Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna3.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225293
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Registax


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Soft pentru astronomie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10672



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Feb 2011 02:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am descarcat de aici arhiva http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...ll/fpart/1 . E interesant de jucat cu filmele mai ales daca nu ai asemenea scule si vrei sa vezi cam ce inseamna prelucrearea materialului generat. Dar nu asta m-a impresionat ci ce poti sa faci in tabul Wavelet, cu sliderele alea multe si mici din stanga. Dupa ce am rulat oarecum automat pe versiunea IR am obtinut o imagine fara zgomot dar foarte soft, detaliile se puteau dabea ghici (poza 1). Insa cand am tras de slidere era sa cad jos de pe dusumea (poza 2). Mai apare ceva noise dar cu grija cred ca putem scapa de el.

M-am jucat putin cu functia minune si pe alte foto normale, se pare ca efectul e miraculos, mai ceva ca dupa un bitter suedez (pentru cei care isi mai aduc aminte de reclamele de dupa revolutie). N-am pus inca si un exemplu dar puteti incerca cu niste imagini defocusate. Ideea e ca cu altceva nu am mai reusit asemenea rezultate.

Pana la urma se pare ca e suficient sa ai un pixel colorat pe fundal negru, ca cu wavelet, din slidere, poti obtine ce detali vrei Laughing . Io cred caare o baza de date cu poze de la hubble, cassini si mai pune din ea acolo unde nu ai detalii suficiente.



Jup_IR_11_10_2010_031134 def.jpg
 Descriere:
Rezultat dupa rularea registax pe auto
 Marime fisier:  7.15 kb
 Vizualizat:  de 6842 ori

Jup_IR_11_10_2010_031134 def.jpg



Jup_IR_11_10_2010_031134 wl.jpg
 Descriere:
Ceva joc de slidere, tras de ele fara mila spre dreapta
 Marime fisier:  24.04 kb
 Vizualizat:  de 6841 ori

Jup_IR_11_10_2010_031134 wl.jpg


Sus
Cosmin Albu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Dec 2010
Mesaje: 20



Localitate: Bistrita

MesajTrimis: 24 Mar 2011 01:30 Download mesaj
Titlul subiectului: eroare
Raspunde cu citat (quote)

Am incercat sa deschid un filmulet avi facut de mine cu saturn in vederea prelucrarii in registax si primesc un mesaj de eroare de genu:

" Failed to start AVI decompression , codec: xvidvids "

Oare la ce se refera?

_________________
Montura NEQ6 , Meade Lx200 ACF UHTC 8 inch, Celestron Astromaster 90 , Power Tank Celestron 17 Ah
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10672



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Mar 2011 01:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu dar nici n-am cautat, eu patesc la fel cu avi-ul produs de compacta, probabil e compresat cu vreun codec special. Insa am rezolvat deschizandu-l cu virtual dub si resalvandu-l ca avi necomprimat. Insa atentie ca rezultatul necomprimat e cam mare. In plus in virtual dub poti aplica diverse prelucrari (denoise, sharp, saturatie, contrast, etc).
Sus
sabin fota
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 09 Iul 2008
Mesaje: 747

Motto: Nihil Sine Deo

Localitate: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: 24 Mar 2011 10:30 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: eroare
Raspunde cu citat (quote)

Cosmin Albu a scris:
Am incercat sa deschid un filmulet avi facut de mine cu saturn in vederea prelucrarii in registax si primesc un mesaj de eroare de genu:

" Failed to start AVI decompression , codec: xvidvids "

Oare la ce se refera?


cel mai probabil nu ai instalat in sistem codecul xvid http://www.xvidmovies.com/codec/

_________________
http://sabinfota.ro
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 24 Mar 2011 11:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite ce face cel care a postat fisierele cu un C8 si o Basler Ace: http://www.flickr.com/photos/zoeff/5552081090/. Mi se pare un rezultat extraordinar pentru un telescop de "doar" 8".
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10672



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Mar 2011 11:50 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: eroare
Raspunde cu citat (quote)

sabin fota a scris:

cel mai probabil nu ai instalat in sistem codecul xvid http://www.xvidmovies.com/codec/

Virtual dub-ul inseamna ca are el codecuri de stie sa citeasca aviul respectiv (cel putin la mine asa merge).

Mak, a folosit AviStack2 si probabil d'aia Laughing. Cluci (parca) folosea un SC de 6" cu rezultate remarcabile, deci nu numai apertura rules ci si restul trebuie sa rules. Astept sa treaca saturnul spre vest la o ora mai rezonabila ca sa vad ce se poate cu al meu "doar" 8.
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 24 Mar 2011 13:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La mine nu prea rules camera, cu toate ca am vazut si poze frumoase cu Neximage (ce-i drept din zone cu cer bun). Pana acum mi-a fost aproape imposibil sa scot un avi bun la Saturn. Sa vedem camerele noi de la TIS cum or fi si poate fac si eu pasul.
"Trasul de butoane" l-am cam prins, mai am nevoie doar de niste frame-uri cat de cat bune. O sa incerc totusi sa fac si cateva filme fara filtrul UV-IR cut sa vad ce iese.
Acu' ca ai vazut ce iese cu Ace si 8", nu mai ai nicio scuza Laughing .
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10672



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Mar 2011 13:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar am vazut si eu poze frumoase, nu doar cu neximage dar cam cu orice alta camera web (ex. spc 900) de ma puneau tot timpul pe ganduri "dece sa iau una mai buna cand si cu asta se poate". Zici ca n-ai obtinut rezultate bune cu ea, atunci daca iei alta dece ar iesi mai bine? Ma gandesc ca daca nu iti compreseaza si daca ai un framerate cat de cat, doar seingul poate fi problema, caz in care orice camera mai buna ar fi aproape inutila...zic eu.

Zilele astea desi e senin, e un cer laptos (na, uite ca am gasit scuze Laughing ).

Spor.
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 24 Mar 2011 16:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am reprocesat unul din filmele din 5 martie cu AviStack 2 (l-am folosit prima data). Tot varza a iesit, nu ma asteptam la minuni. Am folosit pe langa AviStack, Photoshop si Astra Image.


Saturn_5mar11.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  5.35 kb
 Vizualizat:  de 6620 ori

Saturn_5mar11.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10672



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Mar 2011 19:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am incercat si eu imaginile trase prin turbulente. Nici registax nici avistack nu au facut mare branza: pana la urma daca n-ai imagini bune, softurile nu fac minuni. In afara de a reduce noise-ul si de a aduce cadrele la forma planetei, detaliile care mai apar din cand in cand prin cadru nu sunt evidentiate, sunt amestecate la gramada si iese ceva pufos, soft.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10672



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Apr 2011 23:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am cateva intrebari legate de registax:
- se poate sa stackui mai multe filme odata? Cand selectez ma lasa sa selectez un film si sa il proceseze individual. Dar daca am mai multe si vreau sa le procesz impreuna, pot sa fac ceva? Nu vreau sa export filmele in TIFF.
- pot sa definesc o secventa dintr-un film si sa o proceseze doar pe ea, adica sa ignore restul de cadre dn afara intervalului?
- am observat ca daca obiectul traverseaza cadrul, nu prea reuseste sa ii faca trackig, aveti idee dece sau cum se poate rezolva problema? Cateodata fie nu reuseste sa prinda obiectul si patratelul se zbenguie aleator prin cadru, fie il prinde dar la un mom. dat il scapa.
Multumesc.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Apr 2011 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mai multe avi deodata nu cred ca merge .
sa selectezi secventa din avi pt prelucrare nu am gasit cum , eu fac asta cu virtual dub salvand alt avi curat .
daca obiectul fuge si vibreaza doar incadrand cu un patrat mai mare reuseste sa-l tina si debifand predict trak.
daca faci o selectie dura 97% din 4000 cadre sa pastreze 200 iese ceva din un avi prost cu putine momente bune.
vorbesc de Registax 5 ca ultimul aparut 6 mi se pare deocamdata un rebut total , la mine incepe din start cu erori: out of memory, range err adica aproape la toate filmarile gaseste ceva . vers 5 nu face nazuri decat la fisiere mari de peste 1,7G.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10672



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Apr 2011 12:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trecutul prin virtual dub e ok, il folosesc la avi-uri sau la filmele din P&S care sunt compresate ciudat si nu le vede direct in Registax. Insa Sharpcap cu camera exporta SER, care e un fel de RAW intr-un singur fisier, nu e chiar film dar Avistack si Registax stie de ele. As putea sa le export din SER in TIFF din Avistack si acolo sa tai ce nu imi trebuie.

Registax 6 n-am incercat, sa am eu imagini perfecte si sa ma limiteze ver 5 si mai vad atunci.

Deocamdata ver 5 merge ok, incepe sa-mi placa. Problema cu trackingul o rezolv eu cumva, defapt a plecat de la montura prost aliniata, data viitoare acord ceva atentie alinierii. Crezusem ca nu e o problema, ca face el track si se rezolva, dar se pare ca este: cu cat obiectul tremura sau se deplaseaza cu atat mai mult iese soft, nu reuseste sa il urmareasca perfect si apar probleme.
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 09 Apr 2012 21:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred că și acest topic poate fi mutat la secțiunea "Soft pentru astronomie".

Am făcut 2 filme la un interval foarte scurt de timp, folosind exact același echipament și aceleași setări. Primul film mi-a ieșit foarte clar și bogat în detalii, iar al doilea cu mai puține detalii. Probabil am prins o fereastră scurtă cu turbulențe foarte mici.
Dacă introduc în RegiStax 6 primul film, obțin, așa cum mă așteptam, o imagine de calitate bună. Iar al doilea îmi dă o imagine cu mult mai puține detalii. Dacă mă uit atent, observ că detaliile sînt dublate. Cel mai probabil, RegiStax încearcă să suprapună cadre care nu se pot suprapune perfect. Eu mă tot uit la parametri ca mîța-n călindar și trăiesc cu senzația că aș putea controla acest fenomen, dar nu știu cum. Am citit o grămadă de documente despre RegiStax, dar nu m-am lămurit. Știe cineva cum pot elimina cadrele care dublează detaliile? Ilustrarea problemei, în imaginile de mai jos.



Film01.jpg
 Descriere:
Filmul nr. 1. Imagine ne-dublată, cu detalii bogate
 Marime fisier:  34.86 kb
 Vizualizat:  de 5535 ori

Film01.jpg



Film02.jpg
 Descriere:
Filmul nr. 2. Imagine dublată, detalii estompate
 Marime fisier:  32.47 kb
 Vizualizat:  de 5535 ori

Film02.jpg



_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 09 Apr 2012 21:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La luna merge bine algoritmul de aliniere in cadrane 3X3. Apoi bifezi predict tracking in fereastra de dupa aliniere inainte de stackare efectiva.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Soft pentru astronomie Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact