Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m31___andromeda_galaxy_reloaded_by_whitelion07-d4kihh3.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225619
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

telescopu' a sosit..


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10704



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Iul 2012 13:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai schimbam o vorba, mai bem un suc, mai vad si eu cum "se vede" printr-un equinox, mai testez un ocular. Oricum pana la urma tot fiecare cu drumul lui ramane, probabil. Era o idee.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 30 Iul 2012 14:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Mai schimbam o vorba, mai bem un suc, mai vad si eu cum "se vede" printr-un equinox, mai testez un ocular. Oricum pana la urma tot fiecare cu drumul lui ramane, probabil. Era o idee.

ceva de genu as fi zis si eu..

Spor!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10704



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Iul 2012 14:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu ca pana acum n-am vorbit serios, dar totusi serios vorbind, din primul citat m-ar fi interesat partea:
Citat:
Daca ne-am gandi insa la imaginea lui Jupiter sau Marte (tinte de luminozitate relativ mare si deschidere unghiulara mica) atunci diferentele s-ar estompa mult, atat din cauza perceptiei ochiului cat si din cauze fizice (limitarea atmosferica, nivelul de corectie al opticii, probleme de aclimatizare, colimare, etc).

iar din al doilea ar fi criteriile:
Citat:
Ar fi vorba de dinamica imaginii, de profunzimea campului de clar, de adancimea planului de focus, de nuanta imaginii, de gradul de corectie al campului privit, de estetica imaginii, de fermitatea contururilor, de capacitatea instrumentului de a discerne o figura de difractie corecta si altele


E foarte posibil sa ai dreptate, dar eu sunt toma necredinciosul.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 30 Iul 2012 14:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine mai e sa te multumesti cu ce ai in prezent-cred ca-i valabil nu doar in astronomie.Te fereste de multe batai de cap.Asta nu inseamna ca pe viitor nu e posibil o alta achizitie daca ai timp ,bani ,spatiu...
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 30 Iul 2012 14:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mai valy,nu fi necredincios,ci credincios..
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10704



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Iul 2012 14:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

N-ai inteles, e vorba de un principiu aici: http://www.youtube.com/watch?v=PDP245bQ6Fk
Smile Smile Smile


PS: sternchen, vezi ca exista buton de edit, poti completa/modifica mesajul deja postat.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 30 Iul 2012 14:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

aha...complicata treaba cu astronomia frate...
eu zic s-o luam mai usor.. Wink
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5564

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Iul 2012 15:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca raspunsurile astea poti sa ti le dai singur.
Mai mult ca sigur te-ai uitat si la Jupiter si la Marte prin ambele tale instrumente (ED-ul si Cass-ul).
Ai observat diferente in detaliile planetare (nu ma refer la marimea sau luminozitatea aparenta) in cele doua cazuri, proportionale cu diferenta de apertura dintre instrumente?
Daca nu, cum iti explici acest lucru?
Daca da, descrie in cateva cuvinte aceste diferente.

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 30 Iul 2012 15:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.


Ultima modificare efectuata de catre ursamajor la 30 Iul 2012 15:34, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10704



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Iul 2012 15:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
.. proportionale cu diferenta de apertura dintre instrumente?

Hehe, cuvantul cheie e asta.

Vizual n-am facut astfel de teste pt. ca nu am a doua montura sa le am la idemana pe ambele. Asa in seri diferite am observat insa n-am cautat diferente. Dar intre timp mi-am facut posibilitatea sa le pun pe ambele in paralel (luneta calare pe tub) pe montura. Am sa incerc niste comparatii la jupiter ca e favorabil in balconul cel mai afectat de turbulente ca sa testez si aspectul asta. N-am ocular bun cu focala scurta pt ED.

Pe de alta parte n-am nici o indoiala ca fotografic obtin rezultate mult mai bune cu cassul, insa intr-adevar "proportionalitatea" asta e greu de masurat. Totusi banui (sunt sigur) ca cu cat cresc apertura (fata de ed 80) detaliile apar dar intr-o masura logaritmica, se satureaza undeva la limita seeingului sau dupa ea dar nu cu mult (stackingul mai repara ceva).

Nu-i capcana. Ursa, aspectul e una. Intr-adevar la magnificatii mici detaliul pare mai bun, mai ferm, dar asta doar daca apare in ambele. Dar daca nu apare decat in unul dintre ele inseamna ca totusi exista o diferenta. Mai e si chestie de ochi antrenat, de aia nu m-as baga la astfel de teste ca nu ma pricep, prefer teste foto. Dar pentru asta ar trebui sa aduc ed-ul la focala apropiata de 4.4m, n-am deocamdata 5x, sper candva sa fac rost. Asa am pus mai devreme linkuri:
- http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...=270#76850
- http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...=330#78679

Citat:
Daca da, descrie in cateva cuvinte aceste diferente.

O sa am aplec mai mult asupra acestui aspect prin petrecerea la ocular a unui timp substantial mai mare, acum ca am si diagonala.

LE: incerc sa simulez: o poza medie cu cassul, resize sa fie de aceeasi dimensiune cu ed-ul. ghici ghicitoarea?

PS: cumpara careva un cass? il dau ieftin.



compare.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.91 kb
 Vizualizat:  de 3635 ori

compare.jpg




Ultima modificare efectuata de catre valy la 30 Iul 2012 17:05, modificat de 1 data in total
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5564

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Iul 2012 16:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cauza acestor capcane am amintit in posturile anterioare si de perceptie.
Sa lucram mai departe pe instrumentele lui valy: ED80 cu rezolutie teoretica de 120/80=1,5 secunde de arc si cass 200 cu rezolutie teoretica de 120/200=0,6 secunde de arc.
Asadar cass-ul ar trebui sa discearna teoretic detalii de 2,5x mai fine decat ED80.
Oare o face in practica???
Putem testa asta la grosismentul rezolvant (aprox egal cu raza obiectivului exprimata in mm) sau la un multiplu al acestuia pentru a nu forta ochiul la limita.
Un 2Gr sau 3Gr ar fi ok dupa mine.
Spor la observatii!

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4841

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 30 Iul 2012 20:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rezolutia teoretica se refera la diferentierea a doua stele (doua surse punctiforme pe un fond inchis).
La planete este altceva. Acolo conteaza mai mult contrastul.
Sus
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 30 Iul 2012 21:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vali, cred ca ar fi bine sa compari cele 2 instrumente la grosismente similare, care sa se incadreze in cei 2D ai lunetei ..... acolo poti face comparatiile corect. Acum daca tu vrei sa compari un Jupiter la 80X obtinut cu luneta, cu un Jupiter la 200x obtinut cu Cass-ul .... deja te departezi de fondul problemei.

La acelasi grosisment (asa cum spune si zoth) .... detaliile ar trebui sa fie de 2,5 ori mai bune datorita diferentelor de rezolutie, insa sunt convins ca nu vor fi aceste diferente ..... si ne intoarcem la seeing (sau alte probleme).

PS: eu nu vorbeam de comparatii ale unei lunete cu un SCT sau Newton decolimat ci spuneam de factorii care pot genera ca un reflector sa nu ajunga foarte usor in parametrii optimi de functionare

_________________
Marian Lucian ACHIM
SRCSTV - www.srcstv.ro
SARM - www.sarm.ro
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10704



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Iul 2012 21:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

achy1978 a scris:
Vali, cred ca ar fi bine sa compari cele 2 instrumente la grosismente similare, care sa se incadreze in cei 2D ai lunetei ..... acolo poti face comparatiile corect. Acum daca tu vrei sa compari un Jupiter la 80X obtinut cu luneta, cu un Jupiter la 200x obtinut cu Cass-ul .... deja te departezi de fondul problemei.

Zoth se refera la altceva, magnificatii diferite conform 2/3D al fiecarui instrument:
Citat:
Ai observat diferente in detaliile planetare (nu ma refer la marimea sau luminozitatea aparenta)
Inca nu-mi dau seama dar parca parca simt ce vrea sa zica: fiecare se duce la limita (2/3D) si vizual sa vezi 2.5 detalii mai multe la cel mai mare.

achy1978 a scris:

PS: eu nu vorbeam de comparatii ale unei lunete cu un SCT sau Newton decolimat ci spuneam de factorii care pot genera ca un reflector sa nu ajunga foarte usor in parametrii optimi de functionare
Stiu, dar e oarecum nedrept, daca in 20 min un dublet se raceste, evident un SC incapsulat nu, atunci dece sa le compari cand stii ca SC-ul e in suferinta. Fie compari un dublet neaclimatizat cu un SC neaclimatizat, fie le lasi pe toate sa se adapteze astfel incat sa ajunga la parametrii optimi si faci testul. Dar cand trebuie sa alegi unul sau altul trebuie sa fi constient de aspecte gen colimare sau aclimatizare.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5564

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Iul 2012 22:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ursamajor a scris:
E o capcană. O dimensiune aparentă mai mică, face ca detaliile să pară, aparent, mai bune. Văd mult mai clar și delimitate petele solare la 45x (dimensiune aparentă mai mică) decât la 90x, cu luneta 90/900, de pildă.


Te gandesti la o capcana de soricei?
Uite care-i treaba, intamplarea face ca acel 45x sa fie exact grosismentul rezolvant al lunetei tale, adica grosismentul la care ea furnizeaza detaliul maxim de care este capabila.
La un grosisment dublu (90x) vezi exact acelasi lucru doar ca labartat de doua ori mai mult, niciun detaliu in plus. Este firesc in aceste conditii ca imaginea sa nu mai para atat de bine definita.
Daca ai sa faci aceeasi experienta cu newtonianul ai sa observi probabil ca cea mai buna imagine este la 100x ( adica tot la grosismentul rezolvant, in caz de optica buna). Un grosisment mai mare va furniza o imagine mai mare dar fara niciun detaliu suplimentar.
Unii il numesc grosismentul de aur.

Dar poate orice instrument sa furnizeze detaliul corespunzator grosismentului de aur???

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 6 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact