Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
hervelius.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225296
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

M81-m82, filtru CCD CLS, brut pentru procesare publica


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Soft pentru astronomie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Vlad
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 691



Localitate: Alicante

MesajTrimis: 02 Apr 2012 01:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O incercare si din partea mea.

Deconvolutie, Histograme, DBE,Curves, ACDNR, Morphology Transf pentru stele si atrous si HDRwavelest pentru galaxii.

Este fortata cam la limita si chiar un pic mai mult, vroiam neaparat sa scot ceva din IFN si a cam crescut zgomotul, dar cred ca este inca tolerabil daca o vedeti la 50%. Smile



IFN1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  993.12 kb
 Vizualizat:  de 4235 ori

IFN1.jpg


Sus
sabin fota
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 09 Iul 2008
Mesaje: 747

Motto: Nihil Sine Deo

Localitate: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: 08 Apr 2012 13:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

m-am bagat si eu la o procesare in photoshop si in pixinsight


m81_m82_work.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  953.76 kb
 Vizualizat:  de 4117 ori

m81_m82_work.jpg



_________________
http://sabinfota.ro
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4820

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 16 Apr 2012 04:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se vede ceva ?


M81_M82_IFN_nobody.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  815.85 kb
 Vizualizat:  de 4043 ori

M81_M82_IFN_nobody.jpg


Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4820

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 22 Apr 2012 19:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sper ca nu s-a stins discutia. Sau cel putin asa mi s-a parut ca ar fi o discutie pe aceasta tema din care sa invatam fiecare cate ceva de la ceilalti.

Sincer, partea de concurs nu ma intereseaza, daca asa se pune problema.

@Emil Kolbert: esti bine ? ai terminat constructiile ?
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2880

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Apr 2012 20:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca sa continue discutiile, prelucrarea lui Vlad mi se pare de departe cea mai buna. E intersant de vazut in detaliu ce face fiecare pentru ca pozele sale sa apara diferit fata de ce au facut ceilalti. Rezultatele sunt evidente, cum s-a ajuns acolo e mai putin clar. Cred ca aici s-ar putea incinge un pic o mica dezbatere din care sa invatam toti.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4820

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 23 Apr 2012 00:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@jimao22: Tocmai ai transformat totul in concurs, ai desemnat castigatorul si ai cam inchis discutia. "De departe".

Sunt de parere ca fiecare prelucrare are ceva unic, si calitati, si defecte. Cred ca e important sa discutam aceste aspecte.

Uite, incep eu cu autocritica.

In prelucrarea mea, m-am concentrat mai mult in a da contrast IFN-ului fara a strica prea mult restul.
Din pacate, IFN-ul este la nivelul zgomotului de fond si nu are niste contururi clare.
Interesant este faptul ca acel zgomot de fond este destul de uniform (dupa ce s-a eliminat gradientul - Vlad Wink ).
Iar IFN-ul, practic, moduleaza acel zgomot.
Am incercat sa filtrez acel zgomot (in mod selectiv) dar apareau artefacte/contururi destul de urate in apropierea stelelor mai luminoase si a celor 2 galaxii (M81, M82).
Asa ca am facut un experiment cu wavelets pe 10 nivele, fiecare nivel cu tuning manual de era sa-mi pierd mintile, daca nu s-a intamplat deja Rolling Eyes.
Si asta a iesit. Nu-mi place cum a iesit haloul stelelor si nici micile nervuri din IFN care le consider a fi artificiale.

Ah, si am uitat sa pun pe poza numele lui Emil Kolbert. Eram rupt de somn. Sper ca nu s-a suparat.
Oricum nu cred ca fura nimeni poza prelucrata de mine si nici eu nu am s-o folosesc altundeva.

Daca este cineva interesat pot da detaliile de prelucrare, lista este lunga. Vreau sa precizez ca am folosit doar programe free si cu ocazia aceasta am incercat mai multe programe decat cele folosite in prelucrarea "finala". Fiecare are plusuri si minusuri. Pentru prima data, NU am folosit Photoshop si sunt tot mai convins ca se poate trai foarte bine fara el in astrofoto. In plus, multe programe specializate au functii mult mai avansate in acest domeniu.

Sunt sigur ca se poate scoate si mai mult din aceasta captura a lui Emil Kolbert caruia ii multumesc pentru "challenge".
Subiectul nu este incheiat ... Wink
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2880

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 23 Apr 2012 12:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, poate exprimarea mea nu a fost tocmai fericita, realizez ca fiecare din prelucrari a implicat multa de munca. Nu am vrut sa nedreptatesc pe nimeni. Important e ca ai facut exact ce am sugerat mai sus, sa explici cum ai facut. Asta lipseste mult la partea de soft si prelucrare.
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2880

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 23 Apr 2012 12:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

<<scuze>>
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 23 Apr 2012 21:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ nobody
au plecat mu(n)citorii Smile dar tot au lucrat cam aiurea insa asta este alta poveste (de acea am pus n-ul in paranteze).
Evidentierea IFN-ului este foarte dificila, semnalul dupa cum ai observat si tu este o idee mai puternic decat zgomotul, poate daca as mai fi putut adauga cadre sau daca expunerile erau mai lungi ar fi iesit mai bine.
Sincer, felicit pe toti cei care si-au rapit din timpul liber si si-au mancat nervii cu aceasta imagine, ati facut o treaba buna indiferent de modul in care ati abordat aceasta imagine, fie ca a fost pe partea de evidentiere a IFN-ului, fie pe partea de procesare generala a imaginii.
Referitor la acele retele neuronale imi apareau si mie pe destul de multe nebuloase atunci cand incercam sa procesez prea mult imaginea, unerori sunt "simpatice'" insa este o informatie "falsa" in imagine.
Interesant este faptul ca la tine iasa IFN-ul destul de puternic, procesarile pe care le-am incercat eu, cand aveam un pic de timp, erau mult sub procesarea ta asa ca personal zic: "jos palaria".

Oricum am de gand, datorita - hai sa zicem - succesului acestei tentative - sa mai pun la dispozitie cadre brute, cau in ultima perioda niste cadre cu blooming mai serios sau eventual puteti spune voi ce anume vreti sa procesati (uitati-va la pozele facute de mine si postate pe forum) ma gandeam la Horse Head si Flame Nebula ca o eventuala propunere.
Pe de alta parte cred ca pot si alti sa ofere stackuri brute, daca aveti probleme de spatiu atunci dati-mi un pm si le pun in dropbox.

Numai bine
Emil
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Soft pentru astronomie Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact