Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IC1396LRBGfwffro.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225553
Numar de utilizatori inregistrati: 2848
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paula
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Articol - Armonia Universului Fizic


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Referinte documentatie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2461

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 18 Ian 2007 09:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel a scris:

"Iar eu fac referire la spațiul care este omogen, spațiul acela gol, lipsit de substanță, spațiul vid! Toată lumea știe că acel spațiu este gol și omogen, deci nu am ce să demonstrez."

Abel, chiar vrei să te faci de ras? Astea nu sunt argumente științifice. Te rog să revi cu picioarele pe pămant. Unde este confirmarea științifică a spuselor tale?

Cum faci dovada faptului că acel spațiu este gol?

Dacă este gol, atunci este lipsit și de orice informație.

Cred că tu nu ști ceea ce este aceea o informație, utilă, adevărată.
Cred că tu vrei să ne vinzi nouă simple aberații, povești de păcălit vigilența oamenilor mari.

Domnule Abel, se pare că dumneavoastră sunteți mai mult narator decat așa-zis om de știință. Ce căutați dumneavoastră pe acest topic?
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 18 Ian 2007 10:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:
Ce căutați dumneavoastră pe acest topic?

Shocked Shocked Shocked Rolling Eyes

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2461

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 18 Ian 2007 10:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel, cand am întrebat:

"Ce căutați dumneavoastră pe acest topic?"

Vroiam să aflu:

Ce caută naratorul Abel pe un subiect de o natură științifică?

Sper că întrebarea mea să fie suficient de clară în acest moment.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Ian 2007 15:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate pe Abel l-am vazut postand si calcule matematice de o oarecare complexitate pe topicul despre precesie. Cel care face fizica descriptiva (narativa) sunteti mai degraba dumneavoastra. Sad
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2461

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 18 Ian 2007 16:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Dragon, haideti să nu încurcăm lucrurile.

Din dorinta de a posta și atat, Abel a facut urmatoarea afirmație:

"Toată lumea știe că acel spațiu este gol și omogen, deci nu am ce să demonstrez."

Dacă făcea această necugetată afirmație pe alt topic, nu ași fi avut nici o obiecție.

Atunci cand este nevoie, eu apelez la toată gama de mijloace necesare consolidării ideilor mele.

Pe mine mă repugnă calculele matematice inutile, iar Abel face risipă de așa ceva.

Deci, pe scurt, eu doresc pe subiectul meu atacuri la idee cu argumente științifice.

Dumneavoastră considerați că afirmația lui Abel are vre-o tentă științifică?
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 18 Ian 2007 19:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca sa inteleg punctul, linia, si orice forma geometrica e nonsens in spatiul dumneavoastra ... stiti care e marea problema care ma si mira ca nu ati incercat s-o rezolvati, este practic chiar o geometrie a "spatiul Iacob" ... din punctul meu de vedere elementele acestui sunt total diferite de cele care se regasesc intr-un spatiu omogen ... dar dumneavoastra dintre cate vad eu inca le folositi ... deci cum ramene cu non-sensul punctului ...
_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.


Ultima modificare efectuata de catre Alexandru Rautu la 18 Ian 2007 19:52, modificat de 1 data in total
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 18 Ian 2007 19:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon a scris:
Din pacate pe Abel l-am vazut postand si calcule matematice de o oarecare complexitate pe topicul despre precesie. Cel care face fizica descriptiva (narativa) sunteti mai degraba dumneavoastra. Sad


Din pacate asta pot spune si eu ... si ca sa fac o paranteza; domnul Abel are si dreptate .... nu are ce demonstra atata timp cat vorbim de axiome, ca domnului Iacob ii place sa filozofeze, asta e ala treaba. Insa confuzia care s-a facut este urmatoarea ... domnul Abel vorbea de spatiul omogen folosinduse de axiomele bine cunoscute, iar domnul Iacob vorbea de alte axiome pentru alt spatiul ... deci ca o concluzie ... sa nu facem confuzie dintre spatiul pe care il cunostem noi pana acuma si spatiul Iacob, un spatiu neomogen pe care nici macar autorul acestui spatiu nu l-a putut aprofunda cum trebuie ... singurul lucru care l-a afirmat este ca acest spatiu poate fi o aproximatie a spatiului omogen ( din pacate nu am gasit argumente matematice care sa confirme lucru asta )... caracterul discutiei este unul filozofic, si nici pe departe nu are un caracter fizic ... asta e doar un vis a lui Iacob de a arata ca spatiul sau este strict legat de spatiul real.

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Ian 2007 19:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacater cercul s-a inchis. Exact tema spatiului ideal geometric a fost prima pe care ne-am confruntat acum ceva vreme. Si atunci si acum vi se atrage atentia ca faceti grave confuzii intre spatiul fizic si spatiul geometric. Vorba lui rautu, daca nu va convine geometria existenta, propuneti o alta la care puteti chiar sa-i zice geometrie Iacob Smile
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 18 Ian 2007 20:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon a scris:
Din pacater cercul s-a inchis. Exact tema spatiului ideal geometric a fost prima pe care ne-am confruntat acum ceva vreme. Si atunci si acum vi se atrage atentia ca faceti grave confuzii intre spatiul fizic si spatiul geometric. Vorba lui rautu, daca nu va convine geometria existenta, propuneti o alta la care puteti chiar sa-i zice geometrie Iacob Smile


Exact ... am inteles si lucru asta de curand ca de fapt teoria lui Iacob este de fapt o alta geometrie cu alte elemente decat cele cunoscute din celelalte spatii ( strict matematic vorbind ) ... deci am putea denumi titlul topicului simplu ... "Geometria Spațiului Iacobian" Smile

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5562

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Ian 2007 21:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rautu, indiferent daca ai dreptate sau nu in privinta geometriei la care faci referire, eu cred ca depasesti cu mult limitele bunului simt in momentul in care propui o noua denumire pentru un topic care apartine altcuiva.
Gandeste numai cum te-ai simti tu in locul domnului Iacob daca altcineva ti-ar denumi un topic al tau dupa bunul lui plac, ca si cum tu ai fi handicapat si nu ai fi in stare de acest lucru.
Mai trist e ca lucrul asta deja s-a intamplat prin splitarea unui topic de fizica si intitularea lui in mod cat se poate de vulgar si lipsit de bun simt: "Ce sustine Iacob Dumitru".
Mi se parea normal ca omul in cauza sa fie instiintat de aceasta splitare si sa fie rugat sa-si gaseasca un titlu potrivit pentru noul topic.
E trist intradevar ce se intampla pe aici, parca nici administrator nu ar avea acest site.
Intorcandu-ma la tine Rautu, vroiam sa-ti mai spun ca alaturandu-ti imaginea lui Einstein nu devii nici mai destept si nici cu mai multa autoritate in fizica, asa ca ar fi decent din partea ta sa respecti macar anii pe care domnul Iacob ii are in fata ta.
La asa comportamente vehiculate pe aceasta sectiune, de azi inainte ea nu va mai exista pentru mine.
Va doresc numai succese!
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 18 Ian 2007 22:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
Intorcandu-ma la tine Rautu, vroiam sa-ti mai spun ca alaturandu-ti imaginea lui Einstein nu devii nici mai destept si nici cu mai multa autoritate in fizica, asa ca ar fi decent din partea ta sa respecti macar anii pe care domnul Iacob ii are in fata ta.
La asa comportamente vehiculate pe aceasta sectiune, de azi inainte ea nu va mai exista pentru mine.


Dar n-am obligat pe nimeni sa-si schimbe titlul topicului Laughing am zis-o doar sa sublinez ce se vorbeste de fapt, sau ma rog doar partial, in seria articolelor "Armonia Universului Fizic". N-am vrut sa jignesc pe nimenea, daca s-a inteles altceva atunci nu mai e problema mea.

Poate am avut niste scapari in unele mesaje ale mele, recunosc ... poate s-au datorat incapaciatii mele de a acepta teoria domnului Iacob printre gandurile mele, dar pot spune ca in cele din urma am gasit si un loc si pentru ea ... chiar daca domnul Iacob va fi sau deacord cu modul meu de incadrare a teorii sale... opinia mea va fi tot acolo.

Nu cred ca-i vorba despre nici o autoritate ... chiar daca a parut sa fie asa.

Oricum mersi pentru mesajul tau, si pt sinceritatea de care dai dovada. Mesajul tau m-a schimbat intr-un fel, sa zicem o mica lectie de viata, chiar daca cele scrise in post-ul acesta nu iti sugeraza acest lucru, sa stii ca m-a influentat intr-un mod pozitiv.

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2461

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 19 Ian 2007 08:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Zircon, vă mulțumesc pentru intervenția dumneavoastră.
Așa după cum bine spunea domnul Mircea Albu, nimănui nu îi convine să se facă “caterincă” pe seama lui.
Eu sunt deranjat în momentul în care se face “caterincă” pe un subiect extrem de serios, iar subiectul privind spațiul fizic este cel mai serios cu putință.

S-a vorbit aici despre o nouă denumire a spațiului absolut neomogen. Vă asigur că este o mare cinste pentru mine. După părerea mea, calitatea de a fi neomogen i se poate atribui oricărui volum ce aparține spațiului fizic.

Domnul Rautu a făcut într-un mod infantil următoarea observație:

“Din pacate asta pot spune si eu ... si ca sa fac o paranteza; domnul Abel are si dreptate .... nu are ce demonstra atata timp cat vorbim de axiome, ca domnului Iacob ii place sa filozofeze, asta e ala treaba. Insa confuzia care s-a facut este urmatoarea ... domnul Abel vorbea de spatiul omogen folosinduse de axiomele bine cunoscute, iar domnul Iacob vorbea de alte axiome pentru alt spatiul ... deci ca o concluzie ... sa nu facem confuzie dintre spatiul pe care il cunostem noi pana acuma si spatiul Iacob, un spatiu neomogen pe care nici macar autorul acestui spatiu nu l-a putut aprofunda cum trebuie ...”

Eu cred că filosofia este o artă a deducțiilor logice și din acest motiv poate fi considerată Știință. Este posibil să existe și erori de interpretare, dar care știință nu își are erorile sale?

Eu nu am cunoștință că premisa de spațiu omogen ar fi o axiomă în ceea ce privește interpretarea spațiului fizic, dar să spunem că ar fi.

Este această axiomă susținută de experiment?

Evident că răspunsul este negativ. Dacă greșesc, vă rog să mă corectați.

Să spunem că premisa de spațiu neomogen ar fi o axiomă în ceea ce privește interpretarea spațiuluii fizic.

Este această axiomă susținută de experiment?

Evident că răspunsul este afirmativ. Dacă greșesc, vă rog să mă corectați.

Mai mult decât atât, domnul Iacob nu folosește axiome în deducțiile sale. Ca un caz extrem, pentru cei care nu sunt familiarizați cu deducțiile logice, domnul Iacob a făcut recomandarea de a accepta premisa spațiului neomogen ca și unică axiomă necesară explicării tuturor fenomenelor fizice și nu numai.

Deci domnule Dragon, campion al caterincilor de pe acest site ca să zic așa, nu mă privește problema celor care doresc să închidă un cerc în jurul lor. Rețineți, conceptul de spațiu geometric a fost împrumutat și îmbogățit calitativ pentru a servi ca model explicativ al spațiului real, al spațiului fizic. Vă rog să nu mai faceți confuzii.

Rautu, Traiectoriile specifice spațiului fizic sunt prin excelență curbe (dar și ideea de curbă reprezintă rezultatul unei acțiuni de aproximare). Traiectoria unui fascicul luminos se poate aproxima printr-o curbă. Raza de curbură poate fi de cele mai multe ori extrem de mare. În acest caz traiectoria poate fi aproximată cu o linie dreaptă. Mentalul nostru s-a obijnuit cu ceea ce înseamnă conceptul liniei drepte. Din acest motiv, nu putem renunța la avantajul intelectual conferit de ideea de punct sau linie. Practic, aceste simboluri ne permit să apreciem anumite abateri ale parametrilor fizici ca fiind extrem de mici. La urma urmei, este vorba de un compromis folositor.
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 19 Ian 2007 16:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:
Eu cred că filosofia este o artă a deducțiilor logice și din acest motiv poate fi considerată Știință. Este posibil să existe și erori de interpretare, dar care știință nu își are erorile sale?


Exclamation Poate matematica ...

IACOB DUMITRU a scris:
Mai mult decât atât, domnul Iacob nu folosește axiome în deducțiile sale. Ca un caz extrem, pentru cei care nu sunt familiarizați cu deducțiile logice, domnul Iacob a făcut recomandarea de a accepta premisa spațiului neomogen ca și unică axiomă necesară explicării tuturor fenomenelor fizice și nu numai.


Ok ... asta ziceam si eu ... geometria dumneavoastra se bazeaza pe alte axiome, dar asta nu inseamna ca spatiul omogen este nonsens (deci sa nu se faca confuzie, eu am vorbit strict matematic, fara nici o legatura momentan cu spatiul fizic). Deci din punct de vedere matematic spatiul dumneavoastra este un spatiu total diferit de celelalte spatii, iar axiomele cunoscute nu mai sunt valabile (sper ca ati inteles acest lucru). O astfel de realizare (pentru ca dumneavoastra nu ati aprofundat deloc acesta problema) ar revolutiona intradevar matematica si odata cu acesta noua interpretare a geometriei s-ar putea gasi si legaturi cu spatiul fizic.

Dupa cum am mai spus modul dumneavoatra de interpretare este superficial, chiar daca tot sustineti vehement ca ar trebui aduse argumente stiintifice, n-ati spus nimica este acesta aproximare dintre spatiul dumneavoastra si cel omogen. Unde este abordarea matematica? Cum se realizeaza acesta aproximare ? Si daca o sa-mi spuneti ca prin deductii logice ati ajuns la acesta concluzie ... atunci categoric acele deductii (care le-am gasit eu in mesajele dumneavoastra) nu se ridica la nivelul unor argumente stiintifice. Inca o dat repet sa nu se faca confuzie ... cand m-am referit la spatiu a vorbit strict matematic. Spatiul este un suport, un model matematic pana la urma, iar pentru a aplica acest model in lumea reala, trebuie sa avem o abordare matematica mai intai a spatiului si apoi sa cautam conotatile sale in lumea reala. In cazul lui Einstein cu teoria generala a relativitatii a fost tot la fel, numai el stie cat de mult a muncit sa inteleaga modelul matematic si abia dupa aceea a putut spune ca modelul sau pentru geometria spatiul descrie intradevar spatiu fizic (bineinteles dar si confirmarea experimentala intr-un final).

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 19 Ian 2007 16:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

P.S. Suportul matematic mai intai si abia apoi discutii filozofice ... deci cand o sa vad abordarea matematica a geometriei iacobiene ( Smile ) ... abia atunci putem sa ne simtim liberi sa spune ca spatiul fizic este neomogen.

Mult succes ...

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Ian 2007 17:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand am intrat eu pe acest site, acum vre-un an de zile, mare parte din teoria dumneavoastra dle Iacob era deja postata. Din cate am observat eu la acea vreme, nimeni nu o bagase in seama sau daca o facuse, nu erau nici un fel de comentarii. Banuiala mea este ca toti cei care s-au aratat interesati cat de putin (la fel ca mine) s-au "lovit" de aceeasi lipsa de claritate a textului si l-au abandonat. La un moment dat din "caterinca" in "caterinca" am ajuns sa discutam si o parte a ideilor dvs. Eu unul, dupa ce am reusit sa depasesc dificultatile initiale, sustin ca am reusit sa inteleg ce vreti sa ziceti. De atunci am incercat sa va arat de cateva ori unde gresiti si in primul rand v-am facut reprosul limbajului criptic pe care-l folositi. Buba e ca dumneavoastra continuati sa sustineti ca sunteti in posesia unei teorii revolutionare, fapt care face aproape imposibila comunicarea. Eu va urez succes in continuare poate va va intelege mai bine zircon, de exemplu, cu toate ca pana acum nu am vazut observatii competente din partea lui. Macar rautu a facut eforturi sa priceapa ceva si sa duca o oarecare conversatie pe aceasta tema. Probabil ca ignorarea ar fi cea mai buna forma de respect.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Referinte documentatie Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatoare

Download topic
Pagina 8 din 10
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact