Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna0010%2B0011%2B0012%2B0013_09-11-29.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225381
Numar de utilizatori inregistrati: 2844
Cel mai nou utilizator inregistrat: nxx
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Diferente intre monturile EQ5 si NEQ5?


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
eolloe
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2011
Mesaje: 226

Motto: Eu cand vreau sa fluier, fluier!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mar 2011 13:02 Download mesaj
Titlul subiectului: Diferente intre monturile EQ5 si NEQ5?
Raspunde cu citat (quote)

Exista diferente, in afara diferentei de pret, intre cele doua monturi?
Sus
Liliensternus
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iul 2009
Mesaje: 191

Motto: Nothing lasts forever

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mar 2011 13:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am avut ambele monturi, EQ5 cu motorizare pe ambele axe si NEQ5 in varianta GoTo.

NEQ5 are o mecanic ireprosabila, cu tolerante extraordinar de mici, toate suprafetele de frecare sunt slefuite oglinda.

Coroana melacata este dintr-un aliaj asemnator aluminiului dar nu pot spune ce anume, melcul este din bronz si este prevazut cu doi rulmenti care usureaza enorm ajustarile de "slop" in ambele axe.

Trepiedul este de 1.75 tzoli....parca, si foarte stabil datorita sistemului de fixare a picioarelor.

Este o montura cu care se poate face astrofotografie, eu am reusit cu maxim 90 sec fara ghidaj cu ED80 , nu am dubii ca un ghidaj bun face din aceasta montura o varianta de intrare ieftina in astrofotografie fara prea multe compromisuri.

Daca ai de ales intre NEQ5 si EQ5 alege prima varianta.

Daca te prinde buba astrofotografiei sau febra aperturii tine banii si ia un NEQ6, eu am luat EQ6 dupa ce am prins gustul astrofotgrafiei si mi-am dat seama de importanta unei monturi masive unde nu imi fac griji asupra greutatii ansamblului fotografic, lucru imposibil la un NEQ5.

_________________
"Sleep softly... eagle forgotten... under the stone.
Time has it's way with you there, and the clay has it's own"
Sus
eolloe
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2011
Mesaje: 226

Motto: Eu cand vreau sa fluier, fluier!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mar 2011 13:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult pentru comparatie.

Ma gandesc sa incerc si nici nu prea am de unde sa scot prea multi bani acum. Ma gandeam la o variata de genul https://www.teleskop-express.de/shop/produ...Micro.html cu o montura minim EQ5. Din cauza asta intrebam. Nu stiu daca e suficienta chiar si NEQ5 in varianta in care mai adaug un tub de ghidaj si un Dslr. Am vazut ca tuburile au o greutate care oscileaza in jurul a 5kg. Un dslr entry level are aprox. 0,5 kg. Si daca mai pun si tubul de ghidaj cu o eventuala placa dual-mount ajung pe la 7kg. Ceea ce e cam la limita, nu?

Sunt in cautari deocamdata si poate pe parcurs mai apare si finantare. Daca ar aparea, ti-as urma sfatul fara nicio cracnire Very Happy. Macar as evolua la clasa "H".
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 01 Mar 2011 14:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
daca memoria nu imi joaca feste intre EQ-5 si NEQ-5 diferenta ar fi la sistemul de fixare, la N este vorba de livrarea si a unui sistem de prindere in sistem Losmandy insa repet nu sunt chiar sigur.

Referitor la al doilea punct daca folosesti o sina dubla cu optica de ghidaj separata trebuie sa iei in calcul o greutate ceva mai mare deoarece daca sina dubla nu este suficient de solida va aparea efectul de drift intre cele doua optici ceea ce va duce la limitarea timpului maxim de expunere...
Recomandarea de a astepta pana cand vei putea sa achizitionezi un EQ-6 este foarte buna mai ales daca vrei mai tarziu sa treci pe apertura mai mare.
EQ-5 in configuratia pe care o doresti il consider a fi aproape de limita daca folosesti un sistem side-by-side, ti-as sugera ca posibilitate folosirea unui off-axis-guider. Optica care o doresti poseda deja un corector de coma deci nu vor aparea probleme cu stele de ghidaj deformate. Eu zic sa iei in calcul si aceasta varianta astfel menti la nivel minim incarcarea monturii si poti astfel obtine rezultate bune si cu EQ-5.
Sau treci pe o optica cu focala mai mica genul 130/650 mm deci implicit greutate mai redusa.
Sunt extrem de multe obiecte care pot si abordate cu focale reduse, unele dintre ele chiar necesita focale scurte.
Eu ti-as recomanda o focala mai scurta astfel tolerantele necesare sunt mai reduse.
Daca tot mergi cu DSLR atunci poti chiar incepe cu optica camerei ar fi de asemenea o alternativa pentru inceput.

Emil
Sus
Liliensternus
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iul 2009
Mesaje: 191

Motto: Nothing lasts forever

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mar 2011 14:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ Emil - NEQ5-ul meu avea tot o placa/puk vixen, diferentele sunt interne si sunt semnificative intre generatii.

Ce spune Emil e corect, in plus ca trebuie sa pui in calcul si greutatea coectorului de coma, a camerei de ghidaj, a inelelor, a cablurilor.

O sa ajungi aproape de limita monturii sau chiar peste, in plus nu sunt sigur ca un reflector e cea mai buna solutie pt astrofoto ca incepator....nu ca as fie eu mai avansat, doar ma citi mult pe tema asta.

O versiune mai buna ar fi un ED80 cu corector/reductor 0.85 Skywatcher si un off-axis guider la care ai atasat un QHY5/ Starshoot autoguider.
Alternativ, acelas setup dar cu luneta cautatoare modificata pe post de luneta de ghidaj cu una din camerele de mai sus.

Un asemenea setup ti-ar permite sa folosesti un NEQ5 in parametri si ar fi muuuuult mai simplu de intretinut si folosit doar ca ai fi limitat numai la acest aranjament, un upgrade ulterior ar necesita o montura mai mare.

Eu momentan am un NEQ6 cu ED80 si un Canon EOS 500D iar ca luneta de ghidaj un refractor 70/500 cu un Meade DSI.

In eventualitatea in care luneta de ghidaj se dovedeste prea predispusa la flexura diferentiala am sa otpez pe modificarea unei lunete cautatoare.

_________________
"Sleep softly... eagle forgotten... under the stone.
Time has it's way with you there, and the clay has it's own"
Sus
Liliensternus
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iul 2009
Mesaje: 191

Motto: Nothing lasts forever

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mar 2011 14:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iti recomand urmatoarea lectura:

http://www.astro.uwo.ca/~rasc/articles/Full_and_Proper_Kit.pdf

Eu am facut cateva alegeri proaste pe parcurs prins fiind de febra unei noi modalitati de expresie artistica, cea mai mare a fost cand am luat NEQ5-ul cand puteam sa iau NEQ6.

Ai rabdare, citeste tot ce gasesti depre astrofoto, atat ca procesare cat si abordare, cauta prin toate site-urile din strainatate ("ice in space" e foarte fain....multe thread-uri cu probeleme specifice) si pune intrebari cand nu gasesti un raspuns de unul singur.

_________________
"Sleep softly... eagle forgotten... under the stone.
Time has it's way with you there, and the clay has it's own"
Sus
eolloe
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2011
Mesaje: 226

Motto: Eu cand vreau sa fluier, fluier!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mar 2011 15:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc amandurora.

Din cauza asta am pus si intrebarea. Vreau sa lamuresc cat mai multe aspecte inainte de a cumpara ceva.

M-am gandit si eu la varianta refractor dar n-am ajuns la nicio concluzie.

Studiez in continuare si sper sa fac o alegere care sa ma multumeasca si sa ma tina ocupat ceva mai multa vreme.
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Mar 2011 15:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Folosesc un newtonian cu specificații similare pe EQ5 simplu, și am ajuns la expuneri neghidate de 60s, cu procentaj de cadre reușite destul de "mizerabil" (chiar pe la 30-40%). Poți vedea aici http://astro.gligor.net/ câteva exemple. Eu sunt mulțumit, dar asta doar după ce iau în calcul prețul plătit pe montură, telescop și corector (achiziții second-hand Smile).
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 01 Mar 2011 15:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

salut, eu am heq5 cu newton de 150mm sau ed80. deocamdata folosesc doar ed80-ul si tot mi se pare ansamblul destul de greu. ED80 cu canon 400d si ghidaj luneta 70/500 cu meade dsi.
diferenta intre newton si ed80 e pe la 2.5-3kg.
daca pun newtonul am nevoie de doua contragreutati, astfel imi ajunge doar una.
inca sunt la inceput cu ghidajul nu pot spune cum functioneaza dar inainte doar cu ed80 pe montura si neghidat, fara drift alignment, am reusit cadre utilizabile la 4 minute.
Sus
eolloe
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2011
Mesaje: 226

Motto: Eu cand vreau sa fluier, fluier!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Mar 2011 01:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pentru comparatii si sfaturi.

Ce vreau sa va intreb acum: Cum deosebesc EQ5 de NEQ5?
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 04 Mar 2011 09:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

masori diametrul sinei de prindere. 43.5 mm la vixen (eq5), la neq5 fiind losmandy are 74mm in partea cea mai groasa.
de obicei au si o eticheta mare pe care scrie modelul.
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Mar 2011 12:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Liliensternus a spus că prinderea e tot în sistem Vixen. Rămâne eticheta și ... culoarea? În toate pozele NEQ5 apare albă.

Un aspect de investigat e dacă și NEQ-urile non-goto au avantajele prezentate la început. Nu m-ar mira să aud că la versiunile ieftine s-a schimbat doar vopseaua.
Sus
mircear
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2005
Mesaje: 426



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Mar 2011 12:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Liliensternus a scris:
@ Emil - NEQ5-ul meu avea tot o placa/puk vixen, diferentele sunt interne si sunt semnificative intre generatii.

O mai are si acum Wink
Sus
eolloe
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2011
Mesaje: 226

Motto: Eu cand vreau sa fluier, fluier!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Mar 2011 12:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cauza asta am si intrebat.

Primul lucru observat a fost culoarea. As fi vrut sa stiu daca exista NEQ5 negru pentru ca eu am vazut albe peste tot.
Al doilea a fost ca la noi in Romania apare o varianta PRO nu NEQ5 si nu stiu daca e diferenta.

Nu mai pun problema daca exista diferenta intre varianta motorizata si cea nemotorizata. O las pe mai tarziu dupa ce lamurim asta Smile.
Sus
eolloe
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2011
Mesaje: 226

Motto: Eu cand vreau sa fluier, fluier!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Mar 2011 12:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai adaug la comparatie inca doua monturi: CG5 Go to si LXD75 Mount W/Autostar.

Am vazut ca suporta pana la 14 kg.

Asadar, conform sfaturilor scoatem EQ5 si mergem pe NEQ5, CG5 si LXD75.

Din ce am vazut pe forumuri in strainatate oamenii prefera HEQ5 in locul lui CG5. Dar nu as vrea sa iau in calcul HEQ5 tocmai din cauza diferentei de pret. Am inteles ca e mai putin zgomotoasa si sarcina utila e mai mare la HEQ5. Asta justifica diferenta de pret.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact