Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Pete_solare_01-04-2006_2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225646
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Reflector F/5 - Minimizare coma prin crestere raport focal


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5565

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Feb 2012 12:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intrucat Catalin simt ca a ramas putin nelamurit in privinta curburilor mai fac o interventie de explicitare a situatiilor posibile la diafragmarea unei oglinzi parabolice.
Inainte de asta trebuie stiut ca focalizarea optima a telescopului in prezenta astigmatismului se face intr-un plan median situat intre planul sagital si cel tangential.
Vom intalni asadar 3 situatii distincte:

1.- diafragma situata in planul focal al oglinzii: pe aceasta pozitie astigmatismul este anulat sau cu alte cuvinte planul sagital se suprapune cu cel tangential (figura de sus).
Curbura campului insa ramane ceea ce determina o situatie dezavantajoasa pentru foto.

Situatia aceasta este cea mai favorabila pentru modul vizual deoarece astigmatismul lipseste iar curbura planului focal are acelasi semn cu cea a ocularului.
Este interesant de stiut ca Mircea Pteancu a gasit in niste carti mai vechi mentiunea ca newtonienele inaintasilor erau construite cu aceasta diafragma situata in planul focal.
Poate mai multe detalii referitoare la aceasta mentiune ne da el.

2.- diafragma situata imediat in fata oglinzii (sau pupila de intrare definita de diametrul oglinzii): este situatia newtonienelor comerciale in care astigmatismul ia o valoare maxima (imaginea de la mijloc).
Este interesant de subliniat pentru aceasta situatie ca planul sagital nu va avea curbura insa acesta asa cum am spus mai sus nu se poate constitui intr-un plan valid de focus.
Planul median situat intre cel sagital si cel tangential va avea o curbura inversa fata de cea a ocularului si deci situatia va fi dezavantajoasa atat pentru vizual cat si pentru foto.

3.- diafragma situata la f/2 in fata oglinzii va pastra curbura planurilor sagitale si tangentiale ce vor avea acum semne opuse si in consecinta va genera un plan median de focus fara curbura (imaginea de jos).
Aceasta este situatia ideala pentru modul fotografic.

Pentru oglinzile sferice apar doua mari deosebiri:
1.- anularea astigmatismului oglinzii are loc la plasarea diafragmei in centrul de curbura (2f).
2.- pentru nici una din pozitiile diafragmei, planul median de focus nu mai corespunde cu planul optim de focalizare al aberatiei de sfericitate si in consecinta metoda diafragmarii nu cred sa aduca vreun avantaj.



diafragma in focar.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  14.96 kb
 Vizualizat:  de 4046 ori

diafragma in focar.JPG



diafragma in fata oglinzii.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  15.04 kb
 Vizualizat:  de 4046 ori

diafragma in fata oglinzii.JPG



diafragma la jumatatea focarului.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  15.55 kb
 Vizualizat:  de 4046 ori

diafragma la jumatatea focarului.JPG



_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2698

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 02 Feb 2012 15:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pentru lamuriri. Acum sunt ''toba'' de carte ! Very Happy

catalin.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 02 Feb 2012 20:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zoth, multumesc si eu foarte mult pentru lamuriri.

Cred ca varianta de final pentru astrofoto va fi cea cu astigmatismul redus (diafragma in focar) asta ca cel mai bun compromis avand in vedere ca astigmatismul nu se poate corecta digital pe cand curbura da (chiar daca nu total).
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5565

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Feb 2012 21:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu placere Smile
Am uitat sa va spun ca simularea e facuta pe o oglinda cu diametrul de 200 mm si focala de 1200 mm (f/6) iar semicampul de analiza fiind de 0,25 grade.

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9081

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Feb 2012 22:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am sa revin cu placere,la sugestia lui zoth,cu date mai exacte despre vechile reflectoare cu diafragma.
Daca am inteles eu bine,de fapt si in ziua de azi un telescop reflector este calculat de catre softurile optice drept un telescop de un diametru efectiv egal cu diametrul nominal minus campul de plina lumina.
Obstructia centrala este numai o parte a acestui subiect tabu.
Desigur, in reclame se da numai diametrul nominal.

starbuck
Focarul se formeaza in afara tubului,datorita secundarei.
Am inteles bine,te gandesti la diafragma plasata la o distanta egala cu focalul?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 03 Feb 2012 03:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Mircea

Sigur, am facut masuratorile inainte. Tubul optic are lungimea de 680mm. Distanta focala e de 750mm. Ca sa completez distanta am prelungit tubul folosind un cilindru tot din carton de 70mm inaltime cu diafragma fixata la capat. In final voi inlocui cartonul cu PVC (cel mai convenabil material la dimensiunile astea) posibil si tabla subtire.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 03 Feb 2012 09:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu as lucra cu PVC. Daca nu poti sa faci rost de textolit. e mai bun cartonul intarit cu aracet sau alt adeziv, eventual placaj. Dar muchia interioara trebuie sa fie cat mai subtire. Cea mai buna ar fi tabla de conserva de bere, dar trebuie decalita, ca altfel se muleaza greu. Asta mai are insa si dezavantajul ca se vopseste mai greu. Daca nu, mai bine carton, sustinut eventual de placaj sau textolit. Daca lucrezi cu placaj, la fel, trebuie acoperit cu un adeziv, sa nu traga umezeala din atmosfera.
_________________
Dragos N
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Feb 2012 09:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

eu mi-as pune probleme in a corecta astigmatismul unui paraboloid eventual dupa ce am corectat urmatoarele probleme: coma, flexura, vignetare, tracking. Dupa asta va trebui sa am seeing perfect, apoi o oglinda perfect slefuita (nu e cazul celor made in china) si poate nici macar atunci nu vei putea detecta vreodata intr-o fotografie astigmatismul. asa ca nu inteleg de ce ai vrea pentru astrofotografie sa pui diafragme la un 150mm f/5 doar pentru a elimina astigmatismul.
eu cred ca mai degraba as cauta astigmatismul, daca l-as detecta, in constructia telescopului (barilet principala si secundara)
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 03 Feb 2012 12:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu daca lucrurile stau chiar asa dramatic cu detectarea astigmatismului. Diafragmand o lentila este prima solutie pentru inlaturarea lui si am vazut ca astigmatismul nu este greu detectabil, dupa cum se poate vedea si aici (de fapt o expunere lunga chiar il amplifica si mai mult):

http://toothwalker.org/optics/astigmatism.html
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Feb 2012 13:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

uiti de coma. astigmatismul pe axa optica (unde faci testul intra-extra focal pe stea) este inexistent, decat daca ai probleme de figurare/deformare/colimare oglinzi. deci trebuie sa-l cauti pe o stea din marginea campului. cum distingi tu astigmatismul acolo cand esti inecat in coma?
sau altfel: simularea ar trebui sa prezinte cantitativ astigmatismul si coma unui 150mm f/5.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 03 Feb 2012 13:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu trebuie uitat ca si sistemele RC au astigmatism rezidual si totusi dau printre cele mai bune imagini.
Pararea mea e ca prima data trebuie minimizate coma si curbura de camp, astigmatismul fiind destul de neglijabil. Asa ca daca ar fi vorba de diafragma, la astrofoto cred ca dupa cum arata diagrama lui Zoth, ar trebui plasata la jumatatea tubului pentru eliminarea curburii.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 03 Feb 2012 19:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Testul l-am facut pe stele periferice in campul vizual si adevarul e ca vizual mi-e foarte greu sa fac diferenta intre astigmatism si coma mai ales daca se manifesta simultan. De fapt reducerea comei a fost obiectivul initial si partial cel putin cred ca am reusit in prima faza cu diafragmare atat la intrare si la baza tubului obtinand in acelasi timp si o reducere a curburii. In plus nu strica un test si la mijloc, asadar va urmez sfaturile si voi incerca si asa imediat ce ninsoarea si norii de afara vor mai lua o pauza. In final cred ca voi diafragma in toate trei locurile sau cel mai sigur bag de sus pana jos un tub cilindric concentric cu cel actual si de raza actualei diafragme (oops, sper sa nu declansez alte polemici cu ideea asta Smile ). Inca o data, multumiri tuturor !
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Feb 2012 23:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

intamplator am avut si eu un 150mm f/5 si am niste cadre facute cu el, atentie cu Baader MPCC, testul e un cadru de 360s la iso 400 cu canon 400d, am avut si putin drift.


150mm1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  92.53 kb
 Vizualizat:  de 3808 ori

150mm1.jpg



IMG_9239_360s_iso400.jpg
 Descriere:
imaginea in cauza
 Marime fisier:  1009.63 kb
 Vizualizat:  de 3803 ori

IMG_9239_360s_iso400.jpg


Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 03 Feb 2012 23:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ciudat...pt. un coma corrector optimizat intre f/4 si f/6 e cam mare curbura, mai ales pt. un senzor APS-C. Ai incercat sa scoti gradientul de la vignetare si sa reanalizezi ? Am impresia ca vignetarea a influentat rezultatul, desi nu are de-a face nimic cu curbura. E doar o parere...
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Feb 2012 23:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

daca ai zis, da, am facut un test si cu corectie de background, rezultatul este aproape identic (curvature = 45%)
dar stai sa caut niste cadre fara corector Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact