Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Cu_luneta_spre_luna_6.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225557
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Compromis


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1320




MesajTrimis: 02 Dec 2011 12:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

theogon a scris:
Am constatat însă o diminuare a luminozității, firească aș zice, ceea ce face mai greu perceptibile obiectele de cer profund.

Asta vreau sa evit, si cred ca aici sta mai bine un binoclu cu obiective de 100mm. Poate nu m-am facut eu bine inteles, dar ce-mi doresc este un instrument cu care pot scana cerul la puteri de marire mai mari decat un binoclu obisnuit. Pentru planete si Luna am deja o luneta destul de bunisoara.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1320




MesajTrimis: 02 Dec 2011 12:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si apropo, ca vad mare bataie pe observatiile solare, cu binoclul amintit de mine si cu filtre adecvate pe cele doua obiective de 100mm se pot face in conditii bune astfel de observatii?
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 02 Dec 2011 16:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luna am privit-o cu două oculare cu focala de 12,5 mm și un barlow de 1,25X la 270X. Arăta, după cum am mai spus, superb. (Există în psihiatrie un remediu: selenoterapia. E bun un tratament din ăsta și pentru noi). Pot merge pe la 360-400X - depinde de seeing. Cu un ocular de 5 mm obții 540X, dar este puțin mult, deși imaginea este încă acceptabilă. Pentru planete un avi cu un barlow de 2 X și o cameră isprăvită scoate lucruri interesante (vezi o imagine făcută de Horatius cu acest set up la Jupiter).
PS regret dezacordul din postul anterior cât și ț apărut în loc de ș. Mai adoarme și bunul Homer câteodată...

_________________
mihai
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 02 Dec 2011 16:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

theogon a scris:
...
Dar, avâd doi receptori, (două lunete, sau două telescoape) cantitatea de lumină (informație) colectată crește proporțional cu mărirea suprafeței obiectivului (practic D x radical din 2).
Acesta este motivul pentru care imaginea dată de binoclu era mai spectaculoasă decât imaginea obținută prin căutător.
În plus, sînt două retine, deci se dublează și suprafața receptorului biologic.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 02 Dec 2011 19:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Întotdeauna compromisul generează frustrări. Un binoclu mare e greu ca naiba, te obosește repede și nici nu produce imagini ca un instrument mai mare (să zicem cu apertura peste 180-200 mm).
Deci ai achiziționat un instrument greu căruia nu-i poți folosi lamaxim atuul, care este tocmai greutatea mică.
Cred că un binoclu bun 10X50 sau pe acolo este suficient. Mai departe un newton de 250 sau mai versatil un SC de 8' (are numai 5,6 kg!) oculare bune și binocular plus evident o montură te vor ține ocupat multă vreme.
Despre binoculare s-a mai scris pe forum însă nu foarte des pentru că sunt puțini care își pot permite să achiziționeze unul. Am profitat de faptul că Horatius mai scoate la bătaie căte un echipament pe care îl poți testa fără să îl plătești. Asta te împiedică să te uiți la poze pe net și să visezi una și să te trezești la achiziționare că de fapt ți-ai fi dorit alceva.
Imaginile furnizate de binocular pentru Lună și planete sunt memorabile și am vrut ca acest lucru sa fie cunoscut

_________________
mihai
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 02 Dec 2011 23:33 Download mesaj
Titlul subiectului: ...
Raspunde cu citat (quote)

Se pare ca la binocluri se observa un efect acumulativ de lumina ale celor doua lentile (stack-uirea mentionata mai sus). Deci teoretic un binoclu de 100mm capteaza o lumina comparabila cu cea captata de telescop de 200mm la aceeasi focala.

Si inca ceva legat de efectul 3D mentionat mai sus (aici ma refer la o marire de 15x in cazul BTC-ului meu) : nu stiu daca ati observat dar daca privesti Luna pe un cer curat, efectul e bidimensional. Daca in schimb exista si un 'trafic' usor de nori interpus, efectul 3D este destul de sesizabil, as putea sa adaug, chiar spectaculos. Practic Luna si norii se ajuta reciproc in realizarea unei paralaxe aparente necesare efectului 3D. Recomand pentru o sedinta de selenoterapie maxima. Smile

Este acelasi efect ca si la gif-urile animate 3D in genul:

http://thedogpaddler.com/EmailNewsletters/...Plunge.gif
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5562

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Dec 2011 08:28 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: ...
Raspunde cu citat (quote)

starbuck a scris:
Se pare ca la binocluri se observa un efect acumulativ de lumina ale celor doua lentile (stack-uirea mentionata mai sus). Deci teoretic un binoclu de 100mm capteaza o lumina comparabila cu cea captata de telescop de 200mm la aceeasi focala.


Pai nu se pare, ... chiar exista un efect cumulativ de lumina in cazul binoclului, marimea lui fiind data de relatia scrisa de theogon mai sus (D x radical din 2).
Astfel un binoclu cu tuburi de 100mm va strange tot atata lumina cat un telescop de 141mm.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 03 Dec 2011 16:19 Download mesaj
Titlul subiectului: ...
Raspunde cu citat (quote)

Zoth, voiam sa spun "se pare ca intr-adevar",..sorry... asta ca raspuns la ce spunea theogon mai sus de comparatia cu un telescop de 200mm. Si ca prim criteriu am mentionat lumina.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2692

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 03 Dec 2011 21:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O solutie relativ ieftina la problema pusa in acest topic ar consta in achizitionarea a doua spottingscope de o calitate satisfacatoare si montarea lor in paralel.

Trebuie insa ca cele doua ochiane sa aiba axele de intrare si iesire paralele , deci redresoare porro , cu focalizare prin miscarea prismei obiectivului.
Cele doua corpuri fiind asezate cu prismele cat mai apropiate intre ele , deci cu obiectivele cat mai distantate , fac foarte usor reglajul simultan de focus prin simpla atasare a unei curele dintate intre cele doua suruburi de reglaj , aflate deja paralele , unul langa celelalt la vreo 4-5 cm.
Cred ca se pot folosi chiar si roti dintate , cea din mijloc putand fi prinsa chiar de axul ce aliniaza ansamblul.

Ce nu-mi place , sunt ocularele cu zoom cu care vin dotate majoritatea sculelor de acest fel. In schimb , si reglajul lor poate fi facut simultan la fel de usor. Cred ca nici nu mai e nevoie de detalii pentru asta.

Din pacate , euforia privitului in sus si axele in-out paralele , vor intepeni gaturile celor 'furati' de privelistea binoculara la 50, 80 sau 100x.

Undeva intr-o carte de a lui Dodoc , se face referire la o asa zisa sarniera optica , un fel de prisma zenitala cu unghi reglabil. E o chestie grozava pe care eu nu am vazut-o la nici un dispozitiv mono sau binocular.

catalin.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9077

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Dec 2011 22:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La sictirul cu care se produc elementele optice mici in singura tara care mai are facilitati de productie (ceilalti toti ''este dileri,consultanti,rezidenti si reprezentanti'' tragandu-si un sir interminabil de tzepe),cine garanteaza ca obiectivele celor doua spottingscopuri au diferente de focal mai mici de 1%?
Pe un alt forum,un amator a dorit sa schimbe un obiectiv de luneta si a comandat aceeasi piesa ,la acelasi dealer.A costat tot ca si prima,poarta acelasi nume si simbol ,a venit la termenul promis ...doar ca nu mai incape in montura.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5562

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Dec 2011 10:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
...doar ca nu mai incape in montura.
...cine garanteaza ca obiectivele celor doua spottingscopuri au diferente de focal mai mici de 1%?


Ambele probleme sunt rezolvabile cu putina bunavointa Smile
La prima e nevoie de luat de un mic span din celula si gata.
A doua se poate rezolva de exemplu prin metoda aplicata de Dan Chaffee care si-a slefuit singur obiectivele simplete de 50mm f/68 pentru binocular si care nu au iesit perfect cu aceeasi focala.
Metoda se poate vedea in imaginea de mai jos:



Adaptare obiective.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  49.73 kb
 Vizualizat:  de 5543 ori

Adaptare obiective.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9077

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 04 Dec 2011 18:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De acord,cum lentilele lui Chaffee au peste 3 metri focal,diferenta care se vede este undeva pe la un procent, egal aici cu 3.4 cm.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1320




MesajTrimis: 20 Dec 2011 19:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zarurile au fost aruncate! Sa vedem daca va iesi dubla sau nu. Ma refer la vederea binoculara. Smile
Ca tot am inceput cu ,,Z”, ce spune ZENDOW e foarte incurajator, ca sa nu mai spun ca numele de botez al instrumentului incepe tot cu Z!
Sus
ZENDOW
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2010
Mesaje: 476

Motto: Analfabetii au avantajul ca nu fac greseli de ortografie.

Localitate: TG.JIU

MesajTrimis: 20 Dec 2011 23:52 Download mesaj
Titlul subiectului: cOMPROMIS
Raspunde cu citat (quote)

Eu am relatat o sedinta de vizual cu TS 20x80 Triplet semiapo(Ce am vazut aseara?) si incantarea mea venea nu atat din calitatea binoclului cat mai ales din comoditatea observarii binoculare dublata de folosirea monturii paralelogram care cel putin pentru binoclul meu de 3,200 kg s-a comportat impecabil.

Acest binoclu ,20x80 triplet cu prisme bak4,la observarea terestra pare sa aiba destule aberatii cromatice mai multe decat un Revue 10x50 de exemplu(care are prisme bak7), dar are campul mai plat si e destul de luminos pentru observatii DSO unde aberatiile cromatice nu se observa.Desi in ultima vreme datorita vremii nu am prea avut observatii iar la aceasta ultima sedinta nu am privit prin alt telescop senzatia mea a fost una de relaxare in fata unor imagini binoculare dublate si de un cer destul de negru. Montura mi-a permis sa privesc destul de comod la obiecte suficient de ridicate , dar e clar ca un binoclu la 90 de grade sporeste confortul!

Cred insa ca 1000EUR pentru un binoclu este cam mult, avand in vedere ca experimentul meu nu a costat nici 200EUR, iar monstrul de 7-8 Kg va ridica multe probleme , nu atat la transport, cat mai ales la utilizare . O montura care sa te satisfaca cred ca aduce costuri suplimentare importante pentru ca paralelogramul meu nu ar rezista la asemenea povara.

_________________
NDan
ED100 APO ,CG5-GT, binoclu Karl Zeiss Jena 10x50W Jenoptem
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1320




MesajTrimis: 21 Dec 2011 00:30 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: cOMPROMIS
Raspunde cu citat (quote)

ZENDOW a scris:
.... Imaginile oferite de binoclu au fost o incantare , unghiul de peste 3 grade fiind excelent pentru campuri de stele , roiuri si chiar Nebuloasa din Orion . Privirea binoculara este mai odihnitoare si te lasa sa te bucuri mai mult timp de nestematele cerului.....


La vorbele astea ma refeream, nu neaparat la tipul monturii, cu toate ca aduce un avantaj si ea in cazul tau.
Cat despre pret, nu orice cifra afisata trebuie si achitata in aceeasi forma. E mult, asa e, dar pentru un vis se merita sa faci odata in viata un sacrificiu. Pana la urma sunt doua lunete de 100mm acolo. Iar daca stau bine sa socotesc as fi avut de mult un astfel de instrument daca nu as fi trecut prin asa-numitele instrumente de incepatori. Banii pierduti prin revanzare nu sunt chiar asa putini daca te tii de sportul asta, si sunt ceva colegi pe forum care au fost mult mai activi ca mine in privinta asta! Eu nu cred in instrumente de incepatori.. Cel mult se poate departaja intre cei pe care i-a prins microbul definitiv si cei ce renunta dupa putin timp. E ca si cum ai spune ca toti incepatorii care si-au luat permisul de conducere trebuie sa-si cumpere doar Logan, si numai experimentatii BMW X6.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact