Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M97-M108.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225640
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

pericol filtru solar+binoclu?


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii solare

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
KERAUNOS
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Sep 2006
Mesaje: 23



Localitate: Navodari

MesajTrimis: 13 Noi 2006 02:00 Download mesaj
Titlul subiectului: pericol filtru solar+binoclu?
Raspunde cu citat (quote)

De curand am achizitionat o folie Baader si mi-am confectionat 2 filtre solare(din doua capace de plastic pt borcane) pt. binoclul meu olympus 10*50 DPSI.Vreau sa spun ca am o imagine excelenta a soarelui,petele solare se vad extra,imi amintesc de tranzitul lui mercur...Am facut cateva observatii la soare(cerul era predominant acoperit de nori,nu prea negrii in ziua respectiva),dar nu am deocamdata nici o reactie adversa a ochilor. :shock: Este insa periculos sa continui observatiile prin binoclu,dat fiind faptul ca acesta are o focala scurta?Mai jos o poza cu filtrele...


filtre home made.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  959.74 kb
 Vizualizat:  de 17033 ori

filtre home made.jpg


Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 13 Noi 2006 02:06 Download mesaj
Titlul subiectului: AICI GASESTI EXPLICATIA
Raspunde cu citat (quote)

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...aader#9383
_________________
CAVOK
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2258



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Noi 2006 10:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu ai nici o problema atat timp cat filtrul isi face datoria. Adica nu e zgariat, intepat, dezlipit, etc. Binoclul tau nu are un raport focal asa de mare, asa ca e bun. Dar sa ai grija cum fixezi filtrul in rame si pe binoclu.
Numai bine!
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Noi 2006 11:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am inceput sa ma uit la Soare prin 1994-95. La vremea aia folia Baader era un vis pentru mine asa ca m-am uitat cu folie de facut buchete de flori Smile Ma uitam la Soare prima data cu ochiul liber si alegeam din mai multe folii pe cea mai tare sau puneam doua. Dupa aia am aflat de filtrul polimer dar nici la ala nu aveam acces asa ca am folosit niste floppy. Aveam mai multe de 5" si le-am luat pe rand (iar asa cu ochiul liber) si le-am testat pe Soare. La un moment dat am gasit niste maxell care erau foarte bune. Le-am taiat si le-am pus la un binoclu de 12x50 pe care-l aveam atunci si am vazut petele solare foarte bine.
Asta nu inseamna ca incurajez pe nimeni sa faca ce am facut eu Very Happy Vreau doar sa spun ca daca stii ce faci si daca iti asumi raspunderea exista tot felul de solutii posibile. Trebuie sa mai spun odata ca uitatul la Soare prin diferite filtre fara nici un alt instrument nu poate sa duca in mod normal la accidente.
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Noi 2006 13:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu personal nu o sa ma uit prea curand l-a soare dupa niste experiente nefericite in care ma chinuiam sa aliniez telescopul si pana am reusit ma tot chioram ... ce m-au durut ochii atunci. Ideea cred ca ar fi sa ai ceva ... un scut in jurul telescopului ca atunci ca e orientat spre soare e nasol Smile
_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 14 Noi 2006 16:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu m-am uitat cu ochelarii de eclipsa prin binoclu si nu am avut nici o problema. Nu m-am uitat decat cateva secunde ca mi-a fost frica sa nu patesc ceva, mai ales ca ochelarii i-am pus in dreptul ocularelor.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Noi 2006 17:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai tu faci niste prostii groaznice. In dreptul ocularelor se focalizeaza Soarele si folia ochelarilor de eclipsa se topeste brusc. Of, of, of ... Sad
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Noi 2006 17:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca riscul de a supara oamenii cu insistenta mea e muuult mai mic decat cel creat de utilizarea filtrelor.

Sigur, o folie special facuta pentru asa ceva e OK. Dar nimic pe lumea asta nu se fabrica 100% excelent, cu toate controalele de calitate etc.

Si naveta spatiala a avut accident...

Plus ca trebuie sa stii sa o folosesti (vezi povestea cu ocularele Exclamation Exclamation ).

Plus ca exista multa inventivitate in accidentele nefericite...

Sfatul meu este sa privesti soarele EXCLUSIV prin proiectie (pe o hartie, eu mai stiu cum.... - sunt altii mai experimentati decat mine pe forum care sa explice cum se vede prin proiectie). In nici un caz direct, nici prin mama mamei foliei!

Iti dau un exemplu de ce se poate intimpla:

Lasi filtrele pe masa. Pe masa ai uitat un bold (sau unul din elementele surpafetei e ... zbarlit! Sau ai pisica Wink Sau o sora mai mica...). Folia se inteapa si zgarie. Soarele e superb, tocmai ai citit ca nu-stiu-ce chestie grozava se petrece. Alergi pe balcon sa vezi... Duci binoclul la ochi... La inceput nu sesizesi mai mult decit ceva disconfort. Apoi....

Arsurile retinei sunt IREVERSIBILE!!!! Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 17 Noi 2006 09:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stelaru are o foarte mare dreptate, graba strica treaba.
Imi aduc aminte ca la tranzitul lui Venus am patit ceva asemanator. Am scos filtrul baader de pe luneta ca sa-l pun pe teleobiectiv sa fac poze si apoi m-am grabit sa ma uit prin luneta ca era al III lea contact parca si am uitat sa pun filtrul. Evident ca nu am patit nimik pentru ca am avut o reactie foarte rapida cand am vazut lumina aceea imensa, dar puteam sa o patesc Shocked
deci solutia cea mai sigura ramane proiectia pe o hartie.
Sus
Katta
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2005
Mesaje: 145



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Noi 2006 22:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sau cum am patit eu cand nu am prins bine filtrul si mi l-a zburat vantul exact cand eram mai concentrat pe soare. Senzatia a fost foarte neplacuta si am tras o sperietura zdavana, vrea 10 min. nevazand nimic cu ochiul respectiv.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Noi 2006 10:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O sa incerc sa va mai spun inca odata despre cel mai bun instrument solar. Este un telescop mic (10-15 cm) cu focar lung (1-1,5 m) care are oglinzile nemetalizate. Cine vrea sa se ocupe serios de Soare, asta e cel mai bun mod. Daca ai facut asta poti sa pui ce ocular si ce filtru vrei.
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 19 Noi 2006 13:13 Download mesaj
Titlul subiectului: adica cum ?
Raspunde cu citat (quote)

dragon a scris:
O sa incerc sa va mai spun inca odata despre cel mai bun instrument solar. Este un telescop mic (10-15 cm) cu focar lung (1-1,5 m) care are oglinzile nemetalizate. Cine vrea sa se ocupe serios de Soare, asta e cel mai bun mod. Daca ai facut asta poti sa pui ce ocular si ce filtru vrei.


Asta imseamna un Reflector, cu Focala 1M+ ( Mak sau Schmit ) dar ce oglinzi trebuie sa aiba ?

_________________
CAVOK
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 19 Noi 2006 14:49 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: adica cum ?
Raspunde cu citat (quote)

aecrimla a scris:
dragon a scris:
O sa incerc sa va mai spun inca odata despre cel mai bun instrument solar. Este un telescop mic (10-15 cm) cu focar lung (1-1,5 m) care are oglinzile nemetalizate. Cine vrea sa se ocupe serios de Soare, asta e cel mai bun mod. Daca ai facut asta poti sa pui ce ocular si ce filtru vrei.


Asta imseamna un Reflector, cu Focala 1M+ ( Mak sau Schmit ) dar ce oglinzi trebuie sa aiba ?


Dragon vorbeste de un Newton cu oglinzi nemetalizate.
Asa un telescop reflecteaza lumina soarelui foarte slab, dar totusi trebue sa fie pus un filtru gri ND3 la ocular.

Totusi daca se foloseste Folia solara Baader asa cum trebue fie folosita, si asta inseamna IN FATA telescopului in fata obiectivului, nu este nici un pericol a observa soarele.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 19 Noi 2006 20:23 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: adica cum ?
Raspunde cu citat (quote)

HoO_Germany a scris:
aecrimla a scris:
dragon a scris:
O sa incerc sa va mai spun inca odata despre cel mai bun instrument solar. Este un telescop mic (10-15 cm) cu focar lung (1-1,5 m) care are oglinzile nemetalizate. Cine vrea sa se ocupe serios de Soare, asta e cel mai bun mod. Daca ai facut asta poti sa pui ce ocular si ce filtru vrei.


Asta imseamna un Reflector, cu Focala 1M+ ( Mak sau Schmit ) dar ce oglinzi trebuie sa aiba ?


Dragon vorbeste de un Newton cu oglinzi nemetalizate.
Asa un telescop reflecteaza lumina soarelui foarte slab, dar totusi trebue sa fie pus un filtru gri ND3 la ocular.

Totusi daca se foloseste Folia solara Baader asa cum trebue fie folosita, si asta inseamna IN FATA telescopului in fata obiectivului, nu este nici un pericol a observa soarele.

Cum am citit eu mai sus era vorba de ceva mic cu focala lunga , ori un Newton nu poate fi si mic, 10-15 cm cu focala +1M doar daca luam in considerare Mak... sau Schmidt... Parerea mea Smile
daca" Dragon " ar vrea sa ne dea unele detalii, la care din optica de mai sus facea referire ar fi Benefic pt cei incepatori,... ca mine.
Si desigur unde gasim asa tip de oglinzi.

Merci.

_________________
CAVOK
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 19 Noi 2006 20:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am observat soaerele si cu focala lung, adica am pus un Mak-Cassegrain cu 2,14 m focala la soare si nu s-a intimplat nimic la filtru.
De ce sa se intample la o focala scurta ceva?
Lungimea focalei nu joaca un rol la observare cu Folia Baader. Sigur este o diferenta la observatie, la detalii , cu ce focala se observa, dar asta este o alta poveste.

Mai departe am observat soarele tot cu un Mak-Cass, cu un Herschel-ic pentru observare solare. Nici aici nu s-a intimplat nimic la optica.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii solare Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact