Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180913_193550_113x.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224519
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Does God Play Dice?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 07 Ian 2007 14:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

TopcatBV a scris:
pai tocmai asta spune experimentul lui Hardy sau inegalitatea lui Bell: anume ca exista cazuri cind atomii nu au o traiectorie anume! Sint cazuri in care ele nu pot fi determinate, pentru ca daca ar fi determinate s-ar ajunge la nonsensuri logice. Indeterminismul nu este unul subiectiv. Daca pastram logica in functiune, faptul ca nu pot exista variabile ascunse locale ne arata ca un Dzeu local nu poate stii dinainte ce numere vor iesi.


Aici este in joc confuzia ce se face dintre lumea subiectiva si lumea obiectiva, iar in cazul fizicii cuantice este indeterminismul este unul subiectiv. Si am mai zis ca in joc sta chiar propria noastra capacitate de intelegere a fenomenelor microscopice, nu stiu cat de sigur putem fi ca inteleg pe deplin acele experimente.

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 07 Ian 2007 14:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:
Am încercat să aprofundez diagramele, dar m-am lovit de următoarea nedumerire:
TopcatBV a scris:
Avem doua cazuri:
1. daca lama BS2 este prezenta, doar F va detecta fotoni, in timp ce in G nu va intra nici un foton 2. daca se scoate lama BS2, detectorii F si G vor detecta fiecare cu o probabilitate de 1/2 fotonii Se poate spune ca lama BS2 reface fotonul prin interferenta, in lipsa acesteia fotonul alegind drumul a-b-d-g sau a-c-e-f cu aceeasi probabilitate. In cazul 1 se pune in evidenta caracterul de unda al fotonului iar in cazul 2 cel de corpuscul.

Dacă lama BS2 este prezentă, fotonii nu pot urma și drumul a-b-d-g ca să ajungă în detectorul G?

cind lama BS2 este prezenta, faptul ca numai F detecteaza fotoni, inseamna ca fotonul a urmat ambele drumuri.
clasic, fotonul ar putea urma si drumul de care zici. insa aici fizica clasica nu functioneaza.

Abel Cavași a scris:
Trebuie să luăm în considerare și polarizarea fotonilor?

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Ian 2007 16:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Ai tras o concluzie excelenta, anume ca fotonul (ca dealtfel nici o particula elementara) nu e punctiform.


de-a dreptul epocala am putea spune!!! Very Happy
orice copil invata la scoala despre dualitatea unda-corpuscul.
ce e atat de nou si extraordinar in aceasta concluzie?

Citat:
Deci are sens sa intelegem prin lungimea de unda marimea unui foton. De aceea putem spune ca microundele (cu lungimea de unda de ordinul centimetrilor) generate in cuptorul cu microunde nu vor scapa prin reteaua metalica cu ochiuri de citiva milimetri.


iarasi o concluzie super stiuta si de teoreticieni si de practicieni, altfel nu-i asa, cuptorul cu microunde ne-ar fi omorat demult!
in microunde orice practician stie ca o plasa metalica a carei ochiuri sunt mai mici de lambda/20 este vazuta de radiatia in cauza ca o suprafata continua. asa se explica si constructia antenelor parabolice din plasa metalica pentru unele domenii de frecventa.
in optica, o suprafata cu discontinuitati mai mici decat lambda/20 este considerata deja o suprafata fara repros.
topicul e interesant, dar ar fi si mai interesant daca l-ati feri de fanteziile descoperirii "apei calde".
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 07 Ian 2007 16:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
Citat:
Ai tras o concluzie excelenta, anume ca fotonul (ca dealtfel nici o particula elementara) nu e punctiform.

de-a dreptul epocala am putea spune!!! Very Happy
orice copil invata la scoala despre dualitatea unda-corpuscul.
ce e atat de nou si extraordinar in aceasta concluzie?

Ce bine ar fi daca toata lumea si-ar aduce aminte ce a invatat la scoala!
Extraodinara nu e neaparat concluzia in sine, ci modul in care a fost trasa, pe baza unor rationamente simple, fara sa isi fi adus aminte direct de concluzia invatata in scoala.

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 07 Ian 2007 20:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragul meu zircon. Concluzia privind nepunctiformitatea fotonului contravine Fizicii învățate la școală. La școală se învață că fotonul este ”ceva” ce are ”dualitate undă – corpuscul”, dar acest termen nu înseamnă nimic. Nimeni nu știe ce înseamnă această dualitate! Tocmai de aceea subiectul este atât de controversat.

Mai concret, la școală se spune că în anumite experiențe (în care una dintre cele două fante este acoperită), fotonul se manifestă ca și un punct, deci urma lui pe ecran este un punct, iar în alte experiențe (complementare, deci singurele posibile care să fie diferite de primele) (în care nu este acoperită niciuna dintre cele două fante), fotonul se manifestă ca și o undă, deci urma lui pe ecran este o figură de difracție. Dar acest comportament nu a putut fi unificat nici până în prezent. De aceea spun că nu știe nimeni ce înseamnă această dualitate.

Problema este uriașă pentru că experiențele ne buimăcesc, nepermițându-ne să înțelegem cum arată un foton. Propunerea mea a fost mișcarea elicoidală a fotonului. Această mișcare explică de ce, când acoperim o fantă, urma pe ecran este un punct, iar când sunt accesibile ambele fante (cu distanța dintre ele de ordinul razei elicei fotonului), fotonul poate intra ”cu toată elicea”, deci se comportă așa cum se comportă o undă electromagnetică polarizată.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Ian 2007 21:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E aceeasi apa calda la care s-a mai adaugat un pic de spumant Very Happy
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 08 Ian 2007 09:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Dragon, vă admir pentru realismul dumneavoastră.

Abel a scris:

“Dragul meu zircon. Concluzia privind nepunctiformitatea fotonului contravine Fizicii învățate la școală. La școală se învață că fotonul este ”ceva” ce are ”dualitate undă – corpuscul”, dar acest termen nu înseamnă nimic. Nimeni nu știe ce înseamnă această dualitate! Tocmai de aceea subiectul este atât de controversat.”

Abel, te asigur că sunt oameni care știu ce înseamnă această dualitate. Mai mult decât atât, fotonul are o formă destul de bine definită și este întotdeauna volumic (volumul său nu poate fi niciodată nul).

Fenomenul de autoinducție ce definește acest corpuscul nu poate fi niciodată stopat, iar domeniul său de definire este limitat în spațiu. Deci fenomenul de autoinducție este indestructibil (denotă un caracter corpuscular și evident ondulatoriu), dar aceste detalii nu pot fi descrie în câteva rânduri.

Știu că pot deveni enervant, dar, în acest caz, vă recomand să studiați cu multă atenție lucrarea mea.
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 08 Ian 2007 18:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trebuie sa fiu de acord in principiu cu Abel, in sensul ca unui foton nu i se poate atribui o forma. "Marimea" de care am vorbit inainte ar fi o caracteristica clasica a lui, nu una cuantica.
Personal, prefer interpretarea Bohr (adica fara interpretare, doar formulele matematice).

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 08 Ian 2007 23:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:
Abel, te asigur că sunt oameni care știu ce înseamnă această dualitate. Mai mult decât atât, fotonul are o formă destul de bine definită și este întotdeauna volumic (volumul său nu poate fi niciodată nul).

Fenomenul de autoinducție ce definește acest corpuscul nu poate fi niciodată stopat, iar domeniul său de definire este limitat în spațiu. Deci fenomenul de autoinducție este indestructibil (denotă un caracter corpuscular și evident ondulatoriu), dar aceste detalii nu pot fi descrie în câteva rânduri.


Chiar ca nu se invatza nicaieri la scola asa ceva Very Happy ... poate pe la metafizica domnului Iacob ... dar din pacate pentru domnul Iacob ... n-are cum sa apara asa ceva prin scoli ...


Numai bine ...

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 09 Ian 2007 07:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rautu, nu este vorba de nici o metafizică și din păcate cei tineri sunt privați de prezentarea în școli a unor astfel de idei.

Te asigur că asemenea afirmații nu sunt nici pe departe false.

Forma fotonului este determinată de imaginea unei tendințe de dezvoltare absolut asimetrică și este desigur într-o permanentă modificare (dar oferă în orice moment suficiente detalii pentru a o cataloga ca și formă unică). Știu că nu se prezintă astfel de informații în școli, dar ai suficiente detalii în lucrarea "Armonia Universului fizic" și te asigur că nu eu sunt acela care are ceva de pierdut.

Din punctul meu de vedere, este realmente jenant să se neglijeze cu bună știință informațiile oferite de o astfel de teorie.
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 09 Ian 2007 18:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:
Te asigur că asemenea afirmații nu sunt nici pe departe false.

Forma fotonului este determinată de imaginea unei tendințe de dezvoltare absolut asimetrică și este desigur într-o permanentă modificare (dar oferă în orice moment suficiente detalii pentru a o cataloga ca și formă unică). Știu că nu se prezintă astfel de informații în școli, dar ai suficiente detalii în lucrarea "Armonia Universului fizic" și te asigur că nu eu sunt acela care are ceva de pierdut.

Laughing Eu sper ca glumeti ... haidetzi sa nu stricam topicul asta ... fotonu tot foton ramane ...

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 10 Ian 2007 07:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rautu a spus:

"Eu sper ca glumeti ... haidetzi sa nu stricam topicul asta ... fotonu tot foton ramane ..."

Eu am facut aceste afirmații tocmai din dorința de a salva acest topic și Fizica în general, dar nu înțeleg afirmația ta:

"fotonu tot foton ramane ..."

Am dat eu informații greșite despre foton?

Aveți voi informații sigure că fotonul ar avea forma unui punct?

Ai cumva contraargumente asupra ideilor mele despre foton?

Contravin ideile mele posibilităților reale de desfășurare a unui comportament specific fotonilor și nu numai?

Dacă da, vărog să îmi aduceți la cunoștință eventualele inconveniente.
Dacă nu, vă rog să luați mai în serios aceste idei (de altfel, ele sunt susținute din punct de vedere teoretic și implicit de orice experiment).


Continuarea acestei discuții a fost mutată la topicul ”Ce susține Iacob Dumitru” în 17 ianuarie 2007 în jurul orei 8:20.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact