Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_25042015mica.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225584
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Orientare pe cer


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mac



Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 137




MesajTrimis: 11 Mai 2006 22:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

alexconu a scris:
Vorbesc aici despre profesionistii de la noi. Foarte putini au ajuns astronomi fiindca au practicat astronomia de amatori inainte si fiindca au fost intr-adevar pasionati de cer. Au terminat o matematica sau o fizica si s-au trezit ca trebuie sa lucreze undeva asa ca li s-a parut ok sa mearga in astronomia.


Domnule Alex Conu nu stiu cum reusesti, dar deseori in interventile tale "dai cu bata in balta" lasand loc de polemici si discutii aiurea.

De unde mai ai si teoria aceasta? Iti dai seama ce spui? De ce crezi ca pentru a fi astronom trebuie neaparat sa fi pasionat de cer? Iar reduci acest domeniu vast al a astronomie la astronomie observationala? Este o greseala de incepator sa afirmi asa ceva.

alexconu a scris:

Nu vreau sa-ti zic de cate ori am inceput sa rad auzind discutii intre astronomii profesionsti care au mers in Turcia in cadrul Anatolian Eclipse 2006 (cea mai tare intrebare fiind: eclipsa asta e totala?).


Distractiv! SARM a organizat expeditia din Turcia si din cate stiu au fost invitati si astronomi ai Observatorului Academiei Romane (vezi circulara). De ce i-ati chemat pe acei astronomi de profesie cu voi in Turcia? Sa radeti de ei (voi astronomi amatori) sau de ce?

alexconu a scris:

Majoritatea astronomilor profesionisti intr-adevar habar n-au de constelatii.


Mi se pare ciudat ca iti urci lumea in cap cu asa o nonsalanta. Shocked

Daca crezi ca poti ajuta lumea de pe forum cu experienta si cunostiintele tale, atunci fa-o, insa te rog sa dai dovada de decenta si de bun simt.
Este a nu stiu cata oara cand fac acest apel celor de la SARM!
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 11 Mai 2006 23:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mac a scris:

De unde mai ai si teoria aceasta? Iti dai seama ce spui? De ce crezi ca pentru a fi astronom trebuie neaparat sa fi pasionat de cer? Iar reduci acest domeniu vast al a astronomie la astronomie observationala? Este o greseala de incepator sa afirmi asa ceva.

E nevoie de pasiune pentru a fi astronom din acelasi motiv pentru care e nevoie de pasiune pentru a fi un fotograf bun, sau un medic bun, sau un copywriter bun, sau un gigolo bun si lista poate continua....
mac a scris:
Distractiv! SARM a organizat expeditia din Turcia si din cate stiu au fost invitati si astronomi ai Observatorului Academiei Romane (vezi circulara). De ce i-ati chemat pe acei astronomi de profesie cu voi in Turcia? Sa radeti de ei (voi astronomi amatori) sau de ce?

Astronomii de la Institutul Astronomic au participat la expeditie pe picior de egalitate cu orice alt om care a fost acolo. Nu au fost invitati speciali sau ceva de genul asta. Oamenii au mers sa vada eclipsa si sa faca observatiuni asupra ei. Si nu inteleg de ce un astronom amator nu poate rade de un astronom profesionist.. Ce-l face pe profesionist superior? Oameni suntem cu totii.. Si oare chiar nu e dureros faptul ca un astronom profesionist roman care merge intr-o expeditie de observare a unei eclipse de soare sa nu stie nici macar ce o sa vada acolo? Sau poate a fost trimis special sa cerceteze daca respectiva eclipsa e totala sau nu... e posibil si asta.
mac a scris:
Mi se pare ciudat ca iti urci lumea in cap cu asa o nonsalanta. Shocked
Daca crezi ca poti ajuta lumea de pe forum cu experienta si cunostiintele tale, atunci fa-o, insa te rog sa dai dovada de decenta si de bun simt.
Este a nu stiu cata oara cand fac acest apel celor de la SARM!

Ce e ciudat? Intotdeauna am vorbit direct. Care e problema aici? Daca am ceva de spus o spun in cel mai direct si clar mod posibil. Mesajul meu a fost foarte decent. S-a bazat doar pe fapte reale la care am fost martor.
Si nu inteleg ce treaba are SARM-ul aici. Am scris eu post-ul in numele SARM sau a vreunei alte asociatii astronomice?? Este o opinie personala pe care o declar, o sustin si o semnez, ca tot m-am obisnuit cu formularea asta de cand niste idioti se joaca in voie cu numerele mele de inmatriculare si eu tot dau declaratii ca nu fur nimic.
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 12 Mai 2006 01:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se pare ca moderatorul are ceva cu Sarm-ul nostru cel de toate zilele Very Happy
Sus
Roman
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2005
Mesaje: 229



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 12 Mai 2006 08:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alex Conu a facut niste afirmatii, Mac a cerut clarificari pe care le-a primit in cele din urma.
Va rog sa incetati aceasta polemica sau s-o mutati in alta sectiune.
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1893



Localitate: Munich

MesajTrimis: 12 Mai 2006 09:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca are nimeni de la noi de pe forum ceva impotriva SARM. Acuzatiile si afirmatiile de mai sus nu isi au locul la noi pe forum, mai ales intr-o discutie despre orientarea pe cer, care se vrea a fi constructiva.

Forever_Man, sper ca ai primit in aceasta discutie suficiente detalii pentru a te putea orienta pe cer. Daca nu, atunci deschide alta discutie in aceasta rubrica.
Pana atunci am sa inchei acest subiect.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact