Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
24809267469_729ead3a9a_k.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225608
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Pregatiri pentru aprilie


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Evenimente educationale

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
roberam
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Ian 2011
Mesaje: 59



Localitate: Bicazu Ardelean ,jud neamt

MesajTrimis: 15 Feb 2011 01:17 Download mesaj
Titlul subiectului: Pregatiri pentru aprilie
Raspunde cu citat (quote)

Salut! Ma bate gandul sa ies in aprilie cu telescopul in oras(Piatra Neamt),dar nu prea stiu daca ai voie sa stai cu el in parc fara vreo aprobare din partea primariei.Inca o piedica ar fi ca daca voi cere spre exemplu 50 bani fiecarui privitor probabil cineva imi va cere si o chitanta un bilet etc.De acea rugamintea mea este sa-mi spuneti pas cu pas ce trebuie sa fac ca sa stau legal in parc cu telescopul ,iar daca voi cere o mica taxa ( depinde cum voi sta cu banii in perioada respectiva)de unde fac rostul de chitante sau bilete sau etc?.... Daca am spus vreo ineptie .... ma scuzati. Am intrebat aceste lucruri din timp ca pana in aprilie sa fie rezolvat totul.Multumesc anticipat de raspunsuri.Amarinei Robert.
Sus
Cristi M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2007
Mesaje: 273



Localitate: Bologna, Italy

MesajTrimis: 15 Feb 2011 10:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce telescop ai? Vara trecuta pe litoralul nostru erau 2 baieti cu 2 telescoape, unul din ele fiind un Meade de 10" parca, si eram curios sa vad cum se vedea prin el. A costat 3 lei, pentru a-mi satisface curiozitatea, dar nu a meritat pentru ca individul habar nu avea despre instrument, iar astronomie de baza macar, ioc!
Ca sa revin la intrebare, ar trebui sa te interesezi la Primarie daca vrei sa faci ceva legal, dar ma indoiesc ca vei scoate profit din asta. Cred ca vei iesi mai ieftin daca vei face doar o popularizare a astronomiei in general, si cu siguranta daca esti pasionat de astronomie vei avea satisfactie mult mai mare.
Iti trebuie aprobare de la Primarie doar daca vrei sa sa organizezi un eveniment legat de astronomie sau altceva (cum au mai fost 100 ore de astronomie, Galilean Night, etc). Taxa pentru eveniment depinde de fiecare Primarie in parte, la Iasi parca nu a costat nimic..sau ceva modic, gen 10 lei. Daca vrei sa scoti si bani din asta....cred ca iti trebuie P.F. sau S.R.L, sau de ce nu o S.A. ? Twisted Evil
Sau e posibil sa fie doar o taxa cum se percepe in piata, sau la targuri, fara bilete sau chitanta; intreaba la Primarie!
Sus
marcel jinca
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Apr 2009
Mesaje: 405



Localitate: Bumbesti-Jiu

MesajTrimis: 15 Feb 2011 13:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai Robert,
Ti-am spus si in convorbirea telefonica. Nu incerca sa scoti bani dintr-un event la scara mondiala. Ti-am dat telescopul aproape moca. Acum vrei sa recuperezi si din amaratii aia de 700 Roni???
Popularizeaza astronomia. Nu te folosi de eveniment pentru a te "imbogatii".
Marii popularizatori ai astronomiei romanesti: Alexescu, Sangeorzean, Urseanu, Daimaca si multi altii s-ar invarti in mormant.

Lasa A S T R O N O M I A ceea ce este: o stiinta. NU POTI PUNE PRET PE PRIVITUL SPRE CER!!!.
Fa ca cei ce te cunosc, sa te roage sa iesi cu telescopul, nu sa te intrebe cat ceri ca sa-i lasi sa se uite.
Uite aici cateva din actiunile din Gorj, unde noi am contribuit financiar pentru ca sa ne putem deplasa, sa tiparim materiale de promovare, ca lumea sa afle de noi si sa le oferim momente de neuitat privind frumusetiile cerului.
Sursele media ne-au fost parteneri si ne-au promovat actiunile nonprofit:

http://www.gorjtv.ro/Articole/Actualitate/5465/Ploaie-de-stele!
http://www.adevarul.ro/locale/targu-jiu/Ta...68902.html
http://www.adevarul.ro/locale/targu-jiu/Ta...66710.html
http://www.astronomic.ro/2010/04/manifesta...4-aprilie/
http://www.astronomic.ro/2010/04/aveti-pro...sub-stele/

Apeleaza la ziarele locale, posturile de radio si posturile TV locale din Piatra Neamt sa promoveze actiunile care le organizezi acolo, la Bicazul Ardelean.
Ia legatura cu Primaria Piatra Neamt si vezi daca "cineva" de la departamentul CULTURA poate sa te sprijine in actiunile din aprilie, ca sa poti oferii cetatenilor nemteni, sansa de a privi GRATUIT cerul.

Si in incheiere, de loc sarcastic, tu crezi ca la nivelul tau de cunostinte astronomice (deduse din convorbirile telefonice) esti in stare sa stai in fata a cateva zeci sau sute de persoane sa le poti explica pe intelesul tuturor ceea ce vad prin instrument? Caracteristica unui astru? Distanta, culoare, forma, etc. Eu ma indoiesc.
Fi modest, moderat si pregateste lucrurile usor.

Pe BLOG sectiunea EDUCATIE, am postat azi GLOBE at Night 2011 http://www.astronomy.ro/globe-at-night-201..._2396.html

Crezi ca la liceele si scolile gorjene ma duc cu gandul de a cere bani unor elevi?? Nu. Popularizare, educatie. Acesta este scopul deplasarii astronomice ale unui amator care doreste sa ARATE nu SA CEARA.

Sincer, m-ai dezamagit, dar iti doresc totusi,
Bafta si cer senin!

Marcel
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 15 Feb 2011 14:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si mie imi este drag sa popularizez astronomia. M-as simti tare nepotrivit , ca sa nu zic altfel daca as incerca sa iau bani la cei care doresc sa priveasca prin telescop.
Nu as mai avea acea placere in suflet, acea satisfactie cand neofitul priveste prin ocular si se minuneaza, apoi intreaba zambind, " Dar cum ? De ce ? In ce fel, Uaauu ! " . Totul ar fi monoton si comercial...
In fine...adevaratii iubitori ai astronomiei au niste sentimente pe care numai ei le cunosc.
Nu vreau sa insist aici unde sunt atati oameni care nutresc acest sentiment, pentru ce ei stiu sigur la ce ma refer...
Victor Anestin a popularizat astronomia toata viata dar a murit sarac. Nu a avut bani nici de inmormantare. Au trebuit colegii de redactie sa stranga bani pentru evenimentul funerar....dar omul acesta a fost intr-adevar indragostit de stele si probabil s-a dus printre ele...

Am o rugaminte pentru toti cei care vor sa faca bani din asta.

Vizionati acest clip inainte :
http://www.youtube.com/watch?v=zrET6X2neW8

Apoi priviti si aici : http://www.youtube.com/watch?v=vtrrNH-OgAI

si aici : http://www.youtube.com/watch?v=HHoA9NhClr4


Ultima modificare efectuata Teo la 15 Feb 2011 14:47, modificat de 2 ori in total
Sus
roberam
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Ian 2011
Mesaje: 59



Localitate: Bicazu Ardelean ,jud neamt

MesajTrimis: 15 Feb 2011 14:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sincer ....chiar imi pare imi pare rau ca vam dezamagit dar daca va uitati mai atent in paranteza scrie:depinde cum stau cu banii in perioada respectiva, cumva trebuie sa scot si eu 20 de lei pt.drum pana in piatra neamt si inapoi.2 pentru scolile din comuna mea deja am vorbit cu domnii directori ca in aprilie daca vor sa se uita printr-un telescop sa ma contacteze .( asta o fac gratis).Cat despre cunostinte....E bine ca m-ati adus cu picioarele pe pamant(ma voi limita la Bicazu Ardelean),altfel ma trezeam la Piatra Neamt luat la intrebari si habar naveam sa raspund.:d.sper sa-mi iertati mentalitatea de COPILAS ,si multumesc DIN NOU de niste sfaturi bune.
Sus
marcel jinca
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Apr 2009
Mesaje: 405



Localitate: Bumbesti-Jiu

MesajTrimis: 15 Feb 2011 16:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Teo
Super. Imi aduci aminte de copilaria mea (prin 1983), cand vecinii rautaciosi din bloc imi spuneau "ciudatul din Andromeda" cand ma vedeau iesind cu luneta in fata blocului.

@Robert
Alocatia de stat de luna viitoare pune-o de-o parte pentru aprilie.
Apoi, daca vrei sa apelezi la cineva pentru finante, apeleaza la prietenii tai, care eventual ar vrea sa mearga cu tine la Piatra.
Alte surse de posibila finantare pentru deplasare: parintii, bunicii, cunostiinte bune care au eventual un mic butic si te pot ajuta (sub forma de sponsorizare, imprumut).
Sunt doar 20 RON, ce naiba!? S-au terminat banii in tara asta?
Foarte important este sa faci cunoscut in media, actiunile tale din localitate.
Sus
roberam
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Ian 2011
Mesaje: 59



Localitate: Bicazu Ardelean ,jud neamt

MesajTrimis: 15 Feb 2011 18:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar in momentul de fata sunt ''putin'' rusinat de gandurile mele cu banii.voi scoate afise A4 si le voi lipi prin bicaz(nu mai departe) ca sa-mi popularizez ''actiunile''. Sper ca nu mai sunteti asa dezamagit de mine....acum ca incerc sa-mi corectez greselile.:d
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Feb 2011 19:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scuze, am cateva intrebari:

La muzeu se plateste intrare?

La concerte se plateste bilet?

Profesorii care ii invata stiinta pe elevi, au un salariu?

Un om care face o munca, indiferent ce fel de munca este, daca e facuta cu pricepere, e cinstita, si foloseste cuiva, trebuie sa fie platit pentru efortul lui?

Victor Anestin a trait in perioada comunismului, cand lucrurile erau altfel.

Eu personal sunt total impotriva muncii gratuite, pentru ca, de foarte multe ori, in spatele ei se ascund interesele unor firme sau chiar autoritati. Evident nu e cazul lui Marcel Jinca.

O activitate nonprofit nu trebuie sa inseamne munca gratis. Spre exemplu, presedintele SARM primeste salariu de la SARM.

Daca cineva vrea sa faca un lucru de buna voie, e treaba lui. Nimeni nu are insa autoritatea sa impuna cuiva ce si cum sa faca cu telescopul pe care omul l-a platit cu cat i s-a cerut. Altfel ar fi trebuit sa existe un contract de vanzare in care sa existe astfel de specificatii. Si oricum, din asa ceva nu faci profit. Daca isi strange bani de un ocular, bravo lui.

Cat priveste ce se intampla pe litoral, stiu foarte bine ca acolo s-au adunat cativa impostori, care nu au habar de astronomie. Cel putin, daca tot iau bani, ar trebui sa faca bine ce fac, nu in bataie de joc. E ca si cum m-as duce la concert si in loc de muzica ascult uruit de drujbe, sau mai rau, manele Evil or Very Mad

_________________
Dragos N
Sus
emilf
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mai 2010
Mesaje: 812



Localitate: Craiova,Dolj

MesajTrimis: 16 Feb 2011 00:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,cred ca Teo a uitat sa-ti arate materialul asta,asa ca acum poti sa-l cunosti pe John Dobson:
http://www.youtube.com/watch?v=WSTDLXYMQjg

_________________
The only thing necesary for the triumph of evil is for good men to do nothing. -Edmund Burke-
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9078

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Feb 2011 17:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Toate bune si frumoase dar chiar John Dobson spune ceva despre un moment al vietii lui ,dupa ce a fost dat afara din manastire.Venea lumea sa priveasca prin telescoapele sale instalate in San Francisco pe malul Golfului,pe ''Sirul Milionarilor''.Iar dupa ce toti priveau prin telescop si se minunau, zice John : ''eu am ramas din nou singur,fara adapost si sa ma hranesc cu...iarba si petale de flori''.
Nu cred ca se poate stabili o regula generala.
Sunt adeptul sedintelor de popularizare,ma duc cu telescopul meu ,cu masina mea ,cu benzina mea.Emil Pasculescu a venit de la 20km,tot asa.Din pasiune,dragoste de hobby.
Dar atunci la planetariile care sunt finantate de stat/autoritati locale de ce trebuie platit bilet?La ei nu conteaza daca au pasiune sau nu,daca au cunostinte astronomice sau nu?La concertele filarmonice de ce trebuie platit?La ei nu conteaza dragostea de muzica?

Despre a lua bani sau nu pentru privitul prin telescop,parerea mea este:eu nu cer bani dar ceilalti,faca fiecare cum vrea.

O mica rectificare,probabil ca lui dragos.n i-a scapat detaliul:Victor Anestin nu a trait in perioada comunista,numai daca nu socotim faptul ca a murit exact in ziua in care in Rusia se instala terorismul rosu bolsevic ale leninistilor.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 16 Feb 2011 17:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este dreptul fiecaruia sa procedeze dupa cum simte ca ii este bine.
Succes !
Sus
roberam
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Ian 2011
Mesaje: 59



Localitate: Bicazu Ardelean ,jud neamt

MesajTrimis: 17 Feb 2011 23:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am hotarat asa: La mine in comuna(Bicazu Ardelean) am vorbit cu niste scoli si vor veni niste copii sa se uite GRATIS prin telescopul meu, si cateva date sunt si eu in stare sale dau despre ceea ce vad . As fi mers si in Piatra Neamt insa banuiesc ca vor fi si cativa oameni care vor zice ,,aaa ce-i cu pustiu asta care habar nu are ,vine si el pe aici numa sa se afle in treaba''.Sper sa fie astronomi priceputi si in Piatra care vor iesi in aprilie cu telescoapele lor.Sper ca am judecat corect .Multa bafta .
Sus
marcel jinca
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Apr 2009
Mesaje: 405



Localitate: Bumbesti-Jiu

MesajTrimis: 19 Feb 2011 12:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna hotarare.
Esti ambitios, a zis-o si Dragos.
Tine-o tot asa. Fa-ti prieteni, atrage-i spre un nou orizont de cunoastere.
Poate asa, se pot hotari si ei sa achizitioneze instrumente si astfel veti deveni un grup care puteti sa faceti o treaba frumoasa acolo, in zona.
Puteti adera (nu-i sfat, ca sa imi sara careva in cap) la filiala SARM din Piatra Neamt.
La Piatra Neamt sunt priceputi in astronomie.
Acolo e stabilit un italian care iubeste Romania si o romanca desigur. Daca nu ma insel... e si o colaborare cu SARM, au fost prezenti la Simpozionul National de Astronomie organizat de SARM la Targoviste in perioada 25-28 noiembrie 2010 si vor sa realizeze un Observator astronomic. Miscare astronomica este in zona, dar trebuie sa cauti, sa iei legatura cu ei (am sa-ti trimit in PM ceva nume si contacte).

http://www.adevarul.ro/locale/piatra_neamt...61582.html

Cer senin!
Marcel
Sus
roberam
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Ian 2011
Mesaje: 59



Localitate: Bicazu Ardelean ,jud neamt

MesajTrimis: 19 Feb 2011 18:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate pe viitor , voi incerca ce mi-ati propus ,insa momentan am un plan care trebuie sa-l duc la bun sfarsit.(sper sa iasa bine).Voi pune poze cu ceea ce voi realiza .pana atunci numai bine.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 19 Feb 2011 22:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar mai fi un aspect care il poti lua in considerare legat de bani.
Daca vrei sa te implici in chestia asta serios pe viitor, si totusi e nevoie si de niste fonduri care de alfel nu ti le da nimeni (nu-mi spuneti ca banii nu conteaza Confused ) ai putea apela la o forma mai eleganta de a "cere": o donatie (o poti trece pe afis) pentru eforturile viitoare.
In strainatate e o maniera foarte raspandita pentru organizatiile non profit sau pur si simplu pentru persoane cu initiativa care totusi au nevoie sa-si suplimenteze cumva eforturile. Oricum e o modaliate care nu constrange pe cel care vine la tine. Daca te pregatesti temeinic si "privitorul" e placut surprins ar accepta sa ajute cu cat poate sau doreste.


....doar o idee Wink .

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Evenimente educationale Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact