Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180918_221510_039x.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225612
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Varsta Universului


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2463

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 15 Feb 2009 09:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prima afirmație este susținută intens de cea de a doua afirmație:
Citat:
eu cred că am fost destul de clar atunci cand v-am spus că procesele nu pot fi decât neliniare.

De ce?

Nimic mai simplu, pentru că o dezvoltare absolut liniară presupune deopotrivă și o precizie maximă în determinare. Precizia maximă în determinare presupune o cartografiere perfectă, adică o delimitare perfectă a procesului, fie că această delimitare este un punct, este perfect filară sau perfect planică.

Un proces perfect delimitat este un proces perfect izolat?

Evident că da.

Un proces perfect limitat poate fi observat din perspectiva unui mediu așa-zis extern?

Evident că un astfel de proces, un astfel de mediu ar fi considerat ca și neexistent pentru cei ce nu fac parte din el.

În lumea reală pot fi acceptate ca existente și lucrurile considerate ca și inexistente?

Evident că nu.

Procesele din lumea reală pot fi perfect delimitate, pot fi perfect liniare?

Evident că nu.

Ce fel de procese sunt procesele din așa-zisa lume reală?

Cu certitudine aceste procese sunt neliniare.

Cine nu este mulțumit de această banală demonstrație poate să emită alta mai simplă, oricum procesele din natură suferă unanim de "sindromul" nedeterminării.

Înainte de a se naște Universul era un punct, era un domeniu perfect limitat sau era un proces în desfășurare, un proces etern și deci nenăscut?
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Feb 2009 11:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Evident ca x nu e un argument.
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2463

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 15 Feb 2009 12:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dacă "x" există atunci este mai mult decât un argument.
Dacă "x" nu există atunci "x" este un simplu argument.
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Feb 2009 12:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca x exista, e cel mult o constatare. Dar trebuie demonstrat intai ca x exista inainte sa constati existenta lui. Sigur, pentru asta mai trebuie macar logica de la liceu...
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2463

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 15 Feb 2009 14:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule, să spunem că, prin absurd, x deja constatat nu va mai exista.
Cum acest x este însuși Universul, este limpede că nu va exista nimeni în afara sa care să îi ducă dorul, caz în care constatarea non-x este imposibil de făcut.
La fel de clar este și faptul că numai fiind parte (părtaș) al sistemului x, poți lua o decizie corectă, poți face o constatare.
Prin urmare, decizia de inexistență a lui x, neagă prezența noastră și implicit prezența constatării, adică a corectei evaluări.
În această situație vă dau un sfat domnule Blakut:
încetați în a mai fi părtinitor, încetați în a mai fi puternic subiectiv, încetați a mai "umbla cu cioara vopsită", logica este o simplă constatare fie că este de grădiniță, de liceu sau de așa-zis mediu academic.
Chiar și inexistența ca și informație confirmată are nevoie de un spațiu care să susține, ca să o transforme într-o afirmație adevărată.
De negarea negației ați auzit?
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Feb 2009 18:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tot ce ai spus mai sus nu are nici o legatura cu ce discutam inainte. Practic faci o greseala, cineva te corecteaza, apoi vii cu niste propozitii care nu contrazic ce ziceam noi mai devreme...
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2463

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 15 Feb 2009 20:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Blakut, la mijloc nu este vorba de nici o necunoscută, existența eternă a Universului este o constatare extrem de evidentă.
Special pentru tine:
Să spunem din nou că la un moment oarecare Universul nu a existat. Să mai spunem că la un moment oarecare (ulterior primului moment și din n motive) ceva asemănător Universului a început să își facă apariția (expansionist desigur), ca și când dintr-un punct oarecare curge spre n zări minunăția de spațiu fizic.
Această ilogică facere a lumii poate fi redusă simplist la următoarele două ipotetice imagini:
1. Universul începe de la un punct și se extinde relativ simetric spre toate directiile (caz în care putem presupune că în mod cert există cel puțin un punct fix, un reper fizic fix în interiorul Universului);
2. Dezvoltarea are loc asimetric, punctul mai sus amintit fiind cu siguranță la periferia Universului, dar aparținând acestuia.
Întrebare:
În ce măsură acest reper eminamente fix ar putea fi detectat?
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Feb 2009 20:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Raspunsul e ca acel punct nu e asa cum il vezi tu, deci nu e fix. Aceeasi greseala o fac toti: au impresia ca Big-Bang a fost inauntrul universului, cand BB a fost Universul.

Daca umlfu un balon, si tu stai pe suprafata, si suprafata iti e univers, cand balonul e umflat, unde e punctul fix, pe suprafata?


Ba pot spune eu alta chestie, universul cu tot ce e in el a aparut saptamana trecuta. Iar o propozitie pe care nu o poti contrazice... desigur, eu trebuie sa demonstrez ce afirm, daca as afirma cu adevarat asa ceva.

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Daklor
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Feb 2009
Mesaje: 77



Localitate: Romania

MesajTrimis: 15 Feb 2009 20:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In ce masura se poate dovedi ca existența eternă a Universului este o constatare extrem de evidentă?

Daca ar fi asa, nu ar invalida ideea de Big Bang?
Ceea ce este etern nu are dece sa se nasca.

Deci eu va propun sa lasam sofismele deoaprte si sa discutam pe fapte, nu pe filozofii, nu de alta, dar discutia este extrem de interesanta!

P.S. Domnule Iacob, ar trebui sa stiti ca nimic nu este etern, in universul aesta. Totul este intr-o schimbare continua.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2463

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 16 Feb 2009 10:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Într-o eternă schimbare (ceea ce nu trebuie confundat cu nașterea, sau dacă doriți într-o eternă renaștere) și ăsta este un fapt demn de luat în seamă.
Citat:
Raspunsul e ca acel punct nu e asa cum il vezi tu, deci nu e fix. Aceeasi greseala o fac toti: au impresia ca Big-Bang a fost inauntrul universului, cand BB a fost Universul.

BB-ul este încă Universul, iar Universul nu a fost și nu va fi niciodată de dimensiunea unui punct (asemănător nimicului să zicem).
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Feb 2009 11:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
ar Universul nu a fost ºi nu va fi niciodatã de dimensiunea unui punct


Pt ca zici tu? Very Happy

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Feb 2009 18:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Isi da si omul cu parerea asa ... ca la o halba de bere Confused Ce, n-are voie Rolling Eyes Traim intr-o democratie si toti avem dreptul sa ne dam cu parerea Sad Ce daca subiectul e de fizica fundamentala, de cosmologie sau de filozofie si daca habar nu avem de niciuna din astea. Zicem si noi ceva. Sa mai treaca timpul Wink
Sus
vvlad
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Ian 2009
Mesaje: 42

Motto: "Astrologers used to believe that Man's destiny is controlled by the stars. But one day it may come to pass that the stars' destiny is controlled by Man."

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 17 Feb 2009 09:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca tot suntem la o halba de bere, ia uite ce film am vazut eu aseara: "Myth of the Big Bang: The Universe is Infinite & Eternal " http://www.youtube.com/watch?v=nl3Uj2UJjPA...p;index=13

Mi s-a parut un punct de vedere interesant, si cum nu am foarte multe cunostinte in domeniu, chiar credibil.
Cel putin cred ca pentru omul mediocru (suna mai bine in engleza "average man") este un film convingator.
Daca aveti timp sa il urmariti, astept comentarii de specialitate.

_________________
www.psychedelicglass.com
www.nastereprinhipnoza.ro
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Feb 2009 09:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Autorul filmului, Rhawn Joseph e un biolog/neurolog Confused (cam asa ceva). Habar n-are de fizica, astronomie sau astrofizica. E in schimb indoctrinat religios. Ar fi trebuit sa-ti dea imediat de gandit faptul ca sustine ca la baza teoriei Big Bang sta ... Charle Darwin Very Happy Ca multi altii ca el, se bazeaza pe faptul ca astrofizicenii au mai multe teorii care incearca sa explice nasterea Universului ceea ce inseamna, dupa unii zanatici, ca se poate spune orice. Nu se poate spune orice! Exista cateva fapte care au fost constatate observational si o teorie care nu include aceste observatii e nula. Unul din aceste fapte este radiatia de fond de 3 grade Kelvin altul este deplasarea spre rosu. Faptul ca astrofizicenii au diverse variante care explica aceste observatii nu inseamna ca se pot spune orice prostii.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2463

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 17 Feb 2009 09:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Pt ca zici tu?

Doamne ferește, eu zic ce zice cea mai elementară logică cu putință, dacă lucrurile ar sta altfel, acele lucruri ar trebui să se autoconfirme, adică să fie o informație perfect verificabilă, adică o informație susținută de un suport.
În aceste condiții, este la mintea cocoșului că într-un spațiu cu volum zero nu poate fi memorată o informație. Dacă într-un spațiu cu volum zero ar putea fi memorată o informație, atunci s-ar putea trage lesne concluzia că într-un spațiu cu volum zero ar putea fi memorate un număr nelimitat de informații, ori infinit nu este număr.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact