Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M27_130x30s_ASI294+L-enh.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225291
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Fastscope


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10671



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Dec 2021 11:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
.. dar nu am corectorul necesar...
Poate facem ceva in acest sens Smile

Citat:
aș putea să-l probez este să pun în locul secundarei o cameră planetară
Daca e senzor mic s-ar putea sa nu fie asa vizibila coma.

Din ce am citit pentru hiperbola ar fi bun un MPCC. Pentru parabole, fara reductor, exista mai multe corectoare de coma care ar functiona bine, costa 170-300E cel mai ieftin. Cu reductor ASA 0.73x pare foarte bun, chiar aici s-au facut niste experimente cu el: https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...mp;start=0
Pentru ideea de "fastscope" e obligatoriu sa ai reductor, practic iti permite injumatatirea timpului de expunere.

Oare se poate pleca de la un corector si sa proiectezi oglinda astfel incat sa se imperecheze perfect?
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9498

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Dec 2021 13:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred că se poate, dacă ai toți parametrii corectorului, să-i poți băga în Oslo sau Zemax. Problema e cine îți dă acești parametri?
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Dec 2021 09:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intrebare: daca primara este f/3, de ce mai este nevoie de reducator?

Un sistem optic cu primara f/3 nu este suficient de rapid/luminos pentru astrofoto?

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 12 Dec 2021 10:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna intrebare. Mai ales ca un reductor complica mult colimarea, si asa dificila la focale foarte scurte. Eu stiu cat am lucrat pana am reusit colimarea la fostul meu Cassegrain Classic, care avea o primara pe undeva la F/D=3, si la un RC.

Si trebuie luat in considerare ca fiind in mod normal un Newton, primara trebuie sa fie flotanta, deci fixarea ei intr-un loc nu e recomandata, si de aici rezulta o decolimare foarte usoara. Daca ar fi o oglinda conica, cu un tub central pentru ancorare, cum sunt cele de pe makuri sau SC-uri, atunci ar fi usor sa fie fixata. Dar parabolice conice cu tub central stiu foarte putine, si nu la F/D3.

https://www.teleskop-express.de/shop/produ...esign.html

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10671



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Dec 2021 10:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:

nu este suficient de rapid/luminos pentru astrofoto?
N-as zice ca in astrofoto exista "suficient de rapid..", cu cat mai rapid cu atat mai bine.
Impusti trei iepuri:
- comacorector - obligatoriu
- focal reducer - pt un camp larg
- mai rapid - pt expuneri mai scurte

Din cate am citit, cei care au reusit colimarea erau multumiti, cei care n-au reusit n-au fost multumiti.
Dar depinde si ce urmaresti, o oglinda f4 e mai ieftina si ar merge un reducator ca sa obtii f2.9 si focala mai mica, la f3 poate doar corector de camp mai larg si un senzor mai mare si obtii cam acelasi camp vizual, doar ca senzorii mari sunt scumpi. La f4 iese sistemul mai lung. Dar putem cadea la invoiala, f3.5?

In ceea ce priveste focusul:
- o idee e sa ai un focuser elicoidal fin pentru intreg grupul corector-camera
- primara oricum trebuie sa aibe sistem de colimare, poti folosi suruburile si pt focus, la acest sistem practic trebuie focusat foarte fin ca nu ai nevoie de deplasari mari, e un sistem pur fotografic unde ai nevoie practic sa ajustezi fin variatiile cu temperatura.
Daca ai observator si nu il plimbi de colocolo odata ce l-ai colimat si focusat cam asa ramane.
Sus
MrSpace
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2013
Mesaje: 114



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Dec 2021 14:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O solutie comerciala de "fast scope".. alternativa la RASA si Hyperstar, care se pare ca nu sunt "diffraction limited" si pt ca am dezvoltat alergie la produsele Celestron..:

http://lnx.costruzioniottichezen.com/jooml...;Itemid=30
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Dec 2021 21:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am pus intrebarea de mai sus din mai multe motive:

- primul ar fi ca o oglinda cu f/3 se corecteaza foarte greu, este nevoie de un corector elaborat iar linkul dat de tine la inceputul topicului indica folosirea unui corector clasic, aproape primitiv as zice (corector Rosin) care nu ar da rezultate acceptabile la f/3, indiferent de ce zice reclama comerciala.
Un astfel de corector combinat cu un dublet lipit pe post de reducator de focala ar trebui sa fie undeva spre 50 euro in cazul in care are o optica prelucrata la o calitate foarte buna, dar ce sa vezi ... pretul e altul!
- al doilea motiv a fost spus de Dragos. Ca idee, in urma cu vreo 2 ani, Catalin Dumitru mi-a asamblat un obiectiv cu f/2 pe care vroiam sa-l folosesc la vizual. Dupa ce l-am primit, l-am desfacut pentru cosmetizare si modificarea unor spatieri intre lentile. Trebuie sa spun ca la reasamblare a fost criminal de greu de facut alinierea, nici nu vreau sa-mi imaginez cat m-o fi injurat Catalin pana sa-l rezolve ...
Deci, nu prea e de joaca cu sisteme atat de rapide.

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9498

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2021 09:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din câte cunosc, există un sistem rapid pentru astrofoto destul de bun care adresează toate problemele însă și prețul este pe măsură: Riccardi-Honders.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
MrSpace
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2013
Mesaje: 114



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2021 10:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din categoria soluții rapide disponibile comercial utilizatorilor cu sange albastru: https://www.baader-planetarium.com/en/tec-...scope.html

nici reflectoarele hyperbolice: sharpstar/TS 150mm f/2.8 sau Epsilon 130 nu sunt de ocolit, desi au apertura mult mai mica.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10671



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2021 11:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:

Un astfel de corector combinat cu un dublet lipit pe post de reducator de focala ar trebui sa fie undeva spre 50 euro in cazul in care are o optica prelucrata la o calitate foarte buna, dar ce sa vezi ... pretul e altul!
O solutie ar fi democratizarea opticii, dar nu vad cum.

zoth a scris:

- al doilea motiv a fost spus de Dragos. Ca idee, in urma cu vreo 2 ani, Catalin Dumitru mi-a asamblat un obiectiv cu f/2 pe care vroiam sa-l folosesc la vizual. Dupa ce l-am primit, l-am desfacut pentru cosmetizare si modificarea unor spatieri intre lentile. Trebuie sa spun ca la reasamblare a fost criminal de greu de facut alinierea, nici nu vreau sa-mi imaginez cat m-o fi injurat Catalin pana sa-l rezolve ...
Deci, nu prea e de joaca cu sisteme atat de rapide.
M-am bazat ca solutia are numarul minim de elemente: primara, corectorul si senzorul deci ar fi cel mai simplu de colimat un astfel de model. Celelalte au fie un corector in plus fie o diagonala/secundara in plus.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 13 Dec 2021 11:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O problema la acest telescop este ca ar trebui sa utilizezi mai degraba o camera fara racire. In caz contrar, curentul de aer cald generat de camera ar fi exact in traseul optic. Mai pui la socoteala si faptul ca o roata de filtre ar adauga obstructie, si avantajul ca scapi de secundara dispare.
_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10671



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2021 11:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am gandit si la aspectul racirii, fiind focala mica, si eventual sufland dintr-o parte cu un ventilator n-ar fi neaparat o problema.
Roata de filtre se exclude, caz in care se mai limiteaza putin aplicabilitatea, asta nu inseamna ca nu poti utiliza filtre, ai aprox 60mm intre corector si senzor in care poti decupa loc pentru un sertaras ca sa poti pune/scoate filtre, manual.
Scopul unor astfel de telescoape, mari, rapide, camp vizual mare ar fi pentru detectie de NEO/comete, unde nu prea schimbi filtre. Sau pui un filtru multibanda, camera color si pozezi "dintr-un foc". Sau scoti camera, infiletezi filtrul, o pui la loc. Sau abordezi altfel: intr-o noapte pozezi mai multe subiecte cu un filtru, noaptea urmatoare le repozezi cu un alt filtru, samd.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 13 Dec 2021 11:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, pentru comete ar fi un sistem bun. In fapt, la F/3 e chiar singura solutie sa nu ai peste 50% obstructie, si sa nu dai pe secundara cat dai pe camera.
_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10671



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2021 11:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Toate acele sisteme au cateva mici probleme: unele nu au apertura mare si au obstructie mare, chiar daca la astrofoto nu prea conteaza totusi iti mananca lumina. Cu camera si corectorul in focar ai obstructie constanta 60-80mm diam, indiferent cat e primara de mare, avantaj ai cand primara e mai mare ca practic obstructia centrala este neglijabila. O oglinda f4 de apertura mare nu e asa de scumpa si ar fi o varianta de compromis. Ar iesi un sistem relativ lung 1.2-1.5m lungime, spre deosebire de modelele enumerate mai devreme care sunt extrem de scurte.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 13 Dec 2021 12:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apertura de 300mm, la f/4, fara secundara inseamna clar peste 1500mm lungime, deci o montura foarte serioasa. Si la F/3, tot te duci la peste 1200mm lungime. Ca ai nevoie de vreo 100mm la primara, plus corectorul, vreo 90mm, plus un spatiu de vreo 60mm, plus camera, plus focuserul elicoidal.
_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact