Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m42.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225634
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cine poate revoluționa Fizica?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2465

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 04 Sep 2007 05:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Radu, cred că faci o confuzie, o confuzie des întâlnită. O idee extrem de simplă va revoluționa Fizica. Revoluția va avea loc undeva la nivel mentalului majorității, mental obijnuit să perceapă spațiu ca pe un personaj neutru.

Transpunerea noi idei se va face în primul rând prin imagini.

Prin calcul suprasofisticat înțeleg un calcul pe cât de prelungit tot pe atât de inutil. Dacă natura aproximează, noi de ce am face altfel?
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 04 Sep 2007 15:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Radu, cred că faci o confuzie, o confuzie des întâlnită

Probabil. De obicei sunt cam confuz... Rolling Eyes Nu vreți să mă luminați ? Very Happy

Citat:
O idee extrem de simplă va revoluționa Fizica.

Păi, da. Întotdeauna ideile revoluționare sunt simple. După aceea. Laughing

Citat:
Prin calcul suprasofisticat înțeleg un calcul pe cât de prelungit tot pe atât de inutil.
Shocked dați-mi un exemplu de calcul pe cât de sofisticat pe atât de inutil. Confused

Citat:
Dacă natura aproximează, noi de ce am face altfel?

Confused natura nu aproximează. Natura lucrează la detaliu. Nu sunteți Dvs. cel care spunea că nu există cerc perfect? Ar trebui să vă hotărâți...

_________________
הבה נגילה
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2465

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 04 Sep 2007 19:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
calculele nu înseamnă nimic altceva decât transpunere a noii ipoteze în limbaj acceptabil

Confuzie, noua ipoteză este deosebită prin simplitatea sa deosebită. După aceea au grijă fizicienii să o traducă într-un "limbaj acceptabil".
Citat:
natura nu aproximează. Natura lucrează la detaliu. Nu sunteți Dvs. cel care spunea că nu există cerc perfect? Ar trebui să vă hotărâți...

Detaliul oferit de natură relevă imaginea celei mai performante relații de aproximare. Nu există traectorie perfect filară și cu atât mai puțin perfect circulară. Sistematic, triedre puternic disproporționate completează imaginea celei mai performante relații de aproximare și implicit filmul unei acțiunii de rotație (pe fondul alungurii sau comprimării razei de rotație).
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 04 Sep 2007 20:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
După aceea au grijă fizicienii să o traducă într-un "limbaj acceptabil".

Pentru mine, chestia asta se numește descriere cantitativă.
Poate spune un tip până joi că deduce spectrul de mase ale particulelor elementare din modurile de vibrație ale stringurilor Rolling Eyes . Dacă afirmația nu e susținută de calcul concret care să vină în confruntare cu determinările experimentale, adios companeros de mi vita.
Ora de literatură s-a terminat, ca și epoca revelațiilor miraculoase Laughing

Aștept exemplu de "calcul pe cât de sofisticat pe atât de inutil" Shocked Rolling Eyes

_________________
הבה נגילה
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2465

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 05 Sep 2007 06:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inutil în sensul că: se poate și mult mai simplu. Uneori, prezența unei imagini poate simplifica mult descrierea cantitativă.

Sunt convins de necesitatea unui calcul concret, dar toate la rândul său. Omul trebuie să se obijnuiască cu nouă și inedita ipoteză. Altfel riscă să nu înțeleagă nimic din elementara descriere cantitativă.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 05 Sep 2007 13:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aștept exemplu de "calcul pe cât de sofisticat pe atât de inutil"
Laughing
Citat:
Uneori, prezența unei imagini poate simplifica mult descrierea cantitativă.

Într-o prezentare, da. Când facem istorie, da. Când scriem cărticele de popularizare, da.
Nu într-o revoluție a unei științe.

_________________
הבה נגילה
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2465

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 05 Sep 2007 19:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Câte astfel de revoluții ați văzut (în special în fizică)?
Dați-mi un singur exemplu de determinare pur teoretică.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 05 Sep 2007 21:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Divagați.
Rolling Eyes

_________________
הבה נגילה
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2465

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 06 Sep 2007 05:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Radu, câte revoluții ați văzut în fizică?
Câte determinări pur teoretice ați văzut?
A determinat cineva pe cale pur teoretică viteza luminii?
Oare nu aceasta este prima determinare pe care trebuie să o facă o adevărată revoluție?
Natura își definește singură etaloanele de măsură, oare de ce și mai ales cum?
Dumneavoastră confundați transpirația cu revoluția.
Sus
petrusneacsu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2007
Mesaje: 66



Localitate: Braila

MesajTrimis: 19 Sep 2007 03:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma bag si eu in discutie.

De ce toata lumea vrea sa revolutioneze ceva?

Eu m-as multumi cu o descoperire mai mica, fara sa fac revolutie. Laughing

Iar legat de descoperirile doar asa de principiu, imi aduc aminte de o poanta care in esenta era ceva de genul:

Unul se duce la OSIM sa spuna ca a inventat naveta spatiala care se poate propulsa cu forta gandului. Cand sa fie intrebat de schitze, planuri, si alte detalii tehnice, omul zice: Pai mie mi-a venit ideea, e datoria inginerilor sa o proiecteze si sa o realizeze.

Cam asa e si cu descoperirile doar vorbite.

Acum sa las si eu o intrebare: Care sunt criteriile care clasifica descoperirile in revolutionare, mari, si mai putin importante?

Sau tot votul majoritatii e cel care decide importanta descoperirilor?

Si ca sa-mi dau si eu o parere legat de tema: Fizica si nu numai poate fi revolutionata de cineva care e pasionat/pasionata de respectiva stiinta, si in plus care are timpul liber si lipsa de griji ale unui cioban. Laughing

Nu cred ca poate face o descoperire cu adevarat importanta un om care e fizician de la 8 la 16, si se uita la ceas din ora in ora ca sa vada cat mai e pana pleaca acasa.

Astfel de oameni poate ca vor descoperi cate ceva din cauza ca au acces la aparatura si tehnologie. Dar nu locul si aparatele fac marile descoperiri ci oamenii. Omul sfinteste locul si nu invers.

Pe de alta parte un fizician, ca si un astronom profesionist nu face ce vrea el. Exista o tema de cercetare, exista niste programe de cercetare care au finantare sau nu. E posibil ca teoria noua a unui cercetator pe care o are sa fie total diferita de ce are el de facut zi de zi la institut ori facultate.
Daca insa cercetatorul are multi copii, o nevasta cicalitoare, si alte griji legate de existenta de zi cu zi, se stinge incet incet acea curiozitate interioara si acea disponibilitate de a cauta raspunsuri la intrebari.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2465

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 19 Sep 2007 07:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aveți perfectă dreptate, dar se poate și mai rău. Spre exemplu:

Unui fizician îi va fi foarte greu să facă o mare descoperire (prin mare descoperire înțeleg un concept ieșit din comun, adică care, deși prolific, face o notă discordantă cu toate celelalte concepte existente în domeniul respectiv).

Nu trebuie să uităm faptul că un fizician este puternic ancorat mental în datele teoretice ce, nolens volens, tocmai i-au modelat gândirea. Mai este și problema carierei, dacă ieși din rând, riști să fi catalogat drept exotic și de ce nu, chiar excentric.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Sep 2007 09:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tocmai ati definit un carierist, nu un fizician. Un fizician adevarat nu are nici o problema in a face o mare descoperire din cauza ca aceasta "face o notă discordantă cu toate celelalte concepte existente în domeniul respectiv". Dovada sunt nenumarati fizicieni care chiar au facut mari descoperiri. Nu puteti sa-i ignorati chiar pe toti.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2465

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 20 Sep 2007 19:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aveți dreptate dar, din păcate, "marile lor descoperiri" nu sunt în măsură să aducă Fizica la stadiu de știință.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 20 Sep 2007 22:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
(prin mare descoperire înțeleg un concept ieșit din comun, adică care, deși prolific, face o notă discordantă cu toate celelalte concepte existente în domeniul respectiv)


Aiurea. Asta nu arata decat dorinta Dvs, d-le ID, de a iesi din comun..., de a face nota discordanta cu orice pret, fara sa aveti habar de ceea ce inseamna stiinta sau filosofie a stiintei.
Va mai spun ceva> indivizi care nu au nici in clin nici in maneca cu stiinta dar care sunt chinuiti de eminescianul " ca se zbate ca un sculptor fara brate", se arunca de obicei in termeni - ezoterici pentru ei - ca> timp, spatiu, revolutie, gauri negre, gauri de vierme... in speranta ca poate nu intelege nimeni inutilitatea chinuita a existentei lor, in speranta ca cineva ii va bate apreciativ sau poate chiar depreciativ (ce incantare! Very Happy) pe umar.
Inutil demers.
I ll speak with the king in the next morning. Cool

PS. Asa e, d-le D. Un fizician nu umbla dupa mari descoperiri. Un fizician incearca doar sa inteleaga... Wink

_________________
הבה נגילה
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Sep 2007 09:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Pertusneacsu: A existat o epoca "romantica" a descoperirilor in fizica, epoca in care terenul era inca virgin si pe oriunde te uitai era cate ceva de descoperit. Dar nici atunci descoperirile nu au fost facute de ciobani. Au avut si ciobanii vremea lor cand faceau descoperiri. Era undeva prin neolitic Smile Am mai spus-o, in zilele noastre ciobanii parveniti nu pot decat sa se urce cu picioarele pe maibah. Restul breslei nu are alte pretentii decat sa fie lasati sa faca branza. La momentul asta nu poti sa faci descoperiri ignorand tot ce au cladit predecesorii. Si da, este mult mai usor sa faci "descoperiri revolutionare" emitand niste gogorite umflate sfornaitoare decat sa faci o mica inventie care sa si functioneze si sa poata fi aplicata in practica.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact