Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Cassiopeia.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225646
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

oculare+filtre dso


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
crissgab
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Mar 2014
Mesaje: 101



Localitate: UK

MesajTrimis: 03 Iun 2014 15:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pentru sfaturi si explicatii
M-am decis sa cumpar un Vixen NPL 30mm 50° ( de fapt ar fi 46°), ocular foarte apreciat pe forumuri si care s-a prezentat destul de bine in comparatii cu alte branduri, findu-mi recomandat si de dragos.n.
A mai ramas sa cumpar 2 oculare intre 10 si 20mm, o sa ma decid pana diseara ce bag in cos (cel mai probabil o sa fie 12mm/15mm BST Dual ED care e foarte apreciat pe forumuri pentru pretul pe care il are si TS SWM 20mm care mi-a fost recomandat de voi ).
Filtru UHC o sa cumpar luna viitoare cand ma intorc din vacanta si o sa fie unul dintre cele recomandate de @cpper
Cat despre stalpii de iluminat, am scapat de unul ( cu pretul restrangerii campului vizual ) iar pentru al 2lea cred ca o sa folosesc umbrela de gradina (alta solutie nu am decat sa-l sparg Crying or Very sad )

LE : mai aman cu 4 zile achizitia, am pus ochii pe click aici, si daca am sa reusesc sa scot un pret bun impusc 2 iepuri dintr-un foc, si cu ocularele si cu un refractor pe care vroiam sa-l cumpar mai spre sfarsitul anului, plus alte accesorii ce-mi folosesc si la actualul telescop Rolling Eyes [/url]
Sus
cpper
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2014
Mesaje: 27



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 03 Iun 2014 20:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai vazut ce scrie mai jos la anuntul acela ? "
Please note - I can’t ship the telescope due to its size and no longer having the original packaging - it is collection only from West Lothian."
Sus
crissgab
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Mar 2014
Mesaje: 101



Localitate: UK

MesajTrimis: 03 Iun 2014 20:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Yeah, asta ar fi o problema ca mi-ar lua cam un plin jum de diesel, deci ar trebui sa scot un pret chiar bun ca sa se armotizeze cu costul calatoriei. Cam la fel am procedat si cu actualul telescop pe care am dat 300 lire cu tot cu accesorii Neutral
Sus
iqarmy
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Apr 2014
Mesaje: 62



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Iun 2014 21:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

http://www.shiply.com/

Ia vezi poate ii convingi sa il ambaleze:). Sau macar sa ii zici la om sa faca efortul sa il arunce intr-o cutie. La £92 merita cu varf si indesat jucaria.

_________________
Skywatcher - 10" F/4 newtoinan reflector, 9x50 right angle finder
Skywatcher - 80/400 guiding scope, ASI120MM guider/planetary camera
Celestron - Astromaster 5" F/5 newtoinan reflector
NEQ6 Synscan Pro, NexstarGT ALT-AZ
Canon 450Da, Nikon d3100
Sus
crissgab
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Mar 2014
Mesaje: 101



Localitate: UK

MesajTrimis: 03 Iun 2014 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@iqarmy : e la licitatie si mai sunt 4 zile, o sa se ridice mult la pret. Nu am nevoie de curierat ca-l ridic personal daca o sa fie cu noroc, abia vad si eu Scotia ca de mult mi-am propus sa fac o vizita de vreo 2 zile
Sus
crissgab
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Mar 2014
Mesaje: 101



Localitate: UK

MesajTrimis: 25 Iun 2014 22:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

revin la subiect : imi da mari batai de cap sa aleg la cele de 15-20 mm. Sa merg pe Explore Scientific Maxvision 68° Okular 20mm , BST 1.25" 18mm 60° ED eyepiece sau sa aleg tot un vixen 20mm 50° sau alt plossl similar? Cel de 30mm e un Vixen 50° ( inca nu mi-a ajuns, si oricum nu as fi putut sa-l testez datorita vremii, nu am mai scos telescopul de vreo 2 luni afara ). Nu stiu ce ar fi mai potrivit pentru pentru telescopul meu si pentru conditiile pe care le am. Ma gandesc ca cele cu 6 lentile in grup de catre patru sa nu-mi ia mai mult din luminozitate.
Am fost tentat sa cumpar pana si un set complet de la celestron sau sa-mi fac un set cu ocularele OMNI pana ce o sa ajung sa investesc in altele mai bune. Sunt cam grabit ca vreu sa le ridic pana ce plec in vacanta, cand ma intorc vreu sa fac o mica excursie pana in Scotia ( se lauda ca ar avea cel mai intunecat cer din Europa ) sau pe la niste prieteni departe de orase.
Tot tind ca cel de 20mm sa fie cu un camp mai larg ca sa-l inlocuiesc pe cel de 25mm, dar cu un plus de marire,dar nu vreau sa sacrific din calitate... iar pentru cele planetare, din experientele de pana acum, nu o sa pot cobori la oculare sub 10mm datorita seeing-ului prost ( presupun ca e datorat in mare parte umiditatii crescute de aici ).
Revin la parerile voastre pe acelasi subiect, am tot citit review-uri dar nimic care sa ma lamureasca pe deplin in cazul meu
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 26 Iun 2014 17:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dacă ai un Plossl Vixen de 30 mm, mergi tot pe Plossl Vixen cu focale mai scurte. (18 -20mm și 9-13 mm) Sunt oculare foarte bune și nu au un preț mare.
Cred că îți faci probleme degeaba. Telescopul tău la F 10 lucrează bine și cu oculare mai slabe, dar să ai grijă ca locul de unde faci observațiile să fie ferit de poluarea luminoasă.Ocularele de calitate (cum este Plossl Vixen, dar sunt și multe altele) au tratamente bune antireflex ce duc la cresterea contrastului și a clarității imaginii. În plus transmisia luminii este mai bună.
Pentru planete un barlow de calitate (Vip Baader de exemplu - dar e scump sau altele din aceiași gamă) te va duce la grosismentele maximale de calitate ce le poți obține cu telescopul tău.
În rest mai multe observații și te lămurești singur și poate există un astroclub pe acolo care te va ajuta să dobândești puțină experiență.

_________________
mihai
Sus
crissgab
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Mar 2014
Mesaje: 101



Localitate: UK

MesajTrimis: 26 Iun 2014 19:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vixen-ul de 30 si de 40 mm sunt putin mai scumpe, celelate sunt chiar accesibile. dar ce ma interesa pe mine e sa stiu daca cele cu 6 lentile se comporta bine pe telescopul meu tinand cont ca e f10 si am si poluare luminoasa acasa de unde fac observatiile. Explore Scientific Maxvision 68° 20mm l-am gasit la 55 de lire, m-ar incanta ideea sa bag banii in el si sa-l folosesc la dso daca as sti ca se impaca cu conditiile mele.
Nu e nici un astroclub in zona mea. M-am gandit si la varianta sa le cumpar, sa le incerc si apoi se la returnez daca nu-mi convine pierzand doar transportul de return, dar vremea aici e destul de capricioasa, in ultimele 2 luni am avut doar noapte senina dar a 2a zi trebuia sa ma trezesc la 4 jum sa plec la munca, iar cel putin in alte 3 dati am instalat telescopul in perioada 7-8 cand cerul era cu 0 nori si toate softurile de vreme imi erau favorabile, iar in jur de 10 nu mai eram in stare nici sa vad luna.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 26 Iun 2014 21:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Schema optică a ocularului Plossl cuprinde două grupuri a câte două lentile așezate (qvasi)simetric, deci 4 în total. Nefiind mare brânză toată lumea le face. Secretul constă în calitatea sticlei și a tratamentelor. Vixen face Plossl-uri bune și Tele Vue face Plossl-uri poate și mai bune.
Dacă vrei un câmp mai larg (68 grade) poți cumpăra oculare Hyperion. la focala ta lucrează foarte bine, iar transmisia este excelentă.
Nu te preocupa de faptul că unele oculare au sticlă mai multă . Sunt absolut convins că nu vei sesiza nici o diferență comparându-le.
Poți găsi la ocazii mărci foarte bune (ca alea depre care am vorbit mai sus) la un preț mai bun, orientează-te spre ele.
Și dacă pe acolo zici că plouă, poți parcurge în serile dedicate observațiilor topicurile despre oculare a lui Zoth pe care le găsești pe forum.

_________________
mihai
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4842

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 26 Iun 2014 21:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vezi, poate te poti baga la asa ceva: http://www.teleskop-express.de/shop/produc...arlow.html
Sus
Dyptorden
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Noi 2014
Mesaje: 139



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 01 Ian 2015 19:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cpper a scris:
... si DGM NPB. Cel din urma este considerat de multi(printre care si Dave Knisely, "tatal" filtrelor pe cloudy nights) cel mai bun, chiar peste originalul Lumicon. Gasesti pe cloudy nights mai multe pareri. Partea faina la acesta e ca e si mai ieftin ca Lumiconul, si se poate livra si in Romania. Este 340 lei, cu tot cu transport.


Pe http://www.npbfilters.com/order-international.html (e si site-ul oficial), pretul unui NPB de 1.25" e 90$, si dupa cum mi-a raspuns Dan McShane de la DGM, legat de transportul catre Romania: "S&H is $15"
In concluzie :
90$ * 1.24 (TVA-ul) * 1.15 (o taxa vamala de valoare medie) + 15$ (transportul) = 143.34$
adica approx 5.3 mil.

De unde as putea comanda cu 340 RON ? Stii vreun site din Europa care comercializeaza filtre de la DGM ?

Thanks si un an senin,

_________________
Dob 8"
Sus
cpper
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2014
Mesaje: 27



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 02 Ian 2015 00:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am facut calculul pentru pretul din America(75$) + 15$ transport. El mi-a zis intr-un mail ca transportul catre Ro e 15$, dar nu stiam ca si pretul filtrului e diferit. Cand am scris mesajul nu m-am gandit la TVA + taxe...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact