Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
north_america_original.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225622
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce telescop portabil mi s-ar potrivi? Multumesc!


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Aug 2006 11:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Adevarul este ca sunt mult prea la inceput ca sa-mi permit sa -mi fac singur kituri din montura+tub. De-asta intrebarile mele sunt de fapt legate de -sa zicem -kituri montura + tub + goto (ma rog...).

Stiu ca sunt enervant cu colimarea aia, dar oricit ar fi de simpla, la newtoniene -din cate stiu si sa fiu corectat daca gresesc- ea se face la practic la fiecare observatie (deplasare, in cazul meu). Este o problema in plus si totushi un timp consumat (10 min/deplasare x -sa zicem -25 de deplasara (adica 1/2 din WE anulae= 250 minute + sa zicem aceeasi rata de observare de pe bloc Laughing =250 minute; Total 500 minute, adica aproape 10 ore). La asta se adauga piesele in miscare ale aparatului - uzura. Plus preocuparea mea....

La partea de montura, sigur ca o ecuatoriala ar fi fost excelenta (fusese de altfel prima mea idee). Dar e clar ca e grea la perfomangte acceptabile. Daca ea e grea, atunci shi trepiedul e greu.

La partea de electronica/goto nu vreau sa renubnt, pentru ca ea ma va invata ce si cum cu observatiile astronomice....

Nici la apertura nu vreau sa exagerez, pentru ca diferentele sunt totushi mici -chiar si in cazul fotografiilor.

Cineva imi spunea pe ac forum (parca dragon -scuze daca gresesc) un lucru foarte intelelept: sa nu astept sa vad prin nici un telescop de amatori ceea ce vad in pozele de la NASA (interpretare mea libera a postului respectiv....).

Sub 5" insa limitarile sunt mari (din cauza depdendentei cantitatii de liumina de patratul rqzei -daca am priceput eu bione principiul- progresia razelor e aritmertica, in timp ce cant de lumina e geometrica.

Adica , pe scurt spus- fiabilitatea si greutatea redusa sunt in cazul meu preponderente fata de apertura si convenienta in urmarire (ce mi-ar fi dat o montura ecuatoriala).

Am revenit cu ac precizari, pentru ca am observat ca e important sa stii ce insemana pentru fiecare individ in parte un astfel de instrument - explicatiile pe larg mi se pare ca sunt o conditie pentru a obtine sfaturi foarte bune.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 19 Aug 2006 12:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
cu colimarea aia


de multe ori se exagereaza "problema" de colimat. Nici un Newton nu trebue sa fie colimat dupa fiecare "plimbare" si nici Mak sau SC nu trebuesc fie colimate, DACA au mecanica buna facuta. Sigur ca se intimpla vreo data ca se loveste instrumentul sau cade jos, atunci POATE ar trebuii justat, dar asta nu se intimpla fiecare zi.

Citat:
La partea de electronica/goto nu vreau sa renunt, pentru ca ea ma va invata ce si cum cu observatiile astronomice....

La partea asta nu-ti ramine nici o alta posibilitate a cumpara o montura GOTO ori alt-azimut sau paralactic. Si una si alta trebue sa o cari. Si una si alta cintareste ceva, singurele diferentii intre aceste monturi tip la cintarire este ca aia paralactica TREBUE sa ai contragreutati, si aia alt/azimut nu.
Pentru folos in viitor o sa vezi ca daca o sa cumperi una alt/az o sa plangi, cind est mai "desvoltat" astronomic si vrei sa faci poze.

Citat:
Adica , pe scurt spus- fiabilitatea si greutatea redusa sunt in cazul meu preponderente fata de apertura si convenienta in urmarire (ce mi-ar fi dat o montura ecuatoriala).


Undeva trebue sa faci sacrifici. Eu am avut aici o montura Celestron GT pe care am incercat-o cu un Mak Synta 102, care a lucrat foarte bine. Am pus si un Mak LOMO Astele 133,5 unde deja montura incepea sa "strige".

Asa ca la o montura alt/az trebue sa fii atent sa nu pui un instrument prea greu pe ea, atunci numai ai aceste rezolve care le astepti.

Mai ramane de zis, ca aceasta montura Celestron GT este foarte zgomotaroaza, nu cumva cind lucrezi cu ea pe balcon, sa-ti vina vecinii sa te roage sa terrmini galagia Cool



As133,5CGT.jpg
 Descriere:
Celestron GT mount cu Astele Mak 133,5
 Marime fisier:  48.61 kb
 Vizualizat:  de 5316 ori

As133,5CGT.jpg



SyM102CGT.jpg
 Descriere:
Celestron GT mount cu Synta Mak 102
 Marime fisier:  44.42 kb
 Vizualizat:  de 5316 ori

SyM102CGT.jpg



_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 19 Aug 2006 14:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faci prea mult caz de colimarea aia. Chiar nu e asa problematica precum pare. Nu trebuie sa colimzi un Newton la fiecare iesire. Evident, daca e bine construit.
Zici tu ca goto o sa te invete care-i treaba cu observatiile astronomice... Eu zic ca e tocmai invers. Pentru un incepator goto ar fi de evitat. De ce zic asta.. unde mai e farmecul observatiilor daca nu stai sa-ti cauti obiectul pe care vrei sa-l vezi. Asa inveti cerul cel mai bine.. cautand tu singurel obiectele. Ca daca apasam 2 butoane si gata nu mai stim ce-i aia star-hopping, ce inseamna sa identifici stea cu stea dupa o harta..
Sincer sa fiu, eu nu mi-as dori un instrument goto pentru observatii generale. Pentru ca m-as simti ca la televizor. Un goto este intr-adevar util daca ai un program de observatii in care vrei sa urmaresti mai multe obiecte de acelasi fel, daca urmaresti sa faci observatii in mod stiintific, sa zic asa. De exemplu daca observi stele variabile sau stele duble. Vei avea un randament mult mai mare folosind o montura cu goto pentru ca nu mai trebuie sa stai mereu sa cauti obiectul (care in cazul stelelor variabile poate fi destul de dificil).
Pentru observatii deep-sky in schimb, asta e cea mai mare placere: gasirea obiectului.. si ai sa vezi ca daca gasesti un obiect singurel de cateva ori o sa ai impresia ca ai stiut de cand esti ca el se afla acolo.
In fine.. poate sa fie si o chestie de alegere personala.
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Aug 2006 15:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, o sa incerc sa ma chinui singur cu gasirea obiectelor.

Problema e cum ma verific daca am facut bine ce-am facut? De-aia mi se pare buna goto. Nu ca sa stau ca la televizot si s-o pun pe ea sa gaseasca ce vreau eu. Aici ai perfecta dreptate ca ar fi o prostie.

Dar cum altfel ma verific?

In afara de astrofoto, since nu stiu ce mai pierd la azimutala vs. ecuatoriala. Adica- chiar nu stiu. Mi se pare ca voi castiga in sensul ca pot face foto terestere si cu o dimensiune de 5", unghiul poate imi va permite shi ceva foto terestre interesante. Poate. Nu stiu, shi nici refereinte n-am gasit.

Meade ala de 90 montat pe etx pare sa fie OK si pentru foto terestra. Asha o fi?
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 19 Aug 2006 15:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

stelaru a scris:
Da, o sa incerc sa ma chinui singur cu gasirea obiectelor.

Problema e cum ma verific daca am facut bine ce-am facut? De-aia mi se pare buna goto. Nu ca sa stau ca la televizot si s-o pun pe ea sa gaseasca ce vreau eu. Aici ai perfecta dreptate ca ar fi o prostie.

Dar cum altfel ma verific?

In afara de astrofoto, since nu stiu ce mai pierd la azimutala vs. ecuatoriala. Adica- chiar nu stiu. Mi se pare ca voi castiga in sensul ca pot face foto terestere si cu o dimensiune de 5", unghiul poate imi va permite shi ceva foto terestre interesante. Poate. Nu stiu, shi nici refereinte n-am gasit.

Meade ala de 90 montat pe etx pare sa fie OK si pentru foto terestra. Asha o fi?


Pentru foto terestrice nu trebue nici un fel de montura, un treipied ajunge.
Daca acum merge posibilitatea astro-fotografii in spate, atunci ajunge o montura alt/az. Vizual este ok, fotografic ajunge pentru timpi scurti de a loa imaginea.
Pentru a invata la cer, chiar daca montura are GOTO, nu trebue folosita acest punct, si daca se cauta ceva indeferent care e greu de gasit, se poate pune cu GOTO. Asa ca si punctul de vedere a invata cerul se poate face.

MEADE ETX 90 are o montura alt/az cu GOTO, are 90 mm apertura, si desigur se poate uza fotografic teresc. Dar asta merge cu fiecare montura, ori alt/az, ori paralactic, ori dobson. Terestric ajunge cum am spus deja, un treipied.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 19 Aug 2006 16:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Da, o sa incerc sa ma chinui singur cu gasirea obiectelor.


Daca vrei sa te chinui singur cu gasirea obiectelor nu ai nevoie de goto.

Citat:
Problema e cum ma verific daca am facut bine ce-am facut? De-aia mi se pare buna goto. Nu ca sa stau ca la televizot si s-o pun pe ea sa gaseasca ce vreau eu. Aici ai perfecta dreptate ca ar fi o prostie.

Te poti verifica folosind un atlas stelar fie pe hartie, fie in forma electronica (planetariu, sunt multe programe gratuite foarte bune).

Citat:
In afara de astrofoto, since nu stiu ce mai pierd la azimutala vs. ecuatoriala. Adica- chiar nu stiu. Mi se pare ca voi castiga in sensul ca pot face foto terestere si cu o dimensiune de 5", unghiul poate imi va permite shi ceva foto terestre interesante. Poate. Nu stiu, shi nici refereinte n-am gasit.


Daca vrei astrofoto ai nevoie de o montura ecuatoriala motorizata pe ambele axe. Daca nu mai vrei goto, atunci poti lua o montura EQ3-2 si un set de motoare pe axele RA si DEC, iar aceasta montura e suficient de solida pentru un Mak de 5".

Unghiul vizual aparent al unui Mak sau SCT este mic, sub un grad. Va fi mai greu sa te orientezi cu el pe bolta cereasca datorita acestui camp vizual mic.

Orice telescop poate fi folosit pentru fotografie terestra. Din acest motiv eu iti sugerez sa te concentrezi asupra astronomiei.

Citat:
Meade ala de 90 montat pe etx pare sa fie OK si pentru foto terestra. Asha o fi?


Iti mai scriu o data ce am scris mai sus: Cumpara cel mai mare instrument pe care ti-l permiti si care intra in criteriile tale de portabilitate, goto si tot ce mai vrei.

Sfatul meu: pentru tine ar merge un Mak de 5" sau un SCT de 6" pe o montura AltAz cu GOTO sau ecuatoriala doar cu motoare de urmarire.

Eu in situatia ta, un instrument portabil, as lua:
- un Mak de 5" sau 6" de la Synta pe EQ3-2, respectiv EQ5 daca nu te intereseaza GOTO sau pe un ASGT, LXD75 sau HEQ5 pentru GOTO (montura HEQ5 are in jur de 22kg, deci nu va fi asa portabila).
- un SCT de 6" de la Celestron pe montura Nextar sau pe o montura ecuatoriala ASGT.

Si inca ceva: nu uita sa mai opresti vreo 100-200 euro pentru accesorii: Barlow 2X, cateva oculare, eventual o oglinda diagonala mai buna, niste filtre poate.

Si cu asta eu ma opresc din sfaturi. Consider ca ai primit, cel putin din partea mea, cele mai bune sfaturi in conditiile propuse de tine. Tot ce iti ramane sa faci e sa te decizi si sa pui o comanda la unul din magazinele din Romania sau din alte tari.
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Aug 2006 17:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok -oricum sunt la 4 pagini -limita mea.

Multumesc mult tutoror!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4

Download topic
Pagina 4 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact