Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M51_DSSwb.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224705
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

astrotrac - varianta mioritica


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5 ... 12, 13, 14  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Ian 2013 23:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De curiozitate, la cat crezi ca se ridica costul total pentru constructia ta? (motoare, prelucrari, materie prima, etc).
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Ian 2013 23:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@catalin:

pana acum am cheltuit asa:
- motor pas cu pas .... 100RON probabil merge si un motor mai mic decat ce am luat.
- driver motor ........... 100RON probabil merge si driver mai simplu daca iei motor mai mic.
- cuplaj Oldham ........ 77RON (plus transportul inca vreo 20RON)

zilele astea ma duc sa iau rulmentul SKF 6206 2RS1, banuiesc ca nu trece de 10-20Ron . O sa mai fie cateva suruburi, sa zicem rotund inca 10 RON.

Ar mai fi costurile cu controlerul si cutia/butoane ptr controler, dar aici chiar sunt in ceata momentan. Oricum, sa fim seriosi, mai mult de 50-60RON nu are ce sa fie, decat daca ma apuc de Arduino si genul asta de controlere. O cutie e vreo 10RON, butoanele cam 6-7Ron, placuta si controlerul sa mai fie vreo 30Ron...mai sunt niste maruntisuri, dar in linii mari cam asta cred ca e.

Legat de piesele frezate nu stiu. Adica stiu, n-o sa ma coste nimic (am eu o "linie de credit" la un atelier din oras), dar am sa intreb care e valoarea lucrarii. Estimez la vreo 3-4kg de Aluminiu (cam 9-11EUR/kg) ar fi materia bruta; asta pot s-o calculez maine precis . Ora de masinare e cam 20EUR...acuma sincer n-am idee cate ore ar fi, zic eu asa la ochiometru ca sunt undeva la 10-12 ore maxim (cu prindere3a pe masa, reglaje, masinare propriiu zisa, verificari, ajustari)... Teoretic ar mai intra si orele de programare CNC, vreo 2-3 maxim.... Pun la sfarsit toate costurile care vor fi.


Ultima modificare efectuata StarChild la 30 Ian 2013 23:54, modificat de 2 ori in total
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Ian 2013 23:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

StarChild a scris:
mecanismul de revenire = butonul de reverse...pe viteza mare Mr. Green


Vreau sa zic, acel stift nu va si trage de bratul care se roteste - si nici nu-l va retine, ca in prima varianta. Iti mai trebuie un arc, sau un zgarci de cauciuc, sau un alt aranjament mecanic, doar cu gravitatie nu o sa mearga daca pui un obiectiv mai lung catre partea "gresita" a cerului.
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Ian 2013 23:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@cmatei: un arc ar putea fi, sau un elastic cum spui... ai dreptate, daca obiectivul e pe partea "gresita" imi va departa bratul mobil de la stift.

dar mai exista o varianta extrem de simpla, care nu o expun acuma public Wink Acuma sincer n-am avut timp si nervi sa reprezint chiar toate detaliile, plus ca design-ul de astfel de dispozitive nu face parte din munca mea zilnica, asa ca nu ma pot expune ore in sir cu chestii de astea pe monitor.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Ian 2013 11:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stii de ce intrebam, fiindca este posibil ca de aceeasi bani sa poti sa iti cumperi o montura deja facuta. Nu este cazul tau fiindca ai niste avantaje majore dar pentru cineva care se apuca de la zero cred ca este mai ieftina o montura EQ3 cu motorizare decat sa isi faca un Astrotrac de la zero.

Spor!


Ultima modificare efectuata de catre Catalin Paduraru la 31 Ian 2013 11:41, modificat de 1 data in total
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Ian 2013 11:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@catalin paduraru: eu zic ca va fi cam la 60-80% din pret-ul lui EQ3 nemotorizat ceea ce mi se pare decent. Cel putin am motorizare pe axa RA, ceea ce la EQ3 e un upgrade suplimentar.

Pe langa asta, montura asta o pui pe ce trepied vrei/ai disponibil, e mult mai compacta.
Si mai e un avantaj mare fata de EQ3 daca vrei sa faci poze cu expunere mai lunga (si asta vrem de la barn-door nu?!?) : in primul rand instrumentul asta va face urmarire mult mai usor cu 3kg de echipament pe el, decat o va face EQ3, care pe langa cele 3kg (ap foto si obiectiv+cap trepied) ar trebui sa ai si inca 3kg de contragreutate... asa banui, nu am un EQ3, dar in datele tehnice se zice ca are contragreutati de 3.5kg, inseamna ca poti pune maxim inca 3.5kg pe EQ3, deci cu 3kg incarcare esti deja la limita superioara a lui EQ3... e drept ca un EQ3 e "pasibil" de autoghidare, dar astia sunt alti bani alta distractie.... plus ca trebuie sa umbli cu un laptop dupa tine, etc...

oricum...EQ3 e gandit si facut de altii...asta e gandit si facut de mine (OK cu informatii si concept luat de la altii e drept) ... dar pana la urma e vorba de placerea mesteritului Smile

PS: ptr mine e antrenament ptr montura EQ ptr telescopul mare ... Mr. Green
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 31 Ian 2013 11:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Ian 2013 11:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La 3Kg de echipament o sa ai nevoie de balansare chiar si pentru Astrotrac (aici poate sa confirme Mihai care are o astfel de montura si pe care o foloseste doar balansata). Deci tot acolo o sa ajungi si tu momentan neglijezi o forte importanta parte, punerea in pol. Daca nu ai un trepied/dispozitiv cu miscari fine pe ambele axe o sa fie foarte greu de pus in pol montura si daca nu o pui precis atunci nu poti sa cresti prea mult focala si intr-un final nu are rost sa o faci asa de precisa. Facand o paralele, o sa ajungi in situatia in care ai o masina foarte performanta cu roti de lemn.

Nu vreau sa te descurajez ci doar sa iti ofer un feedback cat mai exact.

Spor!
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Ian 2013 13:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Totusi, EQ3 are PE de ~1arcmin; nu pare mult mai potrivita pentru scopul propus.
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Ian 2013 17:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

multumesc de sfaturi si informatii.
3Kg e o greutate destul demult rotunjita in sus.

Corpul de Nikon D7000 are vreo 760gr
Obiectivul 70-300VR are inca ~750gr. Deci 1500-1600grame care nu vor sta in consola ci apasand fix deasupra punctului de sprijin.
Ar mai fi capul de trepied , ala mai are maxim 150-200grame (cel pe care-l am eu) deci cu maaaare ingaduinta ajungem la 2kg. Eventual daca o sa-mi iau un obiectiv catadioptru (500F6.3 sau 800F9) urca greutatea cu inca 200-300gr.

@catalin paduraru: 2-3Kg pot trage mai mult sau mai putin de montura depinde cum e distribuita masa aia...daca e un corp lung (un refractor de exemplu) prins de aparat, si aparatul e prins in capul de trepied, atunci cele 3kg vor sta destul de mult in consola si vor creea un "brat al fortei" care vor trage mai tare de montura decat 3kg intr-un "pachet compact" .

o sa vedem pe viu ce se intampla...momentan astept piesele Rolling Eyes
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4796

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 31 Ian 2013 17:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apropo, TT320 are doua tije solide pe care culiseaza bratul. Tu le-ai eliminat ?
http://www.astrotrac.com/images/products/t...-screw.jpg

Iar surubul este parte integranta a motorului.

To give you some idea of accuracy, analysis of tracking error data from a single TT320, for 1, 2, 3, 4, 5, 10 & 15 minute periods, gives the following results:

Minimum P2P error in any 60 second period = 3.4 arcseconds.
Average P2P error in any 60 second period = 6.7 arcseconds.
Maximum P2P error in any 60 second period = 15.4 arcseconds.

Minimum P2P error in any 120 second period = 4.5 arcseconds.
Average P2P error in any 120 second period = 7.9 arcseconds.
Maximum P2P error in any 120 second period = 15.7 arcseconds.

Minimum P2P error in any 180 second period = 4.8 arcseconds.
Average P2P error in any 180 second period = 8.8 arcseconds.
Maximum P2P error in any 180 second period = 17.8 arcseconds.

Minimum P2P error in any 240 second period = 5.0 arcseconds.
Average P2P error in any 240 second period = 9.5 arcseconds.
Maximum P2P error in any 240 second period = 21.7 arcseconds.

Minimum P2P error in any 300 second period = 6.5 arcseconds.
Average P2P error in any 300 second period = 10.1 arcseconds.
Maximum P2P error in any 300 second period = 26.6 arcseconds.

Minimum P2P error in any 600 second period = 7.9 arcseconds.
Average P2P error in any 600 second period = 12.4 arcseconds.
Maximum P2P error in any 600 second period = 35.7 arcseconds.

Minimum P2P error in any 900 second period = 9.1 arcseconds.
Average P2P error in any 900 second period = 14.2 arcseconds.
Maximum P2P error in any 900 second period = 36.3 arcseconds.

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...in/2257381
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Ian 2013 17:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu zic ca montura facuta nu o sa fie buna ci doar ca daca nu ai multe resurse (unele chiar gratis) nu o sa reusesti sa faci o montura mai buna decat un EQ3. Asta fara sa mai vorbim de preturi, unde o montura EQ3 SH cu motoare si luneta polara costa cam 800-1000 lei.

Si eu daca as avea asemenea resurse (acces la un strung si freza) mi-as face multe lucruri. Aici nu discutam de procesul de creatie ci doar punem in balanta cele doua optiuni.

Spor!
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Ian 2013 17:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@nobody: Astrotrac-ul are 4 "brate" ...adica cele 3 laturi ale unui triunghi isoscel.

la mine dispozitivul este un triunghi dreptunghic (bratul fix) si o piesa mobila (bratul mobil).

Pe bratul acesta fix este montat motorul si tija filetata (sprijinita la ambele capete).
Bratul fix are rolul si de "ghidaj" ptr piulita, care este actionata de tija filetata.
La ei sunt 3 piese "fixate" in 3 pivoti/rulmenti, o piesa e fixata de trepied, si celelalte 2 piese se misca. La mine sunt 2 piese, din care una e fixata de trepied, si una se misca.
mai multe piese in miscare inseamna cumulare de jocuri si tolerante dimensionale, deci imprecizie...cel putin in teorie Mr. Green

nu ma pot pronunta cu privire la precizie... dupa cum ziceam, expuneri 3-5minute imi sunt suficiente, deja 10 sunt un vis frumos, nu stiu daca realizabil.


Modelul 3D al "instrumentului" il puteti vedea aici: http://dl.fisier.ro/files/a3beb8r12cho4b5/...D.zip.html

Este un PDF cu continut 3D, ar trebui sa-l puteti vedea avand Acrobat Reader instalat. Dupa deschidere, dati click oriunde in fereastra principala si se va activa modul 3D. Puteti roti/deplasa/mari/micsora piesele, se pot inclusiv ascunde piese sau face transparente. Distractie placuta! Mr. Green

@catalin paduraru: dupa cum ziceam si mai la inceput, "astrotrac"-ul asta este un "antrenament" si o solutie rapida de a putea face expuneri ceva mai lungi. Din pacate pana in martie (nici chia rpana in septembrie) nu cred pot finaliza montura si telescopul mare, ca sa nu astept pana atunci am decis sa-mi construiesc dispozitivul acesta. Fii sigur ca lucrez la altceva mai adecvat astrofotografiei, dar momentan nu incep un alt topic pana nu am mai multe piese finalizate ca sa pot prezenta ceva mai spectaculos .... doar atat zic: 300 F5.4 Newton (Optics "designed and handcrafted by TaviStanescu" )... truss serrurier...bare truss de fibra de carbon.... la tubul optic as zice ca am 60% din piese finalizate (barele de FC cu diam de 17mm si perete de 1.5mm, bariletul primarei am piesele principale mai putin suruburile micrometrice ptr colimare si suportii laterali ptr oglinda, inelele de la truss, capetii de la barele de FC, alte maruntisuri...) ...mai am de construit bariletul secundarei si focuserul... iar montura va fi ceva "corcitura" intre split ring si furca... mai mult nu spun... toate la timpul lor Cool


PS: daca e posibil, rog un moderator sa ataseze PDF-ul direct aici in post-are, fiindca de pe serverul acela va fi sters fisierul in cateva zile. Din pacate are ~3MBytes. Multumesc!


Ultima modificare efectuata de catre StarChild la 31 Ian 2013 18:24, modificat de 1 data in total
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4796

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 31 Ian 2013 18:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aha, deci bratul paralel cu tija filetata are rol de sina. Suna mai bine.

Cred ca s-ar mai putea imbunatati cuplajul intre "surub" si bratul mobil.
Ai putea face un sant pe care sa intre acel stift.
Sau sa rotunjesti si partea opusa unde sa pui un rulment pretensionat care sa apese bratul pe stift (sau rola, sau rulment).
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Ian 2013 18:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

StarChild a scris:
....dar mai exista o varianta extrem de simpla, care nu o expun acuma public Wink ....



@nobody: trebuia tu sa deconspiri solutia ... da la aia m-am gandit, cu rulment pe stift, bara mobila sa aibe 2 canturi cu profilul generat de ecuatie, un rulment sa calce pe un cant, al2lea rulment sa calce pe cantul opus, cei 2 rulmenti sa fie tinuti impruna cu un arc, iar in axul unuia dintre rulmenti sa intre stiftul d epe piulita mobila... asta e solutie de cack-up in caz ca voi avea problema cu design-ul curent.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5 ... 12, 13, 14  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 14
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact