Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Moon_Celestron_FirstScope_(5)_COVER-AsR.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225584
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Problema Binoclu(condens pe prisma reflectoare)


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
hgpt
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2010
Mesaje: 14



Localitate: Giurgiu

MesajTrimis: 31 Aug 2010 00:36 Download mesaj
Titlul subiectului: Problema Binoclu(condens pe prisma reflectoare)
Raspunde cu citat (quote)

Salut! Am un binoclu Sakura 10x-70x70 achizitionat recent(~2 sapt.). Care este problema? Binoclu, din motive necunoscute mie, are pete(chiar stropi micuti de apa) pe prisma reflectoare datorate fenomenului de condens, iar imaginea se vede usor neclara spre marginile campului vizual. Nu doresc sa il dezasamblez eu insumi spre al curata deoarece imi este teama sa nu stric intreg sistemul optic.(nu doresc sa am de aface cu lentile necentrate sau cu un fir de praf pe lentilele interioare deoarece dupa aceea imaginea se va vedea mult mai prost) Confused . Am cautat pe ,,goagal'' o firma ce se ocupa cu dezasamblarea si curatarea corecta a binoclulilor sau cum as putea face eu aceasta operatie corect, dar nu am gasit nimic Sad . Voi atasa mai jos link-ul imaginilor cu binoclul pentru a va forma o idee despre dimensiunile acestuia. As fi bucuros daca ati avea vreo sugestie in legatura cu problema Idea. Multumesc.
http://yfrog.com/6tdsc01613zkj
http://yfrog.com/n6dsc01612j
http://yfrog.com/9gdsc01611tej

_________________
Think!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9507

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Aug 2010 01:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu regret te anunț, dar cred că ai luat țeapă. E o copie ieftină a unui binoclu adevărat. Am văzut în piață un astfel de binoclu și nici pe departe dimensiunile nu corespund cu inscripția de pe el. Obiectivele aveau cel mult 50mm diametru, nicidecum 70. Măsoară, de curiozitate lentilele din față. După poza cu liniarul au cam 55-60mm maxim. În plus, faptul că antireflexul este roșu e un indiciu de chinezărie ieftină.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
hgpt
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2010
Mesaje: 14



Localitate: Giurgiu

MesajTrimis: 31 Aug 2010 01:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da stiu, le-am masurat de curiozitate astaz(binoclul a fost achizitionat acum 2 sapt.)i si intradevar nu au 70 de mm cum este inscriptionat pe binoclu ci 50. Mi-am dat seama ca am luat teapa in legatura cu acest lucru, insa din punct de vedere al colimarii este ok. Singura neregula o reprezinta condensul de pe prisma reflectanta ce deterioreaza mult calitatea imaginii .
Apropo legat de antireflex, am vazut la mai multe binocluri lentile antireflex rosii sau acel rosu spre roz si chiar nu erau chinezarii sau alt ceva de genu.

1.Antireflex-ul nu poate avea aceasta culoare?
2. Vreo idee in legatura cu condensul de pe prisma!? Question

_________________
Think!
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 4015



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 31 Aug 2010 08:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

hgpt a scris:
1.Antireflex-ul nu poate avea aceasta culoare?
Stratul rubiniu ("ruby coating") nu este un strat antireflexie propriu-zis, ci doar mareste oleaca contrastul imaginii pe timpul zilei.
Pentru reducerea reflectivitatii suprafetelor lentilelor se folosesc in general acoperiri de culoare albastra sau verde (la privire laterala poate avea nuante purpurii). Stratul verde consta intr-o acoperire multistrat si are proprietati antireflexive mai bune.

hgpt a scris:
2. Vreo idee in legatura cu condensul de pe prisma!? Question
Cred ca trebuie neaparat desfacut, curatat si etansat, daca-i posibil. Sint cativa membri pe forum, care ar putea face operatiile astea, dar nu stiu daca se merita. Mai asteapta reactiile colegilor... Rolling Eyes
_________________
Telescoape: SW MC 127 Virtuoso GTi; Orion StarBlast 6
Oculare: TS Zoom Deluxe 7-21, SW Apo-Zoom 8-24, PL 40
Binocluri: Omegon 20x80, APM 16x70ED, Nordlicht 10x50, Minox 10x42, IOR 7x40, БПЦ5 8x30, CZ 6x30
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2694

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 31 Aug 2010 13:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

hgpt, eu as zice sa te infigi cu tupeu in scula aia proaspat achizitionata sa o faci bucati , sa o curati si apoi sa o montezi la loc. E o ocazie buna pentru un incepator , de a exersa dexteritatea. Mai ales ca in timp vei avea probleme cu zoom-ul ocularelor.
Sus
hgpt
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2010
Mesaje: 14



Localitate: Giurgiu

MesajTrimis: 31 Aug 2010 15:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:
hgpt, eu as zice sa te infigi cu tupeu in scula aia proaspat achizitionata sa o faci bucati , sa o curati si apoi sa o montezi la loc.

Nu as vrea sa iau problema in mainile mele. Imi este teama sa nu stric intreg sistemul optic, iar dupa aceea sa imi bat capul cu lentile necentrate sau mai rau cu o prisma necentrata, as vrea totusi sa apelez la un ajutor de specialitate, nu vreau sa il stric de-a binelea, plus ca se vede bine, dar nu la adevaratul lui potential, din cauza prismelor patate de stropi de apa.

_________________
Think!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10697



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Aug 2010 15:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sigur e patat cu stropi de apa?
Sus
hgpt
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2010
Mesaje: 14



Localitate: Giurgiu

MesajTrimis: 31 Aug 2010 16:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da sigur. Iar eu nu l-am utilizat incorect ca sa creez condensul, probabil a fost asa de cand a fost cumparat(acum 2 sapt).
_________________
Think!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10697



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Aug 2010 16:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intreb poate ai surpriza ca il desfaci si nu sunt stropi .. ci asa e prisma. Mai bine il desfaci tu, oricum raul cel mare e deja facut.
Sus
hgpt
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2010
Mesaje: 14



Localitate: Giurgiu

MesajTrimis: 31 Aug 2010 17:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Te asigur prisma are pete, m-am uitat atent Wink. Multumesc pt. sfat, dar nu il voi desface, prefer sa ramana cu acest inconvenient de cat sa stric sistemul optic(imi este teama sa nu aliniez gresit prismele dupa ce le voi desface in caz ca ma voi hotari sa il repar eu). Sper sa gasesc un ajutor specializat. Alte sugestii Question Sad
_________________
Think!
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2694

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 31 Aug 2010 19:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa stii ca partea cu aliniatul prismelor este cea mai usoara. Mult mai greu este sa le cureti perfect (pot aparea imagini fantoma ale obiectelor mai stralucitoare) si e destul de delicat sa le montezi fara a le murdari. Insa repet , e o buna ocazie de a invata , si daca nu esti multumit de rezultat o poti lua de la capat. Optica chinezeasca e un material didactic excelent. Curaj si rabdare ! Rezultatele vor aparea.
Sus
hgpt
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2010
Mesaje: 14



Localitate: Giurgiu

MesajTrimis: 31 Aug 2010 20:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok sper sa mearga Very Happy. Posteriorul binoclului, unde se afla cele 2 oculare, are 3 surubele in dreptul fiecarui ocular. Presupun ca asta e calea cea mai usoara de a ajunge la prisma Very Happy Nu? Si sigur nu voi avea parte de o prisma necentrata? Confused
_________________
Think!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9507

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Aug 2010 20:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dacă spui că așa l-ai cumpărat, poți merge la vânzător și să-i ceri să ți-l schimbe, o oarecare garanție trebuie să ai. La cât câștigă ei din vânzare își permit să dea o garanție totală. Așa este normal, să ai garanție la orice produs, cu atât mai mult cu cât este unul ieftin. Smile
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
hgpt
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2010
Mesaje: 14



Localitate: Giurgiu

MesajTrimis: 31 Aug 2010 20:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana la urma nu il desfac deoarece imi este teama sa nu il stric. Am incercat sa vad daca reusesc sa ajunga la prisma si nu am reusit. Alte sugestii?
_________________
Think!
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2694

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 31 Aug 2010 20:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trebuie sa stii exact care prisme sunt cu probleme. Pentru prisma prin care "priveste" ocularul, trebuie sa desurubezi tubul obiectivului ca sa poti de jos capacul. Daca vrei sa extragi prima prisma care capteaza imaginea obiectivului, e ceva mai complicat. Incepi prin a desuruba sarniera ocularelor . intai micul surub care tine capacelul cu ecartul pupilar gravat . apoi daca exista, cu o surubelnita de ceasornicar desurubezi surubul ala mic si scurt care sta inclinat si blocheaza desfiletarea surubului de la "balamaua" ocularelor. Dupa aceasta, ridici ambele oculare de pe ax si simultan curbezi banda aia de otel dintre oculare pana trece de decupajul din ax. dupa ce extragi ocularele , desurubezi tuburile lor daca e cazul , apoi surubelul lateral al capacelor , dupa care poti trage de capace. Vei vedea prismele obiectivului, ca sa spunem asa , fixate cu niste lamele de otel in varf. Lamelele le scoti prin miscare laterala. E bine sa asezi fiecare prisma la locul ei dupa curatare. E bine sa marchezi cu ceva , locul exact al pozitiei tuburilor obiectivelor inainte de desfiletare si sa le montezi intocmai. Daca ai imagini duble sau inclinate , trebuie sa actionezi niste surubele micute din interiorul corpurilor, asta bineinteles cu binoclul montat dar fara capacele de protectie ale prismelor. Simplu , nu-i asa? Baga !
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact