Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
mercur_soare_20191111_144051_186.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225646
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatie Jupiter .


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Vali 1997
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Oct 2008
Mesaje: 12



Localitate: Galati

MesajTrimis: 15 Aug 2010 17:52 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatie Jupiter .
Raspunde cu citat (quote)

Salut tuturor ,
ieri 14.08.2010 am fost cu telescopul meu la munte in zona Vrancea . Din pacate in Galati nu pot observa nimic .In 15.08.2010 la ora 3.45 dimineata am indreptat telescopul spre Jupiter care era foarte stralucitor . Am avut o surpriza foarte placuta . Obiectivul s-a "umplut" de lumina , si in jurul planetei , de la stanga spre dreapta am observat clar patru "stelute" . Trei aliniate frumos in stanga planetei si una in dreapta planetei (cred ca imaginea este "in oglinga" si in realitate sunt invers . Oricum erau extrem de clare iar pe Jupiter se vedeau dungile care apar in pozele de pe net . Am folosit pentru a observa optim (asa cum mi-a placut mie de fapt nu stiu daca este optim ) "2X Barlow Lens si un obiectiv "Super 25 Wide Angle". Dupa cum am mai spus se vedeau super OK chiar surprinzator pentru mine . In dorinta de a vedea mai bine planeta am incercat sa folosesc un obiectiv "super 10mm" impreuna cu Barlow Lens-ul dar din pacate , desi apropia mai tare nu am reusit sa focalizez imaginea . Practic planeta era mai mare dar in ceata . Ce am gresit ? Cum as fi putut sa maresc si sa vad mai clar planeta ? Telescopul este unul modest : SkyWatcher , D 90 mm , F 910 mm . Multumesc .

_________________
Luneta SkyWatcher LUNA-90/900 EQ2
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9509

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Aug 2010 19:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trebuie să folosești oculare mai bune, cele cu care vine telescopul (Super 10mm și 25mm) sunt slabe, probabil nici barlow-ul nu este prea grozav.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
bogdan
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Ian 2010
Mesaje: 63

Motto: keep passing the open windows

Localitate: Suceava

MesajTrimis: 15 Aug 2010 21:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

182x e chiar la limita maxima a instrumentului tau (teoretic e undeva intre 177-180x). Probabil asta, combinat cu optica modesta a ocularelor si conditiile atmosferice nu tocmai perfecte, a facut ca rezultatul sa nu fie cel sperat. Personal am un Mak 127/1500, dar cu ocularul Super de 10mm deja vad cam in ceata (desi as mai avea pina la 250x).

Am gasit niste informatii legate de calcularea puterii instrumentelor optice. Cica ar fi asa: pentru fiecare centimetru de apertura ai putere de maxim 20x (sau 50x pe inch de apertura). In cazul tau 9*20=180x. Sa vezi cit obtii cu un anumit ocular, imparti focala instrumentului la focala ocularului. Deci ai 910/5 =182x. Chiar daca instrumentul tau duce teoretic 180x, asta e doar in conditii optime de vizibilitate.

Cer senin!
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 16 Aug 2010 08:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu n-as da vina prima data pe oculare, mai ales ca telescopul e un f/8. Oglinda e sferica si cred ca lucrul asta (impreuna cu o eventuala decolimare usoara) poate duce la ceea ce s-a vazut la ocular. In centru, aproape orice ocular produce imagini bune, indiferent de constructie (nu vorbim de cele cu lentile din plastic). Nu mai zic nimic si de calitatea opticii ca e evident efectul.
Ca sa poti merge fara probleme la de 50 de ori apertura in inci, ai nevoie in primul rand de optica foarte buna, telescop aclimatizat, colimare perfecta si, nu in ultimul rand, atmosfera ingaduitoare.
Nu inseamna ca telescopul tau e inutilizabil. Colimeaza-l bine, ai grija sa fie aclimatizat in momentul in care faci observatiile si uita-te la Jupiter pe la 120-140X. O sa ti se para mult mai frumos si cu mai multe detalii. Si incearca sa-i dai putin mai multa atentie, chiar daca initial pare cam dezamagitoare imaginea. Dupa cateva minute, o sa constati ca vezi mai multe decat cu ceva minute in urma cand ai pus ochiul la ocular.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9509

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Aug 2010 10:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ah, e un reflector? Embarassed
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 16 Aug 2010 13:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Putine ore de somn dauneaza grav atentiei Laughing . Acuma am vazut ca e luneta. Eu am inteles, nu stiu de unde, ca e vorba de asa ceva: http://www.skywatcher.ro/SK/SK1149EQ2.htm. Cred ca m-a impins spre asta si lipsa oricarei mentiuni a haloului violet care apare intr-o astfel de luneta la observatia lui Jupiter.
Ma duc sa ma culc, vad ca am nevoie...
Sus
Vali 1997
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Oct 2008
Mesaje: 12



Localitate: Galati

MesajTrimis: 16 Aug 2010 13:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rand multumesc pentru raspunsuri . Telescopul , din punctul meu de vedere este in regula (in limitele banilor pe care i-am dat pe el ) . Am vazut planeta si cele patru "stelute" care nu se vedeau cu ochiul liber sau cu luneta cautatoare , foarte clar. Mi-a placut mult si tocmai de asta mi-a parut putin rau ca nu am putut s-o vad mai bine , desi ocularul de 10x o marea mai mult .
As mai avea doua intrebari : in dimineata respectiva era foarte multa roua si desi cerul era senin muntii erau acoperiti de ceata . Roua respectiva se aseza si pe telescop in timpul folosirii lui . Exista vreun remediu ?
Stelutele de care vorbesc eu sunt cumva cei patru sateliti mari ai planetei sau sunt niste stele ? In timpul observatiei se deplasau impreuna destul de repede .

_________________
Luneta SkyWatcher LUNA-90/900 EQ2
Sus
bogdan
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Ian 2010
Mesaje: 63

Motto: keep passing the open windows

Localitate: Suceava

MesajTrimis: 16 Aug 2010 14:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cele patru puncte din jurul lui Jupiter sint cei patru sateliti galileeni, adica Io, Ganimede, Europa si Callisto. Mai sint si altii, dar acestia sint cei mai mari.

Problema cu condensul o am si eu (probabil nimeni nu scapa de ea), dar o solutie simpla nu. Oare nu ar merge sa sterg lentila cu o cîrpa de microfibra? Mi-e cam teama sa nu prind particule de praf si sa zgirii optica, totusi.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9509

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Aug 2010 15:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt mai multe soluții pentru condens, una simplă este confecționarea unui dew-shield (apărătoare de condens) dintr-un tub de plastic sau aluminiu de aprox.200mm lungime și diametrul potrivit pentru fixarea pe tubul lunetei astfel ca în fața obiectivului să rămână o secțiune mai lungă. Aceasta va reduce mult posibilitatea apariției condensului. O soluție mai complicată presupune montarea unui încălzitor rezistiv în jurul obiectivului, alimentat la o baterie de acumulatori de 12V. Eu am demontat luneta de pe montură și am dus-o în mașină unde am dat drumul 5min la căldură și condensul a dispărut. Nu este recomandabilă ștergerea decât dacă știm sigur că nu sunt fire de praf, nisip sau alte particule pe lentile sau pe lavetă. Condensul este apă distilată, nu cred că pune probleme, se evaporă fără a lăsa urme.

De asemenea, în timpul observațiilor, dacă se fac pauze, e bine să acoperim cu capacele originale atât obiectivele cât și ocularele expuse.

caută după dew shield, dew heater

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Aug 2010 19:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am citit ca daca stergi sticla cu o solutie care contine 5-10% sapun sau ceva asemanator, nu se mai formeaza picaturi de condens.
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Aug 2010 19:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atentie orice substanta straina depusa pe lentile sau oglinda strica proprietatile antireflex sau reflexia sau precizia la oglinzi.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9081

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Aug 2010 20:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa punem problema si astfel,intrebarea mea avand rol strict constructiv:Valy,cate sute de ore ai petrecut la telescop si dintre acestea cate au fost de observatii planetare?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Vali 1997
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Oct 2008
Mesaje: 12



Localitate: Galati

MesajTrimis: 16 Aug 2010 22:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Mircea , ma intrebati pe mine ; Vali1997 ? Daca da , desi nu cred ca este relevant , am petrecut extrem de putine ore la , sau in fata telescopului . Am avut alte prioritati si am facut altceva si fac si acum altceva . De cand eram mic mi-am dorit un telescop iar acum ceva timp in urma l-am achizitionat pentru mine dar mai mult pentru fetita mea care este nascuta in 1997 (Vali1997) . Planeta Jupiter i-a placut extrem de mult lucru care pe mine ma bucura foarte tare . Am intrebat anumite lucruri pe forum ca sa pot "vedea" mai bine si alte planete si daca o sa trebuiasca o sa-mi cumpar un telescop mai performant fara sa incerc sa contrazic sau sa supar pe nimeni de pe acest site . Sper ca nu am deranjat cu intrebarile mele . Very Happy
_________________
Luneta SkyWatcher LUNA-90/900 EQ2
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9081

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Aug 2010 21:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mda,trebuia sa tin cont ca esti manager iar una dintre principalele lor ''proprietati '',pentru ca nu este o calitate,este aceea ca se supara cand nu trebuie.
Da,pe tine te-am intrebat si ti-am si atras atentia ca este o intrebare strict constructiva.Ai anihilat insa dorinta mea de a te ajuta.
''Elvis left the building''.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Aug 2010 21:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gentlemen, please don`t draw your weapons yet ! Very Happy Calm, rabdare si nu uitati ca nu totdeauna reusim sa ne facem intelesi "din prima".
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact