Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
rupes_recta.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225604
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Masurarea erorii frontului de unda


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10700



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Oct 2012 15:53 Download mesaj
Titlul subiectului: Masurarea erorii frontului de unda
Raspunde cu citat (quote)

Ma gandesc la o "schema", dar nu ma pricep prea bine la teorie (adica nu ma pricep deloc). Cum se poate masura eroarea frontului de unda produsa din cauza seeingului? Asta cu unelte amatoricesti: telescop, senzor.

PS: e posibil sa fi deschis un subiect cam greu dar sper la rabdare didactica din partea celor care se pricep.

PS2: cred ca am ales bine sectiunea, desi mergea si la SF/Teorii alternative Smile.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Oct 2012 16:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu daca e foarte necesar sa masori ca nu te ajuta ... ramane sa privesti evntual un test pe stea si sa compari cat de perturbata e fata de imaginea teoretica .
in tehnologia opticii adaptive se foloseste o masuratoare live pt a trimite date si actiona actuatorii.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Oct 2012 16:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca tot e vorba de SF
Shack-Hartmann Wavefront Sensor metoda folosita in echipamentul ce se poate achizitiona de cei interesati de optica adaptiva dar nu se actioneaza oglinda primara ci alta oglinjoara nazdravana Wink
https://www.thorlabs.com/NewGroupPage9.cfm?objectgroup_id=3208
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10700



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Oct 2012 16:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Optica adaptiva are sens la oglinzi mari. Insa la oglinzi mici ma gandesc ca ar putea ajuta la stacking, sa refaci cumva semnalul original pe baza masuratorii perturbatiei frontului datorat seeingului. Adica ai avea 2 senzori, unul ia imaginea si altul masoara perturbatia. Ulterior refaci semnalul aplicand perturbarea la minus 1.
Lucky imaging, ea de una singura, e o metoda pasiva, in sensul ca daca vede detaliu il ia in calcul, daca nu atunci il ignora, practic arunci 90% si din 10% mai bune extargi ce se poate. Metoda activa incearca sa repare cele 90% pe baza feedbackului dat de masuratori paralele. La optica adaptiva corecteaza in timp real forma oglinzii. In cazul nostru ar putea corecta semnalul original sau ar putea constitui un feedback pentru a imbunatatii lucky imagingul, insa nu neaparat ca parte a lucky imaginig ci ca intrare in alt "sistem" care sa refaca imaginea si ulterior sa aplici stacking. Zic si eu.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Oct 2012 16:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Seeingul sau perturbatia nu este identica pe tot campul chiar pe discul mic al planetei apar umflari si dezumflari vibratoare in zone aleator . cred ca optica adaptiva functioneaza bine punctual pe o stea si cea invecinata dubla nu cred ca ai putea sa prinzi un sfert din luna la rezolutie grozava 0.1 sec arc si sa ti toate detaliile rezolvate cu optica adaptiva . la fel si ce zici tu sa existe o legatura si sa fimezi impreuna si perturbatia in cat mai multe puncte din imagine. apoi sa aplici in soft de stacuire corectie .
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10700



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Oct 2012 16:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
Seeingul sau perturbatia nu este identica pe tot campul chiar pe discul mic al planetei apar umflari si dezumflari vibratoare in zone aleator .
La o rezolutie asa mica la nivelul solului ii corespunde o zona de cativa zeci de centimetri/metri pana la terminarea atmosferei, deci destul de mult aer sa poata genera distorsiune la nivel de zecimi de arcsec.

Stanescu Octavian a scris:
la fel si ce zici tu sa existe o legatura si sa fimezi impreuna si perturbatia in cat mai multe puncte din imagine. apoi sa aplici in soft de stacuire corectie .

Ceva de genul asta, sa filmez la o rezolutie mare obiectul, in paralel, la mica distanta, cu un sistem optic similar sa detectez deformarea frontului de unda, aici rezolutia poate fi ceva mai mica in ideea ca deformarea nu e asa de brusca.
Intrebarea este cum masor, atat cantitativ cat si calitativ, aceste distorsiuni?
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Oct 2012 16:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pai studiaza aici exista se pare exact ce vrei https://www.thorlabs.com/NewGroupPage9.cfm?ObjectGroup_ID=2946
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10700



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Oct 2012 16:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alta solutie nu exista? E prea scumpa, face ce trebuie dar scump dom'le, scump.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Oct 2012 17:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sunt si unele lucruri ce nu putem improviza acasa in bucatarie sau pe balcon .
mai e o metoda cu laser de mare putere ce da impulsuri spre cer folosit ca stea de referinta .
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10700



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Oct 2012 17:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aia cu laserul nu cred ca am inteles-o cum merge dar oricum n-am laser de 5W in curte, se face unul la Magurele dar banui ca nu ma vor lasa sa-l folosesc.

Stanescu Octavian a scris:
sunt si unele lucruri ce nu putem improviza acasa in bucatarie sau pe balcon .
Totusi voi faceti teste, nu se poate adapta un astfel de sistem? Defapt aici bateam eu Rolling Eyes
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Oct 2012 17:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pai laser de 5 w nu e mult se poate cumpara oricand de 10W . 2W are Doru Dragan si pirogravez pe usa de lemn de la distanta Wink
Eu am ceva cu bara de neodim in impulsuri de Mw dar nu am condensatoare cam cat butelia de aragaz .. am avut in functie acum 12-15 ani gaurem placa de cupru de 5 mm din un singur impuls.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10700



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Oct 2012 17:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.astro.caltech.edu/palomar/AO/

Citat:
By projecting a laser into the sky astronomers can create an artificial laser-guide star for use in adaptive optics wherever they see fit. To do so, they shine a narrow sodium laser beam up through the atmosphere. At an altitude of about 60 miles, the laser beam makes a small amount of sodium gas glow. The reflected glow from the glowing gas serves as the artificial guide star for the adaptive-optics system. The laser beam is too faint to be seen except by observers very close to the telescope, and the guide star it creates is even fainter. It can't be seen with the unaided eye, yet it is bright enough to allow astronomers to make their adaptive-optics corrections.


Dar asta tot nu rezolva problema. Laserul inlocuieste steaua cand nu ai una prin preajma, dar tot imi trebuie un dispozitiv de masurat abaterea data de seeing. Deci zici ca nu exista solutie ieftina?
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Oct 2012 18:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

trebuie sa ai acolo sus o sursa , sau oglinda ce reflecta raza trimisa de tine . sau chiar obiectul vizat analizezi cum flendare .
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9507

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Oct 2012 20:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate prin software un filtru inteligent să decupeze zonal cadrele și să lipească zonele respective din cadre unde apar corect focalizate? Programele de stacking nu fac așa ceva?
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10700



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Oct 2012 23:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Presupun ca asa fac programele de stacking. Problema e ca ele ignora resul de (multe alte) cadre. Ma gandesc ca daca ai stii cum au fost deteriorate s-ar putea recupera ceva informatii.

LE:chiar cand ma gandeam ca chiar daca masor deformarea oricum n-am cum sa refac originalul, am gasit asta http://www.njnoordhoek.com/?p=571 si mai exact http://www.cs.rpi.edu/academics/courses/sp...Demons.ppt
Sau http://www.itk.org/Doxygen/html/pages.html
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact