Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
4581astksm.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225298
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Transporte de telescoape in Romania


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2255



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Dec 2006 12:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Te-am intrebat de valuarea pachetului fiindca si eu am trimis cu Atlassib si nu odata. Si nu am putut declara, valuarea pachetului, mai mult de 45 euro. Ceea ce mi se pare furt pe fata. Fiindca daca eu trimit ceva foarte scump ei pot sa il dea "pierdut" si ti nu iti inapoiaza decat 45 euro. Fiindca atat ai zis ca valoreaza pachetul.
Eu unul evit Atlassibul de cate ori am ocazia. Dupa intrarea in UE sigur nu or sa mai fie probleme cu vama, etc si o sa apelez la alte firme.
Eram curios daca acest tratament il aplica in toate tarile.
Si da, taxa de "vama" o scot din burta dar totusi apare pe factura. Si cred ca daca declari ca pachetul valoreaza 45 euro normal nu pot sa iti ceara 100 euro vama si de asta e valuarea taxei vamale asa de "mica"
Numai bine!
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Dec 2006 12:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cerceta aceste legi ... Draga sarpe, se pare ca Robert stie mai multe decat tine despre cum functioneaza Romania Smile Cel putin in privinta expeditiilor coletelor externe. Lasa-te pe mana lui si nu intreba prea multe Very Happy Cand ceva functioneaza, nu e bine sa il deschizi cu surubelnita sa vezi de ce functioneaza Rolling Eyes
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 08 Dec 2006 12:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sarpe a scris:
HoO_Germany a scris:
alf a scris:
Da, corect, chiar si eu am uitat de acest criteriu, cuprins fiind de obsesia de a lua cel mai mare instrument posibil. Am sa ii dau un mail si lui Robert, desi as fi mult mai relaxat sa imi iau ceva de aici, eu fiind mai nelinistit cand vine vorba de adus lucruri mai mult sau mai putin legal in tara Embarassed
Si oricum, pana la urma cred ca o sa ma bazez si pe intuitie cand o sa-l iau, pentru ca daca o sa mai studiez multe oferte/cataloage/site-uri incercand sa imi dau seama care e cel mai bun compromis, o sa imi iau un telescop cam in vreo 5 ani Smile

ps: din nou o intrebare pentru cei mai experimentati: ocularele Barium va spun ceva?



Aici spun inca o data si cosntituez, ca transportul marfelor cu Atlassib NU este cumva "mai putin legal" sau cumva ilegal. Atlassib ESTE o forma a postaei romane si transportul asemenor marfe astronomice nu fac probleme. Este numai o cauza de declaratie. Si eu nu le spun ca transmit telescoape, dar le spun ca transmit tuburi din aluminiu cu oglinda, sau cu lentile. Si ei m-i iau o taxa speciala (cre eu nu stiu cat este, pentru ca ei u scot din coltul manei) pentru asemenea lucruri si gata. Aceasta taxa se scrie pe factura care o primesc ca document. Si in cazul asta nu trebue sa stea nimeni nelinistit sau sa-si faca ganduri. Nici un pachet pana acum s-a pierdut, s-a stricat sau s-a intimplat ceva. Ce nu inseamna ca nu s-ar putea intampla ceva, dar daca e sa se intampla, se intampla peste tot ceva.

Daca tu vrei sa dai un mail lu Robert, nu ai putea sa ramani relaxat, in cazul asta, ca Robert sant eu, si eu trimet din germania Cool Smile Wink Razz


Robert, de curiozitate care este valuarea maxima pe care poti sa i-o declari marfii? Si tu declarand ca trimiti tub metalic cu oglinzi aia de la atlassib chiar te cred? Fiindca mi se pare ceva dubios la Altlassib.
Numai bine!


Draga "ALF" Febra aperturii cred ca nu o sa inceteze pana nu o sa-ti poti cumpara cel mai mare instrument, (asta daca dispui de bani) si i-ti permiti o cheltuiala pe care sigur nu o sa o amortizezi niciodata dpdv material.Un instrument cumparat acum cu bani multi i-si pierde din valoare dupa cateva luni deoarece apar produse noi , mai performante ca al tau.

Referitor la produsele din tara, comerciantii de optica sunt niste sacali cand vine vorba de pretul produselor vandute in magazinele de profil din Romania.

pt exemplificare.....

In Romania:

MAK 180 HEQ5 PRO

Disponibil: Da, la comanda Prež: 2320 Euro

In Germania:

La un magazin de optica " shtiti voi care" acelasi produs costa

Skywatcher SkyScan cu Mak 180 costa 1698 Euro

Acum diferenta intre cele 2 produse este ca cel din Germania este mai ieftin , are kit-ul GOTO inclus in pret, ceea ce In Romania trebuie sa platesti separat inca 500 Euro.

Per ansamblu in Ro pretul total este de 2820 Euro + taxe curier care fac pana la 100 Euro,( datorita volumului marfii si a valorii declarate de vanzator), iar in Ger acelasi produs costa din start mai putin, iar extra contra unei sume de pana la 170 Euro primesti si un Pillar mount si tot iesi mai ieftin.

Acum :
In Germania trimiti banii cu WU, care i-tzi ia la 1000 Euro un comision de 45 Euro, deci pentru 1800 Euro platesti cam 75 euro

Transportul in Ro cu Atlassib este modic tinand seama ca vine de departe si mai este si voluminos, oricum este mai mic decat cel din Romania.
Acuma facand un total rezulta ca produsul din Germania este cu mult mai ieftin decat cel din RO
(1700+170+75+150)=2100 Euro
in Romania acelasi produs fara Pillar mount este aprox 2800 Euro si din cate am intzeles eu de la retailer tot din Germania i-l ia .

Ce rost are sa ne cramponam de ce face , cat face, si ce se declara la firma de transport, daca marfa ajunge la destinatar in conditii excelente.

In plus vorba lui Robert cheltuiala lui , timp pierdut cu transport, declaratii de complectat, benzina, si mai ales testarea si ambalarea obiectelor trimise , unde o mai punem ?

Parol chiar ma enervez de cate folii si protectii sunt introduse in cutia in care vin coletele, dar mai bine asa.

Parerea mea este ca daca ai posibilitatea sa cumperi de afara un produs care in Romania este mai scump sau cel putin egal la pret , alega sa-l iei de afara.
Calitatea serviciilor este mult mai buna decat cea din tara, dar nu trebuie sa va spun asta ca-ci stiti si voi .

_________________
CAVOK
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Dec 2006 13:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oricati bani ai avea, nu vei putea sa-ti cumperi cel mai mare instrument pentru ca nu e de vanzare Very Happy Instrumentele optice nu se depreciaza in timp ca si aparatura electronica adica isi pastreaza mai bine valoarea. Singura problema e ca trebuie sa gasesti cumparatorul. Din pacate piata e destul de ingusta. Exista o mare diferenta de pret intre Romania si Germania dar la fel exista o mare diferenta de pret intre Germania si America. Sfatul meu este sa cumperi cat mai aproape de casa altfel nici service-ul nici garantia nu inseamna nimic.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2255



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Dec 2006 13:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon a scris:
Nu cerceta aceste legi ... Draga sarpe, se pare ca Robert stie mai multe decat tine despre cum functioneaza Romania Smile Cel putin in privinta expeditiilor coletelor externe. Lasa-te pe mana lui si nu intreba prea multe Very Happy Cand ceva functioneaza, nu e bine sa il deschizi cu surubelnita sa vezi de ce functioneaza Rolling Eyes


Dragon daca iti place UE si ce se intampla in EU ar trebui sa ai alta pozitie fata de ce se intampla cu si in Romania.
Prefer sa platesc cat costa decat sa platesc acelasi pret decat ca o parte din bani si baga unii in buzunare. Robert e comerciant si il inteleg, dar daca vreau sa iti fac cadou ceva de afara si trebuie sa dau "comisioane" la posta ca sa trimit pachetul ti-ar conveni? Mie nu.
Problema e ca sunt alte fime care fac acelasi lucru ca Atlassib-ul doar ca au putin mai mult profesionalizm. Si mai e o chestie, sti ca pachetele trimise cu Atlassib sunt desfacute de angajatii de la firma ca sa faca ei vama, de ce? Sunt cumva agenti vamali? Daca nu gresesc un pachet se dechide doar in vama, nu? SI nu de oricine.
Asa ca nu fi mandru de cum merg lucrurile ca tot noi avem de pierdut.
Numai bine!
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Dec 2006 13:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu exista prea multe alternative la trimiterile Atlasib. Parca si Eurolines fac acelasi lucru iar despre Posta Romana refuz sa discut Sad Confused Imi place foarte mult ceea ce se intampla in tarile civilizate dar din pacate Romania nu face inca parte din ele. Chiar daca vom fi inglobati de la 1 ian. 2007 in UE, va mai trece mult timp pana vom fi cu adevarat integrati. Pana atunci incerc sa ma descurc in conditiile reale existente si nu am de gand sa fiu "mai catolic decat Papa" Very Happy Se "plimba" peste granita droguri, prostituate, masini furate, tiruri si containere de cafea, alcool, tigari etc. Faptul ca mai trece si cate un telescop din cand in cand cred ca nu dauneaza la nimeni, ba chiar din contra. Toate cele bune!
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2255



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Dec 2006 13:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu ma refeream la trecerea unui telescop ci la cum il aducem. Noi mergem la Atlassib si zicem ca avem incredere in el ca e o firma serioasa, etc. Si cand te trezesti ca iti IA spaga pe fata ca sa iti ia pachetul. Si daca faci figuri iti mai si zice ca nu ti-l mai ia deloc. Asta ma deranjeaza. Si problema nu e cu unul, doi angajati, ci cu toata firma. Am aflat de niste scandaluri si smecherii la nivel de conducere de iti sta mintea in loc.
Pentru mine unul nu exista Atlassib decat ca ultima varianta. Si sa nu mai vorbim de pachetele desfacute de angajati.
Oricum cred ca nu prea mai are rost sa vb despre ei ca mai rau ne enervam. Numai bine!
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 08 Dec 2006 13:38 Download mesaj
Titlul subiectului: sa nu uitam ceva!!
Raspunde cu citat (quote)

Reprezentanta Atlassib din Germania nu este tot una cu ce-a dein Spania,sau Italia, parerea mea.
Nemtii sunt Nemti si fac totul ca la Carte.
Spaniolii sunt si ei Latini precum Italienii si Francezii.

Deci tot au ceva Romanesc in sange Smile

_________________
CAVOK
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 08 Dec 2006 13:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sarpe a scris:
Nu ma refeream la trecerea unui telescop ci la cum il aducem. Noi mergem la Atlassib si zicem ca avem incredere in el ca e o firma serioasa, etc. Si cand te trezesti ca iti IA spaga pe fata ca sa iti ia pachetul. Si daca faci figuri iti mai si zice ca nu ti-l mai ia deloc. Asta ma deranjeaza. Si problema nu e cu unul, doi angajati, ci cu toata firma. Am aflat de niste scandaluri si smecherii la nivel de conducere de iti sta mintea in loc.
Pentru mine unul nu exista Atlassib decat ca ultima varianta. Si sa nu mai vorbim de pachetele desfacute de angajati.
Oricum cred ca nu prea mai are rost sa vb despre ei ca mai rau ne enervam. Numai bine!


Azi dimineata am dat un pachet la Atlassib. Le am spus, ca am placaje in ele si gata.
Ce crezi ca au facut? Au inceput sa taie la un colt pachetul, sa vada daca am mins. I-am dat imediat una cu vorba si i-am spus sa-si scoate mainele din pachetul meu (inervat). Si i-am spus, ca eu platesc acest pachet si acum, ca stie ca NU e moblila dar placaje cum am zis, platesc mai putin.
Ce crezi ce a facut el? S-a scuzat si a zis... nu, tot platiti ca si moblila.
Mie nu mi-a fost sa nu platesc, dar l-am dovedit ca am zis adevaraul si gata. Dupa asta am loat biletul de platit si i-am spus, a cui ciorba o mananc, al lui cantec cant. Si asta a inteles-o.
Asta inseamna, ca daca noi nu mai trimetem nimic, el poate sa stea acasa si sa-si deschida pachetele lui personale..... daca mai primeste cateva.

Nu este important a face discutii despre Atlassib, se stie ca peste tot exista "schmecheri" dar este o (sau unica) posibilitate a transmite lucruri la un pret platibil si transport sigur. Si asta este totul ce vrem.
Eu zic, ca desigur si in Romania se renteaza sa se cumpere lucruri, dar ce sa zic, daca se compara preturile si sant asa de mari diferente, cine ar vrea sa plateasca aceste preturi? Eu nu vreau sa deschid asa o discutie ca nu face sens.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2255



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Dec 2006 13:48 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: sa nu uitam ceva!!
Raspunde cu citat (quote)

aecrimla a scris:
Reprezentanta Atlassib din Germania nu este tot una cu ce-a dein Spania,sau Italia, parerea mea.
Nemtii sunt Nemti si fac totul ca la Carte.
Spaniolii sunt si ei Latini precum Italienii si Francezii.

Deci tot au ceva Romanesc in sange Smile


Reprezentantele Atalassib sunt compuse din romani din Romania, oriunde ar fi ele.
Robert: eu nu am trimis nici un pachet cu A fara sa il deschida. Si asta ma enerveaza, ca nu e dreptul lor.
Numai bine!
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Dec 2006 13:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atat timp cat marfa care o transporta ei e in responsabilitatea lor si ei isi iau raspunderea astfel incat romanii au o sigranta destul de mare ca daca trimiti ceva cu "A" va ajunge la destinatie fara ca vama sa faca prea multe mutre, nu cred ca e bine sa ne plangem prea mult. Mai ales ca nu prea exista alternative viabile. Cred ca putem sa incheiem acest subiect.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 08 Dec 2006 13:57 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: sa nu uitam ceva!!
Raspunde cu citat (quote)

sarpe a scris:
aecrimla a scris:
Reprezentanta Atlassib din Germania nu este tot una cu ce-a dein Spania,sau Italia, parerea mea.
Nemtii sunt Nemti si fac totul ca la Carte.
Spaniolii sunt si ei Latini precum Italienii si Francezii.

Deci tot au ceva Romanesc in sange Smile


Reprezentantele Atalassib sunt compuse din romani din Romania, oriunde ar fi ele.
Robert: eu nu am trimis nici un pachet cu A fara sa il deschida. Si asta ma enerveaza, ca nu e dreptul lor.
Numai bine!


Mie au deschis numai 1x data un pachet la ochii mei, PENTRU ca le-am zis ca e un telescop inauntru (era un Dobson 8"). Sie ei nu credeau ca exista asa telescoape mari Laughing Razz Cool . Dar inainte a deschide, m-au intrebat, daca au voie Wink

Azi a fost un pachet de 17 kg flat, dar patrat in 55 x 55 cm . Si ei credeau ca transmit mobila si nu as vrea sa platesc si din asta, au taiat la colt putin. Le am explicat, ca ei ziceau, de ce cumpara lumea placaj din germania, ca aceste placaje sant taiate in forma si asa ceva nu se gaseste in romania..... era un truss unui Dobson 12"....hahahaha Razz

Dar le-am dovedit ca am dreptate si s-au scuzat si mi-au luat marfa pe fulgi.....hehe

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 08 Dec 2006 14:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ aecrimla:

Calculele tale sunt aiuristice complet. Daca te uiti mai bine vei vedea ca Mak 180 HEQ5 SkyScan Pro costa in Romania 2320 EURO, iar montura e cu GOTO la pretul asta. Diferenta fata de acelasi instrument luat din Germania este de doa 320 euro (1999 euro in Germania, din ce am gasit pe net). Daca luati in cost transportul si TVA-ul de 19% doar, atunci ajungeti la acelasi pret ca si aici.

Si cu testarea produselor te cam inseli. Poate ca Robert se uita prin ele sa vada daca nu sunt decolimate si eventual mai ajusteaza suruburile, insa din experienta pot sa va spun ca si in Romania se intampla acest lucru cel putin la o firma (celelalte nu prea cred ca fac asta din ce am auzit) si in plus daca ai probleme (desi e cam improbabil sa ai) poti apela mai usor la garantie in Romania, decat sa trimiti instrumentul in alta tara.

Chestia cu Atlassib: acolo se intampla ilegalitati peste ilegalitati, inclusiv ce face Robert declarand instrumentul ca fiind tub de aluminiu cu oglinzi este o ilegalitate; deschiderea pachetelor de catre angajati este o ilegalitate; limitarea sumei de asigurare este o ilegalitate (spun ei 45 euro pentru ca toate produsele sub 50 euro nu se taxeaza conform legii), si in plus suma asigurata nu se ia in calcula la calcularea taxelor vamale (poti asigura un produs de 10 euro si la 1000 euro daca vrei, nimeni nu te impiedica la o companie de posta normala) etc.

Oricum dupa 1 ianuarie vor veni in Romania si alte firme de transport international pentru ca piata va cere acest lucru. Iar Altassib va dispare incet incet daca continua cu astfel de proceduri, doar "capsunarii" probabil vor mai trimite cu Atlassib.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2255



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Dec 2006 14:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sustinere la partea cu Atlassibul. Tot ce ai zis este adevarat. La instrumente nu stiu ce sa zic ca nu am studiat problema. Idee este ca de la firma la fima diferenta poate varia. Dar pretul de afara cu cel din tara, pe cai legale, nu difera cu mult. Daca o luam pe cai "laturalnice" treaba se schimba putin.
Numai bine!
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 08 Dec 2006 14:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Chestia cu Atlassib: acolo se intampla ilegalitati peste ilegalitati, inclusiv ce face Robert declarand instrumentul ca fiind tub de aluminiu cu oglinzi este o ilegalitate; deschiderea pachetelor de catre angajati este o ilegalitate; limitarea sumei de asigurare este o ilegalitate (spun ei 45 euro pentru ca toate produsele sub 50 euro nu se taxeaza conform legii), si in plus suma asigurata nu se ia in calcula la calcularea taxelor vamale (poti asigura un produs de 10 euro si la 1000 euro daca vrei, nimeni nu te impiedica la o companie de posta normala) etc.


Aici am clar un contra.

Eu trimet tot mereu marfa prin Atlassib si eu declar cum declar si nici o data mi-sa scis undeva o suma de 45 Euro max asigurat. Asa ca nu joaca o rola CUM declarez, joaca o rola ca marfa VINE sigur si intreaga la client si cum se vede, mai ieftin ca transportul prin romania.
ASA AM DECLARAT SI PRIN POSTA SI TOT NU S-A PLATIT VAMA !!!
Si daca se pierde? Se pierde, si eu am documentul ca am da-to prin Atlassib. Si nu am nici o signatura de 45 Euro undeva de la ei. Pentru asta eu platesc mai mult la transport, cum am zis, o taxa care si-o trage din coaste, dar o platesc. Eu nu vad nici o ilegalitate. Eu platesc si ei transportez.

Si cum ai zis, din 1. Januarie 2007 nu mai este nici o discutie de taxe si vama, asa ca linistiti-va.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact