șuruburi de 1/4" la borne pentru baterie, chinezăriile cele mai ieftine posibil.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
motzu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Aug 2007
Mesaje: 64



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Dec 2017 19:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Habemus Tairus !

Fotografiae atasatum ! Laughing

Aspectul exterior e mai 'folosit'. Se misca bine atat diafragma cat si focus-ul. Poate in prima parte e mai greoi dar fiind cu cremaliera si fara stop zic ca e mai bine asa
Lentilele arata bine , fara mizerii, interiorul curat

Urmeaza sa ii cumpar un adaptor M42/F pentru Nikon si ce e mai dificil, sa ii fac un adaptor de la M42 la 1.25"

Inteleg ca o idee buna ar fi sa il folosesc ca si refractor folosind o oglinda diagonala si apoi ocular(+-) barlow.Am vazut schita pentru ocularul de 2". Este scalabila pentru 1.25" dpdv al lungimii piesei ? As putea afla de la dvs ce tipuri de adaptari ati mai folosit ? Si eventual cum faceti focalizarea ( ocularul pare fix in exemplele gasite pe forum)

am gasit un film pe youtube incare un amator scapa de sistemul de declansare original :

https://www.youtube.com/watch?v=Uf6fXvC3qxY

Poate nu ar fi o idee foarte rea....

Continui sa studiez intre timp. Stiu, o multime de intrebari, unele de care o sa rad peste ceva vreme.

Vivit tenue

Multumiri

Cer senin !



IMG_9159.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  1.43 MB
 Vizualizat:  de 6241 ori

IMG_9159.JPG



IMG_9164.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  1.47 MB
 Vizualizat:  de 6241 ori

IMG_9164.JPG



IMG_9165.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  1.37 MB
 Vizualizat:  de 6241 ori

IMG_9165.JPG


Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 12 Dec 2017 21:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru achizitie!

Cu adaptorul m42/1,25 poti pune direct ocularele in el. Dar ca sa poti privi mai comod trebuie sa pui o diagonala de 90 grade. Dar cu diagonala simpla nu va face clarul, asa ca va trebui sa i se ataseze diagonalei o celula barlow in partea dinspre adaptorul m42/1,25.
Chiar maine o sa-mi vina si mie o prisma diagonala de la Baader cu filet T2 care este mai mare decat cea pe care o folosec acum. Prisma diagonala pe care o am acum, ca sa pot face clarul, are atasat un barlow, care de fapt imi dubleaza focala la 600mm. Fara barlow nu poti folosi prisma. Sunt curios ce rezultate imi va da prisma cea noua. Te voi tine la curent!
Sus
motzu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Aug 2007
Mesaje: 64



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2017 09:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Tudor, salutare tuturor,

Multumesc de info

Ai cumva o schita a adaptorului tau M42/1.25" ? La noi am gasit doar T2/1.25 si filetul are pas diferit

De ce nu mai face 'clarul' in momentul in care pui o oglinda diagonala ? nu ar trebui sa nu modifice nimic in traseul optic aceasta oglinda ?

Tine-ma te rog la curent cu prisma. Poate in masura timpului liber ai dori sa ne intalnim sa vad daca se poate tot ansamblul pe care il folosesti ca sa stiu ce achizitii sa fac de acum incolo. Mai ales ca vreau sa montez si SPC900NC-ul pe port-ocular. Pentru SPC900NC am facut o carcasa tipa camera CCD astro precum aici : https://www.thingiverse.com/thing:43618 si paote fi usor montata in loc de ocular

Luni imi soseste adaptorul M42/NikonF. Sunt curios cat o sa 'tipe' D90-ul fara conexiunile electrice

Multumiri

Cer senin !
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 13 Dec 2017 10:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ne putem vedea ca sa vezi mai bine cum arata adaptorul; Vorbim pe PM pentru detalii de contact;
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2275

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 13 Dec 2017 10:54 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

motzu' a scris:
Salut Tudor, salutare tuturor,

Multumesc de info

Ai cumva o schita a adaptorului tau M42/1.25" ? La noi am gasit doar T2/1.25 si filetul are pas diferit

De ce nu mai face 'clarul' in momentul in care pui o oglinda diagonala ? nu ar trebui sa nu modifice nimic in traseul optic aceasta oglinda ?

Tine-ma te rog la curent cu prisma. Poate in masura timpului liber ai dori sa ne intalnim sa vad daca se poate tot ansamblul pe care il folosesti ca sa stiu ce achizitii sa fac de acum incolo. Mai ales ca vreau sa montez si SPC900NC-ul pe port-ocular. Pentru SPC900NC am facut o carcasa tipa camera CCD astro precum aici : https://www.thingiverse.com/thing:43618 si paote fi usor montata in loc de ocular

Luni imi soseste adaptorul M42/NikonF. Sunt curios cat o sa 'tipe' D90-ul fara conexiunile electrice

Multumiri

Cer senin !



Cam asa arata adaptorul pe care-l am eu la al meu.

Pai e simplu de ce nu face clarul cu diagonala montata fara celula de Barlow - pt a intra in focus, planul trebuie sa se afle la 45 (+/-1)mm de capatul tubului (umarul de sub filetul M42x1); prin diagonala pierzi vreo 85mm, deci cu cel putin 40mm mai mult decat ii trebuie sa fie imaginea clara. In consecinta - Barlow Smile



M42_125.png
 Descriere:
adaptor M42-1.25" pt Tair
 Marime fisier:  53.83 kb
 Vizualizat:  de 6162 ori

M42_125.png



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
motzu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Aug 2007
Mesaje: 64



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2017 14:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Corect - mi-am dat seama acum dupa ce am citit explicatia. Multumesc

Ma apuc sa dau piesa la mai multi strungari sa vedem cine imi poate face. Am vorbit si cu Tudor ma voi intalni cu el pentru un training mai consistent. Revin cu noutati

Multumiri

Cer senin !
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2017 14:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu aș recomanda să mergi pe adaptoare filetate, se fixează mai sigur și fără descentrare din cauza jocului în barelul de 1.25".
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact