Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Luna_dupa_primul_patrar.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225592
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

ED80 versus Newton 150mm f/5


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 02 Dec 2010 18:38 Download mesaj
Titlul subiectului: ED80 versus Newton 150mm f/5
Raspunde cu citat (quote)

Am cele doua tuburi optice si as vrea sa raman cu unul singur. Care instrument ar fi mai bun pentru astrofotografie?
Am o montura HEQ5 Synscan si as putea trage cadre de maxim 5 minute fara filtre de poluare luminoasa. Camera este un d-slr 400D.

Din ce am vazut pana acum:
ED80 -
- aduna lumina comparabila surprinzator de apropiata de tubul de 150mm, dar testele nu stiu cat de relevante sunt pentru ca nu au fost facute in conditii identice mai mult newtonul nu prea m-am obosit sa-l colimez;
- este mult mai usor (cam la jumatate);
- focusul este mai usor de obtinut;
- nu are vignetare pronuntata.

Minusuri:
are nevoie de focal reducer/field flattner
are putin cromatism.

150mm f/5
Plusuri:
-lumina adunata;
-din cauza de mai sus se preteaza un pic mai mult la observatii deepsky decat ed80, dar mai am un reflector de 254mm.

Minusuri
- greutate mai mare;
- necesita colimare (nu ar fi o probl neaparat);
- necesita schimbarea secundarei (nu ar fi o probl neaparat);
- necesita corector de coma (am deja).


Sincer tind spre ED80, singurul lucru ce ma atrage la newton este cantitatea de lumina captata, dar culmea la acest capitol inca nu m-a lamurit, am cadre identice la care semnanul pare a fi mai bun la ed80, la newton doar backgroundul e mai luminos, poate doar din cauza colimarii dar si a conditiilor atmosferice diferite.
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Dec 2010 18:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astrofoto = ED80. Wink
_________________
CER SENIN !
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Dec 2010 19:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

le ti pe amandoua. daca sunt f/5 la refractor ai 400mm focar iar la Newton 750 , ai nevoie de camp si faci cu 400mm larg dar si pt obiecte mai mici e bun focar mai lung 750 .
lumina captata "ar fi" aceiasi la f/d egal doar ca 150mm da marire a obiectului la aceiasi lumina .
e normal nevand obstructie totusi refractorul sa dea mai multa lumina pe unitatea de suprafata . + ca reflectorul pierde 18% la reflexie, 91% / oglinda
Sus
emilf
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mai 2010
Mesaje: 812



Localitate: Craiova,Dolj

MesajTrimis: 02 Dec 2010 20:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va salut,scuze ca ma bag si eu cu o intrebare,un newton de 203/1200 cu ce refractor se echivaleaza ?
_________________
The only thing necesary for the triumph of evil is for good men to do nothing. -Edmund Burke-
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Dec 2010 22:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Și eu zic că se completează. Am aceeași serie. Smile

Din ce-am văzut la magnitudinea limită a stelelor, newtonul adună mai multă lumină.
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Dec 2010 22:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am inteles ca este vorba de astrofotografie nu de observatii vizuale. La astrofotografie lipsa de apertura se regleaza prin marirea timpului de expunere. ED80 se preteaza mult mai bine la astrofotografie. Newtonianul de 150 mm este bun la vizual. Inteleg ca mai are un reflector de 254mm. Wink
_________________
CER SENIN !
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Dec 2010 03:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dan Vasiliu a scris:
La astrofotografie lipsa de apertura se regleaza prin marirea timpului de expunere.

Ușor de zis, mai greu de făcut. Smile

Personal găsesc și avantaje și dezavantaje ambelor instrumente. Newtonian vs. ED80@600mm, înclin spre newtonian. Newtonian vs. ED80@480mm (cu field flattener/focal reducer) nu prea are sens din cauza diferenței de focală. La capitolul spikes ED-ul învinge pentru că e mai flexibil, la capitolul rezistență la umiditate iese în față newtonianul. Dacă mă uit cu cât se vinde un newtonian de 150mm pe piața second prefer să-l țin. Mr. Green
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Dec 2010 10:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Newtonul mai are nevoie de timp de aclimatizare, iar pe ED80 inca nu l-am vazut aburind. Intr-adevar, la pretul de vanzare cred ca nu merita vandut 150mm-ul. Initial l-am luat pt. a avea un telescop semi-portabil de masina (i-am facut o platforma dobson) dar inca nu a apucat sa vada vreo excursie din pacate, amatorii din Cluj sunt putini si e greu sa gasesc inca pe cineva la o iesire spre cer negru.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Dec 2010 11:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apertura mai mare ar trebui sa insemne si o rezolutie mai buna ( a nu se confunda cu rezolutia senzorului camerei digitale), cu rezolvarea unor detalii mai fine.

Dar diferentele se estompeaza cam repede in cazul instrumentelor aflate la dispozitia amatorilor, din cauza seeing-ului (optica adaptativa, careva ? Razz) asa ca dilema care ramane este, de fapt, cea a distantei focale necesare pentru a incadra bine un obiect sau altul. Pentru ca vrem si timpi scurti de expunere, deci un raport focal f/d exprimat printr-un numar cat mai mic => distanta focala mare = apertura mare.

Revenind la intrebarea lui Auriga, cred ca ar fi totusi utile teste fotografice sa vedem cum se comporta fiecare instrument in conditii identice (acelasi timp de expunere, aceleasi obiecte etc.).

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Dec 2010 11:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu as mai pune o intrebare. Newtonianul de 150 este proiectat pentru astrofoto? Are suficient in focus ca sa poti adauga un corector de coma si eventual alte accesorii?
_________________
CER SENIN !
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Dec 2010 11:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

skywatcher 150mm f/5 al meu stock cu focuser pe 2" de la telescop-expert merge perfect cu corector baader mpcc si canon 400d (aps-c). l-am folosit deja de ex. imaginea aceasta este trasa cu el in configuratie cu mpcc (printre primele mele imagini).

cum am mai spus, are nevoie de o secundara mai mare pt. a scapa de vignetarea destul de pronuntata.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 03 Dec 2010 11:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate ar fi interesant pentru toată lumea să facem o sesiune de observații cu ambele instrumente și să ne spunem părerile (Horatius, Tarfin, Lucian și cu mine), tragem linie și te hotărăști.
Cum eu m-am uitat prin ambele instrumente, impresia mea este că ED-ul parcă ține mai bine cerul decât newton-ul, dar totuși dacă e să-mi dau cu părerea le-aș ține pe amândouă.

_________________
mihai
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Dec 2010 11:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

auriga a scris:
cum am mai spus, are nevoie de o secundara mai mare pt. a scapa de vignetarea destul de pronuntata.


Eu am facut operatia asta si sunt destul de multumit de rezultat in ciuda obstructiei imense pe care o am acum (55% Shocked ).

O remarca: asa cum bine spunea dl. Mircea Pteancu, in acest caz nu vorbim, de fapt, despre vignetare ci despre campul iluminat in proportie mai mica decat 100%.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Dec 2010 12:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aceeași Mărie, cu aceeași pălărie. Smile
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4839

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 03 Dec 2010 13:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In engleza ii zice "optical vignetting".
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact