Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224482
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce s-a stabilit pana acum


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Star Party National/International

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 16 Ian 2013 13:39 Download mesaj
Titlul subiectului: Ce s-a stabilit pana acum
Raspunde cu citat (quote)

Am deschis acest nou topic in aceasta sectiune, la sugestia unor colegi, ca sa fie mai usor de urmarit de catre oricine este interesat, stadiul la care s-a ajuns cu propunerile si cu organizarea.
In afara de acest mesaj introductiv nu am sa pun nimic deocamdata, dar in zilele imediat urmatoare am sa postez un fisier pe care o sa-l supunem dezbaterii.

Rugamintea mea este ca sa nu postati aici nimic fiindca atunci vizibilitatea mesajelor importante legate de eveniment va scadea considerabil si ajungem iar sa ne intrebam unde sunt locatiile sau datele calendaristice sau participantii la eveniment.

Dupa postarea acestui fisier, o sa deschidem tot aici un chestionar pentru a centraliza opiniile voastre.

Multumesc anticipat!
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 16 Ian 2013 17:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am aranjat sa facem pentru participantii la eveniment, stickere cu sigla ASTRONOMY.RO, ce se pot lipi pe telescoape (cine vrea, desigur). Designul este foarte frumos, mie mi-a placut de la inceput. Dimensiunile stickerelor vor fi 120 x 30 mm.

Astept oferta pentru DVD-uri cu sigla patrata ASTRONOMY.RO, pe care sa pun informatiile, cartile, tutorialele si filmele astronomice pe care le am (multe rau). Cu aceasta ocazie am sa ma ocup de subtitrarea in romaneste a unui serial de 8 filmulete despre MaximDL, care mie mi-a placut foarte mult.

Mult mai indicat ar fi sa pun aceste informatii pe niste stick-uri de memorie de minim 4GB, dar fiindca sunt destul de scumpe, nu pot sa fac treaba asta pe banii mei (ca stickerele si DVD-urile) deci, daca vreti, putem sa adaugam la suma necesara participarii si o mica suma necesara achizitionarii unor stick-uri de memorie suficient de mari.

Am de asemenea contactul unei firme care ne poate face stick-uri de memorie personalizate, asta insemnand ORICE - adica : avand forme diferite din plastic, cauciuc, lemn, piele, metal, inscriptionate cum vrem noi. Ar putea iesi ceva deosebit de frumos daca sunteti de acord sa facem asa ceva pentru acest eveniment. Pe langa valoarea informatiilor de pe stick, el, ca si obiect, poate fi o frumoasa amintire.
http://www.usbpersonalizat.ro/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Ian 2013 22:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa cum am spus mai sus, am sa postez acum un fisier .xls in care am centralizat informatiile pe care le detin pana in prezent.

- PERIOADA - in primul tabel am trecut week-end-urile incepand din mai si pana in septembrie care sunt favorabile organizarii unui star-party (temperatura ambianta rezonabila, luna noua sau pe aproape, lungime a noptii suficienta cat sa ne intindem la oarece observatii). Am scazut din ele cele 2 week-end-uri in care stiu ca se vor organiza ALTE star-party-uri, astfel incat sa nu concuram inutil pentru aceeasi perioada. Am trecut de asemenea si cateva date despre planetele / asteroizi mari vizibili in perioadele respective, ca si elemente suplimentare de interes.
Cu albastru am marcat perioada care mie me se pare cea mai buna in vederea organizarii intalnirii.

-LOCATIA - nu am pana acum decat o locatie care sa intruneasca toate conditiile optime organizarii acestui eveniment - o zona ferita de poluare luminoasa (1), destul de departe de aglomerarile umane mari dar nici total izolata (2), cu posibilitate de campare la nevoie, suplimentar fata de cazarea din pensiune (3), cu posibilitatea de a organiza conferinte/prezentari (4), cu un pret foarte bun (5) si plasata cat mai strategic pe harta (6).
O singura locatie a indeplinit pana acum toate criteriile si este cea expusa in tabel. Am vorbit cu proprietarul si in cel mai scurt timp o sa fac si o vizita acolo, de unde am sa revin cu impresii live si fotografii.

- PARTICIPANTI - pe langa cei care si-au anuntat prezenta intr-o forma sau alta, am trimis pm-uri unui numar destul de mare de membrii marcanti ai acestui forum, pentru a avea confirmarea participarii lor la eveniment. Am fost surprins sa vad ca multi nu stiau sau nu urmarisera topicul. Deci daca nu le trimiteam mesajul, ar fi ratat intalnirea pentru ca raspunsul marii majoritati a fost "da".
Au fost si cateva "nu"-uri hotarate dar nu ne suparam. Asa cum am spus, scopul principal este sa NE CUNOASTEM si apoi sa facem schimb de cunostiinte si experienta, sa creem niste legaturi care sa depasesca granitele evenimentului acesta. Daca vremea va tine cu noi, atunci sunt sigur ca evenomentul va fi chiar MEMORABIL.
Cei de pe aceasta lista care sunt prezenti doar cu nick-name-ul, ii rog sa-mi dea si numele intreg.
Cine vrea sa mai vina cu cineva, sa-mi spuna cu cate persoane o sa vina. Eu de exemplu am sa vin cu familia - eu, sotia si cei doi copii, deci vom fi 4. E important ca sa stim asta, ca sa dimensionam corect cazarea.
Nu cred ca e cazul sa stam la cort cata vreme cazarea iese 50 ron/persoana tot week-end-ul.
De asemenea, in acest tabel am trecut si persoanele cu lucrarile ce se vor prezenta. Unele din ele vor prezenta ceva dar nu mi-a parvenit inca denumirea referatului, o sa le completam pe parcurs.
Daca mai vrea cineva sa prezinte ceva, sa-mi trimita pm cu ideea pe care o are.

Astept un feed-back de la voi pe sectiunile dedicate ale evenimentului - "participanti" - pentru participare si lucrari, "propuneri locatii" - pentru alte idei bune privind locatiile si "reuniunea anuala" - pentru perioada in care sa organizam totul.

https://dl.dropbox.com/u/98966678/Tabara%2...202013.xls
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2689

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Ian 2013 21:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As dori, va rog, sa ma puneti si pe mine la capitolul "lucrari" cu prezentarea:

" Tehnologii specifice si strategii personale pentru prelucrarea imaginilor solare in H-alpha. "

Multumesc.
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 20 Ian 2013 22:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am actualizat fisierul conform ultimelor schimbari.
Postati comentariile si adaugarile la celelalte sectiuni, va rog.
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 21 Ian 2013 11:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am primit o sugestie foarte utila de la mircear (care cu aceasta ocazie a confirmat si el ca va veni) - si anume, sa completam cu doua coloane tabelul respectiv, la participanti, unde sa trecem cine vine cu masina personala si daca are locuri libere pentru alti participanti care nu au masina sau nu pot veni cu masina din motive diverse (prima coloana) si localitatea/judetul din care este fiecare, astfel incat aceste combinatii sa poata fi facute relativ usor (a doua coloana).
Am facut asta deja, fisierul este actualizat cu datele pe care le am pana la acest moment.
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 24 Ian 2013 07:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am primit confirmarea inca unei participari, e vorba de Alex Conu (care o sa vina si cu sotia), care nu stia daca programul ii va permite sa participe la o data aleasa de noi.
Si apropo de data si participare - nimeni nu si-a dat cu parerea nici despre data probabila aleasa de mine si nici despre locatie.
In aceste conditii presupun ca sunteti de acord si cu una si cu alta si o sa le stabilim ca si CERTE.

Deci data la care are loc evenimentul este week-end-ul 10-12 mai 2013 (prima saptamana dupa Paste) si locatia va fi pensiunea Plaiul Lisei de la poalele Fagarasilor (avem in fata, spre sud, varful Moldoveanu).

Urmatorul pas pe ordinea de zi este STRANSUL BANILOR Cool.
Acuma sa va vad!

Astazi, daca timpul imi permite, am sa dau o fuga de la Brasov (unde voi fi) pana la pensiune. Daca nu reusesc azi, o sa fie in curand. O sa revin cu poze mai exacte ale pensiunii, curtii, conditiilor de cazare si de masa si restul. De asemenea voi discuta cu proprietarul si despre conditiile de plata.
In mod cert o sa platim un avans.
Banii se vor strange / vira intr-un cont al carui numar o sa-l postez aici.

Fisierul cu participarile este actualizat.

Cam atat pentru azi.

Numai bine.
Sus
Jabba the Hutt
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Aug 2011
Mesaje: 145

Motto: Lex et ordo

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 24 Ian 2013 09:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce veti face daca cerul va fi noros( in afara de sesiunea de comunicari)?
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2689

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Ian 2013 10:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este prima data cand vad o data stabilita pentru eveniment, aici (poate n-am reusit sa descopar alt loc unde a mai fost postata). Tinand seama ca suntem la poalele Fagarasului, nu va fi prea frig la acea data, pentru cei ce vor dori sa faca observatii noaptea ?

In plus, desigur, cred ca ar trebui sa se stabileasca data si functie de o apreciere credibila a conditiilor meteo, facuta intr-o vecinatate de timp suficient de "stransa". A existat o foarte recenta tabara de observatii astronomice organizata cu astronomi romani cunoscuti, la care conditiile meteo au permis doar cateva ore de observatii din cateva zile, in ciuda unor eforturi substantiale de energie si materiale.

In consecinta, cred ca ar trebui sa fim mai prevazatori, cat mai avem destul timp. In rest, sunt perfect de acord cu celelalte conditii (considerand ca fiecaruia i se va asigura un pat, intr-una dintre cabane).
Prizele si eventual semnal Orange sau Vodafone, ba chiar Internet pe wi-fi ar fi demne de luat in calcul la modul serios.

Asteptam informatii suplimentare. Smile
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 24 Ian 2013 20:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Este prima data cand vad o data stabilita pentru eveniment, aici (poate n-am reusit sa descopar alt loc unde a mai fost postata).


Am creat acest sticky cu dorinta expresa de a veni in sprijinul celor ce vor veni la eveniment, prin postarea de informatii actualizate despre ceea ce am facut si cu rugamintea pentru toti acestia, de a nu posta nimic aici, fiindca informatia se dilueaza si va deveni tot mai greu de urmarit mersul evenimentelor.

Se vede treaba ca nu s-a intamplat nici una nici alta - concluzia fiind ca nu ati citit ce am scris aici.
Daca va duceti mai sus si cititi primele 3 postari ale acestui Sticky, o sa gasiti tot ce v-am repetat aici precum si toate informatiile despre intalnire.

Am sa mai pun odata link-ul catre fisierul cu informatii - cu cat mai des pus, cu atat mai bine se pare.

https://dl.dropbox.com/u/98966678/Tabara%2...202013.xls

As fi facut si un poll cu data si cu locatia dar nu am primit nici macar O (1) reactie referitoare la acest aspect. Intrucat nu am primit nimic, am considerat ca sunteti cu totii implicit de acord.

Exista doua solutii:
(1) fie deschidem un poll (sondaj) asa cum am spus mai sus - e un formular care se poate crea in structura topicului si unde se voteaza (acum nu stiu care e functinalitatea lui - daca este posibil sa votezi de mai multe ori sau cumva este permis accesul la vot doar odata, pe baza username-ului - trebui vorbit cu admin pentru asta) sau
(2) sa-mi trimiteti optiunile voastre pe pm si sa creez o alta coloana in tabel unde sa trec ce imi spuneti voi, tabel ce este actualizat permanent si este vizibil pentru toti.

Eu personal as merge pe a doua varianta in cazul in care vreti sa votam locatia si momentul.
Astept reactiile voastre pe restul topicurilor acestei sectiuni, nu aici pe STICKY.

Trebuie insa sa fiti constienti ca nu vom impaca niciodata pe toata lumea orice alegere vom face si vor fi mereu unii care nu vor putea veni, indiferent de locatie sau moment ales (nu aceeasi, bineinteles).
Parerea mea sincera este ca alegerea trebuie sa ramana si fiecare sa-si plieze programul (mai sunt mai mult de 3 luni pana atunci) DUPA acest eveniment, daca vrea sa fie prezent.

Multumesc inca odata pentru intelegere.[/b]
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Ian 2013 22:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Singura mea doleanta ar fi sa ne intalnim intr-un weekend apropiat de luna noua, ca sa ne putem uita si prin telescoape daca vremea va permite.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Ian 2013 23:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Rugamintea mea este ca sa nu postati aici nimic fiindca atunci vizibilitatea mesajelor importante legate de eveniment va scadea considerabil si ajungem iar sa ne intrebam unde sunt locatiile sau datele calendaristice sau participantii la eveniment.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Ian 2013 19:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As vrea sa facem un time-lapse al acestui star-party, asa cum vedeti de exemplu in clipul de aici ( http://www.youtube.com/watch?v=EM5lM5WEY3Q ).
Pe langa ca este o amintire deosebita, este si un jurnal al intalnirii derulat in cateva minute. Sunt multi dintre voi care aveti cate 2-3 camere DSLR. Eu nu sunt familiarizat cu aceste camere si nu stiu daca exista vreo setare care sa faca posibila luare de cadre la intervale de timp predefinite.
Deci ideea este ca sa avem la dispozitie DOAR pentru acest scop 1...2 sau chiar 3 camere care sa faca asta. Ma ocup eu de procesarea imaginilor si a filmului (desi cred ca poate oricine dintre cei care au astfel de camere sa faca acest lucru).
Pentru a pune la punct treaba asta, mi-ar place sa stiu din timp (pm) daca e cineva dispus sa vina cu un aparat in plus destinat special acestui scop.
Multumesc inca odata.
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 30 Ian 2013 01:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc lui Alex Conu pentru raspunsul pozitiv la ultima mea propunere. Chiar ma temeam ca nu o sa ne ajute nimeni, dar acum sunt convins ca la capitolul asta, o sa iasa ceva extraordinar.

Nu am mai primit nici un pm vis-a-vis de data sau locatie.
Un poll nu se poate face aici fiindca rezultatul ar putea fi denaturat de catre cei ce nu sunt pe lista si ar vota. Pentru varianta propusa de mircear, as avea nevoie de mailurile voastre, ale celor inscrisi. Daca nu am nici un feed-back de la voi, nu am ce face decat sa mergem mai departe pe varianta stabilita pana acum, adica 10-12 mai si Plaiul Lisei.
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 30 Ian 2013 15:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am primit in ultimele 2 zile cateva pm-uri in care se exprima usoara ingrijorare relativ la perioada aleasa (10...12 mai), din cauza unor prognoze de timp nefavorabil semnalate nu stiu unde.
Asa cum stiti, vremea este cel mai imprevizibil aspect din toata ecuatia organizarii iunui star-party. Eu am experienta a cel putin 10 asemenea evenimente astronomice si a altor cateva (multe) iesiri in natura cu canoele (unde tot eu am fost organizatorul). Experienta imi spune ca este factorul cel mai riscant dar in acelasi timp cel mai putin demn de a fi luat in seama in aceste ocazii.
Nu ne garanteaza nimeni ca in mijlocul unui sezon ploios ( de ex) nu vom avea o portiune de timp frumos chiar atunci, sau in septembrie, in plin sezon uscat (de ex.) sa prindem chiar atunci doua zile ploiase.
De asemenea trebuie tinut cont (daca sunteti asa de scrupulosi) de influenta microclimatului local, datorata mult muntilor din apropiere. Si de asemenea, chiar daca ziua ploua, noaptea de cele mai multe ori cerul se limpezeste, mai ales vara.
Si apoi nu uitati cel mai important lucru, ca in primul rand am zis ca ne intalnim, ne cunoastem si facem schimb de experienta. Daca va fi si vreme buna, va fi perfect. In orice alta varianta va fi oricum bine.

Repet ce am zis la inceput, pana la urma, daca ne vom strange 3 astronomi, eu ma declar multumit.

Motive ca sa nu venim putem gasi oricand, mai greu de gasit ocazii in care sa ne intalnim asa ca acum.

Numai bine.


Ultima modificare efectuata de catre jimao22 la 31 Ian 2013 09:30, modificat de 1 data in total
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Star Party National/International Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact