Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
pleiadepsd.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225291
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cometa C/2009 P1 (Garradd)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2880

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 31 Aug 2011 22:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In seara asta am vrut sa ma apuc de prelucrat cometa, cum zisei inainte, dar m-am izbit de o problema inca de la inceput.
Pentru filmulet, i-am cerut sfatul lui Maximilian de pe forumul SARM si mi-a dat pasii necesari in efectuarea operatiunilor, mura-n gura.
In principiu el a folosit intr-o operatiune similara, REGISTAX-ul. Dar el are un DSLR care face poze intr-un format pe care REGISTAX-ul ul accepta, eu am facut cu o camera CCD care mi-a scos pozele in format .raw, pe care REGISTAX-ul nu le vede.
Odata ce le-as baga in REGISTAX intr-o forma oarecare (si aici e vorba de .bmp, .fit, .jpg, .tif, .png), as putea sa incerc sa le fac ceva.
Are cineva vre-o idee rapida? Singura care-mi vine in cap este sa le duc in PHOTOSHOP si sa le export de acolo intr-un format de genul asta dupa care sa fac pasii urmatori. Dar nu stiu daca mai pot apoi obtine toata informatia din .raw ulterior pentru eventuale prelucrari suplimentare.
Adevarul este ca la prelucrari sunt novice de tot si orice sfat (bun) poate fi de folos.
Daca nu reusesc si e cineva dispus sa faca prelucarile, ii pot trimite pozele si modul de prelucrare a lor ca sa iasa filmuletul, nu ma supar, chiar vreau sa vad treaba dusa la bun sfarsit.

Cu stima,
jimao22
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2880

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 31 Aug 2011 23:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scuze, hai ca sunt prost, erau in format .fit si le-a luat REGISTAX-ul.
Am inceput...
Ne auzim curand.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9057

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Sep 2011 00:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

jimao22
se mai intampla.Zilele trecute Soarele apunea si se reflecta pe un colier zincat de pe stalpul din strada.Ma uit eu si incep sa ma minunez:''fantastic dom'le,uite ca am exagerat cu telscoapele,deja vad spikurile si la privirea cu ochiul liber''.Ca apoi sa zic si eu tot asa :''Mai da' ce prost sunt!''.Priveam prin plasa de tantari.

Erwin
ai perfecta dreptate,este luneta cu obiectivul tunat de zoth,pentru ea se pregateste trepiedul de teodolit.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9498

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Sep 2011 10:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Jimao, Mircea: când eram copil, la faze din astea bunicul meu - fie iertat - totdeauna îmi replica: "Și cine zice că nu?" Laughing
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 01 Sep 2011 10:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

jimao, de ce nu incerci dss (deep sky stacker), e foarte usor de folosit, adaugi cadrele luminanta eventual dark, flat, bias si apoi pe fiecare imagine dai un click pe icoana de cometa si ii indici unde e, dupa care la stackare ai 3 optiuni: stackare pe cometa (stelele ies miscate), stackare pe stele (cometa iese miscata) sau ambele (dar asta nu prea functioneaza intotdeauna). poti face eventual primele doua separate si combinate in photoshop daca vrei neaparat.
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2880

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Sep 2011 11:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

auriga, eu vreau sa fac un filmulet dincare sa se vada miscarea cometei printre stele si nu o stackare obisnuita in care sa-mi rezulte o poza cu o cometa luuunga, datorita miscarii ei printre stele.
Hai ca mai tarziu va postez (sper ca Maximilian sa nu se supere) raspunsul lui la intrebarea mea cum se face filmuletul.
El a facut unul, tot cu Garradd si a iesit foarte bine. A folosit 50 (daca-mi aduc bine aminte) de expuneri, eu am zis sa fac un lung metraj, cu 100 de expuneri.

Iata textul lui Max:

"Ceva detalii legate de animatie:
Imaginile au fost achizitionate cu o luneta ED 80 mm si Canon EOS 550D in focar, montate pe un EQ 6, fara ghidaj, doar cu urmarirea "din fabrica". Dupa ce am transferat cadrele obtinute la ISO 1600 si 3200 cu timpi de expunere de 30 sec (la mai mult deja se observa cometa putin miscata !), le-am inserat in Registax 5. De acolo la pasul Stack exista o optiune de salvare in format .avi a secventei de imagini care a fost selectata pentru suprapunere. Ca sa intre toate cadrele trebuie selectata initial la Quality in prima fereastra de Align, undeva in dreapta sus, o valoare cat mai mica, eu folosesc 25. Asta pentru a fi sigur ca nu scoate softul singur din cadrele care ii se par lui proaste. Revenind la salvare in format .avi, exista acolo obtiunea de a salva cadrele crop in forma maximum area; nu de alta dar nu e nevoie de ditaimai cadrul pentru animatii. Ideea e ca Registaxul il folosesc doar pentru a alinia singur stelele din imagine, in loc sa o fac manual cu layere in Photoshop.
Dupa ce am salvat .avi ul, l-am introdus in virtual dub pentru a-l separa in cadre individuale. L-am lasat ca .avi din Registax ca sa am o idee de cum arata animatia, altfel cred ca se poate salva si .bmp ca secventa direct din el. Revenind la Virtual dub, aici il separ in cadre individuale si le salvez ca .bmp-uri, pe care le deschid in Irfan view cu Batch conversion unde dau crop pe zona cometei (inca o data: e in Batch conversion deci aplica functiile date la toate cadrele) si tai astfel zonele care in Registax au iesit negre. O sa vedeti ca asa apar in cadrele date de Registax, tocmai pentru ca imaginile originale nu sunt perfect suprapuse. Dupa ce am trecut si de pasul asta, introduc cadrele finale in Gif Animator si fac animatia. Pentru o jumatete de ora la timpi de expunere de 30 sec ies aproximativ 53-57 cadre, asa ca fps-ul selectat pt animatie poate fi undeva pe la 20 cadre pe secunde, pentru a avea o cursivitate acceptabila.
Sper ca macar in parte e folosibila informatia de aici, si scuze pentru modul haotic de explicare, dar sunt oarecum pe fuga cu ceva treburi la servici.
Sper ca asta vroiati sa stiti."

Astept pareri.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9057

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Sep 2011 22:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am re-observat cometa Garadd ,aseara,Joi 1 Septembrie cu dobsonianul de 8 inch F/6 la 34x obtinut cu un ocular Kellner militar de 35mm,camp efectiv de un grad si la 48x/ocular Plossl Sirius 25mm ,camp efectiv aprox un grad.Cometa era spre Vest de Alfa Sagittae,la un grad distanta de stea.Cerul s-a innorat rapid,nu am avut timp de detalii,mai ales ca am si alte proiecte observationale in derulare.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 04 Sep 2011 13:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

asa arata azi noapte. 28 x 4 min 550d iso 3200 prin ed80 de acasa. 32 bias, 32 darks, 32 sky flats.
am pozat-o in cadru cu Umerasul (corectat)



garradd0904.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  22.28 kb
 Vizualizat:  de 6263 ori

garradd0904.jpg



c2009p1garradd_near_coathanger.jpg
 Descriere:
c/2009 P1 Garradd near Coathanger cluster
 Marime fisier:  175.01 kb
 Vizualizat:  de 6233 ori

c2009p1garradd_near_coathanger.jpg




Ultima modificare efectuata de catre auriga la 04 Sep 2011 15:50, modificat de 1 data in total
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9057

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 04 Sep 2011 14:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vineri noaptea,pe 2 Septembrie am observat cometa Garadd in luneta de 60x700mm,la 70x/ocular Kellner RK 10mm,pe cand era situata chiar la Est de Cr399 ,sau ''Coathanger'',adica ''Sifonierul'' pomenit de auriga (''coathanger'' nu inseamna ''umeras''?).Eu si cu Csillag numim acest pseudo-roi stelar Top-Gun.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 11 Sep 2011 23:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am mai facut o prelucrare in care am incercat sa profit de faptul ca am avut flat-uri si am lasat background-ul original fara sa tai norii de praf:
pacat totusi ca DSS nu stie sa stackeze bine cometa + stele pentru ca prin postprocesare se pierde coada cometei.



garradd_dust.jpg
 Descriere:
garradd & coathanger & dust
 Marime fisier:  340.1 kb
 Vizualizat:  de 6130 ori

garradd_dust.jpg


Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2880

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Dec 2011 02:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Filmul facut cu comentariile de rigoare pe youtube:
http://youtu.be/7GXkrhGG9X8
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Dec 2011 03:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumos filmuletul !

Bine ca ai explicat fenomenul cu pixelii morti altfel sigur te trezeai cu comentarii de pe la ufologi Laughing

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 29 Ian 2012 23:48 Download mesaj
Titlul subiectului: revine in forta...
Raspunde cu citat (quote)

cometa revine, o tinta pentru astrofoto widefield in primavara asta
http://www.aerith.net/comet/catalog/2009P1/pictures.html
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 4009



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 03 Feb 2012 09:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana mai apar observatii/fotografii si de pe la noi, pun o fotografie facuta pe 31 ianuarie care m-a impresionat. Din cate am inteles e facuta de un italian din New Mexico cu un apocromat de 106/530 mm:

http://spaceweather.com/submissions/large_...022954.jpg

_________________
Telescoape: SW MC 127 Virtuoso GTi; Orion StarBlast 6
Oculare: TS Zoom Deluxe 7-21, SW Apo-Zoom 8-24, PL 40
Binocluri: Omegon 20x80, APM 16x70ED, Nordlicht 10x50, Minox 10x42, IOR 7x40, БПЦ5 8x30, CZ 6x30
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Feb 2012 09:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@MariusP exact aceleasi ins Rolando Ligustri m-a determinat si pe mine sa redeschid topicul Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact