Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
CCT_craters.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224547
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Achizitie binoclu astro


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tiberius
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Feb 2013
Mesaje: 2



Localitate: Dr.Tr.Severin

MesajTrimis: 18 Feb 2013 16:06 Download mesaj
Titlul subiectului: Achizitie binoclu astro
Raspunde cu citat (quote)

Salutare la toata lumea! Sunt nou pe forum si vin cu o rugaminte de ajutor din partea voastra. Initial doream sa achizitionez un telescop cat mai mobil, usor etc (locuiesc la bloc)si foarte bun la toate. Nu exista sau nu imi permit...Deci, regrupare! Imi place astronomia si cum la orizont este posibil sa ma mut la curte aman telescopul si ma indrept spre studiu Very Happy . Citesc pe net, cumpar carti si vreau sa iau un binoclu astro cat mai puternic. Cam ce criterii la achizitie ar fi : nu conteaza greutatea( am trepied pentru DSLR care tine 9kg si cap trepied pentru 5kg), sa nu fie zoom, sa fie luat din Romania, sa fie pentru astro in sensul de cel mai puternic permis de buget, de firma buna. Restul criteriilor le stiti voi mai bine decat mine. Buget in jurul a 500-600 euro. Vreu sa iau un binoclu fiabil si pe care sa nu il mai schimb ulterior. Va multumesc si ma predau in mainile voastre Very Happy .
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Feb 2013 01:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca chiar vrei sa dai 600euro il poti lua pe acesta:
http://www.teleskop-express.de/shop/produc...pairs.html
La raportul pret/calitate sta cel mai bine

Plus: apertura relativ mare, oculare interschimbabile, oculare la 90 grade, montura pentru trepied foto
Minus: 6.5kg (crede-ma ca greutatea conteaza pe un trepied foto), barrel atipic pentru oculare (personal as fi preferat si alte focale), platesti si transportul, in Romania il vei vinde greu daca te plictisesti de el

_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Feb 2013 02:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Una din ideile de binoclu e sa fie mic, usor, portabil, camp mare.
E drept ca vederea binoculara are avantajele ei, insa chestia aia nu e foarte flexibila.
In cea ce priveste trepiedul, o tine el 10kg pe hartie, in practica nu e chiar asa, e drept ca nu se rupe ca unul de aluminiu ieftin, dar de vibratii nu scapi, cu cat cresti greutatea si magnificatia cu atat e mai rau.
Sus
ZENDOW
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2010
Mesaje: 476

Motto: Analfabetii au avantajul ca nu fac greseli de ortografie.

Localitate: TG.JIU

MesajTrimis: 21 Feb 2013 21:38 Download mesaj
Titlul subiectului: Binoclu astro
Raspunde cu citat (quote)

Pentru astro trepiedul foto ori cat de bun ar fi nu e cea mai buna solutie, ai nevoie de mai multe grade de libertate pe care le ai cel mai bine cu montura paralelogram. Eu am o asemenea montura la vanzare care este foarte stabila , comoda in utilizare insa are un impediment : e destul de grea (dealtfel asta ii da stabilitatea!). O recomand in primul rand la punct fix ori celor care au mijloace de transport mai generoase.
_________________
NDan
ED100 APO ,CG5-GT, binoclu Karl Zeiss Jena 10x50W Jenoptem
Sus
tiberius
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Feb 2013
Mesaje: 2



Localitate: Dr.Tr.Severin

MesajTrimis: 25 Feb 2013 13:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sfaturi. Cred ca m-am grabit cu decizia de a cauta un binoclu. Am deja un 2B7x40 si ma gandisem sa iau ceva cu o mai mare putere de marire. Ce am gasit sunt foarte grele sau nu poti privi la un unghi comod. Pentru mobilitate-spatiu ocupat ( balcon si carat printre altele in diverse locatii) cred ca mai plusez bugetul si voi lua un catadioptric cu montura computerizata ( spatiul...). Ceva de talia EQ6 + tub + sursa si accesorii apreciez ca numai portabil nu este. La curte sigur le voi lua. Multumesc mult.
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 408




MesajTrimis: 08 Mai 2013 19:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca sa nu mai deschid un alt topic intreb aici.Ma gandesc sa fac un upgrade de la actualul SkyMaster 15x70 la un binoclu mai performant de genul : http://www.astroshop.ro/omegon-binoclu-apollo-15x70/p,25060 .Ceaa ce nu stiu eu este daca pretul se justifica in calitatea binclului si in diferenta (mare sper) intre cele doua instrumente.Sau imi puteti da alte alternative chiar si mai ieftine.Merci
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 08 Mai 2013 23:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deoarece cele 2 instrumente au aceleasi dimensiuni,diferenta de pret mi se pare mare.
Incearca un Bresser la banii astia..vezi pe Meade.de.-poate gasesti si in tara.
Sus
MiroJenu
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2010
Mesaje: 184

Motto: Per aspera ad astra

Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 09 Mai 2013 09:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Draga Tiberius (Mihai),
pentru astronomie trebuie ca instrumentul optic sa poata capta cat de multa lumina de la sursa de observat(deci oglinzi sau lentile cu diametru cat mai mare) si o marire mare( pt a rezolva detalii si structuri).
Cei care fac astrofoto se scot"basama curata" facand mai multe poze(inregistrari cu timpi de ordinul minutelor si chiar mai mult pt a capta cat de mult lumina ceea ce cu observatia directa pe ochi nu poti face decat cu senzori optici la joasa temperatura chiar criogenici).
Solutiile aratate tie de colegii forumisti sunt OK.
Imi permit sa-ti sugerez si eu o solutie.
Sa-ti construiesti un binoclu astro!, astfel dorinta ta de a sti mai mult (spui ca citesti si cauti carti) o sa fie imbinata cu placerea descoperirii si confectionarii practice.
Ar fi un binoclu urias cu:
1)lentile obiectiv(2 bucati) de 100--150mm( se gasesc de vanzare la astrovest.ro
72/900 mm - 121 Ron
83/900 mm - 190 Ron
102/1000 mm - 616 Ron
152/1200 mm - 1370 Ron
154/2250 mm - 2556 Ron)
2)apoi prisma porro(2 bucati) de la magazin.telescop-expert.ro 170lei/buc)
3) oculare (cate 2 bucati)( preturi intre 100--200-400-800,etc lei)
4)materiale si un meserias bun(lacatus, strungar) pt confectionare corp mecanic.
Avantajul sau este ca "te poti pune la bataie si sa depasesti usor lunetele astro",sa depasesti binoclurile comerciale astro, iar prin folosirea a mai multor oculare(sau chiar a unei perechi cu zoom) sa ai diverse mariri fiind adaptabil ca lunetele pt observatii planetare, roiuri, galaxii, folosind ambii ochi(nu ca la luneta un sg ochi), si poti face si astrofoto.Sunt si alte avantaje.
Sunt convins ca se poate obtine mai mult si mai ieftin in acest mod.
Insa trebuie ceva munca si pasiune ceea ce de buna seama ai impulsionate de pasiunea ta pt astro.

_________________
Cer senin la observatii

binoclu ,IOR 7X40, IOR 10X40, Zeiss , ZOMZ BPB1 7x50
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 408




MesajTrimis: 10 Mai 2013 15:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am hotarat sa strang niste bani si sa-mi cumpar acest binoclu: http://www.opticsplanet.com/fujinon-fmt-sx...07670.html sau acesta https://www.astronomybinoculars.com/product_p/s70hd-wp.htm .Ce ziceti?
Sus
needweed
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Oct 2011
Mesaje: 525



Localitate: satu mare

MesajTrimis: 10 Mai 2013 16:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

acela de jos `garrett` arata bine ,pretul nu foarte exagerat insa trebuie sa ma cauti pareri pe net daca optic si mecanic este ok, ce zici de http://astromagazin.ro/catalog/binoclu-ome...4e1gl78217
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 408




MesajTrimis: 11 Mai 2013 16:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pare ok binoclul din link-ul tau dar nu vreau neeaparat mai multa putere de marire ci doar optica mai de calitate.In binoclul actual skymaster stelele nu sunt chiar punctiforme,planeta Jupiter nu este rotunda decat in centru obiectivului...ma gandeam la ceva mai de calitate la un pret decent.Binoclul Fujinon pe care l-am pus in linkul de mai sus este fara indoiala de o calitate greu de egalat dar daca stau sa ma gandesc totusi pretul este cam inaccesibil pentru mine,cel putin in viitorul apropiat.Deci caut un binoclu 15x70 sau maxim 16x de o calitate optica (inclusiv coating-uri mai bune) mai buna decat a skymaster-ului.Multumesc
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 408




MesajTrimis: 12 Mai 2013 19:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Are cineva acest binoclu? http://astromagazin.ro/catalog/binoclu-ome...4e1gl78217

M-am gandit mai bine si o sa pastrez binoclul 15x70 urmand sa-mi iau un 20x80 dar nu stiu pe care sa-l aleg,pe cel de mai sus sau pe acesta: http://astromagazin.ro/catalog/binoclu-tel...4e1gl78217
Sus
needweed
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Oct 2011
Mesaje: 525



Localitate: satu mare

MesajTrimis: 13 Mai 2013 10:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=TS2080T e la oferta acum
sau
http://www.instrumenteoptice.ro/produs_i.p...1/81552080 am citit despre acesta ca are sticla semi-apo
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 408




MesajTrimis: 13 Mai 2013 10:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acel Bresser este foarte interesant si are si un pret foarte ok.Cred voi ramane la el.Multumesc
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Mai 2013 20:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Daniel Simion,
Daca ai ceva timp, dupa achizitie, era bine sa postezi cateva randuri cu impresii aferente acestui binoclu. Care pare interesant intr-adevar.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact