Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
000_0004.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224492
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Tair 3s - refractor


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Mar 2013 12:07 Download mesaj
Titlul subiectului: Tair 3s - refractor
Raspunde cu citat (quote)

in asteptarea finalizarii Astrotrac-ului, am facut un adaptor ptr ocular la obiectivul Tair 3s.
Adaptorul este compus din 2 piese, una de alama (partea cu filetul M42) si una de aluminiu care este portocularul, portocularul are 2 zone de sprijin, si pe 1.25" si pe 2".Cele 2 piese sunt lipite, centrarea lor fiind data de o suprafata conica .

Tot ansamblul obiectiv+adaptor+ocular vine montat pe o placa de Aluminiu (300x100x20mm) care este prins pe placuta trepiedului. Obiectivul se centreaza pe placa prin 2 stifturi 4mm si se strange cu un surub M9x1.25 care momentan nu-l am, asa ca am asigurat obiectivul cu o chinga.

Legat de "performanta", teoretic am ~23x marire, evident imaginea e cu capul in jos. Nu l-am putut incerca decat terestru, imaginea e clara, prezinta slabe aberatii cromatice care le banuiesc datorita faptului ca intre portocular si ocular exista un joc prea mare. Am facut tubul portocular dupa desenul cu dimensiunile de pe net, dar nu am masurat ocularul real (la acesta dimensiunile erau la toleranta minima...). portocularul il voi reface probabil. Momentan ptr a reduce/elimina jocul am invelit barrel-ul de 2" al ocularului cu putina banda izolatoare, aceasta a redus drastic jocul si aberatiile cromatice.

Mai am:
- de facut rost de surub de fixare al obiectivului (asta luni cand se deschid magazinele de profil),
- de facut o prindere ptr red dot finder.
- de confectionat un parasolar, cel original al obiectivului e putin deformat si intra in campul vizual,
- de facut un adaptor ptr filtrul solar,
- de facut adaptorul ptr aparatul foto
...Si ar mai trebui eloxata placa aia de aluminiu, sa vedem....

A iesit cam asa:



DSC_0609.JPG
 Descriere:
cele 2 piese ale adaptorului (conul nu tare vizibil , e doar de 3grade)
 Marime fisier:  494.44 kb
 Vizualizat:  de 13304 ori

DSC_0609.JPG



DSC_0614.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  422.44 kb
 Vizualizat:  de 13304 ori

DSC_0614.JPG



DSC_0617.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  389.13 kb
 Vizualizat:  de 13304 ori

DSC_0617.JPG



DSC_0619.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  379.4 kb
 Vizualizat:  de 13304 ori

DSC_0619.JPG



DSC_0626.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  382.04 kb
 Vizualizat:  de 13304 ori

DSC_0626.JPG


Sus
MiroJenu
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2010
Mesaje: 184

Motto: Per aspera ad astra

Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 10 Mar 2013 13:39 Download mesaj
Titlul subiectului: luneta din obiectiv foto
Raspunde cu citat (quote)

Am vazut ca aveti o luneta construita ingenios de dv dintr-un obiectiv foto TAIR 300mm f/4.5 (Zenit Fotosnaiper FS-12 ).
Arata foarte bine, felicitari pt luneta!

1)Ce calitate are imaginea ?
2)Este destul loc la iesirea obiectivului pt a pune 2 prisme porro (de binoclu) pt inversare imagine( sau se poate pune o lentila invesoare?) si un obiectiv de binoclu? (cati cm sunt de la lentila iesire obiectiv pana la punctul de focalizare?)

Va rog daca este posibil sa ma sunati : tf 0755835515 la orice ora(sunt in tratative de a cumpara un astfel de obiectiv foto si trebuie sa dau vanzatorului un raspuns cat de repede)
Vreau sa-mi fac o luneta terestra cu obiectiv foto TAIR 300mm f/4.5.
Cu stima,
Mironescu Eugen

_________________
Cer senin la observatii

binoclu ,IOR 7X40, IOR 10X40, Zeiss , ZOMZ BPB1 7x50
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 10 Mar 2013 16:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte frumos! Smile

Am intalnit si eu problema cu toleranta la oglinda diagonala. Un remediu simplu e sa captusesti inelul mama cu banda scotch lata. O infasurare ar trebui sa ajunga, si in felul asta protejezi si tubul ocularului de zgariere.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Mar 2013 17:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@neox: multam

@mironescu eugen: distanta de la flansa din spatele obiectivului pana la focar este de 45,46mm (este "back focus distance" standard la obiectivele cu filet M42). Despre calitate nu pot zice tare multe, de aia am terminat instrumentul. E sharp, contrast si culori foarte bune, e o mica problema care aminteam mai sus cu aberatia cromatica, dar partial am rezolvat-o cu banda izolatoare, tocmai sunt in Hornbach si mi-am luat banda cu de teflon, sper sa fie Ok 100% apoi.
am cumparat trusa fotosniper in stare perfecta, ca noua de la un coleg cu 500 ron, ca sa ai termen de referinta. metalul, optica sunt impresionante... rusesti in sensul bun al cuvantului. Bafta!


Ultima modificare efectuata de catre StarChild la 10 Mar 2013 20:35, modificat de 1 data in total
Sus
MiroJenu
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2010
Mesaje: 184

Motto: Per aspera ad astra

Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 10 Mar 2013 18:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este excelent ca datele oferite atat de repede de dv m-au convins de calitatea buna a lunetei prezentate.
Sper sa reusesc sa construiesc o luneta cu acest tip de obiectiv foto.
Voi urmari prin urmare ce si cum veti mai face cu luneta(constructiv si observational).
Cu multumiri deosebite,
Mironescu Eugen

PS.
Se poate focaliza de la ce distanta minima?
Despre rezolutia ei ce se poate spune?

_________________
Cer senin la observatii

binoclu ,IOR 7X40, IOR 10X40, Zeiss , ZOMZ BPB1 7x50
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Mar 2013 18:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cred ca @saiph poate da mai multe detalii legate de performanta optica a Tair-ului, din cate stiu el foloseste asa ceva de ceva vreme.

distanta minima e focalizare este de 3m.

aici: https://plus.google.com/photos/10019558255...8085126177 am pus o poza facuta acuma seara cu obiectivul...distanta cam 25m, printre crengi.
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Mar 2013 23:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

no deci revin cu "performante" optice si "observatii":

Printre nori si umezeala mare, nu mai vorbesc de poluare luminoasa, din spatele blocului am vazut asa:

- M32 s-a distins clar "marginile"...se vedea forma de disc aplatizat, neclar...nu se vedeau detalii. M110 se vedea ca o stea langa
- Jupiter si cei 4 sateliti. detalii pe Jupiter nu se vedeau, nici nu cred ca aveam cum sa vad, dar discul se distingea clar, la fel si cei 4 sateliti
- M42 fara detalii, doar zonele cela mai stralucitoare si o zona difuza in jurul lor.
- M45 Pleiadele se vedea stralucitor, stele "fara numar"...nu radeti dar m-am emotionat cand am vazut atetea stele....
- mi-au mai fugit prin cadru ceva sateliti artificiali si 2 avioane.
- am studiat si cum si-a decorat vecina de vis-a-vis camera Embarassed

deci cu niste mici finisaje si scula asta va deveni foarte "interesanta" Mr. Green

urmeaza sa fac un adaptor ptr camera digitala, si atunci "let's rock!"


Ultima modificare efectuata de catre StarChild la 11 Mar 2013 12:59, modificat de 1 data in total
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Mar 2013 23:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aha, de-aia a plouat cu spume, fulgere și tunete în seara asta? Smile
Felicitări, e un instrument grab&go minunat, să-l folosești sănătos!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Mar 2013 00:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da, pe la 20 m-am dus la maica-mea s-o iau pe aia mica si era spre Vest destul de senin, chiar ma gandeam ca vin acasa si bag ochiu prin ochean... cand m-am intors... innorat totul... Evil or Very Mad am iesiti totusi, si a meritat, ptr mine cel putin.

trebuie sa mai retusez putin flansa de aluminiu, sa-mi permita sa introduc mai adanc ocularul, as vrea sa pot focaliza "dupa infinit" totusi in ideea ca sa pot control exact focusul. Acuma e calculat si facut ca sa corespunda marcajul de pe lentila si nu-mi place, nu am siguranta ca e focusul perfect la infinit...mai studiez.

no va las...noapte buna


Ultima modificare efectuata de catre StarChild la 11 Mar 2013 13:00, modificat de 1 data in total
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Mar 2013 10:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu trebuie mult după punctul de focus, vreo 2-3mm cred că ajung. Trebuie să reiau și eu lucrul la proiectele ATM că se apropie sezonul. Very Happy
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
MiroJenu
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2010
Mesaje: 184

Motto: Per aspera ad astra

Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 11 Mar 2013 10:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce oculare "se potrivesc" sau se pot incerca si de la ce marire se poate merge si care e maximul, sunt aberatii cromatice la luneta dv?
_________________
Cer senin la observatii

binoclu ,IOR 7X40, IOR 10X40, Zeiss , ZOMZ BPB1 7x50
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Mar 2013 10:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Erwin: nu cred ca o sa ma duc asa de mult, cu 2-3mm...1mm imi ajunge, doar sa fiu sigur ca pot fixa pe infinit.

@MiroJenu: eu nu am facut adaptorul ptr alte oculare. Nu am decat Ethos 13mm ala, si tare curand nu cred ca o sa-mi iau altul. Intentionez sa-mi achizitionez un teleconvertor M42 eventual ca sa ma mai joc cu setup-ul asta. In adaptorul asta ce l-am facut pot pune si alte oculare pe 2" dar nu cred ca va merge asa simplu, in sensul ca impins ocularul inauntru de tot. Adancimea locasului de 2" l-am calculat strict ptr Ethos.

In principiu cunoscand back focus-ul la obiectiv (acel 45.46mm de care ziceam ca e normal la obiectivele M42) si cunoscand pozitia planului de focus la ocularele care vrei sa le folosesti, poti sa-ti faci port-ocularul potrivit, eventual faci portocularul la lungimea minima de care ai nevoie si iti faci niste inele adaptoare ptr ocularele care le ai.

Recomand sa incerci (nu stiu daca merge, vreau si eu sa incerc) sa adaptez o prisma/oglinda la 90 de grade ca sa fie mai comod de privit. In configuratia care o am eu acuma, la zenit este cam dificil de privit.


Ultima modificare efectuata de catre StarChild la 11 Mar 2013 13:02, modificat de 1 data in total
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2274

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 11 Mar 2013 11:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Ref. Tair
Raspunde cu citat (quote)

StarChild a scris:
cred ca @saiph poate da mai multe detalii legate de performanta optica a Tair-ului, din cate stiu el foloseste asa ceva de ceva vreme.

distanta minima e focalizare este de 3m.

aici: https://plus.google.com/photos/10019558255...8085126177 am pus o poza facuta acuma seara cu obiectivul...distanta cam 25m, printre crengi.



Foarte tare, ai pus 2" pe Tair!? Very Happy
Eu i-am facut adaptor doar pt 1.25" - mi s-a parut suficient, si oricum, am zis sa nu-l "omor" prea tare. De fapt, m-am gandit mai mult la montura, ca si-asa e el greu, ii mai pun si "grenada", il fac de-o tona Smile
Glumesc, evident. Il pun mai des pe AZ3 sau Astro3, depinde ce vreau sa fac cu el. Dar mai ajunge si pe EQ5, daca fac ceva mai serios (in curand o sa fie ghidat in paralel de Apex102 redus).

Il am pe-al meu de vreo 3-4 ani si pot spune ca sunt multumit de performantele lui optice. Chiar aseara am iesit cu el sa incerc sa prind cometa L4 (a.k.a. 'Panstarrs', pt presa).
Vizual da imagini satisfacatoare, pana la puteri rezonabile - cu ocularele din dotare (7mm, 12.4mm, 19mm) si diagonala la care am atasat celula de barlow (rezultand 2.7x) pot obtine focusul si puteri de 16x, 24x, 43x, 65x, 116x (si chiar mai sus, dar cu filtru), iar calitatea imaginii/detaliilor pot sa spun ca mi s-a parut decenta, putand sa ma uit si la zenit. Nu stiu cum se vede printr-un ZS66, sau alte refractoare din aceeasi familie (D 66mm, F 300-400mm), dar comparand cu C80-ED-ul (care clar este din alt film..) se vede diferenta.

Mecanismul de focalizare e 'criminal'. Nu e intrecut decat de cel de setare a diafragmei Very Happy Pacat ca, pentru astro cel putin, e putin frustrant - scapa clarul, din cauza greutatii grupului optic (rack & pinion fara blocaj nu e tocmai o solutie salvatoare).

Oricum, pt un 'grab & go' de varsta lui, zic ca se descurca acceptabil.
Recunosc ca imi place cum se vede soarele prin webcam, cu Tairul.
Abia astept sa-l scot iar la stele Smile


Cer senin!

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________


Ultima modificare efectuata de catre saiph la 11 Mar 2013 13:21, modificat de 1 data in total
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Mar 2013 13:04 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Ref. Tair
Raspunde cu citat (quote)

saiph a scris:
...Foarte tare, ai pus 2" pe Tair!? Very Happy
Eu i-am facut adaptor doar pt 1.25" - mi s-a parut suficient, ....


piesa de aluminiu are locas si ptr zona de 1.25" a Ethos-ului, si ptr zona de 2". Oricum fixarea/centrarea ocularului o fac pe 2". si eu astept sa ies la privit prin el in conditii mai bune.
Tocmai m-am dezumflat un pic, voiam maine sa ies la cometa, dar am uitat ca e ziua lu nevasta...asa ca sper maine sa ploaie grav, si poimaine sa fie cerul cristal Mr. Green
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 11 Mar 2013 15:55 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Ref. Tair
Raspunde cu citat (quote)

StarChild a scris:

Tocmai m-am dezumflat un pic, voiam maine sa ies la cometa, dar am uitat ca e ziua lu nevasta...asa ca sper maine sa ploaie grav, si poimaine sa fie cerul cristal Mr. Green


Nu uita prea des ca iese cu scantei si stele verzi Laughing si nu-ti mai ajunge Ethosul sa le cuprinzi pe toate in camp Laughing Laughing

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact