Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
leo_triplet.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225381
Numar de utilizatori inregistrati: 2845
Cel mai nou utilizator inregistrat: LauraH
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Jupiter - prima observatie


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
skyhawk
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Iun 2011
Mesaje: 79



Localitate: Braila

MesajTrimis: 25 Aug 2011 01:05 Download mesaj
Titlul subiectului: Jupiter - prima observatie
Raspunde cu citat (quote)

In seara asta pana in momentul in care postez( ora 12:40), m-am jucat si eu pentru prima oara cu Celestronul 130/650 mm si dupa vreo 2 ore de privit in mod aleatoriu, sa vad cum se observa stelele, am zarit Jupiter catre est, rasarise de dupa blocuri, lumina de pe strazi putin cam deranjanta dar am fost perseverent. Dupa ce m-am chinuit vreun sfert de ora sa-l gasesc in ocular a fost extraordinar.

Prima oara in viata mea am vazut Jupiter si 3 dintre satelitii lui, cu un ocular de 10 mm, se vedea galben, cu cele 2 dungi mai inchise la culoare. De o parte si de alta erau 2 respectiv 1 satelit, ceea ce vedeam eu. Conditiile meteo nu erau chiar favorabile, vantul adia destul cat sa deranjeze.

Poate cu un Barlow 2X as putea vedea ceva mai detaliat dar eu sunt multumit si asa.
Sus
Incepator
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2012
Mesaje: 130



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 22 Sep 2012 09:47 Download mesaj
Titlul subiectului: Jupiter
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca ar trebui sa aiba si incepatorii un subiect cu observatii despre jupiter.
Ma gandesc sa postez aici daca e off topic sa ma traga cineva de maneca.

Deci:

22.09.12 obsevatii Jupiter intre 04.15-5.15 LT 127mm/1250mm SCT, Cluj , intr-o vale mai intunecata din oras ( pe varianta pt. clujeni).

temperatura 6-7 grade
nelasat la aclimatizat am verificat la 200x colimarea pe ploaris si nu am fost multumit: am lasat asa cu gandul ca mai verific dupa aclimatizare

Am inceput cu ocular de 13mm (96x) la care pot sa spun ca se vedeau clar 3 dungi ( calotele nu le numar) dar discul planetei mi se parea destul de mic ca sa poti face observatii planetare.
La incepu s-au vazut toti cei 4 sateliti Ganymede disparand dupa planeta in jurul orei 4.50.

Am ramas la o imagine acceptabila cu 8mm (156x) fara filtre am reusit sa vad totusi 4 benzi la ora 05.05 ( o banda f subtire intre benzile mai grosute 2 si 3 care se vedeau clar prin 13mm).

Marea pata rosie (GRS) am reusit sa o vad foarte foarte palida si fara contrast la ora 5.00 fara filtre de culoare si la 156x. Se contura foarte clar mai mult forma ei in ultima banda de jos.
Pata a aparut din dreapta lucru verificat ca si corect pe calculator ulterior observatiei.


Cand am vrut sa refac colimarea cand m-am uitat la suportul oglinzii secundare era numai picaturi de apa de la condens, lentila corectoare era si ea aburita (le-am lasat asa).
(SCT-ul acum e in casa la uscat)

Sa inteleg ca cu SCT-ul nu se fac obervatii in diminetile de toamna sau era doar din cauza umiditatii si a temperaturii probabil foarte aproape de temperatura de roua.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 22 Sep 2012 10:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru aclimatizare pasivă lasă telescopul cam o oră cu capacul de la obiectiv și ocularul scos. Ca să te ferești de rouă folosește un parasolar, care te va feri și de luminile parazite.
Pentru parasolar (scut de rouă) eu am cumpărat cu 6 lei o folie aluminizată pentru protecția bordului la mașini, am lipit pe partea interioară velur autocolant negru. După aceea poți înfășura folia cu partea înnegrită în interior în jurul telescopului și o poți fixa cu bucăți de bandă adezivă.

_________________
mihai
Sus
Incepator
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2012
Mesaje: 130



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 02 Dec 2012 20:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@theogon
Multumesc mult de sfat, nu stiam ca exista astfel de accesorii asa ca mi-am facut si eu un scut de roua si sunt f multumit de el.
Astfel aseara 01dec12 am scos telescopul de la 18.00 LT fara capac si ocularul scos pentru aclimatizare si am putut face observatii cu el pana la 22.30 cand nu avea inca condens in conditiile in care pe masina apa condensase deja.

01.12.12 am vanat marea pata rosie a lui Jupiter care era data de programul de pe PDA astromist cu transitul la 21.21 LT. Locatie la 2 Km de Slatina cu SCT 1250/127mm.
Conditiile de observatie: ceva nori dar au disparut pe parcurs, transparenta cand buna cand un paic f. putin de ceata inaalta dar seeing as spune f. bun ( la experienta mea intre 8 si 9 din 10). Pt. aprecierea seeingului am incercat si reusit sa rezolv delta cygni la 312 x ( 8mm + barlow 2x) nu am incercat alte mariri am fost multumit de discul airy al stelei primcipale care avea un inel de difractie ce se slabea in intensitate spre staua secundara ( in dreapta jos ce era aproape lipita de acesta. ( fara sa mai fac alte reglaje ca sa mai corectez cercul de difractie am zis ca am o colimare acceptabila si conditiile de seeing sunt bune ( toata imaginea era stabila bine definita si nu vibra deloc ).

La 20:48 LT am vazut cel mai bine de pana acum pata rosie in dreapta in banda de jos cu o combinatia ocular 17mm cu barlow 2x ( 147x). Pe langa pata se puteau distinge clar si cele trei benzi prima de sus mai subtire si se vedea ca ele nu au contururile perfect drepte.
Sus
Vencaslac
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Ian 2013
Mesaje: 12



Localitate: Medgidia

MesajTrimis: 21 Ian 2013 04:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut, mi-am indreptat si eu refractorul de 90 mm spre jupiter in ultima vreme si am observat un spectacol fascinant. Am observat insa si un obiect pe care nu reusesc sa il identific foarte aproape de Jupiter. La inceput am crezut ca e vorba de un nor atmosferic insa e acolo noapte de noapte in relativ aceasi pozitie si poate fi rezolvat ca o linie. Poate cineva sa ma lumineze si pe mine?

Poate aveti ceva linkuri cu un atlas messier? Folosesc http://neave.com/planetarium/ pentru a identifica stelele si pentru starhopping.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2279

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 21 Ian 2013 10:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vencaslac a scris:
Salut, mi-am indreptat si eu refractorul de 90 mm spre jupiter in ultima vreme si am observat un spectacol fascinant. Am observat insa si un obiect pe care nu reusesc sa il identific foarte aproape de Jupiter. La inceput am crezut ca e vorba de un nor atmosferic insa e acolo noapte de noapte in relativ aceasi pozitie si poate fi rezolvat ca o linie. Poate cineva sa ma lumineze si pe mine?

Poate aveti ceva linkuri cu un atlas messier? Folosesc http://neave.com/planetarium/ pentru a identifica stelele si pentru starhopping.



Bine ai venit pe forum.
Felicitari pt primul Jupiter Wink Intr-adevar, este o planeta de care n-ai cum sa te plictisesti - mereu dinamica, in schimbare si aduce provocari noi observatorilor.

Te rugam insa sa te prezinti printr-o scurta descriere la rubrica "who's who" ca sa stim si cu cine vorbim Smile Sau eventual 2-3 vorbe la profil. Apropo, 90-ul cu care observi ce stie sa faca? E scurt, e lung, cu ce oculare lucrezi, montura..? Very Happy

Intrucat nu dai nici un detaliu referitor la caracteristicile sau pozitia "norului", nu poate ghici nimeni la ce faci referire. Cel putin iti pot spune ca aproape 5 grade Est ai un roi deschis (NGC1647), iar la Vest (cam 7-8 grade) ai Pleiadele (M45). Altceva in imediata vecinatate a lui Jupiter nu este, cu atat mai putin un obiect extrasolar care sa tina pasul cu miscarea planetei.

Cea mai plauzibila explicatie este o reflexie parazita din ocular, daca nu este vorba despre rezolvarea insuficienta a satelitilor peste care se suprapune o usoara aberatie de sfericitate a obiectivului (sau a ocularului).

Poti descarca si instala Stellarium, pentru clarificare - este gratuit. Mai sunt si alte softuri cu care poti face cam acelasi lucru, cu cateva diferente in modul de prezentare si in precizia (si volumul) datelor, dar cel mentionat este suficient pt inceput.


Spor la observatii si
Cer senin!
Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Vencaslac
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Ian 2013
Mesaje: 12



Localitate: Medgidia

MesajTrimis: 21 Ian 2013 20:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zis si facut, gasiti echipamentul pe care-l folosesc in rubrica cu pricina. Imi vine greu sa cred ca e doar o aberatie a lentilei pentru ca pozitia nu e identica de fiecare data si nu il pot reproduce la alte tinte (rigel, aldebaran, capella)
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4832

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 21 Ian 2013 21:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca-s pe linie dar nu tot in aceeasi pozitie ... oare nu or fi lunile lui Jupiter ? Wink

Ceva de genul asta ?
http://blog.magnificatbaroque.com/wp-conte...Img551.jpg
http://www.mikesastrophotos.com/wp-content...-moons.jpg
Sus
Vencaslac
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Ian 2013
Mesaje: 12



Localitate: Medgidia

MesajTrimis: 21 Ian 2013 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu erau satelitii... pe ei ii pot observa clar (punctiform) insa obiectul de care vorbesc apare cam de dimensiunea unghiulara a intregului sistem jovian. in seara asta e foarte innorat aici asa ca nu pot face o fotografie dar am sa incerc indata ce am posibilitatea
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 734



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 21 Ian 2013 23:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vencaslac poate faci un desen. Chiar nu am idee despre ce vorbesti. Singura idee care imi vine in cap este ca Jupiter fiind mare si cu o lumina destul de puternica in comparatie cu alta obiecte (in afara de Luna) poate ca ai ceva pe ocular sau pe una dintre lentile si face reflexie la lumina, sau poate de la umiditate ... Nu stiu.

Iar ca soft, mie imi place SkyTools. In versiunea gratis ai numai obiectele Messier, insa genereaza harti superbe daca vrei. O alta ideea ar fi un program ca SkEye pe Android care poate fi un ajutor enorm (poti sa opresti cautarea pe baza pozitiei telefonului, intorci telefonul si faci zoom pe imagine ca sa vezi ce vezi in cautator si selectezi ca cauti un obiect anume, si automat iti arata cum trebuie sa misti campul vizual pentru a ajunge la destinatie)

_________________
SkyWatcher 150/750 EQ6-R; Oculare: Gold Line 6mm, Celestron Omni 32mm, 10mm, 25mm, GSO SuperView 30mm pe 2"; Filtre: Green #58A, ND 0.6, O-III Castell, Solar. CLS CCD; Barlow 2x, 3x; Canon 1100Da
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10680



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Ian 2013 00:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Te uiti prin termopan?
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2279

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 22 Ian 2013 00:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ipoteza reflexiilor parazite interne la nivelul ocularului de care-ti spunem nu ar trebui sa o excluzi din start. Nu vreau sa insinuez nimic, dar sunt de parere ca, la primele observatii, cel putin, e nevoie de mai mult de o singura privire ca sa concluzionezi ca o anumita forma luminoasa poate fi intr-adevar asociata unui "obiect luminos" (chiar fie el si difuz).

Uite numai cateva exemple si ai sa intelegi la ce ne referim. Doar in cazul asta "obiectul" este real.

Nu este neaparat nevoie ca efectul sa apara identic la toate obiectele pe care le ai in campul ocularului (difera magnitudinea/stralucirea aparenta, culoarea, dimensiunea unghiulara, pozitia in campul ocularului).
Iti poti face o idee completa despre ceea ce ai vazut numai schimband ceva, o variabila in tot sistemul: fie ocularul, fie oglinda, fie doar piciorul ocularului, fie pozitia de unde observi (mi s-a intamplat sa am o reflexie de la un bec o data...) si de preferat in conditii cat mai variate, in felul asta capeti experienta in ceea ce priveste veridicitatea "obiectelor" care apar in ocular Smile

Daca nu seamana cu nimic din pozele pe care le-am aratat, incearca sa schitezi un desen, sau sa faci o poza, daca poti, prin ocular, sa ne lamurim.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Vencaslac
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Ian 2013
Mesaje: 12



Localitate: Medgidia

MesajTrimis: 22 Ian 2013 14:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da, ma uit prin termopan din pacate si exemplele de mai sus seamana... imi vine din ce in ce mai greu sa cred ca vedeam ceva real... banuiesc ca macar unul din voi a incercat sa vada ce vedeam eu acolo si ar fi mentionat daca este ceva de vazut. Multumesc pentru clarificari! Cer senin
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10680



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Ian 2013 16:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stiam eu! A fost o intrebare capcana, ai vrut sa ne verifici Smile. Noroc ca suntem antrenati.

E greu sa reproduci, de obicei sticlele din geamuri difera monstruos de la milimetru la milimetru, planeitatea diferra. La termopan e si mai complicat ca intre straturi ai un fel de vid, cele doua suprafete sunt indoite, daca te misti putin difera reflexiile, difera si cu distanta dintre telescop si geam.
Mai dureaza putin pana or sa faca geam termopan tratat antireflex din sicla low dispersion.
Sus
Vencaslac
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Ian 2013
Mesaje: 12



Localitate: Medgidia

MesajTrimis: 22 Ian 2013 18:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Heh, nu a fost o capcana... chiar eram convins ca vad ceva mai ales din cauza faptului ca la alte tinte nu se repeta acelas lucru... Nu a fost la o singura observatie
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact