Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna1-21.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225646
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

viata


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
ARMANDO
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2006
Mesaje: 117



Localitate: BUCHAREST

MesajTrimis: 03 Iun 2006 22:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Iacob.... face-ti o treaba excelenta...ma mai incurc undeori cand incerc sa-mi dau seama despre ce vorbiti dar in mare inteleg...
Rspectele mele Wink se vede munca unde e facuta cu pasiune si multa perseverenta

_________________
Traiesc sa fac cat mai multe lucruri frumoase...vreau sa impart totul cu voi Wink
Armando
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 04 Iun 2006 00:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma distreaza foarte tare ca pe subiecte de genul asta si alte subiecte limita se incing discutii de pagini intregi pe cand discutiile legate de observatii astronomice se sting destul de repede. Mai putin ne povesteste lumea de cum a observat o stea variabila, un curent meteoric sau orice altceva, mai putin intreaba lumea cum sa fac chestia x.. dar cand vine vorba de subiecte de-astea impalpabile hop! apar multe voci.. o fi bine? o fi rau? asta am constatat-o si in alte liste de discutii/forumuri legate de astronomie, nu doar aici...
Sus
ARMANDO
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2006
Mesaje: 117



Localitate: BUCHAREST

MesajTrimis: 04 Iun 2006 10:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pai eu cred ca daca vine vorba de un subiect despre care nu stim exact totul fiecare vrea sa-si spuna parerea si sa vada si parerea celorlalti....e interesant Smile

cu cat e subiectul mai profund cu atat devii mai interesat

_________________
Traiesc sa fac cat mai multe lucruri frumoase...vreau sa impart totul cu voi Wink
Armando
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Iun 2006 10:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai degraba e un subiect accesibil, fiind foarte vag oricine poate sa speculeze fara sa se streseze prea mult daca ce zice are vreo baza stiintifica.
Apropo de asta uitati un articol interesant:
" Mysterious red cells might be aliens
By Jebediah Reed
Popular Science
Friday, June 2, 2006; Posted: 12:36 p.m. EDT (16:36 GMT)

Scientists have yet to identify these unusual red particles.
(PopSci.comexternal link) -- As bizarre as it may seem, the sample jars brimming with cloudy, reddish rainwater in Godfrey Louis's laboratory in southern India may hold, well, aliens. "

http://www.cnn.com/2006/TECH/science/06/02/red.rain/index.html

_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5565

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Iun 2006 15:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Haideti sa fim sinceri si sa nu ne ascundem dupa deget. Alex, faptul despre care vorbesti nu te distreaza foarte tare ci mai degraba te intriga putin. de ce se intampla asa? trebuie sa recunoasteti ca fiecare nou membru din forum este intampinat la inceput cu oarecare ostilitate, imi aduc aminte ca la inceput cand am vrut si eu sa-mi exprim o parere in privinta unui instrument astronomic am fost catalogat imediat drept "neofit". nici o suparare in asta, poate omul care a spus-o avea dreptate, dar cred ca era mai constructiv sa explice unde gresesc, nu sa ma bombardeze cu epitete. la fel au patit-o si altii, poate meritat sau nu.
se vede asadar ca e mai usor sa fii distructiv decat constructiv.
sa mai acceptam o realitate : numarul membrilor care se poate vedea pe pagina de start a forumului e impresionant, la ora actuala sunt 175 membri, dar oare cati dintre ei sunt activi? ati avut vreodata curiozitatea sa dati o ordonare in lista membrilor dupa activitate? va spun eu, cu ingaduinta gasim vreo 30 de membri activi. apoi, din membrii activi, cati oare fac practic observatii astronomice? nu stiu daca putem numara 10 membri!
pacat totusi ca si cei 10 practicieni nu sunt foarte prietenosi si deschisi cu incepatorii. aveti bunatatea si recititi topicul deschis in sectiunea de observatii care se intituleaza : orientare pe cer. am propus acolo un curs interactiv pentru cei ce vor initiere in practica observationala si in loc de raspuns am primit un pumn in gura. cum sa mai insisti? cum sa continui un dialog in maniera asta? reactia fireasca si civilizata e sa te retragi.
care e rezultatul? ce a iesit din acel topic? un mare nimic, pozitia constelatiilor o gasesti in orice carte de popularizare a astronomiei.
mai mult de atat, am deschis un topic nou despre fotografia astronomica pentru incepatori, nimeni nu a avut rabdarea sa explice cum se pleaca la drum, am fost chiar acuzat ca deturnez sensul topicului pentru ca raportam unele lucruri la perceptia ochiului, pe care fie spus o consider inca o referinta in acest drum. toata tehnologia dezvoltata in timp care are legatura cu imaginea a tinut cont de acest lucru, voi mai putin.
am vrut apoi sa discutam despre articolul vostru din PM, oamenii au cerut de la tine Alex o sinteza pentru a fi in cunostinta de cauza, o mai asteptam si azi dupa mai bine de 2 saptamani....
cred pana la urma ca poticnelile in discutiile despre aspectele practice din domeniul astronomiei sunt datorate cumva si ermetismului practicat de voi cei mai avansati. poate ca ar fi fost bine sa intitulati forumul acesta ca pe un forum al celor avansati in astronomie cu interdictia specificata clar incepatorilor.
cateva cuvinte si pentru bakunin : subiectul ce dezbate viata nu mi se pare atat de accesibil precum spui, este intradevar foarte vast, dar pe departe facil. viata din punct de vedere stiintific nu a putut fi definita pana la ora actuala cu toate ca studii s-au facut cat incape. si apoi daca e asa facil subiectul de ce nu vorbesc decat o mana de oameni despre el?

sincer nu vreau sa se nasca din acest post o polemica, nu cred ca ar fi utila, poate putina cugetare asupra unui lucru de care multi se feresc sa-l recunoasca.
ca nou membru al acestui forum astept sa vad cine arunca primul piatra...
Sus
ARMANDO
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2006
Mesaje: 117



Localitate: BUCHAREST

MesajTrimis: 04 Iun 2006 21:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sincer zircon...si mie mi s-a intamplat la fel am incercat sa le spun sa nu ma mai critice ... asa a fost la inceput...dar mi-am dat seama ca inainte sa fac ceva trebuie sa studiez mai bine situatia....m-am implicat in ajutor pe site si am inceput usor usor sa ma adaptez....eu cred ca pentru un incepator este un pas inainte ce fac ei .... vor sa vada daca dupa ce primesti un pumn in gura poti sa te ridici de jos....si eu nu i-am bagat in seama am continuat usor usor pana am reusit sa imi corectez greselile...Nu iti trebuie decat ambitie curaj si perseverenta....Wink. Icearca sa te implici in lucruri pe care nu le stii ca asa inveti chiar daca gresesti..ce daca rad de tine...pe mine unul ma ambitioneaza cand rade cineva de mine; imi demonstreaza ca pot mai mult si ca sunt doar la inceput...trebuie doar sa trec niste hopuri...

Wink Multumesc pentru cele 3 min acordate Wink

_________________
Traiesc sa fac cat mai multe lucruri frumoase...vreau sa impart totul cu voi Wink
Armando
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2465

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 05 Iun 2006 10:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Armando, viitorul este al celor ce indraznesc, iar tu slava Domnului…
Sus
ARMANDO
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2006
Mesaje: 117



Localitate: BUCHAREST

MesajTrimis: 05 Iun 2006 14:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iar eu ce?...spunneti tot ca nu ma supar accept adevarul asa cum este nu are rost sa va ascundeti dupa 3 puncte
_________________
Traiesc sa fac cat mai multe lucruri frumoase...vreau sa impart totul cu voi Wink
Armando
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2465

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 05 Iun 2006 14:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ne este de rau, este de bine. Eu am mare incredere in cei tineri, dotati si deschisi la nou, iar tu ai toate aceste calitati. Voi nu sunteti inca cramponati in mentalitati, iar fizica inca nu este atat de asezata precum o cred unii.
Sus
ARMANDO
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2006
Mesaje: 117



Localitate: BUCHAREST

MesajTrimis: 07 Iun 2006 17:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc...apreciez asta Smile
_________________
Traiesc sa fac cat mai multe lucruri frumoase...vreau sa impart totul cu voi Wink
Armando
Sus
Ella_Kosta
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2006
Mesaje: 149

Motto: Am fost odata parte dintr-o stea

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iul 2006 12:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In ceea ce priveste entropia unui organism viu... aceasta este in scadere. Dar nu este nimic in neregula aici. Pentru ca un organism viu nu este un sistem complet inchis. Entropia poate ramane la fel sau sa creasca intr-un sistem complet inchis. Organismele vii, prin activitatea lor si prin metabolismul lor, cresc entropia mediului inconjurator, si atunci entropia totala a sistemului nu scade.

In ceea ce priveste un organism mort, acesta nu este la fel cu unul viu, prin simplul fapt ca echilibrul s-a rupt undeva si nu mai functioneaza.

Oricum viata este ceva extrem de complex. Iar materia are tendinta de a se organiza. Sa ne aducem aminte numai de experimentul profesorului roman (spre rusinea mea nu mai stiu cum il chema, dar ma uit acasa), care a aratat ca in anumite conditii un gaz inert se poate organiza intr-un fel de celule, care comunica unele cu altele. O sa scriu mai pe larg despre asta cand gasesc articolul respectiv.

_________________
IMPOTRIVA PROSTIEI... ZEII INSISI LUPTA IN ZADAR!
Sus
Ella_Kosta
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2006
Mesaje: 149

Motto: Am fost odata parte dintr-o stea

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iul 2006 12:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu putine au fost ideile cum ca viata ar putea fi bazata pe altceva decat pe carbon. As aduce cateva argumente pt asta (pro si mai multe contra...):

Viata pe care o stim, pe Terra, este bazata pe carbon, ce foloseste apa ca mediu pentru desfasurarea a numeroase reactii chimice si oxigenul pentru a genera energia în timpul proceselor metabolice. Siliciul este, aici, de 140 de ori mai abundent. De ce viata este atunci bazata pe carbon si nu pe siliciu?
In primul rand, legaturile carbon-carbon sunt mult mai puternice decat cele siliciu-siliciu, acestea din urma devenind instabile in prezenta multor lichide, mai ales apa.
In al doilea rand, siliciul nu formeaza asa de usor legaturi duble si triple, ceea ce limiteaza gama de compusi chimici bazati pe siliciu. Capacitatea carbonului de a realiza lanturi moleculare oricât de lungi constituie una dintre caracteristicile importante ale vietii.
In al treilea rand, cand exista viata este necesar sa existe un circuit al carbonului in natura. Un rol important aici il are bioxidul de carbon, care este gaz, insa se poate stoca si in roci sau dizolva in apa. In cazul siliciului, bioxidul de siliciu este un compus foarte stabil, ce reactioneaza slab cu alte substante, si mai ales este solid... Va puteti imagina fiinte ce expira o pulbere fina?

Siliciul nu poate realiza cu usurinta macromolecule complexe. Viata bazata pe acest element este improbabila. De exemplu am putea sa ne imaginam o planeta la suprafata careia sa domneasca o temperatura de câteva sute de grade, temperatura la care legaturile bazate pe carbon s-ar rupe. Compusii de siliciu vor rezista foarte bine. Ar fi posibil, cumva, undeva sa apara forme de viata bazate pe siliciu, pe planete cu temperaturi mai mari de 400 grade Celsius. Dar acestea vor ramâne în veci la nivelul extrem de primitiv al vietii si va fi nevoie de multa imaginatie pentru a putea presupune forme de viata complexe bazate pe siliciu.
Pe de alta parte, este foarte posibil ca moleculele organice, caramizile vietii, sa fi aparut în mediul interstelar. Ori, acolo am descoperit deja 83 de tipuri de molecule complexe bazate pe carbon si numai 7 bazate pe siliciu.

In final, trebuie spus ca, de vrem sa gasim viata in alta parte decat pe batranul nostru Pamant, trebuie sa invatam sa avem imaginatie, pentru a nu trece fara sa observam...

_________________
IMPOTRIVA PROSTIEI... ZEII INSISI LUPTA IN ZADAR!
Sus
Ella_Kosta
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2006
Mesaje: 149

Motto: Am fost odata parte dintr-o stea

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iul 2006 12:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si ca tot umblam la ADN de multicel timp deja, am citit de curand pe undeva ca a fost creata o molecula inexistenta în natura, numita 3 fluoro-benzen, pe scurt 3FB, care se adauga celor patru baze naturale, realizand astfel o largire a codului genetic.
O noua pereche de baze a mai fost creata cu ani în urma de catre un japonez, dar ea nu a putut fi copiata de catre ARN-ul din celule. In cazul lui 3FB, ea poate fi replicata.
Dar în timp ce în replicarea celor patru baze naturale o eroare apare doar la 10 milioane de replicari, în cazul in cazul acesta o eroare apare la fiecare 1.000 de replicari. Putin probabil sa se poata crea un organism viu, functional, cu aceasta noua molecula.

_________________
IMPOTRIVA PROSTIEI... ZEII INSISI LUPTA IN ZADAR!
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 17 Noi 2006 14:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa presupunem ca cineva ar putea sa faca o copie perfecta a mea, fiecare atom sa fie pus exact la locul lui. Acea persoana voi fi tot eu ? Adica ma voi simti eu in corpul respectiv, sau se va naste altcineva ?

Aceasta problema mi se pare esentiala pentru a afla cu adevarat ce creeaza viata. Daca in cealalta persoana ma voi simti tot eu, va fi un sentiment tare ciudat. Daca, in schimb, va fi o alta constiinta, din ce cauza va fi alta ? Daca nu atomii sunt cei care ma determina pe mine sa fiu eu, atunci cine determina acest lucru ? Exista intr-adevar suflet ?

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 31 Dec 2006 13:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

V-as ruga sa va ganditi la aceste lucruri. In acest moment, pentru mine e cea mai importanta problema stiintifica. Cu cine am discutat pana acum, nimeni nu a putut da o rezolvare. Cineva mi-a sugerat ca nu atomii sunt esentiali in ceea ce suntem noi, ci informatia. Dar aici apare urmatoarea problema. In viitor, cand robotii vor fi vii, ce s-ar intampla daca vom copia mintea unuia in corpul altuia ? Va aparea aceeasi problema. Simt ca rezolvarea nu cuprinde nici una din valorile adevarat sau fals. Cumva rezolvarea are nevoie de o noua valoare de adevar. Exista vreo astfel de logica ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact