Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
6888.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225644
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Descoperiri astronomice din Romania.


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Istoria Astronomiei

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 4016



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 17 Ian 2012 17:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alex Dumitriu a scris:
Cum am mai zis, nu exista termenul de "predescoperitor", ci doar termenul de "observatii precovery", care nu au nimic de-a face cu o descoperire!

"Precovery" este un termen care scurteaza expresia "pre-discovery recovery"... http://en.wikipedia.org/wiki/Precovery
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 17 Ian 2012 17:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.

Ultima modificare efectuata de catre UFO la 17 Ian 2012 17:50, modificat de 1 data in total
Sus
Alex Dumitriu
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 42



Localitate: Glasgow, UK

MesajTrimis: 17 Ian 2012 17:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stiu. Si asta si este. O simpla observatie, care nu defineste nimic.
_________________
Vreau sa stiu gandurile lui Dumnezeu... restul sunt doar detalii
Sus
Alex Dumitriu
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 42



Localitate: Glasgow, UK

MesajTrimis: 17 Ian 2012 17:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faptul ca sunt putini descoperitori in Romania nu reflecta altceva decat esecul astronomiei, depinde de fiecare cum vrea sa-l priveasca... Iar faptul ca sunt putini nu inseamna ca trebuie sa scormonim in trecut, agatandu-ne de fapte subitiri pt a ne satisface ego-ul ranit.

In plus, de unde stii cu siguranta ca a fost prima observatie cea a lui Demetrescu? Ai siguranta 100% in afirmatia ca e prima? Daca mai este prin vreo arhiva fotografica a altui observator o observatie premergatoare lui Demetrescu? Vezi tu... asta inseamna asumarea unui credit, spre deosebire de batutul cu caramida in piept... cand ai un credit asumat, ai o baza solida, nu ca in cazul lui Demetrescu si a esecului lui.

LE: Apropo de IAU, vezi ca in 1915 exista CBAT, responsabil cu multe chestii, printre care si treburile miscatoare din sistemul solar Very Happy

_________________
Vreau sa stiu gandurile lui Dumnezeu... restul sunt doar detalii
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 17 Ian 2012 19:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Alex Dumitriu
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 42



Localitate: Glasgow, UK

MesajTrimis: 17 Ian 2012 19:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK, daca tu vrei s-o tii pe a ta, mult succes in continuare, sper ca nu esti la fel de subiectiv in opinii si in alte domenii.

Acum, revenind la descoperire... trebuie sa intelegi ca nu tu faci definitiile! Asta trebuie sa-ti intre in cap! Ceea ce a obtinut Demetrescu, si anume o denumire temporara (precum e cea 1915 YH) NU INSEAMNA DESCOPERIRE! E denumire temporara si atat! Dupa definitia ta, cu "cine l-a vazut primul l-a descoperit" inseamna ca trebuie schimbat creditul la mai bine de jumatate din populatia de asteroizi... dar din fericire, comunitatea astronomica internationala nu e compusa din ganditori in stilul tau, si ma bucur ca e asa!

Ca sa fie clar, pentru a nu stiu cata oara, Demetrescu:
1. A observat ceva;
2. A masurat cateva pozitii aproximative;
3. A extrapolat o orbita circulara;
4. Din incompetenta (si imi asum cuvantul asta cand il spun) nu a avut masuratori bune/orbita buna/follow-up.
5. Nu a descoperit nimic.

"O dau" cu regulile internationale pt ca sunt (culmea)... regulile care definesc ce inseamna o descoperire la nivel international, oricat de absurd ti s-ar parea tie Very Happy Altfel ar fi un haos total.

Asa ca Demetrescu a observat un asteroid (poate prima data, poate nu, e posibil sa mai fie alte observatii la acelasi obiect, sa nu uitam ca mai erau mai bine de 100 de observatoare care faceau asteroizi pe vremea aia), nu a primit credit de descoperire din motive bine intemeiate, iar una din pozitiile lui (cea care se potriveste cel mai bine cu solutia orbitei) a fost incadrata in categoria precovery; restul pozitiilor intra in categoria de gunoi (asta e termenul si in engleza, junk observations).

Vrei lista mai lunga cu descoperitori in Romania? Asta e, sunt putini, si nu e vina mea ca expun realitatea asa cum e ea.

_________________
Vreau sa stiu gandurile lui Dumnezeu... restul sunt doar detalii
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 17 Ian 2012 23:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Alex Dumitriu
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 42



Localitate: Glasgow, UK

MesajTrimis: 18 Ian 2012 00:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa se spune cand ramai fara argumente si ai opiniile formate pe baza unor informatii aproximative... "nu-ti voi raspunde din respect" Smile In plus, si eu si cu altii ne minunam de felul in care tot repeti aceasi placa, refuzand sa raspunzi intrebarilor pe care ti le-am pus in mesajele mele precedente si refuzand sa realizezi ca regulile nu sunt facute dupa bunul plac al fiecaruia.

Iar ca sa concluzionam, tu crezi ca povestea cu Demetrescu e noua si ca nimeni nu a mai purtat aceasta discutie in Romania... te inseli amarnic, iar ceea ce faci tu aici e redescoperirea rotii si a apei calde. Demetrescu n-a fost in stare sa se faca descoperitor singur, acum aproape 100 ani, crezi ca vei putea sa-i schimbi tu statutul sau sa aduci ceva nou in discutie? Stii cu ce instrument a facut observatiile? Stii ce camp avea instrumentul respectiv? Stii care a fost obiectul tinta al observatiilor lui in urma carora a vazut acel obiect? Stii cum s-a facut link-ul intre observatiile din 1915 si alea din 1930 si 1932? Stii cum arata orbitele asteroizilor? Ce procentaj dintre orbitele asteroizilor sunt circulare?

Toti astronomii din Romania/romani cu care am vorbit considera ca Demetrescu e un simplu observator al unui asteroid si atat... tu poti sa-l numesti oricum, dar in momentul in care cineva iti va cere dovezi pt chestia asta, te vei cam face de ras, avand in vedere caracterul aproximativ al acestora.

_________________
Vreau sa stiu gandurile lui Dumnezeu... restul sunt doar detalii
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9081

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Ian 2012 00:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alex
te avertizez o singura data:fara atacuri la persoana si fara obraznicii de genul ''cui nu-i place plecati de aici''.
Am o noutate pentru tine:daca nu iti schimbi stilul nu iti voi tolera urmatoarea iesire de acest gen.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Alex Dumitriu
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 42



Localitate: Glasgow, UK

MesajTrimis: 18 Ian 2012 01:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aha, si cei care vad descoperiri de obiecte astronomice acolo unde nu sunt si reinventeaza reguli dupa bunul plac ce pedeapsa primesc? Smile Iar partea cu "plecati in alta parte" e in acelasi ton cu R. Feynman, in conferinta QED de la University of Auckland, care se aplica foarte bine in cazul discutiei pe baza "descoperirii" lui Demetrescu.
_________________
Vreau sa stiu gandurile lui Dumnezeu... restul sunt doar detalii
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 18 Ian 2012 01:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9081

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Ian 2012 01:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va cer fie sa continuam discutia intr-un mod mai rezervat,fie sa o incheiem aici.
Forumul nu este interesat de polemici virulente ci de discutii constructive.
Daca s-a spus ce se putea spune,sa ne oprim aici.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 18 Ian 2012 01:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Victor Pantazi
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2012
Mesaje: 1



Localitate: Glasgow

MesajTrimis: 18 Ian 2012 02:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Well, @Mircea Pteancu , cred ca poti inchide linistit acest topic, numit "Descoperiri astronomice din Romania". Din cate stiu nu avem nicio descoperire acreditata asupra asteroizilor (numai cometele acelea) pe teritoriul Romaniei.
Din cate inteleg eu, desi au fost facute observatii "precovery" de mai multi astronomi romani, niciunul dintre ei nu a fost in stare sa confirme obiectul observat. Nu este destul sa fii primul care il vede, ci trebuie, dupa cum au procedat si domnii aceia din Crimea, sa il observi dupa anumite criterii, care iti permit o identificare clara si o urmarire a orbitei.
Deci da, Demestrescu este primul roman care a observat asteroidul 1915 YH, dar nu, nu l-a descoperit, deoarece nu a avut masuratori destul de bune, nu i-a calculat o orbita corecta, si nu l-a mai observat in alte seri (follow-up).

Cod:
observatie != descoperire
Sus
Alex Dumitriu
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 42



Localitate: Glasgow, UK

MesajTrimis: 18 Ian 2012 03:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1. Instrumentul cu care au fost facute observatiile: astrograful de 38 cm, instalat prin 1910;

2. Campul instrumentului 4 grade patrate (cei care stiu ce inseamna asta, isi vor pune intrebari cu privire la motivele pt care Demetrescu nu a reobservat acel obiect);

3. Multe observatoare vechi au arhive fotografice care nu au fost scanate din diverse motive, asa ca exista sanse sa fie observatii ale aceluiasi asteroid si in cadre mai vechi.

4. Pe ce ma bazez cand spun incompetenta? A se vedea printre altele punctul 2.

5. Daca vrei sa afli mai multe informatii, te documentezi si cu privire la regulile descoperirii diferitelor categorii de obiecte, la instrumente, la detaliile instrumentelor, la metoda de observatie. Nu stabilesti ad-hoc propriile reguli si apoi faci presupuneri fara a avea o baza de cunostinte inainte.

6. Lectie cu privire la junk observations, conform MPC:
Citat:
The following observations have been rejected by the automated procedures
because of inconsistencies in the measures (as determined by their departure
from great-circle motion)

si
Citat:
The junk rating refers to non-useful material contained in your e-mail message.
Your message contained 0.00% 'junk' material.
-- This is an excellent rating.


E clar cum e cu masuratorile? Iar orice for decizional cu privire la observatii de obiecte care se misca nu va accepta niciodata o singura masuratoare la un obiect, acest lucru intamplandu-se doar in cazul unor observatii precovery, cand se extrapoleaza observatiile din prezent pt a verifica daca exista in arhive foto din trecut (a se vedea cazul Demetrescu cu o singura pozitie valida conform orbitei asteroidului) pentru a imbunatati orbita.

7. Nu vorbesc in numele niciunui alt astronom roman, am spus doar ca am discutat cu multi cazul Demetrescu in diverse ocazii si niciunul nu s-a plans de vreo nedreptate... cine stie, poate oamenii cunosc cum e cu regulile de descoperire... Smile

8. Daca nu vrei sa schimbi definitiile IAU, atunci ar fi cazul sa le citesti/intelegi si apoi ai sa vezi in ce categorie se incadreaza Demetrescu (chestie ce eu am tot repetat pe aici). Cum spunea si Victor, nu-i suficient sa fii primul care observa un obiect, trebuie sa mai faci si alte chestii pe acolo (regulile difera pt fiecare categorie de obiecte in parte, de la asteroizi la comete la supernove sau mai stiu eu ce)... cum am mai zis, altfel ar trebui sa schimbam creditul a mai bine de jumatate din asteroizii descoperiti pana acum. Astrometria pe asteroizi nu-i o chestie asa de simpla cum o crede lumea, nu-i ca-n observatiile vizuale (vezi ceva si gata)... ai vazut ceva si nu esti in stare sa ii faci masuratori bune? Foarte bine, la gunoi cu ele, pt ca nu au nicio valoare.

In concluzie:
- Demetrescu nu a determinat o orbita nici macar aproximativa a acelui obiect, a trebuit sa vina un alt individ in 1932, sa faca link intre masuratorile din 1930 si 1932 pt a gasi o corelatie mica cu una din pozitiile lui Demetrescu. Greseala fatala nr. 1, din care rezulta un intreg lant de erori care au dus la invalidarea observatiilor.
- Demetrescu nu poate fi considerat descoperitor, avand in vedere ca nu a facut aproape nimic util pt asteroidul ala.
- Demetrescu intra in categoria de observatii precovery, cu cea mai veche observatie cunoscuta pana acum la acel obiect (cum ziceam mai sus, nu au fost digitizate toate arhivele fotografice ale altor observatoare pt a vedea daca exista sau nu alte pozitii mai vechi).

Asta e realitatea, restul sunt povesti nemuritoare.

_________________
Vreau sa stiu gandurile lui Dumnezeu... restul sunt doar detalii
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Istoria Astronomiei Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact