Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m57.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225648
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observații cu telescop 200/1200


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 12 Sep 2006 08:49 Download mesaj
Titlul subiectului: Observații cu telescop 200/1200
Raspunde cu citat (quote)

Mi-am luat ieri un telescop Dobson 200/1200 de la Skywatcher. Deși știam de la olimpiadă, că cu un telescop vezi mai mult stele, am crezut că acasă cu o hartă, voi putea găsi ușor obiecte deep-sky. Cum este greu de scos afara, m-am uitat pe geamul deschis din dormitor. În față am Carul Mare. Am încercat vreo ora jumate să gasesc M51 și M101, dar nu am reușit, cu toate că cred că am scanat tot cerul din față. Din ce cauză nu le-am văzut ? Sunt prea mici și nu se văd cu telescopul ăsta, sau e prea mare poluarea luminoasă ? Acum de dimineață am văzut Luna de care sunt mulțumit. Totuși cu ocularul de 10mm, câmpul e prea mic și trebuia să mișc telescopul ca să văd toată Luna.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 12 Sep 2006 09:10 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Observații cu telescop 200/1200
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
Mi-am luat ieri un telescop Dobson 200/1200 de la Skywatcher. Deși știam de la olimpiadă, că cu un telescop vezi mai mult stele, am crezut că acasă cu o hartă, voi putea găsi ușor obiecte deep-sky. Cum este greu de scos afara, m-am uitat pe geamul deschis din dormitor. În față am Carul Mare. Am încercat vreo ora jumate să gasesc M51 și M101, dar nu am reușit, cu toate că cred că am scanat tot cerul din față. Din ce cauză nu le-am văzut ? Sunt prea mici și nu se văd cu telescopul ăsta, sau e prea mare poluarea luminoasă ? Acum de dimineață am văzut Luna de care sunt mulțumit. Totuși cu ocularul de 10mm, câmpul e prea mic și trebuia să mișc telescopul ca să văd toată Luna.


Eu iti dau scris, ca daca et ai uitat in directia care trebuea, ai vazut obiectele, numai ca ele sant asa de greu vazut, ca "vazutul astronomic" trebue fie invatat.

Ca sa fii sigur daca tu ai punctat telescopul la directia care ai vrut-o, uita-te daca finder-ul este pozitionat bine cu axa telescopului. Asta poti sa faci ziua cu un punct de la un obiect indepartat mult.
Mai departe ca sa te uiti la asa obiecte ca M51 (care apara vizual foarte mic) trebue sa ai in conjur unde stai, absoluta intunercatate, fara reflexe de lumina de la lampe sau ce.
Al doilea, ochii nu au voie sa vada nici ei niste lumini care strica deschiderea pupilei tale, asa ca nu o sa vezi acele obiecte la cer.
Cauta intai obiecte care le cunosti deja si stii ca le gasesti, uitate la ele, invata sa vezi astronomic. Dupa asta o sa poti sa te uiti si la obiecte filigrane, ca M51.
Inceapa mai bine cu M81 M82, astea sant galaxii care se pot vedea bine deja cu un 8" ca al tau.
Nu trebue sa incerci de loc sa te uiti la Horsehead in Orion, ca nu-l vezi.
Mult spor

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 12 Sep 2006 10:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pot vedea ceva ziua, în afară de Lună și Soare ? Citisem pe undeva că se pot vedea planetele. Iar la olimpiada județeană a fost o problemă în care se vorbea despre văzutul unei stele ziua.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 12 Sep 2006 10:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
Pot vedea ceva ziua, în afară de Lună și Soare ? Citisem pe undeva că se pot vedea planetele. Iar la olimpiada județeană a fost o problemă în care se vorbea despre văzutul unei stele ziua.


In general ai putea vedea niste planete (Jupiter, Saturn, Venus) dar trebue sa stii exact unde stau. Cu un Dobson este foarte greu a gasii aceste obiecte ziua.

Sant si niste stele care s-au putea vedea, dar la ele (si la planete) iti trebue filtre gri, ca sa poti sa faci un fel de contrast contra luminei de zi.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2258



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Sep 2006 11:01 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Observații cu telescop 200/1200
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
Mi-am luat ieri un telescop Dobson 200/1200 de la Skywatcher. Deși știam de la olimpiadă, că cu un telescop vezi mai mult stele, am crezut că acasă cu o hartă, voi putea găsi ușor obiecte deep-sky. Cum este greu de scos afara, m-am uitat pe geamul deschis din dormitor. În față am Carul Mare. Am încercat vreo ora jumate să gasesc M51 și M101, dar nu am reușit, cu toate că cred că am scanat tot cerul din față. Din ce cauză nu le-am văzut ? Sunt prea mici și nu se văd cu telescopul ăsta, sau e prea mare poluarea luminoasă ? Acum de dimineață am văzut Luna de care sunt mulțumit. Totuși cu ocularul de 10mm, câmpul e prea mic și trebuia să mișc telescopul ca să văd toată Luna.



In primul rand tu nu sti prea bine ce metodica observationala.
1) NU se observa din casa, de pe ploc, din fata blocului, de langa o sursa de lumina puternica sau dintr-un loc cu poluare mare.
2) Trebuie sa ai ochii adaptati la intuneric, sa ai lumina rosie cu care sa te uiti pe harta.
2) In functie de obiectul studiat sa ai ocularul recomandat. Nu poti sa te uiti la andromeda sau un obiect intins cu un ocular de 10mm.
Astea ar fi niste reguli care trebuiesc respectate ca sa fisigur de observatiile tale.

De ce nu ai vazut? Fiindca ai incalcat aceste reguli si obiectele alese de tine pentru observatii sunt foarte pretentioase. Daca o sa iesi pe un cer bun sigur o sa le observi. Telescopul tau poate mult mai mult decat ce ai incercat tu sa vezi.
Numai bine!
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 12 Sep 2006 11:11 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Observații cu telescop 200/1200
Raspunde cu citat (quote)

sarpe a scris:

De ce nu ai vazut? Fiindca ai incalcat aceste reguli si obiectele alese de tine pentru observatii sunt foarte pretentioase. Daca o sa iesi pe un cer bun sigur o sa le observi. Telescopul tau poate mult mai mult decat ce ai incercat tu sa vezi.
Numai bine!


Îmi imaginez că o să văd foarte bine pe un cer negru. La fel ca și cu binoclul. Andromeda din oraș se vedea ca o pată albă, si cam neclară, pe când de la munte, aproape fără lumină, am văzut-o MULT mai mare, clară, și parcă aș zice că avea și o culoare albastruie. Problema e că binoclul îl iei ușor și te duci într-o zonă întunecoasă, pe când cu telescopul e mai greu. Din oraș până la ce magnitudine pot să văd cu telescopul ?

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Sep 2006 11:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Magnitudine limita
Raspunde cu citat (quote)

Cu un 114 mm am detectat m56 din centrul Bucurestiului sub un felinar...dar nu am vazut M81-M82 din acelasi loc nici macar cu un 200mm. Pentru a vedea ceva DS din oras trebuie sa-ti alegi subiecte potrivite.Planetele nu sunt deloc afectate, ce sa mai zic de luna.... Citeste bine ce scrie pe site-ul asta http://mysite.verizon.net/vze55p46/index.html .Este "biblia" observatorului urban de deep sky. Pe scurt :galaxiile se vad de la tara, fara exceptie altfel va trebui sa te multumesti cu nuclee mai mult sau mai putin vizibile .Inca o chestie valabila in oras - nu te osteni cu obiecte aflate sub 45 grade .
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 12 Sep 2006 12:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M 56 este un roiu globular si asta se vede intr-un telescop depinde din ce locatie, ca o stea mare.
Galaxia M81 sau M82 s-ar putea observa de la o localitate cu min. cer 5mag. Totusi trebue ca observatorul sa nu stea sub o lampa sau undeva unde este lumina.
Un loc intunecat este optimal, chiar daca cerul locatii unde esti, este cam poluat. Mult mai important este ca tu sa nu primesti reflexii lominoaze la ochi tai, ca sa se pot acomodeze la intuneric.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 13 Sep 2006 10:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De ce as vedea M81 si nu as vedea M101, pentru ca amandoua au aceleasi dimensiuni si aceași magnitudine ?
Am observat aseara cu ocularul de 10mm că Mizar este o stea dublă. Apoi știind acest lucru am putut observa și cu cel de 25mm. Am citit acum că fiecare din aceste 2 stele sunt la rândul lor duble. De la ce magnificații le pot observa separate ?

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2258



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Sep 2006 10:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M81 are 7.0m, 24.9"X11.5" si M101 7.5m si 28.8"X26.9"
Tie ti se par la fel? Mie in nici un caz. M101 e mult mai mare si are si jumatate de magnitudine mai mica.
Sti de fapt ce inseamna o magnitudine a unui corp nepuctiform? Pai e cam asa: magnitudinea unei galaxii, nebuloase, etc. este mult mai mica pentru ochi decat se da in atlase fiindca de fapt daca ar fi sa adunam toata lumina degajata de suprafata unei galaxi intr-un punct aia ar fi magnitudinea.
Daca ai o stea de magnitudinea 7 si o "defocusezi" pana o faci de 24.9"X11.5" atunci o sa vezi cum se vede si galaxia ta.
Cam asta e ideea cu vazutul obiectelor deepsky.
Tu cu 200mm poti separa doua puncte aflate la un unchi de 0.6". Daca stele tale nu au mai mult de 0.6" intre ele atunci le poti observa. Daca au mai putin atunci nu se obosi Smile
Observarea tuturor detaliilor pe care le poate oferii telescopul o poti face la grosismentul rezolvanta = Rmm (raza obiectivului in mm). Deci daca maresti mai mult de 100X nu o sa ai mai multe detalii ci doar mai mare.
Numai bine!
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 13 Sep 2006 10:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
De ce as vedea M81 si nu as vedea M101, pentru ca amandoua au aceleasi dimensiuni si aceași magnitudine ?
Am observat aseara cu ocularul de 10mm că Mizar este o stea dublă. Apoi știind acest lucru am putut observa și cu cel de 25mm. Am citit acum că fiecare din aceste 2 stele sunt la rândul lor duble. De la ce magnificații le pot observa separate ?


daca dai cu google ex. aici M101
http://www.maa.agleia.de/Messier/D/m101.html

si M81 aici
http://www.maa.agleia.de/Messier/D/m081.html

M82 aici
http://www.maa.agleia.de/Messier/D/m082.html

poti sa-ti explici singur, de ce se poate vede M81 mai bine ca M101.

La stelele duble Alkor si Mizar se vad numai acele douo componente, care sant 14,4 ''arc sec despartite.
Fiecare aceste stele mai sant inca o data sistem dublu, dar asa aproape, ca numai cu solutia de spectroscopie ai putea sa le "desparti". Vizual nu merge.

Tie iti trebue neaparat o 2xBarlow si cel putin un ocular in jur de cam 15-17mm inca la acele care le ai deja.
Cu barlow "primesti" din acel 10mm unul de 5mm, ala de 25 se face 12,5 si cele de 15 sau 17 se fac 7,5 sau respectiv 8,5mm.
Asa primesti o paleta mai mare la posibilitatea a marii obiecte. Si daca mai cumperi un Plossl 32 mm, primesti un ocular unde intra campul max. in 1,25" la telescop si poti vedea roiurile deschise mari.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 13 Sep 2006 10:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit pe net catalogul Messier, si acolo M81 are mag 8.5 si 21x10, iar M101 are tot mag 8.5, iar dimensiuni 22. Deci M81 se vede de 2 ori mai stralucitoare.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 14 Sep 2006 12:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tocmai ce am facut acum mai multe poze la luna prin webcam. Prima e cu ocularul de 10mm, a doua cu cel de 25mm. În realitate, privit direct prin telescop se vede mult mai clar.


sp14_008.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  63.32 kb
 Vizualizat:  de 11275 ori

sp14_008.jpg



sp14_014.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  49.66 kb
 Vizualizat:  de 11273 ori

sp14_014.jpg



_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 14 Sep 2006 12:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

frumoase prime incercari.
Daca ai putea face rost de un adapter de 1,25" pentru web-cam, ai putea-o pune direct focal in telescop, fara sa mai treci prin ocular. O sa te uimi ce bune poze ai putea face Wink

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 14 Sep 2006 12:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si daca aș pune-o direct, ce mărire va avea ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact