Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M42_.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225647
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Obiecte / fenomene ceresti neexplicate


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Iun 2010 11:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

S-a rezolvat (cu un mic artificiu...)

Very Happy

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Iun 2010 14:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ceva asemanator cu ce a relatat Rudy am vazut si eu in 12 Noiembrie 2009. Doar ca eu am vazut cu ochiul liber 2 stelute cu au crescut simultan luminozitatea aveau intre ele o distanta ceva mai mare decat diametrul lunii pareau ca stationeaza privit prin binoclu .
am indreptat telescopul (250mm ) crezand ca voi vedea luminile de semnalizare tipic avioanelor dar se vedeau ca puncte similar cu stelele.
se simtea in telescop deplasare care parea accelerata apoi s-au stins simultan .interesanta sincronizarea celor doua la deplasare si variatia luminii.
Eu cred ca sunt sateliti .
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Iun 2010 15:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru mine cel mai “dubios” fenomen de acest gen e unul la care am asistat intr-o seara, imediat dupa apusul soarelui (dar pe lumina) in toamna anului 1994 (octombrie sau noiembrie - nu mai sunt sigur).

Ma aflam, impreuna cu inca doi prieteni, in Timisoara, langa terenul de sport din spatele Politehnicii si palavrageam sa mai treaca timpul. La un moment dat, am remarcat un obiect de culoare rosu aprins , de forma sferica care a aparut pe cer venind dispre est, a traversat campul meu vizual (aproximativ 120-130 grade) paralel cu orizontul nordic pe directia vest, la o altitudine de 30-40 grade fata de orizont.

La un moment dat a disparut din raza mea vizuala in spatele unei cladiri mai inalte (cred ca era facultatea de Electrotehnica) si, la scurt timp, a reaparut dupa ce, aparent, a facut o intoarcere de 180 grade (insa nu pot fi sigur si nu pot aprecia nici raza virajului pentru ca a facut “manevra” asta in timp ce se afla dupa cladirea de care am vorbit adineaori) si, apoi, pe la mijlocul parcursului in sens invers (de la vest spre est) a luat-o in sus, sub un unghi nu foarte abrupt, si a disparut dincolo de plafonul de nori (care se afla destul de jos).

Toata treaba asta s-a intamplat in mai putin de un minut. Deoarece nu stiu la ce distanta s-a aflat de mine, nu pot aprecia viteza obiectului decat grosier ca fiind foarte mare – mult mai mare decat ca a unui avion turboreactor.

Nu am remarcat nici un fel de lumini de pozitie sau semnalizare si nu am observat nici un fel de dara de condens. Nu am auzit nici un sunet care, aparent, sa isi aiba sursa in acel obiect.

Ani de zile am intors pe toate fetele povestea asta si, trebuie sa recunosc, nu stiu nici acum ce anume a fost.

Am vazut de-a lungul anilor o gramada de sateliti artificiali, avioane in zbor ori care aterizeaza sau decoleaza (atat civile cat si militare), elicoptere (inclusiv cu proiectoare, pe timp de noapte) si chiar baloane cu aer cald, seara tarziu, cu interiorul luminat din cand in cand de flacara arzatorului cu propan. Insa nici unul din aceste aparate de zbor nu imi pare ca se aseamana cu fenomenul/obiectul descris mai sus.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 24 Iun 2010 20:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa fi fost un fulger globular Question Shocked
_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
dyazzz
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2010
Mesaje: 285

Motto: Keep looking up!

Localitate: Urziceni

MesajTrimis: 20 Iul 2010 00:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laurentiu acelasi dar absolut acelasi lucru mi sa intamplat si mie in seara de 17 Iulie intre orele 22 30 22 53.
Eram la mare la Costinesti.Tocmai intram in camera si ma uitam pe cer dupa ceva de observat.Vad cu coltul ochiului o lumina rosiatica(era noapte nu apus).Miam zis "firar iar am ratat ISSul".Am intrat in camera....eram pe balcon cu telescopul ma uitam la Saturn.Cand...iar vad lumina.Pune repede telescopul pe ea! 76/700 la ocular de 20mm-Un cerc portocaliu; la 12.5-lafel;12.5 Barlow 2x doar un disc portocaliu.Ce naiba!!!!!??!?!???.Marog,a disparut la orizontul *ATENTIE* Sudic deci nu era ceva ce orbita Pamantul.La 22 43 sa intamplat ceva ciudat care ma face sa nu imi pot explica ce a fost.Apare din nou de la Nord.Lasam faptul ca ia luat destul de putin sa orbiteze atata amar de drum in jurul pamantului......Cand era sa apuna la orizontul Sudic,a trecut un laser de la Club Imperio peste punctul ala.....Ce sa vad.........A reflectat lumina....a fost iluminat de un laser sau proiector ce o fi ala....Lumina de aia care lumineaza tot cerul stiti voi la ce ma refer.Deci nu a fost la inaltime extraordinar de mare.Insa lucrul asta mi-a pus capac:a venit din nou a 3-a oara.Era 22 53.Din nou rasare de la Nord.Pe undeva in jurul zenitului se opreste,se indreapta spre Vest merge putin si apoi "accelereaza" si dispare in 1 secunda.
Acceleratia aceea a fost aproape la fel de rapida ca un meteorit dar nu a lasat coada.Nu cred ca voi gasi explicatie la ceea ce am vazut

_________________
Keep looking up!
Clear Sky!
...............................................
Telescop:TS 76/700,Omegon 130/900 EQ2
Binoclu:Breaker 7X50
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Iul 2010 01:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Marog,a disparut la orizontul *ATENTIE* Sudic deci nu era ceva ce orbita Pamantul.


Cum adica?

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
dyazzz
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2010
Mesaje: 285

Motto: Keep looking up!

Localitate: Urziceni

MesajTrimis: 20 Iul 2010 12:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Adica:Dupa cum vad eu lucrurile ,nu stiu daca e bine, ceva ce orbiteaza pamantul rasare de la E si apune la V
_________________
Keep looking up!
Clear Sky!
...............................................
Telescop:TS 76/700,Omegon 130/900 EQ2
Binoclu:Breaker 7X50
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 4016



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 20 Iul 2010 12:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E mai complicat oleaca cu rasaritul si apusul satelitilor pe bolta cereasca. Nu de putine ori "rasar" la Vest si "apun" la Est... Pot avea si traiectorii Nord-Sud... Wink
_________________
Telescoape: SW MC 127 Virtuoso GTi; Orion StarBlast 6
Oculare: TS Zoom Deluxe 7-21, SW Apo-Zoom 8-24, PL 40
Binocluri: Omegon 20x80, APM 16x70ED, Nordlicht 10x50, Minox 10x42, IOR 7x40, БПЦ5 8x30, CZ 6x30
Sus
bogdan
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Ian 2010
Mesaje: 63

Motto: keep passing the open windows

Localitate: Suceava

MesajTrimis: 20 Iul 2010 12:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Adica:Dupa cum vad eu lucrurile ,nu stiu daca e bine, ceva ce orbiteaza pamantul rasare de la E si apune la V


Nu neaparat. Exista obiecte pe orbita polara sau de exemplu ISS, care uneori poate sa rasara si sa apuna in multe puncte, nu doar est si vest.



In imaginea asta se vede mai clar ca, de exemplu, in Africa de Sud statia va rasari la Sud-Vest, pentru America de Sud la Nord-Vest, iar pentru Japonia la Vest.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 20 Iul 2010 14:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dyazzz a scris:
Laurentiu acelasi dar absolut acelasi lucru mi sa intamplat si mie in seara de 17 Iulie intre orele 22 30 22 53.
Eram la mare la Costinesti.Tocmai intram in camera si ma uitam pe cer dupa ceva de observat.Vad cu coltul ochiului o lumina rosiatica(era noapte nu apus).Miam zis "firar iar am ratat ISSul".Am intrat in camera....eram pe balcon cu telescopul ma uitam la Saturn.Cand...iar vad lumina.Pune repede telescopul pe ea! 76/700 la ocular de 20mm-Un cerc portocaliu; la 12.5-lafel;12.5 Barlow 2x doar un disc portocaliu.Ce naiba!!!!!??!?!???.Marog,a disparut la orizontul *ATENTIE* Sudic deci nu era ceva ce orbita Pamantul.La 22 43 sa intamplat ceva ciudat care ma face sa nu imi pot explica ce a fost.Apare din nou de la Nord.Lasam faptul ca ia luat destul de putin sa orbiteze atata amar de drum in jurul pamantului......Cand era sa apuna la orizontul Sudic,a trecut un laser de la Club Imperio peste punctul ala.....Ce sa vad.........A reflectat lumina....a fost iluminat de un laser sau proiector ce o fi ala....Lumina de aia care lumineaza tot cerul stiti voi la ce ma refer.Deci nu a fost la inaltime extraordinar de mare.Insa lucrul asta mi-a pus capac:a venit din nou a 3-a oara.Era 22 53.Din nou rasare de la Nord.Pe undeva in jurul zenitului se opreste,se indreapta spre Vest merge putin si apoi "accelereaza" si dispare in 1 secunda.
Acceleratia aceea a fost aproape la fel de rapida ca un meteorit dar nu a lasat coada.Nu cred ca voi gasi explicatie la ceea ce am vazut


Cand priveai obiectul cu pricina prin telescop se deplasa ? daca da, cat de repede ? la 112 x grosisment cat ai camp real ? (imparte campul aparent al ocularului la 112; astfel, de ex., daca ocularul e un plossl vei avea un camp de aprox. 0,4 grade); poti estima in felul acesta viteza unghiulara de deplasare in minute de arc / secunda.

Nu ai detaliat prea exact directia traiectoriei / traiectoriilor obiectelor, nici altitudinea in grade, nici durata observatiei fiecartei aparitii...

Treaba cu lumina reflectata ma face sa ma intreb daca nu e oare posibil sa fi fost baloane cu heliu scapate de la vreun party...

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Iul 2010 15:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Anul trecut, prin iunie, mergeam cu masina spre Ohrid (Macedonia). Eram intr-o zona muntoasa. In jurul orei 19.00 am observat pe cer, cam la 60-70 grade altitudine spre vest, un obiect luminos, verde si parca pulsa, ca o minge de marimea unui pumn (aparent) "infipta" intr-un ax orizontal cam de 3x marimea mingii. A aparut dinspre sud (aprox.) si a trecut in linie dreapta spre nord (aprox.) cu o viteza foarte mare. Era asemanator unui tren rapid care-ti trece la viteza maxima prin fata. Pana la destinatie mai aveam vre-o 200 de Km si ma indreptam oarecum spre vest. Niste prieteni care ajunsesera inaintea mea la Ohrid erau intr-un vaporas pe lac. Mi-au confirmat ca au vazut acelasi obiect dar privind spre est (directia de unde veneam eu). Nu am aflat ce a fost cu toate ca am urmarit seara si a doua zi emisiunile de stiri. Nu s-a pomenit nimic.
_________________
CER SENIN !
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Iul 2010 17:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
19.00 am observat pe cer, cam la 60-70 grade altitudine spre vest, un obiect luminos, verde si parca pulsa, ca o minge de marimea unui pumn (aparent) "infipta" intr-un ax orizontal cam de 3x marimea mingii.


Asta e marea problema cu obiectele de orice fel de pe cer, ca nu se poate estima corect dimensiunea reala. Sad Nu putem sti intotdeauna daca e o minge de basket aici aproape sau un balon urias ceva mai departe.

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
dyazzz
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2010
Mesaje: 285

Motto: Keep looking up!

Localitate: Urziceni

MesajTrimis: 20 Iul 2010 17:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La mine s-a observat clar: Fix de la Nord a rasarit pt ca aveam o busola langa mine.Nu prea cred ca erau baloane erau mult mult prea luminoase.
Dar totusi cum a putut face o intoarcere la 90 grade si sa dispara din ochii mei in 1 secunda?Si...nu stiu sa calculez viteza dar poate va ajuta datele astea: Ocular H 20 a disparut in 6 secunde
Ocular H 12.5 a disparut in ~3 secunde
Ocular H 12.5 Barlow 2x a disparut in 1 secunda.

_________________
Keep looking up!
Clear Sky!
...............................................
Telescop:TS 76/700,Omegon 130/900 EQ2
Binoclu:Breaker 7X50
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Iul 2010 19:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
6/700 la ocular de 20mm-Un cerc portocaliu; la 12.5-lafel;12.5 Barlow 2x doar un disc portocaliu.


Era focusat bine?

Citat:
La mine s-a observat clar: Fix de la Nord a rasarit pt ca aveam o busola langa mine.Nu prea cred ca erau baloane erau mult mult prea luminoase.


You never know. Am vazut si eu sateliti pe axa nord sud, chiar doi intr-o noapte.

Cerc portocaliu prin telescop, repet, era infocus?
Clipea? - ma refer la lumini ca la avion?
Putea fi un obiect care sa fie batut de soare?

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
dyazzz
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2010
Mesaje: 285

Motto: Keep looking up!

Localitate: Urziceni

MesajTrimis: 20 Iul 2010 22:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cerc portocaliu:da focusat si rasfocusat tot un cerc.
clipea?:nu nu clipea
batut de soare?:nu deoarece a fost luminat de un laser de discoteca deci nu era foarte sus

_________________
Keep looking up!
Clear Sky!
...............................................
Telescop:TS 76/700,Omegon 130/900 EQ2
Binoclu:Breaker 7X50
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact